Skocz do zawartości

Pułapki basowe


Fafniak

Recommended Posts

to nie montuj na każdej możliwej powierzchni paneli dźwiękochłonnych :P po to mamy projektowanie akustyczne, żeby wiedzieć ile gdzie i czego

studio to zupełnie inna sprawa niż pokój odsłuchowy, w studiu powinien mieć możliwie krótki pogłos i mocno "wytłumione", do dobrego odsłuchu niekoniecznie. A już zwłaszcza wtedy jak się przegnie z pochłanianiem i to tym słabszym, czyli zjadającym tylko średnie i wysokie częstotliwości

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 23.02.2019 o 17:02, audiowit napisał:

Szukaliscie rzepów. Są np w obi.

Audiowit , przyczepiłeś oryginalne Schroedery rzepami z Obi !!! ? :) 

No , widzę , że wreszcie podążasz w jakimś ludzkim kierunku :) 

Sorry , ale nie mogłem się powstrzymać, nie miej mi za złe.

A poważnie to wyglądają super i nie dość , że spełniają funkcję akustyczną to jeszcze wtapiają się w tło sufitu i nie przeszkadzają wizualnie.

Naprawdę , zainspirowałeś mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 27.02.2019 o 20:04, audiowit napisał:

Mogłem je przykleić klejem, ale po co :)

Nom, ladnie wyglądają. Dźwięk " wyraźniejszy", spokój, lepsza przestrzeń. 

rzepy przez swoją grubość odsuwają panel nieco od powierzchni ściany/sufitu dając pewnie jakiś dodatkowy efekt akustyczny (szczelina). No i sama miękkość rzepu też pewnie ma znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wiem, że bierzecie mnie za ortodoksyjnego audiofila no ale bez przesady, nie wierciłbym 44 kolków do sufitu żeby powiesic tam drewniane ciezkie ustroje. To styrodur. Jest malowany prawdopodobnie farbą akrylową. Naprawdę ladnie i zawodowo to wyglada. Widać, ze jest pracochłonne.

Styrodur ma gorsze parametry niż sklejka ale sory, nie chce mi się bawić w ekstremalne wygibasy pod sufitem.

Zamowione mam już panele na odbicia boczne ( oczywiscie schroedery) i panele na odbicia wtórne niwelujace echo trzepoczace wlasnego pomyslu. Te już są wazniejsze od odbić od sufitu i będą ze sklejki.

Myslę, ze za jakiś miesiac pochwalę się ( jesli bedziecie chcieli) kompletną akustyką. A w zasadzie prawie pelną. Zostanie mi jeszcze okielznanie basu. Ale wszystko w swoim czasie. Pospiech to najwiekszy wróg audiofila ;).

Mialem przygotowany klej tapicerski na wszelki wypadek. Ale obyło się bez.

Cały montaż trwał ze 2h. Nie uzywałem zadnych przyżadow typu sekstans, a wyszło calkiem równo. Aj przepraszam, drabina. Cięzko sie skacze z panelami.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Dnia 25.12.2019 o 22:47, ufo27 napisał:

Witam mam pytanie co do tych pułapek basowych.Ktore wybrac mp1 czy mp2.Nie wiem czy dobrze to rozumuje ale jedne bardziej pochlaniaja niski bas a drugie juz zaczynaja brac srednice? Czyli te mp2 lepsze bo 2khz juz nie ruszaja a bardziej działaja na 63hz.

W praktyce ta różnica jest bardzo mała, minimalnie na korzyść mp2. Takie różnice wynikają ze specyfiki pomiaru, ale przy pułapkach basowych to że coś "bierze średnice" nie ma za bardzo znaczenia. Jak to jest w rogu to i tak działa prawie że tylko na bas, trzeba by patrzeć tylko na te dwie ostatnie oktawy pochłaniania i tyle.

Dnia 25.12.2019 o 23:19, ufo27 napisał:

Jeszcze jedna sprawa sciana za miejscem w ktorym slucham jest cala gola.Jakie panele dac za glowe pochlaniajace? 50cm od sciany wiem ze to za blisko ale tak musi byc.

najlepiej coś pochłaniającego albo pochłaniająco rozpraszającego, na pełnoprawny rozpraszacz trochę za mała odległość bo mógłby mieć max. 5-7 cm głębokości, a większość ma ok 10 cm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 19.01.2019 o 18:43, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Na te wyższe mody pułapki basowe pomogą, aczkolwiek najlepiej te grubsze ze 40 cm. Ten mod 31 Hz to pewnie pierwszy mod osiowy, więc nie bardzo, najlepiej byłoby całą tylną ścianę zrobić z płyt GK pod którymi byłaby wełna/pianka to by było okej, absorber płytowy

Płyty GK , czyli mowa o płytach karton gips ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

tak, na dystansie i z wełną. Klasyczny absorber płytowy się robi, ale tylko wtedy jeśli za tym jest jeszcze jakaś lita mocniejsza ściana typu pustak, cegła czy inny żelbet

Ok A jak działa sama płyta gk. Już cos wnosi w akustyke ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , w takim razie pytanko. Mam pokój cały w płytach GK I miejscami jest wełna.Ale w poradycznych miejscach. (Po prostu tak zrobilismy podczas remontu, w tedy nie wiedzialem ze mozna tak zrobic pokoj , tzn pod katem akustyki ) sufit to klasyczna "gipsdeka" takie trociny no jak to w starych domach bywa. Podloga deska. Ale polozona na plycie OSB którą jest znowu położona na starej podłodze z dechy tzw gipsdeka.(deski A w środku trociny) . I teraz moje pytanie jest takie. Nad sufitem mam wolną przestrzeń którą chce ocieplić. Czy jeśli dam wełnę mineralną nad sufit (przy okazji to będzie ocieplenie) to będzie to miało jakikolwiek wpływ na akustyke pomieszczenia ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...