Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

Chętnie przyłączył bym się do dyskusji, ale mimo że przeczytałem cały ten wątek.... i nie tylko ten to jest to dla mnie czarna magia.

Wiem że dla fachowca w swojej dziedzinie czasem bywa ciężko nie używać specjalistycznych nazwy, zwrotów itp..... ale tak sobie pomyślałem w tym momencie, że przecież nawet dzieci oglądają Discovery i są w stanie zrozumieć jak powstał wszechświat - a teraz sobie wyobraźmy że ten naukowiec z NASA opowiada to w telewizji językiem jakbym rozmawiał ze swoim kolegą po fachu..... Czy ktoś to zrozumie spoza branży ??

Oglądam w tym momencie na YouTube q&a-akustyka małych pomieszczeń czyli pytania do  Bartka od ProperSound.

Już po odpowiedzi na pierwsze pytanie widzę dwie opcje: albo wyłożyć monetę i zaprosić fachowca do mieszkania lub..... jeździć w nieskończoność wszystkimi meblami licząc na to że przestawienie o pół centymetra albo dołożenie encyklopedii na najwyższą półkę coś zmieni.....a może lepiej o jedną półkę niżej?  😁

A może książki w danym zakresie pasma zamiast rozpraszać zaczną pochłaniać dźwięk jak to Bartek opowiada w 11 minucie filmu i popsuje my to co miało być dla nas poprawą???

Bez fachury z porządnym sprzętem pomiarowym.....,,Tysiąc pińcet" możliwość.

 

Screenshot_20190509-123731_Google.jpg

Głos 003.m4a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dostrzegam "mały" paradoks. Przy zmianach gadgetów, tak "wiele" wnoszących do brzmienia, jak np. bezpieczniki lub kable zasilające, żaden audiofil nie domaga się wsparcia pomiarami. Wręcz przeciwnie. Uważa pomiary za całkowicie zbędne - przecież słuchać, czy gra lepiej czy gorzej - czułość audiofilskiego słuchu jest wystarczająco dużą, by takie niuanse wyłapać. A tu nagle w przypadku akustyki, której wpływ na brzmienie jest ogromny, nagle odsłuchy okazują się niewystarczające i pojawia się myśl o profesjonalnym pomierzeniu dźwięku celem osiągnięcia najlepszych efektów. No to słychać, czy nie słychać? Warto weryfikować odsłuchy pomiarami, czy nie warto? Oto być pytanie.

PS @Kamill00, to nie jest uwaga do Ciebie, tylko ogólna. Było ostatnio na forum kilka innych głosów, że akustykę lepiej zostawić fachowcom i że samemu, to raczej można ją popsuć niż poprawić. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, chodzi o to zeby nie biegać po pomieszczeniu z klejem tapicerskim i kolkami wbijanymi w sciany, tak jak u Ciebie ma to miejsce i kaleczyć niepotrzebnie sciany.

To że słychać zmiany to pewne tylko czy idące w dobrym kierunku? 

U mnie przestawienie dyfuzora o 5cm jest słyszalne. Więc może lepiej zeby zajol się tym specjalista? Zresztą akustyka jak wiesz i się przekonałeś ;) to nie bulka z masłem. 

Ja sobie sam robię akustykę. Ale wiem jak się do tego zabrać, nie kuję ścian w salonie i nie interesuje mnie estetyka pokoju odsluchowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, audiowit napisał:

Kraft, chodzi o to zeby nie biegać po pomieszczeniu z klejem tapicerskim i kolkami wbijanymi w sciany, tak jak u Ciebie ma to miejsce i kaleczyć niepotrzebnie sciany.

To że słychać zmiany to pewne tylko czy idące w dobrym kierunku? 

U mnie przestawienie dyfuzora o 5cm jest słyszalne. Więc może lepiej zeby zajol się tym specjalista? Zresztą akustyka jak wiesz i się przekonałeś ;) to nie bulka z masłem. 

Dałbym plusa :D 

a tak +1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety macie rację, pare godzin temu też miałem wykład własnie w Monachium i kombinowałem jak to przeprowadzić... przez 30 minut spróbowałem możliwie szybko i zwięźle wylożyć podstawy podstaw, a potem poopowiadać o jakiś konkretnych przypdkach i case study, typu np. gdzie wieszać dyfuzory i gdzie nie. Inaczej jest z tym bardzo ciężko, za szeroki temat i za mała wiedza bazowa użytkownika, o kolumnach i wzmacniaczach to wszyscy "cośtam wiedza", można robić prezentacje normalnie. O akustyce na start wiedzą nic, a ja mam godzinę wykładu a nie 6 :P jakoś trzeba sobie radzić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm...... Zapewne jeszcze nie mogę powiedzieć że pozjadałem wszystkie rozumy ale oglądając na razie godzinę wywiadu z Bartkiem zmieniłem, a może raczej powoli zmieniam pogląd na pewne rzeczy.

Pomijając co dla kogoś jest lepsze lub gorsze to pytanie: gorsze kolumny i lepsza akustyka czy zajebiste kolumny w ogóle nie dotykając akustyki - zdecydowana odpowiedź A.

Czy ustawienie kolumn w danej odległości od ściany ma tak duży wpływ na scenę? NIE, bardziej odległość kolumny od kolumny i zachowanie trójkąta równobocznego w stosunku do miejsca odsłuchu.

Czy kolumny mogą być za duże do danego pomieszczenia? NIE.... to też chodzi o akustykę bo większa membrana wytworzy większe ciśnienie co może w pomieszczeniu nieprzygotowanym akustycznie stworzyć problemy, ale na pewno nie chodzi tutaj o gabaryty kolumny. Do czego zdążę?..... Jeżeli ktoś na forum mnie pyta jakie mam pomieszczenie (załóżmy że 15m) i do tego pomieszczenia doradza mi monitory rzecz jasna nie mając bladego pojęcia jak jest u mnie z akustyka to tak naprawdę - sami sobie dopowiedzcie.

Jeżeli miałbym pomieszczenie przygotowane akustycznie to tak naprawdę do 15m wcale nie szkodzi wstawić kolumny 130x50 i 80kg wagi sztuka - to tak od siebie trochę w przenośni.

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek z Mega-Acoustic, już mi się trochę znudziło to ciągłe dopytywanie, ale czy Wasze nowe (widywane od czasu do czasu na zdjęciach z wystaw) ustroje pojawią się wreszcie w ofercie na Waszej stronie? Ten czarny komórkowopodobny bardzo mi się spodobał. Napiszesz coś o nim? Czy olewacie polskich klientów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to u siebie widzę w ten sposób że spróbuję wykonać podstawowe rzeczy czyli tak zwany: dywan, zasłony i książka z półkami a jeżeli to nie da żadnego efektu to odpuszczam (panele za kolumny z mega Acoustic zamówiłem i czekam na dostawę).

Jeżeli wpływ np na scenę ma ,,dyfrakcja na obudowie" kolumny i "odbicie w polu bliskim".......to ja się ,,poddaje" 😂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kraft napisał:

@Bartek z Mega-Acoustic, już mi się trochę znudziło to ciągłe dopytywanie, ale czy Wasze nowe (widywane od czasu do czasu na zdjęciach z wystaw) ustroje pojawią się wreszcie w ofercie na Waszej stronie? Ten czarny komórkowopodobny bardzo mi się spodobał. Napiszesz coś o nim? Czy olewacie polskich klientów?

Kraft, a ile razy ja mam powiedzieć że będzie... ale to nie jest takie proste. W tym momencie pierwszy raz pokazaliśmy to publicznie, uruchomić pełną sprzedaż detaliczną w Europie to naprawdę duża rzecz i nie pojawi się to z dnia na dzień. Jeśli chcesz żeby nasze panele pozostały w dobrych cenach to inne muszą być droższe, żebyśmy mogli te tańsze dalej produkować tanio... a drogi panel ciężej sprzedać w Polsce. Będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze swoje jeszcze jedno przemyślenie:

Czy można zrobić akustykę pomieszczenia dobrze we własnym zakresie bez wykorzystania fachowca ze specjalistycznym sprzętem?

Zapewne jest to pytanie bez konkretnej odpowiedzi bo na pewno metodą prób i błędów możemy zrobić że będzie po prostu "lepiej" ale..... nie robiąc pomiarów dla nas lepiej będzie po prostu lepiej ale skąd mamy wiedzieć czy tak naprawdę nie wykorzystaliśmy tylko np. 20% potencjału tego pomieszczenia?

Mam $ na Porshe - idę i kupuję.....mam tylko 1000zł i tuninguje swojego Poloneza aby z 70 mieć 80KM hmmm.....jest lepiej? jest ! Czy jest to Porshe? Nie. Czy był sens wydawać 1000 zł i poświęcić dwa tygodnie pracy popołudniami zamiast wyjść z dziećmi na spacer? Dla Nowaka tak a dla Kowalskiego nie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

@Kamill00, sprawa jest skomplikowana w trójnasób. Nawet jeśli fachowiec wszystko nam pomierzy i przygotuje projekt rozwiązujący nasze problemy, to pozostaje kwestia jego zastosowania w praktyce. Jestem przekonany, że nie wszystkie propozycje przejdą w salonie (o WAŻ nawet nie wspominam). Po drugie czy idealna* akustyka będzie akurat tą, która nam najbardziej odpowiada? Kolumny o bardzo liniowej (prawidłowej) odpowiedzi częstotliwościowej nie cieszą się jakoś wielką popularnością. Konsumenci wolą modele na różny sposób podkolorowujące dźwięk i to one liderami sprzedaży. Podobnie jest zapewne z akustyką. Dla wielu osób podkolorowania i zniekształcenia (w granicach rozsądku) będą stanowiły o atrakcyjności dźwięku. 

* pytanie, co oznacza "idealna", bo definicji będzie co najmniej kilka

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft oczywiście zgadza się wszystko.

Wydaje mi się że kolumny muszą trochę podbarwiać dźwięk ponieważ..... nam się to tak naprawdę podoba  i sprawia że dźwięk jest dla nas miły i przyjemny. Gdyby grały liniowo jak w studio + do tego akustyka jak w studio to przeciętny Kowalski po minucie biegł by czym prędzej, aby wyłączyć sprzęt.

Opowiadał mi osobiście jeden człowiek który od 20 lat ,,siedzi w audio" , że po swojej pierwszej wizycie w studio nagraniowym (30 min) mówiąc w przenośni leciała mu krew z uszu.

Czy to jest aż tak duża różnica?

Nie wiem bo nie byłem ale już od kilku osób słyszałem lub czytałem takie informacje.

Podkusiło mnie..... użyłem kalkulatora.

Dziwnie to wyszło na tym rysunku, ponieważ wynika z niego że siedzę w prawą stronę od kolumn a tak naprawdę siedzę między nimi.

Kolumny również dziwnie wyglądają na tym rysunku ponieważ od lewej ściany jest 130cm, od prawej 110cm, a między nimi 190 cm.

Ale nieważne.....

Czy ktoś z Was mógłby mi opisać po polsku co idzie wywnioskować z załączonego obrazka? (Wykresy)

Zaznaczyłem miejsca gdzie według kalkulatora powinienem umieścić panele..... i tu zaczynają się jaja. Te miejsca zaznaczyłem czerwoną tyczką (kij od mopa 😂). Miejsc za kolumnami nie zaznaczyłem ponieważ wychodzą dokładnie za telewizorem 🙈🙈.

15574133457104119846432477455534.jpg

Screenshot_20190509-164204_Chrome.jpg

Screenshot_20190509-164439_Chrome.jpg

Screenshot_20190509-164445_Chrome.jpg

20190509_163427.jpg

20190509_163511.jpg

20190509_164707.jpg

20190509_164722.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

@Kamill00, musiałeś wprowadzić złe dane. Albo złe wymiary pomieszczenia (może pomyliłeś długość z szerokością), albo złe odległości kolumn. Odsunięcie kolumn i miejsca odsłuchowego odlicza się od lewej ściany. Musi Ci wyjść tak, jak jest w rzeczywistości. Spróbuj jeszcze raz.

PS Albo podaj mi może wszystkie wymiary, to ja spróbuję.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

@Kamill00, coś mi się to jeszcze nie widzi. Chyba źle wpisałeś odległość miejsca odsłuchowego. Podaje się ją mierząc od przedniej ściany (tej za głośnikami). Odległość kolumn od ścian (bocznej i tej za głośnikami) wpisujemy mierząc ją od środka przedniej ścianki głośników. Spróbuj jeszcze raz.

PS podaj mi wszystkie potrzebne wymiary, to jeszcze sam sprawdzę. Bartek zastawił na nas pewną pułapkę i czasami wykres pokazuje bzdury.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sam na siebie jestem zły @Kraft

Szerokość 4,3

Długość 5,2

Miejsce odsłuchu:

Ścianą idzie pod kątem czyli.....jak siedzę i patrzę w lewo to mam do ściany 2,6 (i to ,,glupio" wychodzi na wykresie tzn tym schemacie że siedzę w prawo od kolumn) ale gdybym mierzył w lewo od stolika z audio który jest przede mną to jest 2,1. Fizycznie nie patrząc na ten kąt ściany siedzę dokładnie po środku pokoju....pokój ma 4,3 szerokosci, więc 2,1

Od sofy do ściany przede mną jest 2,1, a od głowy do ściany czyli licząc z siedziskiem 2,6.

Od lewej kolumny do ściany 1,3

Od lewej do tylnej ściany 0,75

Między kolumnami 1,9

Od lewej ściany do prawej kolumny 3,2

Od prawej kolumny do prawej ściany 1,1

 

Zobacz względem plakatów jak ona ucieka.

20190509_192558.jpg

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od środka pokoju do ściany gdzie widzisz beczkę jest 2,1.....a już za grzejnikiem 2,5

Wiem ze to duzo zmienia i wynik nie bedzie 100% wiarygodny, ale ja założyłem 2,1 żeby schemat mnie ustawił tak jak faktycznie jestem po środku kolumn, a nie 50cm w prawo.

Tak czy siak.....co z tego wychodzi ?

Co do odbić to non stop idę w okno, drzwi, meble kuchenne,tv.....

Wpisując odległość głowa-ściana, a nie głowa-kolumny jestem idealnie w środku czerwonego pola 😂

Dałem sofę na 3,3 od ściany żeby być na zielonym

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Prawdopodobnie przy skośnej ścianie te obliczenia nie mają wielkiego sensu, ale jeśli już coś z nich wnioskować, to siedzisz w złym miejscu. Tam gdzie masz kanapę podbija Ci bas (66 i 103 Hz). Spróbuj przesunąć kanapę 0,5 lub 1 m do tyłu. Zobacz, czy będzie lepiej.

newplot (5).png

Plus widzę taki, że siedzisz bardzo blisko kolumn, a kolumny są daleko od ścian bocznych. Słuchasz bardziej kolumn bezpośrednio niż odbić od ścian. To dobrze.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Myślę, że jest. Na moim rysunku punkty pierwszych odbić wcale nie wypadają Ci na telewizorze, ale nawet jeśli absorbery stałby szerzej niż punkty pierwszych odbić, to i tak powinny wpłynąć korzystnie. 

Zresztą co tu dużo gadać. Ze zdjęcia widać, że można u Ciebie absorbery ustawić idealnie tam gdzie trzeba. Kalkulator nic tu nie zmienia;)

1262874848_pobrane(1).png.9ad1a6c29b41bc74f76cbcee7855a8b3.png

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pokój ma skosy i pochyłe ściany to rzeczywiście z modami się różnie może dziać, ale przy odrobinie wyobraźni z pierwszymi odbiciami dalej da się to policzyć z dokładnością do paru cm przybliżając pomieszczenie do kształtu prostokąta. Oczywiście jeśli ta pochyłość nie jest zbyt znaczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...