Skocz do zawartości

Akustyka i używane kolumny podłogowe do 1000 zł (PM6006, 25m2)


Piotrek Pszczoła

Recommended Posts

Cześć,

 

potrzebuję porady - odnośnie doboru kolumn i chyba akustyki - nie mam pewności co jest większym problemem :)

Aktualnie używam kolumnienek JVC SP-X220 - identyczne jak na znalezionym w necie zdjęciu (wklejam na końcu posta, bo psują mi układ :) ) - woofer ma ok. 15cm, wymiary tych skrzynek to 28cm szer. x 49cm wys. x 20cm gł czyli nie takie bardzo małe.

Wzmacniacz to Marantz PM6006.

I generalnie ich granie bardzo mi się podoba - mają świetny środek, łagodną i rozdzielczą górę, ale brakuje mi trochę niskich częstotliwości. Żeby było jasne - nie potrzebuję przestawiania mebli, chciałbym jednak aby niskie partie wiolonczeli, kotły czy kontrabas były słyszalne i odczuwalne (aktualnie są ledwo słyszalne) w miejscu odsłuchu. Słucham głównie muzyki filmowej, trochę klasyki, lekki rock lat 70/80

Dziwne jest to, że po zejściu z centrum osi kolumn bas się pojawia, dźwięk staje się dużo bogatszy - jest co prawda troszhę buczący, ale jest. Po dodaniu na wzmacniaczu nieco tonów niskich (mniej więcej 1/3 do 1/2 na +) sytuacja poprawia się w miejscu odsłuchu na tyle, że jest ok - w załączeniu obrazek z planem - na czerwono kolumny, na zielono miejsca gdzie bas jest, na fioletowo tam gdzie jest bardzo mało. Oczywiście można powiedzieć "to weź zostaw z tym podbitym basem" ale słyszę niestety degradację ogólnej czystości dźwięku, więc wolałbym nie.

Pomieszczenie główne ma ok 19m2, ale dochodzi otwarta kuchnia 5,5m i przedpokój, czyli w sumie mamy 26m2 jesli należy to sumować. Na podłodze przed kanapą dość gruby dywan, na oknie zasłony.

I teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - czy przyczyną tego stanu rzeczy jest akustyka czy raczej za małe kolumny? Skłaniałem się ku akustyce, ale po tym jak dodałem basu na wzmacniaczu i zmiana zaszła na + to już sam nie wiem - może ten bas w zielonych punktach to efekt podbicia przy ścianach i to tylko sztuczne wzmocnienie tego co dają kolumny?

Gdyby plan był nieczytelny bo robiłem go w Paintcie to mogę zrobić kilka zdjęć.

 

Jeśli jednak problemem jest dobór kolumn to do wydania miałbym ok 1000 zł - w ciemno nie chcę kupować, bo gdy okaże się że jest to samo to żaden prywatny sprzedawca mi używanego sprzętu nie przyjmie.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi bo już nie wiem co z tym zrobić :(

jvc-sp-x220-bke.jpg

Plan.png

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia jak grają te kolumny. Z tego co pokazałeś i opisałeś stawiam jednak na akustykę. Skoro jest miejsce gdzie bas jest to sprawa jest prosta. 

Powiedz.mi czy używasz loudnes? Myślałeś o dywanie? Nie jestem pewien ale może warto by podnieś te kolumny na standy? Sprawdź to

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

 

Dywan pomiędzy kolumnami a kanapą dość gruby mam a na oknach dość grube zasłony.

Z tego co udało mi się wyczytać to ponoć ogólnie bas jest wzmacniany przy ścianach - czyli niby tam gdzie u mnie da się go znaleźć) stąd pomysł na to, że jednak to kwestia kolumn.

 

Drugim moim podejrzeniem było to właśnie niesymetryczne ustawienie, z jednej strony jest dość blisko ściana a z drugiej pusta przestrzeń, czyli 2m do ściany i jakieś 10m2 przestrzeni. Niestety tutaj pola manewru niestety nie mam.

 

Spróbuję jeszcze tak jak podpowiadasz na początek jakieś tymczasowe podstawki, tak żeby zwieększyć rozstawienie, może to coś zmieni.

Ogólnie kolumny dostałem właściwie za darmo, więc jeśli musiałbym je stawiać na standach to pewnie wolałbym zainwestować w podłogówki, ale jeśli ma to nic nie zmienić to szkoda zachodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...