Skocz do zawartości

Adaptacja akustyczna... akwarium :)


Tomasz Frąszczak

Recommended Posts

Dzień dobry,

piszę z dość nietypowym pytaniem jak na to forum, ale wydaje mi się, że jest to najlepsze miejsce gdzie będę mógł się poradzić i uzyskać pomoc. Mam problem z wytłumieniem szafki pod akwarium, w której to znajdę się cała technika obsługująca akwarium (filtry, pompy, zasilacze, rury itd). Piszę z pytaniem, jakimi materiałami najlepiej będzie wyłożyć wnętrze szafki, aby pozbył się dość uporczywych odgłosów przelewającej się wody (5000l/h robi swoje :) )

Układ całości przedstawiłem schematycznie na rysunku w załączniku. Całość podzielona jest na 2 części, górna gdzie znajduje się zbiornik + belki oświetleniowe i dolna, gdzie znajduje się drugie akwarium tzw. sump pełniący rolę filtra, tam też jest główna pompa, przyłączę z wodą, wszystkie zawory i zrzut wody do kanalizacji.

Obudowa akwarium wykonana jest lakierowanej płyty MDF.

No i teraz pytanie do Was, czym to wytłumić, chodzi wyłącznie o odgłosy przelewającej się wody (najbardziej hałasują rury). Mój plan zakładał wyłożenie górnej szafki gąbką piramidką a dolnej najpierw matą kauczukową 1cm + pianka 3cm. Pytani czy takie rozwiązanie ma sens, a może są inny materiały, które w tym konkretnym przypadku lepiej się sprawdzą?? Liczę na pomoc, i przepraszam za post odrobinę nie w temacie :)

AKWARIUM SCHEMAT.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze maty tłumiące drgania - bitumiczne lub butylowe. Zapewne przyklejone do szafki od wewnątrz coś by poprawiły.

Na pewno warto przyłożyć się do dobrej izolacji elementów wydających z siebie dźwięki (pompa, rury) od szafki. Rury przykręcone na sztywno do niej będą głośniejsze niż gdyby były podtrzymywane elementami sprężystymi (guma, sprężyny). Drgania bardzo dobrze przenoszone są pomiędzy gęstymi ośrodkami, a więc "przez konstrukcję".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J.w, najpierw jeśli się da postawić wszystko co robi hałas na czymś izolującym, najlepiej jakaś gęsta pianka typu +140 kg/m3 albo jakaś guma nawet. Dopiero potem coś ciężkiego (wspominane maty butylowe itd., jak do automotive) na ścianki, a ew. dopiero na to materiał dźwiękochłonny. Wtedy już powinno być bardzo dobrze, niemniej pierwsza rzecz to odizolować kontakt wszelkich elementów mechanizmu od ścian szafki żeby jej wytłumianie miało sens

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...