Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

głównie pochłanianie, ale przez to że pochłanianie to ciężko jest zmierzyć rozpraszanie bo wychodzą często krzaki, norma nawet nie precyzuje warunków pomiaru jak pochłanianie jest więcej niż 0.4

ogólnie każda wygięta płyta tego rodzaju daje rozproszenie, ale nie należy tego traktować jako panel rozpraszający, raczej jako dodatkowy zysk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, info, że jest to panel pochłaniający mi masuje, co mnie nawet cieszy, bo fajnie ten panel wygląda, tylko jeszcze info poproszę do jakiej częstotliwości skutecznie tłumi? chodzi mi czy sprawdzi pod taki pomiar umikiem   // lewy - na czerwono / niebieski - prawy i ten dziwny kolor, czyli oba kanały

  https://forum.audio.com.pl/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=https://i.postimg.cc/0QSqc2Kt/Prawy-lewy-oba.jpg&key=47334a520cb8fdf8d75b908e26d516ebba1e1519efc2c07bd2ab4c4312999ef4 

oraz czy będę musiał jeszcze coś dokładać by zgasić ten pogłos? // T30 dla obu kanałów.

https://i.postimg.cc/WbXWWntF/T30.jpg

PS. rozpraszanie niech ogarnia Skyfuser29 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest dużo więcej zmiennych, nie jestem w stanie powiedzieć od tak czy to się na pewno sprawdzi czy będzie ok i ile tego... T30 wygląda tak jakby pomieszczenie rzeczywiście potrzebowało trochę paneli tłumiących, ale widać że przydałoby się też sporo pułapek basowych. Ja naprawdę nie lubię i raczej nie będę opiniował czyjegoś pomiaru, bo nigdy nie wiem jak został zrobiony kiedy i po co

AcouStand ma 21 cm grubości w szczycie, mocno tłumi już w zasadzie od 90-100 Hz

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar zrobiony nie tak dawno z obecne używanego pokoju do słuchania.

Mocno szarpany bas to rzeczywiście problem, ale tym zajmą się bas trapy innej firmy a ja chcę trochę zgasić pogłos, dlatego tak dopytuje o ten panel z możliwością własnego Logo, a z drugiej strony, chciał bym uniknąć takiej ilości paneli na ścianach - https://www.mega-acoustic.pl/wp-content/uploads/2018/08/38821403_2237818859784770_7856567882530947072_n.jpg   pragnę mocno skromniej, tylko to co niezbędne, ilościowo bardziej coś podobnego jak tu, bez wymaganego dywanu czy karkołomnej zabudowy za kolumnami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja moze jeszcze raz sprecyzuje pytanie

Moj salon byl spory bo mial 37m2. Byl polaczony z klatka schodowa i kuchnia. No ale ja zawsze chcialem miec salon oddzielny. Tak wiec pooddzielalem schody i kuchnie sciankami gk z welna 5cm. Powstal salon 24m2, ktory jest niestety czesciowo polaczony z reszta pomieszczen. Mimo nalegan zona nie chciala pozostawiac tylko otworu drzwiowego do salonu, a wiec powstal nazwijmy to przeswit na wysokosc pomieszczenia i szerokosci 110cm.

Powstala scianka gk przyslaniajaca schody o konstrukcji 2xgk+welna 5cm+1xgk oraz druga czesc odgradzajaca kuchnie i tam zostawilem wneke na zabudowe/szafe. 

No i dochodzimy do momentu odsluchu. Balem sie strasznie czy te roboty dadza pozytywny skutek. Generalnie jest ok ale mam wrazenie ze jest troche malo basu. Wrzuce rzut pomieszczenia. Na razie nie mam firan zaslon dywanu itp. Hula sobie wszystko i nie jest zle ale... Czy po wstawieniu ustroji (absorbery za kolumnami i w naroznikach, dyfuzory 2m za plecami), firan dywanow itp. to sie poprawi?

Przepraszam za moze banalne pytanie, ale wstawienie paneli z pt80 gr 10cm za kolumny i w narozniki sciany ze sprzetem jaki ma wlasciwie sens? Skrocenie poglosu na pewno ale czy to mi "doda troche basu"? Dodam ze nie jestem jakims basolubem. Wspomne ze nie siedze w polowie pokoju ale w odleglosci 3,5m od sciany frontowej. (dl. pokoju 5,65m) Za soba mam 2m.
Poza tym niskie tony slysze lepiej i wiecej gdy wstane i przesune sie w tyl o 1m. Gdy stoje slychac ich wiecej. Mam omamy?
Na jakims forum gosc mial chyba podobny problem i chyba panele pochlaniajace za kolumnami mu pomogly.
Na klatce schodowej mam prawdopodobnie echo trzepoczace (metaliczny dzwiek) i tez cos musze z tym zrobic. Czy to moze miec wplyw na problem z basem?
Czy moze jednak moje scianki dzialowe z welna 5cm "porywaja" mi bas?

Jesli jest problem to moze jest sens zastosowac subwoofer? 
Bede wdzieczny za wskazowki podpowiedzi i wyjasnienia bardziej doswiadczonych kolegow.

Salon ~24m2 aranżacja.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mikelas76 napisał:

To ja moze jeszcze raz sprecyzuje pytanie

Moj salon byl spory bo mial 37m2. Byl polaczony z klatka schodowa i kuchnia. No ale ja zawsze chcialem miec salon oddzielny. Tak wiec pooddzielalem schody i kuchnie sciankami gk z welna 5cm. Powstal salon 24m2, ktory jest niestety czesciowo polaczony z reszta pomieszczen. Mimo nalegan zona nie chciala pozostawiac tylko otworu drzwiowego do salonu, a wiec powstal nazwijmy to przeswit na wysokosc pomieszczenia i szerokosci 110cm.

Powstala scianka gk przyslaniajaca schody o konstrukcji 2xgk+welna 5cm+1xgk oraz druga czesc odgradzajaca kuchnie i tam zostawilem wneke na zabudowe/szafe. 

No i dochodzimy do momentu odsluchu. Balem sie strasznie czy te roboty dadza pozytywny skutek. Generalnie jest ok ale mam wrazenie ze jest troche malo basu. Wrzuce rzut pomieszczenia. Na razie nie mam firan zaslon dywanu itp. Hula sobie wszystko i nie jest zle ale... Czy po wstawieniu ustroji (absorbery za kolumnami i w naroznikach, dyfuzory 2m za plecami), firan dywanow itp. to sie poprawi?

Przepraszam za moze banalne pytanie, ale wstawienie paneli z pt80 gr 10cm za kolumny i w narozniki sciany ze sprzetem jaki ma wlasciwie sens? Skrocenie poglosu na pewno ale czy to mi "doda troche basu"? Dodam ze nie jestem jakims basolubem. Wspomne ze nie siedze w polowie pokoju ale w odleglosci 3,5m od sciany frontowej. (dl. pokoju 5,65m) Za soba mam 2m.
Poza tym niskie tony slysze lepiej i wiecej gdy wstane i przesune sie w tyl o 1m. Gdy stoje slychac ich wiecej. Mam omamy?
Na jakims forum gosc mial chyba podobny problem i chyba panele pochlaniajace za kolumnami mu pomogly.
Na klatce schodowej mam prawdopodobnie echo trzepoczace (metaliczny dzwiek) i tez cos musze z tym zrobic. Czy to moze miec wplyw na problem z basem?
Czy moze jednak moje scianki dzialowe z welna 5cm "porywaja" mi bas?

Jesli jest problem to moze jest sens zastosowac subwoofer? 
Bede wdzieczny za wskazowki podpowiedzi i wyjasnienia bardziej doswiadczonych kolegow.

 

Musisz przestawic albo glonik basowy, albo miejsce odsluchowe, albo scianki dzialowe. Tu chodzi o wzajemne ustawienie, absorbery nic Ci nie dodadza. 

Na poczatek przesun kolumny o 1m na przod. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da się tak jednoznacznie powiedzieć patrząc na rysunki i opis... siedzisz w połowie pokoju, to akurat może być problem bo siedzisz w węźle jednego z głównych modów, stąd problem z brakiem basu (ale może być ich milion, tego nie stwierdzę). Pomogłyby więc pułapki basowe nastrojone na ten mod, żeby odzyskać trochę energii w punkcie, ale to jak zawsze mówię, nieco kopanie się z koniem. Jak źle ustawione, to źle ustawione.

Druga metoda, to to co napisał @JaZz - to naczynia połączone, więc delikatne stłumienie średnicy i wysokich da subiektywne wrażenie większej ilości basu. Oprócz tego panele za kolumnami poprawiają czytelność i rozdzielczość, bo likwidują pierwsze odbicia w tych punktach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym podjechał kolumnami blizej sciany rtv a sofe przesunal troszke do tylu? Lub moze odwrotnie, sofa do sciany rtv a kolumny od sciany? Czy to moze zadzialac? 

A moze wszystko razem: sofa do tylu i panele za kolumny oraz kolumny od sciany, oraz subwoofer? 

Mozna sie wsciec normalnie, nowy salon i problemy

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli podjedziesz sofą w tył lub kolumnami bliżej ściany, to będzie regulował tylko mod osiowy, nie poprzeczny, a tutaj przez to że siedzisz na środku to poprzeczny jest problemem prawdopodobnie większym niż cokolwiek innego. Najpewniej wzmocnisz sobie tym inny mod, a ten poprzedni będzie nieruszony, może się wydawać że basu jest więcej bo jeden zakres będzie wzmocniony, ale w innym pozostanie dziura

swoją drogą, lubię te pytania o ustawienie, co się stanie jeśli :3 a ruszenie tych kolumn i sofy to jakieś 10 minut roboty + 20 minut na posłuchanie i już wiesz, nie trzeba wcale słuchać ludzi na forum którzy wcale nie muszą mieć racji bo ich tam nie ma i bez konkretnych wyników pomiarów to teoretyzowanie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bartek Chojnacki napisał:

to tego ja już Ci nie powiem przez internet, ile będzie idealnie i jak zrobić żeby było skromniej, bo bez pomiarów to się nie da

Wiadomo, pomiar mój jest tylko amatorski, ja dotychczas dobierałem elementy toru na własne ucho (wzmacniacz, DAC czy CD wliczając w to kable, nawet .. zasilające poszczególne sprzęty). Wiem też doskonale, że obecnie mam za jasne granie.

I zgadzam się z założeniem, że pogłos jest ważny, bo już słyszałem poddasze poklejone piramidkami z gąbki wszelakich powierzchni, Brrrr - fatalnie tam było.

No nic, podsumowując krótko, to .. w pomieszczeniu 6x6 sufit będzie po dziurowany i z watą, bo to żaden problem a przydać się może. A tak coś bliżej, to ... wkrótce zamówię sobie 2X AcouSTAND jak obmyślę logo na środek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

co się stanie jeśli :3 a ruszenie tych kolumn i sofy to jakieś 10 minut roboty + 20 minut na posłuchanie i już wiesz, nie trzeba wcale słuchać ludzi na forum

Pojezdzilem kolumnami po podlodze i moje BMN najlepiej graja w odleglosci okolo 70cm od scianz tylu i boku. 

Ale najlepsze jest ze kazdorazowo najlepiej mi sie sluchalo.... stojac. Hehe nie rozumiem co jest tego przyczyna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
48 minut temu, JaZz napisał:

 kiedyś nawiązała się rozmowa gdzie porównałem piankę do wełny no i wiadomo że wyszło że wełna lepsza, ale ktoś wtedy napisał że taka pianka ale grubości 10cm mogłaby dać porównywalny efekt do wełny.

Problem w tym że nie widziałem pianek o takiej grubości. Przed chwilą przeglądałem Waszą stronę i najgrubsza pianka jaką widziałem to 6cm.

Załóżmy na razie że budżet nieograniczony i chcę kupić gotowy produkt.

 

Ale porównywajac piankę do wełny miałeś ta pianke grubosci wełny? Bo z dalszej czesci tekstu wnioskuje ze była pianka ciensza. No chyba ze zle odebrałem Twoja wypowiedź. 

Co do grubości pianki zastanawiajace jest nałożenie kilku pianek 6cm-etrowych na siebie do pożądanej grubosci odpowiadajacej grubosci wełny. Może nawet szczelina powietrzna pomiedzy nimi rowniez może miec znaczenie.

Czy próbowałeś wlasnie tak "to" ocenić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech ileż to razy ja poruszałem ten temat, może to i dobrze w końcu zakończyć dyskusję... świeże pomiarki, które robiliśmy przy okazji pomiarów dla FormAtWood może z miesiąc temu, w końcu miałem motywację je obrobić. Patrzcie i oceniajcie sami, bo ja z doświadczenia wiem że nic co powiem i tak nie ma znaczenia bo zaraz ktoś wyciągnie że w wysokich częstotliwościach wełna ma 1 a pianka 0.9 i pianka gorsza, nie zwróci uwagi na to że to już nie ma żadnego znaczenia, przy współćzynniku pogłosowym i tak się uśredni i będzie to samo.  A pianka nie działa

1794028763_piankavswelna.thumb.png.cacfe33021931b1b73e22cbcd81a74c0.png

A więc @JaZz reasumując - pianka i wełna to bardzo zbliżone materiały. W Mega-Acoustic używamy równolegle jednego i drugiego w bardzo dużych ilościach ja nie wiem czego ludzie się czepiają.... a nie, czekaj wiem :) bo porównują sobie piramidki akustyczne za 12 zł grubość 5 cm z czego 1 cm podstawy i 4 cm klina (bardzo słaby materiał) z panelami z wełny 10 cm grubości. No to tak, jak się robi takie porównanie to można mieć złe wnioski, ale powinno się też zestawić fakt że panel 120x60 cm z pianki piramidki czy coś tego typu to kosztuje ze 40 zł, a wełna 120x60 cm kosztuje 160 zł, więc jak ktoś sięga po najtańszy produkt to też się dziwie że oczekuje jakiejś dużej jakości...

Pianki płaskiej w tym momencie w zasadzie  ogóle nie robimy bo krzywo wychodziła przy cięciu, tolerancja na poziomie 7/8mm więc jak się to zestawiało ze sobą to krzywo było. Jak bardzo chcesz i zaakceptujesz tolerancję to Ci może zrobią w Mega-Acoustic...

Pianka opłaca się tylko tam, gdzie 1) ma być bardzo tanio i nie da się do końca dobrze 2) nie ma być szczególnie ładnie 3) nie ma wymogów do niepalności

Bo jakby robić panele z pianki tapicerowane... to kosztowo wychodzi podobnie lub drożej jak wełna

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JaZz napisał:

Nie no @Bartek Chojnacki ja nie z tych którzy podważają Twoją wiedzę z zakresu akustyki.

Mam wrażenie że nie do końca się zrozumieliśmy, więc zacznę jeszcze raz, tym razem bez owijania w bawełnę i możliwie zwięźle. 

Od kilku miesięcy mam poważne problemy ze zdrowiem, w tym z oddychaniem. 

Do wczoraj wisiały u mnie panele DIY z wełny, ale wczoraj je wyniósłem do piwnicy,  bo po prostu zacząłem się bać tej wełny. 

Jakbyś był tak miły to podaj mi nazwę czy link do paneli z pianki w sklepie mega aqoustic, które śpiszą się na pierwszych odbiciach podobnie do wełny 10cm i ja je kupię. 

Pozdr. 

To w sumie dobrze że przypomniałeś mi o 4) powodzenia dla którego ludzie używają pianki - bo nie chcą wełny z powodu pylenia i nie przekonuje ich kwestia dobrego zabezpieczenia. A zabezpieczenie tez może się rozerwać...

Mega to produkowało pod nazwą PG1, jak byś ogarnął jakie rozmiary chcesz to napisz do mnie jakie rozmiary to zobaczę czy przygotują panele 10 cm grubości płaskie i w jakiej cenie, akustyka@mega-acoustic.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pianka to już raczej gotowy absorber sam w sobie, ale był płaski, rura bardzo nie lubi materiałów z dziwnymi kształtami. Chodziło tylko i wyłącznie o porównanie materiałów w identycznej formie, więc wełna była bez pokrycia. Z pokryciem też robiłem bo chciałem sprawdzić czy nasze niepalne pokrycie bardzo psuje, ale psuje tylko odrobinę, to żółte to standardowe pokrycie używane w mega

 

 

welna pokrycie.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te różnice to już niestety wychodzi sposób robienia obliczeń, pomiarów i wszystkiego innego, dowolne panele z jakimś kształtem jak to K7 wychodzą inaczej, trochę "lepiej" niż panele płaskie, zresztą przy współczynniku pogłosowym to jeszcze inaczej wychodzi.... może kiedyś Mega będzie na tyle dużą firmą że zrobi się wszystko ISO354 pomiary w komorze pogłosowej, 5000 zł netto za panel, i będzie jasne ;) tymczasem nawet sam im tego nie rekomenduję bo to nie ma sensu dopóki normy pomiarowe są tak rozstrzelone, świadomość klientów też, więc pod te 5% które ogarniają o co w tym chodzi.... trochę nie opłaca się robić pomiarów. Niestety 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pytanie do Bartka z Mega Acoustic. 

Kolejny raz wałkowany jest temat pylenia wełny mineralnej więc ja mam następujące pytanie. Czy to prawda że wełna konopna nie pyli ? 

Dla niewtajemniczonych cena tej wełny jest wysoka ale ma też jeden nieosiągalny dla innych rodzaju wełn parametr. 

https://icmarket.pl/thermo-hanf-plyta-z-welny-konopnej-premium-pl.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...