Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo zamiast zestawu kina domowego


Aneta OJ

Recommended Posts

@Aneta OJ

Daj zdjęcia salonu gdzie masz sprzęt. 

Prawidłowo ustawione kolumny dają efekt że dźwięk lokalizujesz pomiędzy kolumnami. 

Poczytaj o akustyce 

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Pozdrawiam 

Ps. Stereo to tylko dwie kolumny ?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie dokladnie z miejsca gdzie siedzę, odleglosc miedzy kolumnami teraz to 6m. Meble mogę rozsunąć w kazdym miejscu.

stereo.jpg

32 minuty temu, 1Ender napisał:

@Aneta OJ

 

Ps. Stereo to tylko dwie kolumny ?

dlatego własnie tak dociekałam jak to możliwe, że świetnie oglada się filmy, także w stereo. Kolega wyżej pisał, ze różnica tylko jest taka, że nie ma efektów specjalnych, a poza tym słyszy się tak samo jakby centralny był. Mam nadzieję, że to kwestia tylko nieodpowiedniego ustawienia u mnie kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę coś na podłodze jakiś monitor.. A gdzie są kolumny podłogowe? Narysuj schemat pokoju z zaznaczeniem gdzie co jest z wymiarami. 

Zrób zdjęcia pokoju z góry wszystkie 4 ściany. 

Akustyka leży i kwicy ?????

Przeczytaj temat z linka który podałem. To powinno dużo pomóc. 

Jutro będziemy działać z akustyką. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aneta, prawą kolumnę do środka pokoju i w lewą stronę. Lewą do środka pokoju i bliżej TV. Tak aby powstał trójkąt równoboczny o ramionach 3 m x 3m x 3m.

Dasz radę tak ustawić? Około metr po skosie obie w stronę kanapy,  ale prawa około 1,5 - 1,8 m w lewo. Nie będzie idealnie, ale powinna być znaczącą poprawa. 

Inny wariant to ustawienie diagonalne. Rysynek poglądowy na szybko. Tu też nie będzie idealnie. 

PS. Ładnego masz pieska ?

IMG_20190117_225811.jpg

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem ten rysunek :) Punktem wyjscia wg mnie jest kanapa, na której siedzę i naprzeciw TV, który oglądam. Te dwa elementy są nie do ruszenia. I chyba to do nich trzeba ustawienie kolumn dopasowac? To w jaki sposob mam przesunąć lewą kolumnę, jeśli ona juz blisko telewizora stoi? Jakbyś mógł jeszcze raz naszkicowac salon z telewizorem naprzeciwko kanapy byłabym wdzięczna :) Bo na Twoim rysunku gdzieś telewizor odlecial :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, 1Ender napisał:

 Mam jeszcze inny pomysł, ale o tym później. 

Pozdrawiam 

To co z tym innym pomyslem? :) Dzisiaj mąż naciągał się regałów we wszystkie strony, miał dosyć. ;) Jutro cd.  Muszę znależć ten punkt. haha

To co zadziwia mnie to małe przesunięcia kolumn robią dużą różnicę. Postawiłam dwie przy samej szafce TV i niestety dzwięk był bardzo ścisnięty, tak to mogę ująć. W miarę rozstawiania otwierał się. Jutro chcę sprawdzić jak maksymalnie mogę rozciągnąć. Sprobowalam tez kolumny ustawic prosto, tak zeby dźwięk się nie krzyżował. Momentalnie basy zniknęły. Zrobiło się płasko, jakby ktoś głośnik reklamówką przykrył. To naprawdę trudna sprawa odpowiednio ustawić, bo skąd będę wiedziala, że juz lepiej być nie może?.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny rozstaw między 2-3 metry jest okej w trójkącie rownobocznym lub równomiennym. Czyli wszystkie 3 odcinki równe(równoboczny) albo odległości od kolumn do miejsca odsłuchowego (kanapy) nieco większe (równomienny)

Tak byłoby idealnie przykład rozmieszczenia kolumn w trójkącie równomiennym. Ja też mam równomiennie rozmieszczone kolumny. 

Kanapa lekko do środka, kolumny rozstaw tak, aby mieściły się w obrysie kanapy. Odległości od tylnych ścianek kolumn do szafek od około 50 cm do 1 metra. U mnie sprawdza się odległość około 60 cm. Będziesz sprawdzać empirycznie. ? Gdyby coś było nie jasne. Pytaj. 

Pozdrawiam 

IMG_20190119_074324.jpg

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 1Ender napisał:

Gdyby coś było nie jasne. Pytaj. 

Pozdrawiam 

Dziękuję za pomysł i rozrysowanie. Będę próbować. Tylko nie za bardzo sobie wyobrażam te kolumny przed regalami stojace. Chodzi o kable, nie da sie przeciez ich schować w podłogę,  a takie widoczne to wizualnie kiepsko i zaczepic sie mozna niechcący ☺ Poza tym takie wysunięte kolumny przed regały nie wyglądają dziwnie w salonie?

Dnia 18.01.2019 o 07:04, S4Home napisał:

Kolejna sprawa to masz tu Yamahy NS50 o ile dobrze widzę. Więc RN803 nie będzie w pewni wykorzystywany.

 

Piotr

Cantony Ergo RC-L 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to co udało mi się osiągnąc po dwoch dniach ciągania i słuchania ;) Zdjęcie jest zrobione dokladnie z miejsca odsluchu. Odległość pomiędzy kolumnami 2,92m i od każdej kolumny do miejsca odsłuchu 3,95m. Dźwięk jest o niebo lepszy a mam wrażenie, że może być jeszcze lepiej :) Chciałabym, bardziej przestrzennie słyszeć muzykę, czyli jeszcze rozstawić kolumny. Bo teraz mam wrażenie, że dźwięk jest jakby jeszcze ściśnięty w tym trójkącie, że ten zestaw może więcej jeszcze dać przy dodaniu przestrzeni. Tylko ile mogę maksymalnie rozstawić kolumny, żeby nie przesadzić, żeby znów nie słyszeć dzwiękow oddzielnie. Są na to jakieś matematyczne wyliczenia? Mówiliście 3m max ale czuję, że więcej będzie lepiej.

ust 2.jpg

Edytowano przez Aneta OJ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo ustawienie podobne do tego co proponowałem na rysunku. Teraz można jeszcze zmienić dogięcie kolumn tak aby przecięcie było przed miejscem odsłuchu, czyli jeszcze mocniej skręcić do środka niż jest to teraz - spójrz na szkic który zrobił 1ender. Albo zupełnie w drugą stronę, na zewnątrz, za słuchaczem. To są małe zmiany w ustawieniu ale duże w odsłuchu.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, dokładnie, ustawialiśmy wg rysunku :) A co sądzisz o rozsunięciu jeszcze ewentualnie? Czy tak zostawić i tylko skręcić. Bo ja mam takie wrażenie, że jak szerzej by stały to na większej przestrzeni by grały, a teraz skupiają się na tym punkcie gdzie siedzę. No ale przecież nie siedzę cały czas :)

A przy skręceniu na zewnątrz nie musi tam być ściana, od ktorej dzwięk by się odbijal? Tak rzeczywiscie się robi? 

Edytowano przez Aneta OJ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewa kolumna nie powinna stać całkiem w rogu... A jak już musi to daj ze 2 duże poduszki za kolumnę. Kolumny dokręć bardziej do środka. Sprawdź efekty. Możesz rozstawic szerzej, sprawdź. 

Pozdrawiam 

PS. Kanapę dałbym całkiem na środek pokoju. I ustawił tak jak na rysunku. Na razie bez przedstawiania mebli. Tylko kanapa i kolumny. Jak będzie dobrze bierz się za meble. ?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez próby nikt ci nie odpowie jak to słyszysz smile.png

U mnie mam skręcone w ten sposób że linia przecięcia jest za słuchaczem. W ustawieniu 2m między kolumnami i 3,5m odległość od linii kolumn. Można to zrobić lepiej ale poszedłem na kompromis, to nie jest pokój tylko odsłuchowy a użytkowy, wiec godzę się na pewne niedoskonałości. Co zrobisz zależy od ciebie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, 1Ender napisał:

PS. Kanapę dałbym całkiem na środek pokoju. I ustawił tak jak na rysunku. Na razie bez przedstawiania mebli. Tylko kanapa i kolumny. Jak będzie dobrze bierz się za meble. ?

Będę próbować, dziekuję. Z ta kanapą to raczej sie nie da inaczej niż jest, bo ściana sie kończy tam gdzie kanapa sie kończy. A później jest przestrzeń otwarta i ciąg dalszy salonu. Jakbym ją przesunęła to zastawialaby przejście... Za latwo by bylo, zeby taka opcja byla ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to.. kompromis wink.png

 

Ps.

Nie wiem czy znasz ten wątek ale Kraft zrobił test Yamahy którą masz i jak pamiętam kolumny też nie były ustawione jakoś specjalnie wg przykazań. Po kalibracji, nie wiem czy to już sprawdzałaś? U niego były zmiany na plus.

https://forum.audio.com.pl/topic/56545-yamaha-r-n803-test-mało-subiektywny

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aneta, lewa kolumna stoi w samym rogu. Czy można ją przesunąć bardziej w prawo? Czytałaś o akustyce? 

Na linii kolumn, pomiędzy kolumnami a miejscem odsłuchu, tam gdzie stoi kanapa nie powinno nic stać.

Lewy róg kanapy przeszkadza w prawidłowym odbiorze. Przyjrzyj się rysunkowi. Tam kolumny są w środku, poza linią oparcia kanapy. 

Kolejna rzecz, zdejmij maskownice to zaburza wysokie tony. Wysokie Tony odpowiedzialne są za tworzenie przestrzennosci sceny. Muzyki słuchaj zawsze bez maskownic. Będzie dużo lepiej. U mnie są cały czas zdjete. ?  Poza tym masz piękne kolumny, dlaczego je ukrywasz? 

Czy telewizor można przestawić w prawo tak jak miałaś na początku, tylko o jedną komode w prawo? Automatycznie przesunie się linia lewej kolumny poza oparcie. Będzie bardziej w środku. Nie wiem czy wystarczająco jasno napisałem. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...