Skocz do zawartości

Yamaha r-n803d + ELAC Uni-Fi BS u5 czy KEF R300


Mariusz Sanecki

Recommended Posts

Cześć, 

Proszę o radę, który z tych 2 zestawów wybrać. 

Zastanawiam się nad wyborem 2 zestawów. Nic innego. 

1. Yamaha r-n803d + ELAC Uni-Fi BS u5 za 5550 zł. 

2. Yamaha r-n803d + KEF R300 za 6400 zł. 

Pokój 18.5m kw + kuchnia 4.5m kw.

Muzyka elektroniczna i pop/rock. W sumie zależy mi na wyczuwalnym basie, zonie bardziej na wyrownanym paśmie, nie za wysoka góra i nie za wielki bas. 

Sluchalismy zestawu pierwszego, podobał nam się. Zonie wyraźne wokale i szeroka scena mnie też tyle co odrobinę mi brakowało zejscia niższego basu. 

Zastanawiam się, który zestaw. Kef już nie mam gdzie przesłuchać i zastanawiam się, czy ta cena zestawu to nie jest naprawdę dobra okazja. Poza tym ten zestaw byłby chyba lepszy do moich preferencji muzycznych. To co mnie trapi to... Bas, czy on nie będzie dominował w brzmieniu i nie będzie rezonowal bo głośniki będą blisko stały ściany. W sumie bass reflex można zatkac częściowo lub w całości, ale czytałem, że dźwięk wtedy dużo traci i jest lekko gorszy, a chyba nie oto chodzi. Elaci maja mniejszy bas i są łatwiejsze do wysterowania no i mniejsze wiec mogę dalej je postawić od ściany.

Poza tym Elac to nominalny 4ohm r 300 8ohm, z którymi yamaha lepiej sobie poradzi. 803 można włączyć tryb 4 Ohm. 

Czy różnica 850 zł usprawiedliwia i rekompensuje wyższa cenę r 300? 

Caly czas bije się z myślami, co będzie bardziej opłacalne i odpowiednie do naszych warunków mieszkaniowych i preferencji muzycznych. 

Za kilka lat i tak zmienimy miejsce zam i będzie większy salon więc wówczas będa wchodziły w grę podłogowe i je sie dokupi do amplitunera. A elac będą jak znalazł do sypialni. 

Pomóżcie proszę w wyborze. Później załącze zdjęcie planu i zdjecie miejsca ich stania. 

tmp-cam-5033378936771595691.jpg

IMG_20170213_073133.jpg

Edytowano przez Mariusz Sanecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę uwag technicznych. Szczerze wątpię, żeby KEF R300 były kolumnami 8-omowymi. Raczej również mają 4 omy, więc tego parametru nie bierz pod uwagę. Co do odsunięcia od ścian, to liczy się odległość głośnika od ściany, a nie tylnej ścianki kolumny. Kolumna o głębokości 30 cm odsunięta od tylnej ściany na 20 cm, to to samo, co kolumna o głębokości 20 cm odsunięta na 30 cm. W obu przypadkach wzmocnieniu/osłabieniu ulegnie ta sama częstotliwość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

Parę uwag technicznych. Szczerze wątpię, żeby KEF R300 były kolumnami 8-omowymi. Raczej również mają 4 omy, więc tego parametru nie bierz pod uwagę. Co do odsunięcia od ścian, to liczy się odległość głośnika od ściany, a nie tylnej ścianki kolumny. Kolumna o głębokości 30 cm odsunięta od tylnej ściany na 20 cm, to to samo, co kolumna o głębokości 20 cm odsunięta na 30 cm. W obu przypadkach wzmocnieniu/osłabieniu ulegnie ta sama częstotliwość.

Hmm no tak, jednak Elac chyba w tym wypadku maja przewagę podobno lepiej znoszą bliskość ściany i ma mniej obfity bass, który jest zaletą w Kef, ale w moich warunkach odsluchowych może być słabym punktem. Poza tym ta Yamaha również ma Yapo, czyli powinna choć nieco pomoc wysterowac dolne pasmo jednych i drugich. 

Edytowano przez Mariusz Sanecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dwie bardzo dobre konfiguracje, natomiast obiektywnie Kef jest jednak kolumną lepszą, to takie pół klasy wyżej. Na pewno także jest to dźwięk bardziej dociążony, bas jest wyraźniejszy, trochę niżej schodzący. Tak więc raczej sugerowałbym set z Kef, chociaż zapraszam na odsłuchy obydwóch zestawów do naszego salon.

Gdyby jednak wchodziła w rachubę zmiana konfiguracji, koniecznie zwróciłbym Twoją uwagę na kolumny Dynaudio Emit M20 lub Excite X18 oraz Buchardt Audio S300 MK, powinny być bardzo ciekawą alternatywą dla Kef i Elac.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy oraz indywidualne wyceny do naszego salonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...