Skocz do zawartości

Yamaha Avantage RX-A3030


Krzysiek Seczek

Recommended Posts

Witam!

Przeglądam i czytam rożne fora bo stoję przed wyborem nowego sprzętu. Zadawałem już tutaj pytanie odnośnie sprzęt ( mój faworyt to Marantz Sr6013 i Onkyo Rz830 ) ale cały czas się zastanawiam nadal. Może przypomnę, szukam czegoś do nowego domku który się obecnie remontuje. Strefa wydzielona na kino około 25 m2 na dolnym pietrze gdzie jest przestrzeń otwarta około 60 m2. Wstawiłem poglądowe zdjęcie :)

Moje preferencje to raczej 50/50 % muzyka kino i tutaj właśnie mam dylemat. Słucham sporo z bezstratnych plikach różnej muzyki. Jak nie ma żonki i dzieciaków nawet i Prodigy, ale uwielbiam czystą, klarowną przestrzeń w  wokalach także w stylu Sarah Brightman. Czytając wasze różne wypowiedzi wiem już że nie uzyskam z tego sprzętu dobrego stereo. Pomyślałem więc ze kupię coś co zagra neutralnie a później dokupię wzmacniacz i połączę z kinem. Tutaj lepsze na przód monitory potrzebne. Przeglądając jednak Allegro natknąłem się na ofert sprzętu używanego ale z wyższej półki. Tak jak w tytule kino Yamaha Avantage RX-A3030 można nabyć za około 4 tys. Są też niższe modele z tej serii oczywiście tańsze. Moje pytanie brzmi tak, czy ten sprzęt zagra już dobrze oczywiście z odpowiednimi kolumnami w stereo? Tutaj chodzi mi głownie o topowe modele z różnych firm, jest też Marantz z seri 7 za  podobne pieniądze, Czytając opis jednego ze sprzedających zachwalał swój sprzęt ale jednak na końcu w opisie jest wzmianka ze przechodzi na stereo, tak było źle czy po prostu nie potrzebuje już amplitunera do kina. 

Obecnie mam Pioneera SC-LX75 z kolumnami podłogowymi AE Evo 3 i monitorami AE Aelite 2. Monitory grają przyzwoicie ale kolumny podłogowe średnio. Z serwera Synology z plików Flac jakoś to gra ale potrzebuję czegoś nowego a przeprowadzka daję możliwość wymiany sprzętu. Kolumny a raczej monitory polecaliście Dali Zensor, Polk Audio Signature, Indiana Line Tesi lub Magnat Quantum. Jak kupię amplituner wówczas dobiorę odpowiednie głośniki, oczywiście do kina centralny i sub.  

A jeszcze jedno pytanie , głośnik basowy musi być umieszczony z przodu tzn po stronie amplitunera ? 

lhhhhhh.jpg

gxsdewaq.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest konieczne by głośnik subwoofera był skierowany do przodu (albo w bok), wspominałem już o modelach w których głośnik działa w pionie. Zresztą w niektórych subach głośnik jest w środku i na zewnątrz jest jedynie otwór basrefleksu.

Być może na zdjęciach chodziło o to, by widać było że jest to subwoofer z dużym głośnikiem...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze zrozumiałem, to koledze nie chodzi o umieszczenie samego głośnika w skrzyni, tylko o umiejscowienie sub'a w przestrzeni. A dla tego nie ma uniwersalnej, spełniającej oczekiwań wszystkich zasady. Umieszczasz tam, gdzie najlepiej spełnia swoją rolę (i może, ale ni musi to być "front" odsłuchu). Nie sugeruj się katalogowymi zdjęciami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Markcox napisał:

o ile dobrze zrozumiałem, to koledze nie chodzi o umieszczenie samego głośnika w skrzyni, tylko o umiejscowienie sub'a w przestrzeni. A dla tego nie ma uniwersalnej, spełniającej oczekiwań wszystkich zasady. Umieszczasz tam, gdzie najlepiej spełnia swoją rolę (i może, ale ni musi to być "front" odsłuchu). Nie sugeruj się katalogowymi zdjęciami. 

dzięki, właśnie o to mi chodziło o miejsce samej skrzyni :)

Ps. a w sprawie sprzętu coś podpowiecie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Repugnant napisał:

mam podobny model yamaszki i jestem bardzo zadowolony i z kina i ze stereo ale proponuje jednak odsluchy:)

ok, dzieki za informację. Widzę że zestaw jest z kolumnami Klipsch, dobrze się sprawdzają w połączeniu z Yamahą ? Też się zastanawiałem nad taka opcją ale u mnie w grę tylko i wyłącznie wchodzą monitory podstawkowe, możę cztery takie same. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Krzysiek Seczek napisał:

ok, dzieki za informację. Widzę że zestaw jest z kolumnami Klipsch, dobrze się sprawdzają w połączeniu z Yamahą ? Też się zastanawiałem nad taka opcją ale u mnie w grę tylko i wyłącznie wchodzą monitory podstawkowe, możę cztery takie same. 

jak dla mnie sprawdzaja sie rewelacyjnie choc czesc ludzi odradzala mi polaczenie klipsch yamaha.nie wiem jak zapatrujesz sie na efekt wizualny ale dla mnie jest on istotny i dla tego mam takiej wielkosci zestaw.wiec dobrze przemysl sprawe monitorow zeby nie bylo tak ze usiadziesz posluchasz mmm fajnie ale ten wyglad:)ale to juz indywidualne preferencje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, S4Home napisał:

Swoją drogą to czemu wałkujemy nadal model Amplitunerów.

Yamaha 685 + NAD 326 lub Xindak 06

zagra lepiej od Yamahy 3030 i to znacznie. A nie masz tylko obsługi 3 strefy.

Potrzebne Ci to?

 

czyli rozumiem że i tak lepiej kupić podstawę do kina, a potem dokupić jednak wzmacniacz stereo. W podobnej cenie jest jeszcze Yamaha MusicCast RX-A680 czy to nie jest lepszy model od tego 685 ? Co do wzmacniaczy stereo to Yamaha nie ma modeli podobnych brzmieniowo do podanych wcześniej. Zawsze to ładniej wygląda dobrać coś z tej samej firmy :)  

Jakie dobre monitory do tego zestawu dobrać, bo rozumiem ze w tej opcji przednie muszę kupić w miarę dobre by efekt w stereo był  ok. Tylko jak można to też chciałbym aby istniała możliwość dobrania do nich z kolekcji centralnego, tylnych i subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model 680 moim zdaniem jest gorszy od 685. Taka zapchaj dziura. Żeby wyrównać skok cenowy. 

Tak wzmaka zagra lepiej od 3030.

A jeśli chcesz dobierać firmowo. To używany polecam. Bo tu jest podobnie masz 701 która jest spoko. Później znowu zapchaj dziurę 801 która brzmi identycznie i dopiero znacznie lepszego 1100.

Polecam kupić 1000 da się ją dostać znacznie taniej. 

Musisz mieć komplet? Bo możemy dobrać zestaw kolumn znacznie lepszy jeśli nie będzie kompletu. Jeśli jednak być musi to monitor audio silver 100 na tyły FX. Chociaż nie wiem czy u ciebie się sprawdza. Sub na pewno inny! Tu już nie przeskoczymy.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Model 680 moim zdaniem jest gorszy od 685. Taka zapchaj dziura. Żeby wyrównać skok cenowy. 

Tak wzmaka zagra lepiej od 3030.

A jeśli chcesz dobierać firmowo. To używany polecam. Bo tu jest podobnie masz 701 która jest spoko. Później znowu zapchaj dziurę 801 która brzmi identycznie i dopiero znacznie lepszego 1100.

Polecam kupić 1000 da się ją dostać znacznie taniej. 

Musisz mieć komplet? Bo możemy dobrać zestaw kolumn znacznie lepszy jeśli nie będzie kompletu. Jeśli jednak być musi to monitor audio silver 100 na tyły FX. Chociaż nie wiem czy u ciebie się sprawdza. Sub na pewno inny! Tu już nie przeskoczymy.

Piotr

ok czyli lepiej brać 685 i w przyszłości dokupić wzmacniacz.  Monitory zastanawiałem się jeszcze nad Dali Zensor komplet, i Magnat Quantum ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2019 o 09:28, Krzysiek Seczek napisał:

Tak jak w tytule kino Yamaha Avantage RX-A3030 można nabyć za około 4 tys.

Jako użytkownik tegoż amplitunera od prawie 5 lat mogę śmiało powiedzieć , że w KD jest bez zarzutu ilość funkcji jest naprawdę full wypas. O ile nie będziesz chciał montować głośników w suficie / Dolby Almos/ a tylko skromne 9 szt. + 2szt. subwooferów to śmiało polecam :) . Porównywałem go z ostatnio z nowym Onkyo 686 i właściwie dźwiękowo to nie ma co porównywać , przewaga Yamahy jest znaczna. Od nowości z amplitunerem nic się nie dzieje , tj. wszystko śmiga.

Teraz jeżeli chodzi o muzykę, prawdą jest że praktycznie każdy wzmacniacz stereofoniczny " zagra" lepiej , tak jak prawdą jest ,że przedwzmacniacze gramofonowe w amplitunerach KD łącznie z RX-A3030 to chwyt marketingowy. Musisz sam posłuchać , albo akceptujesz jakość, albo dokładasz oddzielny system stereo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Tomek to cenna i trafna uwaga dziękuję za szczerość 

Nie ma za co , po prostu pewne rzeczy przychodzą z wiekiem :) 

Wiele razy zadawałem sobie pytanie, czy kupiłbym ponownie tak drogi amplituner i myślę , że mam ambiwalentny stosunek do tego tematu. Z jednej strony mam spokój duszy , że nic lepszego wtedy Yamaha nie miała, i fakt , że w odróżnieniu od kolegów, którzy z powodu usterek musieli kupić już kolejne amplitunery z RX-A3030 nic się nie dzieje mówi mi , że było warto. Z drugiej strony zawód ,bo miało być pięknie w stereo a niestety nie jest i jak powiedział mi potem sprzedawca z TOP HI FI lepiej nie będzie , bo to amp. KD , a i tak w porównaniu z innymi jest nie źle. Nie mam pretensji , sam chciałem ten amplituner , lubię ekipę z Łódzkiego TOP HI FI również za szczerość.

11 godzin temu, Krzysiek Seczek napisał:

czyli rozumiem że i tak lepiej kupić podstawę do kina, a potem dokupić jednak wzmacniacz stereo.

Jeżeli zależy Ci na jakości w muzyce to innej drogi nie ma , od razu powiem , że ta zabawa w stereo i dążenie do idealnego dźwięku wciąga i niestety pochłania sporo środków. Kupując kolumny na fronty kupowałbym już pod konkretny / nawet jak zakup będzie odłożony w czasie/ wzmacniacz stereo ,by uniknąć niepotrzebnej sprzedaży. A tak na prawdę to zacząłbym od stereo ,a później dołożył KD. Taniej i pewniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Zdecydowanie tak. Quantum gra żywiej. Zensor ciepłej. 

Tomek to cenna i trafna uwaga dziękuję za szczerość 

Piotr

Nigdy nie słyszałem amplitunera Yamaha, grają ostrzej czy raczej neutralnie. Rozumiem że te Quantum i Zensory mogą być ok do tej Yamahy ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysiek Seczek napisał:

Nigdy nie słyszałem amplitunera Yamaha, grają ostrzej czy raczej neutralnie.

Utarło się , że Yamaha gra skrajami pasma tj. żywo i z agresją. Znowu powtórzę :) jako właściciel amp. KD Yamahy, jak również całego zestawu stereo tejże Yamahy, ale również Sony i Nada mogę powiedzieć, że w przeważającej mierze na rodzaj prezentacji wpływ mają kolumny, i to od nich zależy jaki dźwięk uzyskasz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

Nie ma za co , po prostu pewne rzeczy przychodzą z wiekiem :) 

Wiele razy zadawałem sobie pytanie, czy kupiłbym ponownie tak drogi amplituner i myślę , że mam ambiwalentny stosunek do tego tematu. Z jednej strony mam spokój duszy , że nic lepszego wtedy Yamaha nie miała, i fakt , że w odróżnieniu od kolegów, którzy z powodu usterek musieli kupić już kolejne amplitunery z RX-A3030 nic się nie dzieje mówi mi , że było warto. Z drugiej strony zawód ,bo miało być pięknie w stereo a niestety nie jest i jak powiedział mi potem sprzedawca z TOP HI FI lepiej nie będzie , bo to amp. KD , a i tak w porównaniu z innymi jest nie źle. Nie mam pretensji , sam chciałem ten amplituner , lubię ekipę z Łódzkiego TOP HI FI również za szczerość.

Jeżeli zależy Ci na jakości w muzyce to innej drogi nie ma , od razu powiem , że ta zabawa w stereo i dążenie do idealnego dźwięku wciąga i niestety pochłania sporo środków. Kupując kolumny na fronty kupowałbym już pod konkretny / nawet jak zakup będzie odłożony w czasie/ wzmacniacz stereo ,by uniknąć niepotrzebnej sprzedaży. A tak na prawdę to zacząłbym od stereo ,a później dołożył KD. Taniej i pewniej.

Dzięki za cenne rady, właśnie tego potrzebowałem stwierdzenia ze amplituner nie zagra dobrze w stereo :( Sam mocno się zastanawiam co począć, lubię obejrzeć sobie film z dobrymi efektami na dobrych kolumnach. Z wiekiem jednak widzę że chyba najlepsza frajda to pięknie brzmiące stereo. Miałem kiedyś stare klocki z lat 80 tych Pioneera i naprawdę przestrzeń była piękna.

To może iść w średnie kino, ale monitory dobiorę do konkretnego wzmacniacza już z wyższej półki ? Rozumiem że wybór słabszego amplitunera nie ma wpływu na jakość stereo. Nigdy nie miałem sprzęty w takiej konfiguracji więc nie bardzo się orientuje. Mam jeszcze pytanie jak to wygląda technicznie podłączenie wzmacniacza pod kino. Rozumiem ze jest to wejście o nazwie pre-out i spinamy je razem. Jak chcę słuchać stereo to muszę mieć włączone oba urządzenia i gdzie są podłączone kolumny przednie?  Też zastanawiam się nad opcjami sieciowymi bo mam Synology, jak to wygląda w stereo. Tutaj chyba muszę wybierać wzmacniacz stereo z opcjami sieciowymi, 

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Utarło się , że Yamaha gra skrajami pasma tj. żywo i z agresją. Znowu powtórzę :) jako właściciel amp. KD Yamahy, jak również całego zestawu stereo tejże Yamahy, ale również Sony i Nada mogę powiedzieć, że w przeważającej mierze na rodzaj prezentacji wpływ mają kolumny, i to od nich zależy jaki dźwięk uzyskasz. 

czyli wybierając Yamahę nie mogę iść w Monitory które grają zbyt jasno, coś w stylu chyba Dali Zensor

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Krzysiek Seczek napisał:

Mam jeszcze pytanie jak to wygląda technicznie podłączenie wzmacniacza pod kino.

Tak jak pisze Pirs , wychodzisz z amp. KD / Pre Out , warto przy zakupie spojrzeć czy ma :) / interkonektem do wzmacniacza stereo, do którego podłączasz fronty , pozostałe kolumny do amplitunera.

I masz następujące opcje:

- kupujesz wzmacniacz stereo, który może pracować jako końcówka mocy / wpinasz IC pod wejście Main in , choć nazwy mogą być inne/ lub po przełączeniu / na panelu lub pilocie/ jako integra / do słuchania muzyki , stereo/

- wychodzisz z Pre Out amplitunera i wpinasz IC pod wejście liniowe wzmacniacza stereo / tak bardzo długo miałem/ , minusem tego podłączenia jest to , że kalibrację KD robisz gdy gałka głośności wzmacniacza jest na godz.12. i tak za każdym razem ustawiasz używając amplitunera KD. I jak zapomnisz ściszyć chcąc posłuchać muzyki / wcześniej oglądając film przez amp. KD/ to może zrobić się głośno :) 

- wychodzisz z Pre Out amlitunera i wpinasz IC do wejścia switcha RCA , wychodzisz z Pre out wzmacniacza i wpinasz do wejścia switcha RCA , wychodzisz z wejścia MAIN IN wzmacniacza stereo i wpinasz pod wyjście w switchu RCA / tak mam obecnie/. W switchu masz przełącznik i albo przestawiasz na KD lub na stereo.

 

 

IMG_1937.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Tak jak pisze Pirs , wychodzisz z amp. KD / Pre Out , warto przy zakupie spojrzeć czy ma :) / interkonektem do wzmacniacza stereo, do którego podłączasz fronty , pozostałe kolumny do amplitunera.

I masz następujące opcje:

- kupujesz wzmacniacz stereo, który może pracować jako końcówka mocy / wpinasz IC pod wejście Main in , choć nazwy mogą być inne/ lub po przełączeniu / na panelu lub pilocie/ jako integra / do słuchania muzyki , stereo/

- wychodzisz z Pre Out amplitunera i wpinasz IC pod wejście liniowe wzmacniacza stereo / tak bardzo długo miałem/ , minusem tego podłączenia jest to , że kalibrację KD robisz gdy gałka głośności wzmacniacza jest na godz.12. i tak za każdym razem ustawiasz używając amplitunera KD. I jak zapomnisz ściszyć chcąc posłuchać muzyki / wcześniej oglądając film przez amp. KD/ to może zrobić się głośno :) 

- wychodzisz z Pre Out amlitunera i wpinasz IC do wejścia switcha RCA , wychodzisz z Pre out wzmacniacza i wpinasz do wejścia switcha RCA , wychodzisz z wejścia MAIN IN wzmacniacza stereo i wpinasz pod wyjście w switchu RCA / tak mam obecnie/. W switchu masz przełącznik i albo przestawiasz na KD lub na stereo.

 

 

IMG_1937.JPG

czyli jak dobrze rozumiem w pierwszym podłączeniu sygnał z amplitunera po niskiej częstotliwości idzie do wzmacniacza stereo. W opcji nie włączonego kina, muzyka gra tylko z tego co jest podpięte pod wzmacniacz stereo, tak? a jest możliwość z kina domowego wysłać przykładowo pliki z Nas Synology do wzmacniacza stereo ? Tutaj jak wspominałem przy zakupie zależy mi na opcjach sieciowych jak i funkcji bluetooth. Zona często puszcza sobie coś z telefonu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz słuchać stereo włączasz tylko wzmacniacz.Oczywiście do wzmacniacza musi być podłączone jakieś żródło.Jeżeli chcesz używać funkcji sieciowych musisz włączyć również amplituner.Podłączając np.pena do USB muzyka poleci przez wszystkie głośniki albo przez dwa przednie(jak sobie ustawisz)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysiek Seczek napisał:

Tutaj jak wspominałem przy zakupie zależy mi na opcjach sieciowych jak i funkcji bluetooth.

Jeżeli będziesz chciał korzystać z funkcji sieciowych amplitunera KD jako źródła to wystarczy Ci sama końcówka mocy stereo / czyli w prawidłowej nomenklaturze właśnie wzmacniacz :) /. Wzmacniacz dzielony czy integra ma sens dopiero wówczas, jak będziesz " grał" z CD , gramofonu , tunera, magnetofonu czy streamera.

Obecnie mam podpięte do amp.KD dwie zewnętrzne końcówki mocy , odciążam w ten sposób końcówki amplitunera. Do napędzenia kolumn surround np. używam BC Acousique EX-502 , jest idealna , podpięta z amp.KD przez Tigger włącza się i wyłącza automatycznie / po uruchomieniu/wyłączeniu amp. KD/ , praktycznie bezobsługowa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...