Skocz do zawartości

Problem


Mateusz9020

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

Mam problem ze swoim nowo zakupionym sprzętem stereo. Kolumny quant 300 z amplitunerem Onkyo tx-l20d. 

Kolumny ze sprzętem grają super. Problem pojawia się np przy włączaniu światła w mieszkaniu bądź włączeniu czegoś do kontaktu. Kolumny w tym momencie na chwilę przygasają a następnie grają bez żadnego problemu. Czym może to być spowodowane?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie ten amplituner Onkyo jest wrażliwy na zakłócenia radioelektryczne. Należy zastosować kondycjoner sieciowy lub przynajmniej listwę zasilającą. Ale listwa musi mieć filtr przeciwzakłóceniowy. Większość ma tylko zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Tania i dobra listwa z podwójnymi filtrami to ACAR 504WF.

https://hsk.com.pl/uploads/karta_katalogowa/k_acar_ 504WF.pdf

Edytowano przez marecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzałem wczoraj wszystko dokładnie. Problem występuje tylko jeśli dźwięk pochodzi z telewizora (podłączony przez HDMI). 

Sprawdzałem dźwięk z radia, dekodera (jest podpięty wprost do amplitunera) oraz USB. 

Zakłócenia występowały tylko jak odtwarzałem muzykę z aplikacji YouTube z telewizora.

Podejrzewam że w tej sytuacji jest winny albo telewizor albo wyjście HDMI arc z amplitunera, bądź sam kabel HDMI.

Spróbuję jeszcze podmienić kabel HDMI dzisiaj.

Czy ta listwa zaproponowana przez marecki pomoże? Podepnę pod nią telewizor i amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mateusz9020 napisał:

Kolumny w tym momencie na chwilę przygasają a następnie grają bez żadnego problemu. Czym może to być spowodowane?

A jaki masz kabel zasilający w Onkyo ? Furutech , Verictum, Siltech ?. No dobra , żartowałem :) 

35 minut temu, Mateusz9020 napisał:

Spróbuję jeszcze podmienić kabel HDMI dzisiaj.

Masz rację to pierwszy krok.

Jak problem będzie nadal , pisz. 

36 minut temu, Mateusz9020 napisał:

Czy ta listwa zaproponowana przez marecki pomoże? Podepnę pod nią telewizor i amplituner.

Raczej wątpię , ale nie jest kosmicznie droga więc możesz spróbować , jak nie zadziała oddasz. Nie wiem jaki filtr zastosowano ,piszą , że o bardzo wysokim współczynniku tłumienia , z moich niedawnych doświadczeń wynika , że sam dobry filtr kosztuje ponad 150 zł i za cholerę by do tej listwy " nie wszedł". :) 

 

4 minuty temu, Mateusz9020 napisał:

A czy mógłbyś zaproponować/polecić konkretny model takiej listwy.

A jak masz obecnie podłączony do zasilania TV i amplituner ? Przez przedłużacz , bezpośrednio do gniazdek ? Możesz spróbować /o ile się da/ rozdzielić TV od amplitunera np. podłączając przedłużaczem jedno z tych urządzeń z innego gniazdka będącego na innym obwodzie elektrycznym / innym bezpieczniku/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. 

Postaram się sprawdzić tą listwę oraz podmienię dzisiaj HDMI na inny.

Zastanawiam, się jednak czy to wina telewizora czy jednak amplitunera i czy jeśli to amplituner to czy jest on uszkodzony, że powoduje takie zachowanie kolumn lub może taki jego "urok".

Bardzo proszę jeszcze o informację czy taki skoki mogą mieć negatywny wpływ na amplituner lub kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie masz napięcie w sieci, sprawdź czy włączając odbiorniki nie masz dużego nagłego spadku napięcia, sprawdź czy nie masz wszystkich urządzeń wiszących na jednej linii/bezpieczniku.

Czy to dom na wsi daleko od stacji nN/SN?
Stare czy nowe budownictwo?

Jakie masz oświetlenie -LED i neonówki chinskie czy markowe?




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Smerfciamajda napisał:

Sprawdź jakie masz napięcie w sieci, sprawdź czy włączając odbiorniki nie masz dużego nagłego spadku napięcia, sprawdź czy nie masz wszystkich urządzeń wiszących na jednej linii/bezpieczniku.

Czy to dom na wsi daleko od stacji nN/SN?
Stare czy nowe budownictwo?

Jakie masz oświetlenie -LED i neonówki chinskie czy markowe?




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jest to nowe budownictwo z 2014 roku. Mieszkanie w bloku w mieście. Oświetlenie: żarówki LED ale jakieś marketowe bądź ikea (najtańsze możliwe).

Telewizor i amplituner są na pewno na jednym bezpieczniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam na jednej linii zasilającej TV, sprzęt audio i lampki z żarówkami LED Ikea. Jak zapalę to mi stacje radiowe uciekają (widać nowe technologie mocno sieją zakłóceniami) ale takie rzeczy z zanikiem muzyki nie występują.

Znajomemu za to światło przygasało jak odpalał końcówki mocy Adcom, tylko że tu potężne transformatory były i brak soft-startu.

Elektryk potrzebny aby instalacje sprawdził, może ktoś oszczędził i połączył linie oświetlenia z gniazdkami itp. różne rzeczy ludzie robią.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mateusz9020 napisał:

Problem występuje tylko jeśli dźwięk pochodzi z telewizora (podłączony przez HDMI). 

Sprawdzałem dźwięk z radia, dekodera (jest podpięty wprost do amplitunera) oraz USB. 

Zakłócenia występowały tylko jak odtwarzałem muzykę z aplikacji YouTube z telewizora.

W takim razie próby zacznij od podłączenia do listwy samego TV. Podłączenie obu urządzeń do tej samej listwy niekoniecznie będzie najkorzystniejsze ze względu na brak separacji między nimi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba to nie kabel HDMI. Sprawdziłem 2 inne i dzieje się to samo.

Podłączyłem pod jeszcze inny przedłużacz wszystko i było nawet gorzej, bo zauważyłem, że przygasł na chwilę obraz w tv. 

Sprawdzę jeszcze tą listwę, o której pisał marecki. 

Mam nadzieję, że to pomoże, ale wychodzi na to, że to nie jest problem ze sprzętem, a z całą instalcją elektryczną u mnie w mieszkaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze samo gniazdko czy czasem jakieś przewody nie są obluzowane pod którym jest TV i ampli. Dalej sprawdź bezpieczniki. Zobacz ile amper mają te na gniazdka. Standard jest 16A. Na żarówki 10A. I zobacz ile ma bezpiecznik główny. Zazwyczaj ma 32 A. 

Możesz na gniazda dać 20 amperowy bezpiecznik. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Dokladnie!!

Kubak serio kabel pomógł? Ale co on ma do tego?

Ależ jestem ciekaw co będzie przyczyną.

 

Piotr

Rok temu o tym pisałem , miałem taki bardzo cienki kabel hdmi , który łapał "syf" , zapewne nie miał ekranowania ;)  a mam dosyć świeże mieszkanie , na porządnych kablach (choć nie audiofilskich) , a i bezpieczniki itd. też profi :D

Niekiedy przeciążenie ogólne sieci też może powodować takie jaja , ale to powinno ustąpić.

 

Ciekawe jakby kolega podpiął ups-a i sprawdził czy nadal problem występuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=20447]Smerfciamajda[/mention]
Wolno, a czasem nawet trzeba! Czasami możliwe jest że ktoś z domowników pomylił bezpieczniki. Ja tak miałem w mieszkaniu jak się wprowadziłem. Na gniazdkach było 8A i 10A, na oświetleniu 16A!!!
I co Ty na to??
Pozdrawiam 


Jak masz wkładki topikowe to zmieniaj, Twoja sprawa.
Jak są wyłączniki nadmiarowe (popularne "S") to życzę powodzenia.

Dobór zabezpieczenia w zależności od obciążenia i warunków projektowych, w najgorszym przypadku nie zadziała (pętla zwarcia), bezpiecznik sie nie przepali i kogoś zabije. Z topikami zresztą podobnie.
Chcesz to se podmieniaj.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszła do mnie już ta listwa. Pomogła na tyle, że włączanie światła nie powoduje już przygasania kolumn.

Problem jednak został jak włączam lampkę, która jest podłączona do innego kontaktu, ale niedaleko telewizora i amplitunera.

Niestety pomysły mi już skończyły, poza zmianą kabla z HDMI na optyczny. 

Wiem raczej na pewno, że to wina telewizora bo zakłóceń przy słuchaniu z USB, radia, Bluetooth nie ma.

Także chyba będzie musiało tak to na razie zostać. Chyba że macie jakieś jeszcze pomysły.

Ale i tak dziękuję wszystkim za pomoc :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...