Skocz do zawartości

Podpięcie kolumn - sekcje high i low


Marecki83

Recommended Posts

Mam takie pytanie, postanowiłem zastąpić blaszki w kolumnach przewodami głośnikowymi, jak podobno jest zalecane. Od wzmacniacza idzie kabel 2x2,5 Cordial, a "zworkę" zrobiłem kablem 2x1,5. Zasilanie od wzmacniacza puściłem na dolne zaciski i teraz pytanie, zanim zrobiłem zworki sekcji high i low odpaliłem wzmacniacz tak z ciekawości i się zdziwiłem, ponieważ kiedy zasilanie szło na dolną sekcję, grały wysokie tony, natomiast jak przełożyłem na górną to grały niskie.... Nie powinno być na odwrót, czyli dolne zaciski to niskie tony a górne to wysokie? Teraz mam podpięte tak jak na zdjęciu, tylko się zastanawiam czy jeśli niskie tony mam na górnych zaciskach to czy podpinając grubszym przewodem sekcji wysokich tonów a cieńszą zworką niskich nie tracę na basie

1548968985783347378980.jpg

Edytowano przez Marecki83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolumnie jest zwrotnica i bierze sygnał z obu.

Zawsze (prawie) średni i wysoko tonowy jest jako high, low to bas na dolnych zaciskach

celem takiego rozwiązania jest rozdzielenie dużych impulsów do basowca od szybkich impulsów do gwizdka by nie szły w jednym dwużyłowym kablu od wzmacniacza do kolumny. 

Są przewody z 4 żyłami dla podziału, dwa grubsze do low i dwa cieńsze na górne zaciski. Można też wykorzystać dwa osobne przewody, ale ogólnie nie zaprzątaj sobie tym głowy, podepnij po przekątnej i gitara.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...