Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

16 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy mógłbyś zrobić wizualizację jak to ma wyglądać bez wełny (sama "rama")?

Kraftabsorber03.thumb.png.2b4f078099b7b80958b977142a6081ba.png

Przychodzą mi do głowy jeszcze inne pomysły, jak tę ramę zrobić, może nawet prostsze i tańsze, ale jak mnie Bartek, tak gasi, to już mi się nie chce rysować.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

można po prostu wziąc wełnę skalną, sztywną, bez żadnej ramki

Widziałem gdzieś patent z usztywnieniem krawędzi wełny za pomocą aluminiowych narożników stosowanych do obróbki wykończeniowej naroży ścian. Po przykryciu materiałem wyglądało równie estetycznie jak na ramie drewnianej/z płyty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

za tydzień będę robił pomiary innych paneli to porównam 4x panel mega-acoustic 120x60 10 cm wełny i 4x samą wełnę po prostu wrzuconą do komory bez niczego, jak na tym bedzie zysk znikomy to tym bardziej na kombinowaniu z panelami z bokami itd.

Tylko panele muszą być rozsunięte. Jak będą ściśle zestawione, to faktycznie zysk będzie znikomy. A co ze źródłem dźwięku? Te bez boków będą skuteczniejsze przy dwóch źródłach i odbiciach wyźszych rzędów od ścian. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kraft napisał:

Tylko panele muszą być rozsunięte. Jak będą ściśle zestawione, to faktycznie zysk będzie znikomy. A co ze źródłem dźwięku? Te bez boków będą skuteczniejsze przy dwóch źródłach i odbiciach wyźszych rzędów od ścian. 

pomiary tego typu wykonuje się jako elementy dyskretne, tj nie powierzchnia ścisła gdzie panele dolegają do siebie, tylko są losowo luźno rozłożone na podłodze. Nie liczy się wtedy współćzynnika, tylko zmianę chłonności akustycznej dzieli przez ich ilość i wychodzi ile chłonności daje jeden panel

jeśli chodzi o kierunek i lokalizację źródła dźwięku, to nie ma to żadnego znaczenia - pomiar jest wykonywany w komorze pogłosowej, a więc w polu rozproszonym, z wykorzystaniem wszechkierunkowych źródeł dźwięku 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd te wyliczenia 

19 minut temu, Kraft napisał:

dodatkowe pochłanianie równe 1/2 powierzchni frontowej.

A jeszcze w rysunku +1/3, były jakieś pomiary, czy to kraftowomatematycznie?

2 godziny temu, Kraft napisał:

Po przemyśleniu sprawy, dodałbym jeszcze dodatkową ramkę na rogach, żeby absorber trzymał nienaganny kształt. Myślę też, że można zastosować do jego zrobienia wełnę o grubości 5 cm (jeśli taka jest w sprzedaży?). Pojedyncza warstwa na bocznych ściankach i podwójna w części zasadniczej. Może konstrukcja ramy byłby wtedy nieco łatwiejsza.

 

To jest takie rzeźbienie dla rzeźbienia widzę, na moje wymyślanie koła na nowo, bez sensu.

Bartek już wszystko wyjaśnił. 

1 godzinę temu, Łukasz Kordek napisał:

A mnie zastanawia pewien drobny szczegół. Pustka 2cm między wełną10cm a plecami panelu Czy te 2 cm pustki da jakieś dodatkowe korzyści pochłaniana? 

Większa korzyść i skuteczność panelu uzyskasz odsuwając go od ściany 5-10cm, chyba jeszcze lepiej, gdyby taki panel nie miał z tyłu twardej płyty, tylko obleczony materiałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 27.12.2021 o 10:02, Bartek Chojnacki napisał:

powołany artykuł dotyczy kolumny głośnikowej, a to zupełnie co innego niż pomieszczenie, tam możesz dać nawet trochę ale słabego absorbera i efekty będą więc ciężko się na to powołać w temacie akustyki wnętrza

Mnie przy takich okazjach zastanawia jedno - wszyscy Ci producenci, którzy mają super mega pro rewolucyjną technologię, 10 warstw absorbera i jakieś kwantowe technologie - a opierają się na recenzentach audio gdzie jest sporo poezji, zero nauki albo co gorsza - pseudonauka i "jakieś" pomiary. Skoro technologia jest taka innowacyjna, to dlaczego nie mają jakiegoś artykułu naukowego na ten temat albo chociaż powołania na taki artykuł? Chętnie bym taki przeczytał. Idąc krok dalej, dlaczego producenci kabli ich nie mają, tzw. white papers? :D albo nie zrzucą się w 5 największych firm, to przecież da nieskończony budżet, i nie zorganizują konkretnych ślepych testów gdzie jasno wykażą że kable działają i to jak? 20 lat nikt tego nie zrobił?

gdybym to ja był właścicielem tej super technologii, zadbałbym o jej uwiarygodnienie w prasie naukowej ;) dlatego np. lubię ArtNovion, bo takie white papers mają

https://artnovionassets.blob.core.windows.net/assets/products/product_attachment/attachment/1263/white_paper_tpda_artnovion.pdf

 

To jest sprawa duchowosci, nie nauki :)

Dnia 8.01.2022 o 18:42, Mateusz Rybak napisał:

Dlaczego SBR a nie pianka/wełna? Otóż z moich obserwacji na różnych forach wynika, że ciszę robi gęstość. A SBR to ponad 1000 kg na m3.

Co myślicie? 

Chyba gdzies byly testy i wyszlo, ze wyzsza gestosc nie jest tak istotna jak struktura. Chyba jakas w miare lekka welna wygrala - nie wiem czy tego Bartosz z Marcinem z Proper Sound nie mierzyli (i chyba Marcin wspominal na zajeciavch z robienia absorbera).

Dnia 29.11.2021 o 07:57, Bartek Chojnacki napisał:

 

@Tenfilip

4. to nie jest rzecz którą można przedstawić jako uniwersalną i dlatego na tym kanale też powinni się tego wystrzegać. Ja osobiście nie widzę za dużo plusów, co najwyżej jeśli pokój ma fatalne proporcje np. wysokość zbliżoną do któregoś wymiaru lub jego wielokrotności (np. 2.6m wysokości i 5.2 m szerokości) wtedy jest duży problem z modami pionowymi. Jeśli tak, to podniesienie subwoofera może zmniejszyć wpływ modu pionowego i rzeczywiście ma sens - działa to tak samo jak jego odsunięcie od ściany, żeby nie dudniło, ale nie jest to przypadek uniwersalny. Twoja interpretacja niestety nie ma zastosowania, bo tutaj o odbiciach raczej nie mówimy - subwoofer ich nie powoduje, pracuje w zakresie falowym, więc nie da się tu wmieszać odbić od podłogi, mówimy raczej tylko o rezonansach

Dziekuje, bardzo mnie to trapilo. 

Moge zapytac, jeszcze, co myslisz o tym, zeby w systemie z 2 subwooferami - uzywanych dla lepszego pokrycia rownomiernym basem - postawac subwoofer na subwoofer? Czy to zmieni tez poziomy rozklad modow, czy jednak musza byc duzo dalej od siebie takie subwoofery? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tenfilip napisał:

Moge zapytac, jeszcze, co myslisz o tym, zeby w systemie z 2 subwooferami - uzywanych dla lepszego pokrycia rownomiernym basem - postawac subwoofer na subwoofer? Czy to zmieni tez poziomy rozklad modow, czy jednak musza byc duzo dalej od siebie takie subwoofery? 

W tych układach to jest o tyle śmieszne, że zazwyczaj ten drugi subwoofer w odpowiednim zakresie tłumi to co da pierwszy (i na odwrót), dlatego się nie znosi i jest więcej. Żeby tłumienie było, to musi być coś w przeciwfazie i z odpowiednim opóźnieniem, co wymusza jakieś rozstawienie subwooferów żeby być w stanie takie opóźnienia i przesunięcie wyznaczyć. Jeden na drugim raczej na pewno nie zadziała, musiałby być jeden nad drugim ale typu jeden podłoga drugi sufit

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja również walcze z akustyką i poczyniłem takie coś ;) I powiem Wam że nigdy więcej mam dosyć i nie dziwie sie że tyle to kosztuje,pracy ogrom!!!!!!!!

 

20211030_154838_HDR.jpg

20210920_214322.jpg

20211030_144716_HDR.jpg

Jeszcze panele za kolumny kupione gotowe.

20220222_131515_HDR.jpg

20220222_130943.jpg

I teraz pytanie do Pana Bartka czy te pianki za łóżkiem maja sens? Czy one coś robia? Sa na długości 240cm MP2 ?20220222_131210.thumb.jpg.f7254da5c3df40a7e1393c6a95176be8.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ufo27 napisał:

Jeszcze panele za kolumny kupione gotowe.

Bardzo ładne. Co to za producent/sklep?

Niestety dyfuzory masz źle rozmieszczone. Są zbyt blisko za głową. Nie zadziałają prawidłowo. Tego typu dyfuzor wymaga odstępu, jakieś 0.5-1.0 m (zależnie od głębokości).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Bardzo ładne. Co to za producent/sklep?

Niestety dyfuzory masz źle rozmieszczone. Są zbyt blisko za głową. Nie zadziałają prawidłowo. Tego typu dyfuzor wymaga odstępu, jakieś 0.5-1.0 m (zależnie od głębokości).

 

To panele firmy akustonic.To co radzisz? Mam odsunac kanape od sciany? Nie wiem co na to żona ale jestem gotowy zaryzykować dla dobra brzmienia 🤘

Najwyższa kostka ma 14cm

Edytowano przez ufo27
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ufo27 napisał:

Najwyższa kostka ma 14cm

Czyli prawidłowe odsunięcie to jakieś 0,75 m.

Co innego? Nie wiem. Dyfuzor nad TV, a za kanapą absorber. Dyfuzor z przodu mało zdziała, ale będzie chociaż fajnie wyglądał. Dyfuzor na sufit? Raczej za ciężki. Absorber bezpośrednio za głową, a dwie części dyfuzora po jego bokach. To by było pewnie najsensowniejsze. Tylko zostanie do wykorzystania jeszcze 1/3 dyfuzora (pytanie, czy są rozłączne).

PS Tę listwę drewnianą na absorberach sam dorabiałeś?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

Czyli prawidłowe odsunięcie to jakieś 0,75 m.

Co innego? Nie wiem. Dyfuzor nad TV, a za kanapą absorber. Dyfuzor z przodu mało zdziała, ale będzie chociaż fajnie wyglądał. Dyfuzor na sufit? Raczej za ciężki. Absorber bezpośrednio za głową, a dwie części dyfuzora po jego bokach. To by było pewnie najsensowniejsze. Tylko zostanie do wykorzystania jeszcze 1/3 dyfuzora (pytanie, czy są rozłączne).

PS Tę listwę drewnianą na absorberach sam dorabiałeś?

No to tyle nie ma szans ;( a nawet jak bym siedział 75cm od sciany za głowa to pojawi sie inny problem w postaci duzego dołka w paśmie niskotonowym. Tak miedzy 70-80hz mam straszna dziure za to 50 i 60 strasznie podbite!!! Niestety moj pokój jest straszny pod wzgledem akustyki mialem sporo kolumn i wzmacniaczy i subwooferow.Dopiero ten zestaw w miarek ok sie wpasowal dzieki eq.Miałem za głową panele z wełny ale za bardzo zgasiły mi wysokie tony mimo ze mam klipsche dźwiek zrobił sie zbyt ciemny.Moze coś pokombinuje tak jak piszesz. Dyfuzor składa sie z 3 osobnych czesci wiec moge rozłączyc.

Tak kupiłem listwe lity dąb i przycialem oraz obrobiłem chciełem zrobic jeszcze boki ale narazie odpoczywam od drewna 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety taki jest problem z kiepskimi proporcjami pomieszczenia, mało możliwości układu.

W jakiej konfiguracji te dyfuzory w ogóle są, bo na jednym zdjęciu są te 3 głębokie, a potem 1 głęboki i 2 jakieś płytsze, ciemniejsze? Te ciemniejsze można by tam zostawić, pochłaniacze dać za kanapę, a dyfuzory w miejsce pochłaniaczy. Przy takiej głębokości 15 cm to nie jest głupi pomysł, a dyfuzor w punkcie pierwszego odbicia w tym miejscu przy tym kącie to nawet biorąc pod uwagę kierunkowość kolumny będzie działał na jakieś 70% swoich możliwości. Zawsze lepiej to niż 20% przy obecnym ustawieniu zaraz za głową.

Ewentualnie jakby brakowało miejsca myślałbym o podwieszeniu pochłaniaczy pod sufitem.

Pianki za kanapą minimalnie coś pewnie dają, ale to dość cienkie panele, gdyby były grubsze to więcej sensu bo miejsce dobre i to że są za kanapą nie przeszkadza im jakoś bardzo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak Panie Bartku proporcje sa na tyle fatalne ze nawet jak mialem 2 subwoofery to niskiego basu nie moglem uzyskac a ten wysoki byl tak podbity i buczacy i dudnil ze maskara mimo ze suby byly nisko ciete wiec decyzja padla na rp260 i powiem ze udalo sie bas mam przy 30hz ladnie masuje zoladek a 50-100hz na eq zdjalem po -2,5-3db i jest akceptowalnie.

 

Przy filmach jest fantastycznie co do myzyki jaka slucham stopa perkusji stracila impet ale bynajmniej nie buczy mi wysoki bas.

 

To zdjecie gdzie sa te ciemniejsze panele to tylko porówanie do nowego aktualnie sa 3 duze panele dyfuzory.

 

Wiec bede cos kombinowal zobacze jak bedzie w odwrotnej konfiguracji.Chodz pamietam ze mialem juz za glowa pochlaniacze i wysokie tony nabraly jakby ostrosci i suchości i jednoczesnie bylo za ciemne brzmienie.Dziwne doswiadczenie słuchowe....

 

To chyba kupie te najwieksze pianki od mega acoustic za łóżko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.02.2022 o 22:05, ufo27 napisał:

Tak miedzy 70-80hz mam straszna dziure za to 50 i 60 strasznie podbite!!!

Czesc

Ja taki sam temat przerabialem i walczylem od listopada do stycznia. Tez mam dyfuzor na tylnej scianie ale jakies 2 metry za glowa. Tez mialem dziure pomiedzy 80 a 180hz i podbicie przy 61hz. Wkurzalem sie i jezdzilem kolumnami po salonie. Sofe ruszalem tylko po pol metra przod i tyl.

A rozwiazaniem bylo znaczne odsuniecie kolumn od sciany tj 115cm. I dopiero wtedy w miare sie wszystko wyrownalo. Podbicie prawie zniklo a dolek prawie sie zasypal, pozostalo moze -5db pomiedzy 70hz a 110hz.

A najlepsze nastapilo gdy pozyczylem od kolegi kolumny 3 drozne. Wszystko sie nagle pojawilo i wyszedl ladny wykres zblizony do linii w jakims tam stopniu. moje kolumny sa 2 drozne. 

Tak dla informacji to wrzucam, moze sie komus przyda. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To nic nowego, kolejna wersja bardzo dobrze znanych tworów np. miniDSP i Dirac Live, baaaaardzo szeroko dyskutowanych tutaj

... i już ten wątek dowodzi, że jest to urządzenie kontrowersyjne, mając fanów i antyfanów. Jeśli chodzi o szybką poprawę czegoś, co nie ma brzmieć nie wiadomo jak dobrze i chce się to zrobić bez zastanowienia tak jak piszesz - na biurko np. to w sumie nie widzę przeciwwskazań. Do dobrego systemu hifi widzę dużo, przede wszystkim:

- DSP bez choćby minimalnej adaptacji radzi sobie słabo

- większość tych klocków, w tym ten, robi własną konwersję AD/DA a kosztuje 300 EUR, czyli za ten koszt macie procesor DSP i jeszcze konwertery AD/DA. Czyli bardzo słabo, dużo bardziej właściwy byłby taki procesor z wejściem i wyjściem cyfrowym i potem zewnętrzny DAC

- jak ktoś gra głównie z analogu to takie działanie jest skrajnie bez sensu, nie po to się ma analog żeby potem go zmieniać w takim procesorze na cyfrę i z powrotem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Chojnacki mam pytanie do wyników pomiaru współczynnika absorpcji, który opublikowałeś: 10 cm wełny kontra 10 cm pianki akustycznej.

Wynika z niego, że pianka w niższych częstotliwościach jest trochę bardziej skuteczna.

1456045431_wenakontraPianka-bartek01.thumb.png.4c3520b211b7c48cb8ba907867f3a233.png

Załóżmy teraz, że dajemy absorbery z takiej wełny i pianki na pierwsze odbicia, np. na bocznej ścianie. Czy wzięcie pod uwagę częstotliwości Schroedera dla typowego, średniej wielkości pomieszczenia wpłynie jakość na zniwelowanie tej przewagi? Czy w takiej aplikacji nie straci ona trochę na znaczeniu? W przypadku pierwszych odbić wysokich i średnich częstotliwości absorber na pierwszym odbiciu pochłonie 100% padających fal. Jednak czy poniżej częstotliwości Schroedera jego pochłanianie, na tle całkowitej powierzchni ścian pomieszczenia, nie będzie i tak kroplą w morzu potrzeb, niezależnie czy będzie wynosiło 0,6 czy 0,4?

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktyczna różnica między 0.6 i 0.4 i tak jest dość mała, więc ja bym się raczej nie bawił w różnicowanie tego w kontekście paneli na pierwszym odbiciu. Gdyby to było duże pomieszczenie 200 m2 i wtedy różnica 0.1 na alfie to różnica np. 50 tys zł w kosszcie adaptacji, to tak, ale tutaj absolutnie nie. Z tą częstotliwością schroedera teoretycznie masz rację, ale to musiałoby być bardzo małe pomieszczenie żeby częstotliwość schroedera wypadała w okolicach 200 Hz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...