Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Pytanko do Bartek Chojnacki z góry dziękuję.

W sypialni 3x4m2 zbudowałem ściankę izolującą od sąsiada 5cm wełna i x2 gk knauf akustyk plus do tego sufit 8cm wełny i 1x gk akustik plus przy zabudowie sufitu płytami w pomieszczeniu zaczęło być jak w kościele takie odbicia dźwięku rozmowy w nim..

Po urządzeniu wystawieniu szafy, komody łóżka, dywaniku, zasłon jest super...do czasu aż nie klasne mocno wtedy słyszę metaliczny pogłos przy samym suficie z opóźnieniem po klaśnięciu, może to być też inny dźwięk np gwizd czyli dźwięk bardzo wysokich częstotliwości. Kurczę czym to może być spowodowane? Jak nazywa się to zjawisko?

Pokój jest już dość mocno urządzony fakt nie ma lampy/żyrandola na suficie a ściany są pustawe jeszcze (sciana 1 szafa, 2 łóżko, 3 komoda, 4 zasłony i okno , z tym że to dziadostwo mam wrażenie rozchodzi się po suficie, wykonanie sufitu jest bardzo szczelne i sztywne jeśli chodzi o profilem i osadzoną wełnę, więc to nie dzwonią na pewno profile :D

 

Po klaśnięcie na samym końcu słychać najlepiej ten dźwięk 

https://drive.google.com/file/d/17QD791znZhh3WpU6bgIS7IDYh8foVudf/view?usp=drivesdk

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pytanie do Barteka .

Czy projektując pomieszczenie pod katem akustyki , mając możliwość dopasowania jego proporcji pod katem modów .

- należy odnosić się do bazy czyli ścian czy może do ewentualnych stałych ustrojów ( mam na myśli jedną całą ścianę pokrytą wełną mineralną o grubości 20cm pokrytą transparentną tkaniną ) .

Edytowano przez Fan Bluesa & Sonusa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam pytanie czym najlepiej wygłuszyć ścianę działową między lokalami wykonaną z betonu komórkowego 24cm, w tym momencie słychać nawet rozmowy sąsiadów i inne dźwięki bytowe.

Zastanawiałam się nad 10cm wełna Rockwool Rockton Premium lub pianka akustyczna 140km/m3 i na to płyty akustyczne karton gips.
Na ile takie rozwiązanie może pomóc? Czy warto jeszcze dodatkowo zastosować matę dźwiękoizolacyjną semag FD-1?
Jak najlepiej wykonać taką konstrukcję (dodatkowe taśmy izolacyjne na stelaż itd)?

https://www.wyciszamy.net/aku-pr-140-izolacja-akustyczna/p35/k19sub1412#aku-pr140-50-100
https://www.rockwool.pl/produkty/rockton-premium/?selectedCat=dokumentacja produktowa#Opisproduktu

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze wypowie się na ten temat jakiś akustyk. Ze swojej strony sądzę że każda taka warstwa moze poprawić izolację akustyczną. Użycie ich razem zadziała zapewne jeszcze lepiej. Tym co najczęściej przenosi dźwięki w budynkach pomiędzy pomieszczeniami są kanały wentylacyjne i nieszczelne otwory innego typu np. te którymi jest prowadzona instalacja centralnego ogrzewania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Fan Bluesa & Sonusa napisał:

Pytanie do Barteka .

Czy projektując pomieszczenie pod katem akustyki , mając możliwość dopasowania jego proporcji pod katem modów .

- należy odnosić się do bazy czyli ścian czy może do ewentualnych stałych ustrojów ( mam na myśli jedną całą ścianę pokrytą wełną mineralną o grubości 20cm pokrytą transparentną tkaniną ) .

Jeżeli jest to wełna tapicerowana - to bym nie uwzględniał w ogóle i liczył mody do litych masywnych ścian. Problem się robi, jak to są jakieś przedścianki, ale tutaj rozwiązanie mam inne - przedścianka z płyty GK to różnica max 10 cm. Przy obliczaniu modów absolutnie bym się takim przesunięciem nie przejmował, 20 cm zresztą też raczej nie, może od 30 cm w górę... bo dopiero takie różnice w zestawieniu z późniejszymi tolerancjami wykonawczymi mają uzasadniony wpływ.

26 minut temu, Asiaaa napisał:

Cześć,

Mam pytanie czym najlepiej wygłuszyć ścianę działową między lokalami wykonaną z betonu komórkowego 24cm, w tym momencie słychać nawet rozmowy sąsiadów i inne dźwięki bytowe.

Zastanawiałam się nad 10cm wełna Rockwool Rockton Premium lub pianka akustyczna 140km/m3 i na to płyty akustyczne karton gips.
Na ile takie rozwiązanie może pomóc? Czy warto jeszcze dodatkowo zastosować matę dźwiękoizolacyjną semag FD-1?
Jak najlepiej wykonać taką konstrukcję (dodatkowe taśmy izolacyjne na stelaż itd)?

https://www.wyciszamy.net/aku-pr-140-izolacja-akustyczna/p35/k19sub1412#aku-pr140-50-100
https://www.rockwool.pl/produkty/rockton-premium/?selectedCat=dokumentacja produktowa#Opisproduktu

Będę wdzięczna za odpowiedź.

temat rzeka na któy nie ma prostej odpowiedzi, ogólnie @MobyDick ma rację i każda taka warstwa da poprawę, należy ją wykonywać ze wszystkimi zaleceniami producenta tj. taśmy akustyczne itd. Czy pianka czy wełna - małe znaczenie. Systemów tego typu jest pełno na rynku, niektóre nawet dość proste w montażu (Patrz isolgomma rewall np.) i to da poprawę. Ile? Nie wiadomo i nie da się stwierdzić, na pewno nie oczekuj cudów... których ludzie często w takim wypadku oczekują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

temat rzeka na któy nie ma prostej odpowiedzi, ogólnie @MobyDick ma rację i każda taka warstwa da poprawę, należy ją wykonywać ze wszystkimi zaleceniami producenta tj. taśmy akustyczne itd. Czy pianka czy wełna - małe znaczenie. Systemów tego typu jest pełno na rynku, niektóre nawet dość proste w montażu (Patrz isolgomma rewall np.) i to da poprawę. Ile? Nie wiadomo i nie da się stwierdzić, na pewno nie oczekuj cudów... których ludzie często w takim wypadku oczekują.

Dzięki, a co z dodatkowym zastosowaniem maty dźwiękoizolacyjnej semag FD-1? Warto?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da się jednoznacznie powiedzieć, to jest rzeźbienie w mydle... dopóki nie ma żadnej deklaracji producenta na temat tego co dana mata robi w danym systemie - nie da się nic powiedzieć. I musi to być - w konkretnym systemie, tj. jak to funkcjonuje jako całość a nie każdy element osobno

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jest pytanie .....

Do wyboru są 3 pokoje

1 - 6x6m w osiach ścian, czyli realnie ~5,85 x 2 w tej chwili to pomieszczenie całkowicie puste, bez elektryki, tynków czy podłogi z możliwością wyboru wykończenia sufitu-- problem? to mody pomieszczenia. Szerokość i długość ta sama co oznacza jeden mocny mod pomieszczenia z obu wymiarów. Jego niwelowanie będzie mocno kosztowne bas trapem x?

2 - 4,35 x 4,20 x 2,5. już zaadoptowany i będzie podobny problem (prawie kwadrat). Tu już będzie problemem zachowanie wymaganych wymiarów między panelami a miejscem odsłuchowym czy bliskość ustawienia kolumn względem ścian i zachowania bazy stereo (~2,5m) Jedyny pokój pozwalający zachować symetrie z obu stron.

3 - 4,35 x 3,80 x 2,5  Pod względem modów najbardziej korzystny, ale na tym kończą się jego zalety.

Jaka pomieszczenie wybrać? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety pytanie trochę z serii cholera czy gruźlica, ale ostatecznie ja i tak brałbym 1 a w drugiej kolejności 3. Proporcje w 1 i 2 są fatalne, ale w 1 będzie łatwiej je zwalczyć bo choćby nawet z samej objętości i częstotliwości Schroedera to wynika. Oczywiście, w większym pomieszczeniu adaptacja będzie bardziej kosztowna, ale tutaj nie przedstawiłeś tego jako zmiennej. Można się spodziewać dwóch dziur na basie w okolicach 35 i 50 Hz, których może się nie udać zwalczyć w żaden sposób bo po prostu nie będzie tam modu żadnego i nie da się go wygenerować. Więc pasmo będzie szersze, ale prawdopodobnie dziurawe, dodatkowym plusem będzie łatwiejsze rozstawienie czegokolwiek i zaplanowanie dalszej adaptacji

pomieszczenie 3 mimo że teoretycznie proporcje ma lepsze, to rozmiar fatalny i to będzie rzutować na mnóstwo innych rzeczy. Pierwszy mod wypadnie ok. 40 Hz więc zapomnij o niskim basie, ale w pozostałym zakresie nie powinno być dziur. Jeżeli w tym pomieszczeniu nie będzie absolutnie żadnych innych mebli i ma dobre umieszczenie okien/drzwi, to może to być lepsza opcja niż pomieszczenie 1 jeżeli jesteś w stanie zrezygnować z basu poniżej 35 Hz

więc musisz zdecydować, czy wolisz szersze ale nieco dziurawe pasmo, czy węższe z dużym prawdopodobieństwem na uniknięcie dziur. W pomieszczeniu większym będzie też oczywiście dużo łatwiej o uzyskanie super przestrzenności itd. Ja brałbym większe właśnie ze względu na łatwiejszą logistykę i możliwość przestrzeni

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Pierwszy mod wypadnie ok. 40 Hz więc zapomnij o niskim basie, ale w pozostałym zakresie nie powinno być dziur. Jeżeli w tym pomieszczeniu nie będzie absolutnie żadnych innych mebli i ma dobre umieszczenie okien/drzwi, to może to być lepsza opcja niż pomieszczenie 1 jeżeli jesteś w stanie zrezygnować z basu poniżej 35 Hz

Temat na 17 stron, a mam wrażenie, że tego wątku jeszcze nie poruszaliśmy. Z Twojej odpowiedzi Bogusławowi wnoszę, że wielkość pokoju rzutuje na najniższe częstotliwości, jakie możemy w danym pomieszczeniu usłyszeć. Większy pokój = szersze pasmo. Dobrze rozumiem? Jeśli dobrze, to jak obliczyć tę dolną częstotliwość? Jest dostępny jakiś kalkulator lub tabelka? Czy to zależy od wymiarów, czy raczej od objętości pokoju?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy osiowy mod pomieszczenia występuje dla częstotliwości odpowiadającej połowie długości fali wyznaczonej przez dwie najbardziej odległe ściany (lub sufit i podłogę, gdy mieszkamy w czymś na kształt studni ;) ). Częstotliwość rezonansową można wyliczyć za pomocą wzoru: f = v/2l, gdzie f - częstotliwość, v - prędkość dźwięku, l - odległość pomiędzy ścianami generującymi mod.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

Temat na 17 stron, a mam wrażenie, że tego wątku jeszcze nie poruszaliśmy. Z Twojej odpowiedzi Bogusławowi wnoszę, że wielkość pokoju rzutuje na najniższe częstotliwości, jakie możemy w danym pomieszczeniu usłyszeć. Większy pokój = szersze pasmo. Dobrze rozumiem? Jeśli dobrze, to jak obliczyć tę dolną częstotliwość? Jest dostępny jakiś kalkulator lub tabelka? Czy to zależy od wymiarów, czy raczej od objętości pokoju?

Wzór jest bardzo prosty, chodzi po prostu o częstotliwość pierwszego modu który wystąpi w pomieszczeniu. To nie jest tak że nie będzie słychać, ale będzie słychać dużo gorzej, a jak ktoś na siłę będzie np.  dodawał subwooferów to będzie obserwować bardzo szybki zanik dźwięku wraz z odległością w tych najniższych częstotliwościach. No i ten bas będzie bardzo, baaardzo złej jakości

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Czyli, jak mam pomieszczenie 3,8 x 2,6 m i pierwszy mod przy 45 Hz, to mogę sobie odpuścić szukanie kolumn, które schodzą nisko (poniżej tego modu?), bo i tak nie zaprezentują w takim pomieszczeniu swoich możliwości? Tak?

tak tj nie jest to 45 Hz i koniec no i pytanie jakie same kolumny mają spadek przy danym pasmie przenoszenia... ale jeśli mówimy że kolumny nie mają spadku to takie 35-38 Hz to raczej max

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Chojnacki   Dzięki.  Ja również bardziej przychylnym okiem spoglądam na 6x6 jako pomieszczenie o większych możliwościach, nawet bez symetrii prawa-lewa strona

Koszty? to prawda, nie wspomniałem o tym parametrze, ale pokój będzie typowo odsłuchowy i jeśli na raz nie da rady dźwignąć go finansowo, to podzielę temat adaptacji na etapy, po prostu ….  finalnie ... MA BYĆ DOBRZE.

Martwię się lekko dziury na basie w okolicach 35 i 50 Hz

Pomieszczenie No3 niestety nie ma dobrze umieszczonych dziwi i okna, więc zostawię go Żonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

21 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

 pytanie jakie same kolumny mają spadek przy danym pasmie przenoszenia... ale jeśli mówimy że kolumny nie mają spadku to takie 35-38 Hz to raczej max

Większość podłogówek ma spadek -6 dB przy 35-40 Hz. Monitory mają zazwyczaj  -6 dB przy 45-60 Hz.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

niestety pytanie trochę z serii cholera czy gruźlica

No to może i ja spytam tak bardzo ogolnie. Mam salon czesciowo otwarty na korytarz. Wymiary 4,1x5,67x2,74. Kolumny na krotszej scianie. Wrzuce rzut pomieszczenia. Salon byl przeze mnie odgrodzony od schodow, klatki schodowej i kuchni sciankami 2xgk +welna5cm+1xgk. Jakos nie slysze za duzo basu. Na razie pomieszczenie puste bez zaslon, firan, dywanu itd. Prosilbym o pomoc bo powiem szczerze nie mam podstaw akustyki i nie ogarniam tematu modow dolkow i gorek. 

Salon 23,4m2 aranżacja 3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mikelas76 napisał:

No to może i ja spytam tak bardzo ogolnie. Mam salon czesciowo otwarty na korytarz. Wymiary 4,1x5,67x2,74. Kolumny na krotszej scianie. Wrzuce rzut pomieszczenia. Salon byl przeze mnie odgrodzony od schodow, klatki schodowej i kuchni sciankami 2xgk +welna5cm+1xgk. Jakos nie slysze za duzo basu. Na razie pomieszczenie puste bez zaslon, firan, dywanu itd. Prosilbym o pomoc bo powiem szczerze nie mam podstaw akustyki i nie ogarniam tematu modow dolkow i gorek. 

Salon 23,4m2 aranżacja 3.jpg

ech no dobra ale jaki jest problem... prosisz o pomoc w czym? jak Ty nie słyszysz problemów z modami, to ja Ci nie powiem że je masz bo nie mam jak tego stwierdzić przez komputer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

jak ktoś na siłę będzie np.  dodawał subwooferów to będzie obserwować bardzo szybki zanik dźwięku wraz z odległością w tych najniższych częstotliwościach

B.szybki zanik dzwieku? Nawet jesli suby beda w innym miejscu niz kolumny? Co masz dokladnie na mysli? Czy to oznacza ze jesli chcę "boostować" okolice ok 30-40hz potrzebne do odsluchu organow kościelnych to tego nie uzyskam?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...