Skocz do zawartości

"Stare dobre..." kolumny podłogowe pod Stereo 2.0


riDERQS

Recommended Posts

Cześć,

Na wstępie zaznaczę, iż jestem fanem używanych różnego rodzaju perełek. Perełek, za które ktoś kiedyś dał by się pokroić, a teraz odchodzą w chwale, na rzecz super-hiper-nowości.
Coś na wzór, kup 5-10 letnie BMW 5, niż w tej samej cenie pachnącą nówkę Skodę Fabię. Taka optymalizacja najwyższego stosunku ceny do jakości z pominięciem aspektu daty produkcji. Oczywiście nie popadajmy w skrajności, rzeczy nowe też są fajne, ale czy zawsze i wszystko?

W temacie audio czasami mam wrażenie, choć znawca ze mnie żaden, że stare potrafi nie raz przebić nowe i masowe.

Mam Onkyo tx-8270 (nowy ;-)) i monitory Technics SB-M300. Mialem też 15 lat temu kultowe SB-M500, które nie były dostępne dla zwykłego zjadacza chleba w tamtym czasie i pewnie dlatego nostalgia zaprowadziła do SB-M300. 

Salon ok 25m2, muzyka glownie ze Spotify - Pop, Jazz, Techno/House, Orkiestra. 

Czegoś mi brakuje i aż korci mnie, aby zmienić kolumny na większe. Wykorzystać potencjał wzmacniacza i nabyć coś kultowego, co będzie pięknie, głośno i potężnie grało w każdym zakresie, bez suba z efektem wow.

Czy da się tak? Macie jakieś swoje nostalgiczne perełki?

Zapraszam do dyskusji.

 

image;s=644x461

Edytowano przez riDERQS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, riDERQS napisał:

Czegoś mi brakuje i aż korci mnie, aby zmienić kolumny na większe. Wykorzystać potencjał wzmacniacza i nabyć coś kultowego, co będzie pięknie, głośno i potężnie grało w każdym zakresie, bez suba z efektem wow.

Czy da się tak? Macie jakieś swoje nostalgiczne perełki?

Nie podałeś budżetu więc podaje na luźno pierwsze typy.

Dynaudio Audience 72 Se jak lubisz dźwięk ocieplony

Canton Ergo RC-L jak lubisz dźwięk neutralny.

Tylko , że tym amplitunerem co masz ich nie napędzisz.

Piszesz , że chciałbyś nabyć coś kultowego, co będzie pięknie, głośno i potęznie grało, ale przecież czymś musisz napędzić takie "kultowe" kolumny. Ten amplituner stereo to przecież podstawowy model i tutaj zbytnio nie ma żadnego potencjału do wykorzystania. Jednostka wzmacniająca to nie tylko moc , ale i jakość dźwięku. Bardziej trzeba się martwić w tym przypadku o wykorzystanie potencjału tych "kultowych" kolumn odpowiednim wzmacniaczem. 

Na dzień dobry jesteś maksymalnie ograniczony co do wyboru przyszłych "kultowych" kolumn posiadając ten amplituner stereo.

Nie odbierz tego jako atak, ale jako fakt.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estrada, nie ma tu nic do rzeczy. Wydajność prądowa, jakość zastosowanych elementów już tak. Jeżeli porównasz nowy ampli za około 3500 zł i używany czysty wzmacniacz bez żadnych pierdół w tym samym budżecie to dźwiękowo możesz się przenieść o dwie, a nawet trzy klasy sprzętu. Używany wzmacniacz w budżecie ww kosztował jako nowy między 6-10 tysięcy złotych. Lub więcej. 

Może to wpłynie na Twoją wyobraźnię. 

Większa moc do Ci większą swobodę w dźwięku, lepszą scenę. Wszystkie elementy źródeł pozornych będą wyraźniej nakreślone. Bardzo poprawi się szczegółowość.

Zmiana kolumn przy słabym i niewydolnym mocowo wzmacniaczu / amplitunerze nie wiele wniesie. Poprawa będzie, ale nie tak duża jak przy zmianie w drugą stronę. Zakładając, że kolumny są przyzwoitej jakości. 

Wiem bo sprawdziłem. 

Jest dokładnie jak napisał kolega @mordor12  w drugiej części swojej wypowiedzi. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co już słusznie napisał Mordor12 - to oprócz kasy jeszcze pytanie o akustykę i czy będziesz mógł prawidłowo (optymalnie) rozstawić duże kolumny? Bo jeśli duże kolumny podłogowe ustawisz bylejak, to może się okazać że gra jest niewarta zachodu.

Kolejne fajne kolumny grające dużym basem to Infinity -ale co do konkretnych modeli to zależy od kwoty którą możesz przeznaczyć zarówno na kolumny jak i na wydajny wzmacniacz.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie rację i ja się z tym zgadzam ?

Nie traktujcie tego posta jako moja potrzeba zmiany kolumn. Jest trochę inny. 

Chce poznać modele, o których nie mam pojęcia że istnieją, a w Waszych głowach i uszach były, są i będą - bez względu na mój budżet apli czy wznak. Kolumny z dawnych lat, które się zapamiętuje jak swój pierwszy raz ?

 

 

Edytowano przez riDERQS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo @mordor12 co z tego, że zarzucimy kolegę propozycjami świetnych kolumn jak nie będzie mógł wykorzystać walorów jakie drzemią w tych zacnych konstrukcjach.

Więc może pokusić się o zmianę na wzmacniacz lub dokupienie porządnej wydajnej końcówki mocy stereo?

Ale w wypadku samej końcówki zyska się tylko na swobodzie przekazu o czym pisałem wcześniej.. A ograniczeniem będą dalej elementy zastosowane w ampli.. 

Dorzucę od siebie kolumny Phonar, o Dynaudio kolega już pisał. Konkretnie serię laser. Dźwięk ciepły, mocna podstawa basowa przy nie kłującej górze lekko zaokrąglonej. Dobrze wypełnionej średnicy, odpowiednim dociążeniu i nasyceniu dźwięku. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender @RoRo @mordor12 nie fiksujcie się na "rozwiązaniu", którego nie ma. Chce zachęcić do dyskusji w temacie kolumn używanych, które kiedyś zrobiły wrażenie a dziś są już zapomniane - bez względu na budżet, wzmacniacz, akustykę czy pogodę ?

 

Edytowano przez riDERQS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...