Skocz do zawartości

Equalizer APO – programowy equalizer działający na sterowniki DAC


Fortepiano

Recommended Posts

 


 

Equalizer APO jest to darmowy program komputerowy działający w systemie windows. Zastosować go można do systemów audio wykorzystujących komputer i zewnętrzny DAC.

Za jego pomocą podniosłem poziom średnicy i basu w systemie audio tak by upodobnić brzmienie instrumentów akustycznych do wrażeń wyniesionych z koncertu. Wykonałem ustawienie zaraz po powrocie z kameralnego koncertu akustycznego ze świerzo zapamiętanym dźwiękiem.

Poprawa brzmienia jest rewelacyjna, dźwięk stał się melodyjniejszy, cieplejszy, treściwszy, przestrzenniejszy bliższy naturalnemu. Poprawę szacuje na 70 %.  

Eqaulizer APO działa na sterowniki DACa więc w żadnym stopniu nie degraduje jego brzmienia!!

Jest on moim największym zaskoczeniem w poprawianiu brzmienia systemu audio. Wymienianie wzmacniaczy, monitorów, kabli i ich odpowiednie zestawianie  mogłoby trwać długo i sporo kosztować by uzyskać takie wypełnienie średnicą oraz basem. Tym equalizerem osiągnołem to w kilka dni .  

Poniżej ustawienie equalizera dla mojego systemu audio. 1.thumb.jpg.38d4db589e8acd07bd4a68382c598fad.jpg

 

Bardzo polecam, wypróbujcie koniecznie, jest rewelacyjny!


https://equalizerapo.com/ 

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fortepiano napisał:

Bardzo polecam, wypróbujcie koniecznie!

Używam ale tylko z Tidalem i tylko dlatego, ze mój wzmak nie ma regulacji barwy. Lepszy EQ jest chyba już w Jriver Media, włącznie z parametrycznym EQ jak chcesz się bawić osobno dla każdego kanału itd. Szkoda tylko, że w Tidal`u żeby użyć APO trzeba w opcjach włączyć wyjście audio na systemowe, co u mnie blokuje MQA, a przynajmniej nie wyświetla DAC wyższego próbkowania dźwięku. Jak włączę w Tidalu wyjście audio na DACowskie to jest MQA ale APO nie działa. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, MariuszZ napisał:

Używam ale tylko z Tidalem i tylko dlatego, ze mój wzmak nie ma regulacji barwy. Lepszy EQ jest chyba już w Jriver Media, włącznie z parametrycznym EQ jak chcesz się bawić osobno dla każdego kanału itd. Szkoda tylko, że w Tidal`u żeby użyć APO trzeba w opcjach włączyć wyjście audio na systemowe, co u mnie blokuje MQA, a przynajmniej nie wyświetla DAC wyższego próbkowania dźwięku. Jak włączę w Tidalu wyjście audio na DACowskie to jest MQA ale APO nie działa. Pozdrawiam.

Nie wiem dlaczego u Ciebie nie działa. Nie mam problemu z używaniem jednocześnie tidal MQA i APO

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Fortepiano napisał:

Nie mam problemu z używaniem jednocześnie tidal MQA i APO

No ja też tak używam ale dla utworu zapisanego kodekiem MQA z próbkowaniem 96 kHz wyświetla się na wyświetlaczu DAC 44,1 kHz, co znaczy że sygnał audio nie jest kodowany MQA mimo, że na Tidalu podświetla się Masters. Tak to u mnie wyglada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gdy gra MQA jest poprawa brzmienia w przestrzenności, mikrodynamice, rozedrganiu gry oraz wokalu, ich ekspresji, dźwięki nie są ściśnięte jak w tidal Hifi. Może twój dac nie czyta MQA.  Popróbuj też ponowne instalacje sterowników, może to zaradzi.

 

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

U Szkoda tylko, że w Tidal`u żeby użyć APO trzeba w opcjach włączyć wyjście audio na systemowe, co u mnie blokuje MQA, a przynajmniej nie wyświetla DAC wyższego próbkowania dźwięku. Jak włączę w Tidalu wyjście audio na DACowskie to jest MQA ale APO nie działa. Pozdrawiam.

 

Mam w tidal MQA ustawienie na wyjście systemowe, w APO na swój DAC (KORG DS 100m). 

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiłes mnie tym. 

Sprawdzę u siebie. Jest to jakaś nakładka? Może działać i z foobarem i z tidal jednocześnie. 

Swoją drogą jak w tidalu ustawić wyjście omijając system. Normalnie na lapku mam ustawiony dźwięk przez głośniczki. Z foobarem osobno ustawiam wyjście audio dzięki czemu pomijam system. W tidal też się tak da?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Fortepiano napisał:

Mam w tidal MQA ustawienie na wyjście systemowe, w APO na swój DAC (KORG DS 100m). 

Więc na wyjściu prawdopodobnie nie ma MQA. Nie zobaczysz bo Korg nie wyświetla. Mój Topping D10 wyświetla próbkowanie i mimo, że w Tidal jest Master i utwór zapisany jest w 96kHz  to DAC wyświetla tylko 44,1 kHz jeżeli w Tidal ustawione jest wyjście audio systemowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fortepiano napisał:

Tidal - wciskasz przycisk Hifi i otwiera Ci się strona z ustawieniami poziomu dźwięku i wyboru wyjścia.

U mnie było to w kreseczki po lewej górnej stronie - plik - ustawienia - dzwiek - wyjscie audio. Był tam DAC ale trzeba było wybrać inna opcje.

W każdym razie dzięki.

EQ sprawdzę.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Kubakk napisał:

Zainstalowałem , kręcę częstotliwościami , nie słyszę żadnej zmiany tak więc chyba nie działa :P  

Przynajmniej u mnie warunkiem działania APO jest ustawienie w opcjach odtwarzacza (aplikacji) "system controlled". Jak ustawię kontrolę dla strowników DACA to niestety też sobie mogę suwakami pomachać i nic się nie dzieje :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem , niby spoko chociaż przy tych mp3 ze spotify to bardzo spada jakość. Natomiast dorzucając 6dB dołu zmienia się brzmienie i 300B gra tak bardziej "rasowo" w umca umca kawałkach czy innych takich - pokój bardziej trzęsie ;) 

Przydatny gadżet jak ktoś ma problem i kombinować chce z kablami , ten progs taniej "załatwi" temat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kubakk napisał:

Przydatny gadżet jak ktoś ma problem i kombinować chce z kablami , ten progs taniej "załatwi" temat

U mnie poprawia znacznie odbiór (subiektywnie) muzy z Tidala w porównania np. do odtwarzanych plików audio w jakości Master. Znaczy dla mnie lepiej brzmią jak lecą z APO niż jako MQA. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kubakk napisał:

Potestowałem , niby spoko chociaż przy tych mp3 ze spotify to bardzo spada jakość. Natomiast dorzucając 6dB dołu zmienia się brzmienie i 300B gra tak bardziej "rasowo" w umca umca kawałkach czy innych takich - pokój bardziej trzęsie ;) 

Przydatny gadżet jak ktoś ma problem i kombinować chce z kablami , ten progs taniej "załatwi" temat

spotify nie używam, ustaw max. resolution w APO, jeżeli masz dobrze ustawione w programie dźwiek niepowinien być gorszy a lepszy. U mnie świetna poprawa nastapiła gdy podniosłem ogólny poziom średnicy i dodałem trochę basu oraz delikatnie przyciołem zbyt natarczywe wysokie. 

45 minut temu, MariuszZ napisał:

U mnie poprawia znacznie odbiór (subiektywnie) muzy z Tidala w porównania np. do odtwarzanych plików audio w jakości Master. Znaczy dla mnie lepiej brzmią jak lecą z APO niż jako MQA. Pozdrawiam.

 jeżeli masz jakieś braki w paśmie spróbuj korekcji

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem ten dodatek , niby fajnie bo można sobie niektóre częstotliwości podkręcić.

Jednak jeśli dodam 20dB dla 25-80Hz to przy kawałkach które mają mocne podbicia (słupki foobar) powodują wyciszenie reszty pasma zarówno na lampie jak i na tranzystorze ,a już się obawiałem iż to problem 9W mocy ;)  do około 7dB podbicia nie ma problemu , na lampie jest efekt "subwoofera" , czyli szyby wibrują :D 

Jednak ogólnie rzecz biorąc dla mnie te zabawy degradują dźwięk , robi się taki bardziej płaski szczególnie na lampie , nie mniej progs fajny jako ciekawostka i dosyć prosty w obsłudze z czasem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki żart że studiów :)

" Tłukli nam jedno a w praktyce co innego"

w każdym razie z komputera powinieneś wychodzić sygnałem bit Perfect a więc omijać systemowy mikser. Tutaj z tego co zrozumiałem,.nie wiem popraw mnie, on w niego ingeruje. Więc musi być przepuszczony przez niego.

nie zgadza się to też z filozofią np. fidelizer

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...