Skocz do zawartości

Sposób na poprawę niskich tonów: czy konieczna wymiana kolumn?


 A1x

Recommended Posts

Pomieszczenie: salon 18m2, otwarty na wnękę kuchenną (ok.8m2) i korytarz (ok. 5m2).
Gatunki muzyczne: elektronika, techno, muzyka klasyczna (głównie polifoniczna, czasem też symfoniczna), minimalizm (muzyka repetycyjna),  jazz.
Źródło: 70% Spotify przez chromecast, 30% pliki z domowego serwera, Soundcloud, Youtube (też przez chromecast).
Preferowane brzmienie:  przestrzenne, otaczające, ciepłe, z miękkim basem, z dobrą separację, pozwalające zaistnieć wielu liniom melodycznym/sekcjom instrumentów jednocześnie (bez wypychania jednej i ukrywania tła).


Cześć, przed paroma dniami kupiłem nowe kolumny podłogowe. Zakup poprzedził research internetowy oraz kilka odsłuchów w paru salonach audio. Nie byłem w stanie odsłuchać kolumn, które mnie interesowały side-by-side i w tych samych warunkach,  z tym samym wzmacniaczem, a czasem nawet z tym samym repertuarem muzycznym.  Wielkość pomieszczeń odsłuchowych, wzmacniacze i źródła dźwięku potrafiły się znacząco od siebie różnić.

Ostatecznie zdecydowałem się na zakup kolumn Magnat Shadow 207. Chciałem zmieścić się w budżecie 2k złotych (maksymalnie 2,5-3k gdybym przy okazji odsłuchu zakochał się w jakimś modelu bez pamięci). Relacja jakości brzmienia do ceny Magnatów była najlepsza spośród wszystkich kolumn głośnikowych, których miałem okazję posłuchać. Bez kopleksów mogły konkurować z kolumnami za 4k zł za parę. Kolumny te są również wystarczająco estetyczne, żeby nie zniechęcić mnie do ich zakupu. Nie spodziewam się, że tak tanie kolumny staną się ozdobą salonu. Jednak w najniższej kategorii cenowej, do której zaliczają się Shadowy (zapłaciłem za nie w końcu niespełna 1800zł za parę), często estetyka i jakość wykonania są tak niskie, że oczy łzawią. Z tego względu skreśliłem z listy kolumny marki Pylon. Nie grały wcale źle,  ale w takich pudłach nie miałbym sumienia pochować nawet padliny znalezionej w ogródku.

Wzmacniacz, który napędza kolumny to Onkyo A-5VL. Nie jest to hi-end, ale daje radę, bo ww. kolumny nie wymagają dużej mocy (producent sugeruje >30W). Głównie streamuję muzykę przez chromecast, dlatego niezbędne mi jest optyczne wejście cyfrowe, a ten wzmacniacz je posiada. Nie jest to zbyt popularny model (nie jest produkowany od dobrych paru lat), ale pod kątem parametrów jest prawie identyczny z Onkyo A-9010. Moc wyjściowa to 44W/kanał przy 8Ω albo 80W/kanał przy 4Ω.

Teraz do brzegu: jestem ogółem zadowolony z zakupu. Kolumny grają zaskakująco szczegółowo (choć nie analitycznie), bardzo zrównoważonym dźwiękiem ze sporą sceną (niezbyt głęboką, ale za to szeroką) i przyjemnym stereo (dźwięk odrywa się łatwo od kolumn, dużo dzieje się pomiędzy samymi kolumnami). Jest to dość wygładzony, relaksujący dźwięk (ale wciąż szczegółowy) który nie męczy nawet przy wielogodzinnym odsłuchu.

Na tym wszystkim mi zależało i nie zawiodłem się. To czego mi brakuje to trochę głębszego basu. 

Kolumn tych słuchałem w najmniejszym z kilku pomieszczeń odsłuchowych, w których byłem. Odniosłem w nim wrażenie, że niskich tonów jest aż nadto, ale oczywiście było to związane z bardzo niewielką powierzchnią do nagłośnienia. Niestety nie pamiętam z jakiego wzmacniacza. Nie wiem też, czy dźwięk nie był podkolorowany, bo nie ja obsługiwałem wzmacniacz.  W moim salonie nie udało mi się uzyskać podobnego, równie miękkiego i głębokiego basu. Scena/przestrzeń jest, detale są, ładna średnica też, ale basu chciałbym trochę więcej. Obecny bas (szczególnie w rejonie 50-80Hz), jest dość pudełkowy. A niższy pojawia się bardzo rzadko (jest dość silny skok basu przy 35Hz, ale przy nieco wyższych częstotliwościach cichnie).

Od razu wspomnę, że eksperymentowałem z ustawieniem kolumn ( zbliżyłem je do ściany, co rzeczywiście zwiększyło odczucie niskich tonów ). Zwiększenie poziomu basów za pomocą potencjometru również nie przynosi pożądanego efektu (nie czuję przyrostu "masy" niskich tonów, a jedynie zwiększenie ich udziału procentowego w paśmie). 

Potrzebuję w związku z powyższym rady:

Czy aby poprawić głębokość basu muszę zmienić kolumny czy też może poszukać "dociążającego" niskie tony wzmacniacza? Czytałem, że taki charakter brzmienia mają np. wzmacniacze NAD. 
Nie spodziewam się gruntownej zmiany charakteru brzmienia kolumn - gdyby tak było, w ogóle nie brałbym pod uwagę wariantu ze zmianą wzmacniacza tylko od razu zmienił kolumny.

Biorę pod uwagę następujące warianty:

1. Pozostawienie kolumn i wymiana wzmacniacza na inny tranzystorowy wzmacniacz (np. NAD) albo wzmacniacz lampowy (ale to wątpliwy pomysł, ponieważ wzmacniacz będzie sporo droższy od kolumn)

2. Pozostawienie wzmacniacza i wymiana kolumn na oferujące głębsze niższe tony, np. 

a) JAMO Concert C95 - są to najładniejsze kolumny w tej klasie cenowej i posiadają bardzo nisko schodzący, masywny bas - problem w tym, że podobno wymagają dużej mocy, aby dobrze wysterować bas (pewnie musiałbym też zmienić wzmacniacz). Trudno jest mi też porównać jakość średnich i wysokich tonów z moimi Magnatami - nie chcę stracić ładnej średnicy, sceny i przejrzystych wysokich tonów.

b) Klipsch R-26F - mają zupełnie niezrównoważony dźwięk - grają w efekciarski sposób samym skrajem pasma. Nie miałem okazji przetestować ich dłużej, ale myślę, że po jakimś czasie ich brzmienie może zacząć być męczące, nawet jeśli na początku robi duże wrażenie. Może się mylę.

c) Dali Spektor 6 - obiektywnie ich bas nie schodzi niżej od moich Magnatów, ale pasmo 45-65Hz jest mocniej podbite, co sprawia, że basu wydaje się być więcej. Mają też ładną średnicę i przestrzeń. Są brzydkie, ale nie na tyle, żeby dopłacać 1000zł za lakierowane fronty w Zensorach 7. 

d) lub inne kolumny, których nie wziąłem pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...