Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

  • 1 month later...

Czas zabrać się za akustykę. Tak wygląda mój pokój odsłuchowy. Mała klitka.

Odległość tyłu kolumn od ściany to ~45cm. Na czerwono zaznaczyłem potencjalne lokalizacje ustrojów akustycznych. Ma to wg Was sens? Jeśli tak to jakiego rodzaju absorbery/dyfuzory/rozpraszacze polecacie zastosować?

Zdaję sobie sprawę, że problemem jest bliskość ściany przy miejscu odsłuchu. Nic z tym nie zdziałam, ale wypadałoby jednak coś tam powiesić.

Wrzucam też pomiar z mikrofonem ustawionym w miejscu w którym zwykle mam łepetynę gdy słucham muzyki.

Nie chcę absolutnie, żeby ustroje powciągały mi wysokie tony.

pokoj.thumb.png.aed731885083e29866928cbbd000ddb8.png

75982435_siarypomiar.thumb.JPG.b1ac52b13c61ced4d6515135a11a0f25.JPG

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim układzie widzę u Ciebie raczej absorbery. Te za kolumnami powinny być umieszczone bliżej szafki RTV (albo nawet na niej). Muszą się znaleźć w miejscu pierwszych odbić (lusterko). Tylko, że na dołek na basie to i tak nie pomoże. Tu trzeba by szukać innych rozwiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lpomis napisał:

@DiBatonio - być może tak jest. Nie potrafię określić czy jest to wtedy bardziej podbicie czy "wyrównanie" tego zakresu.

Chodziło mi o wzmocnienie tego zakresu.

W tak małym pokoju może najpierw spróbować panele o grubości 5cm zamiast tych 10cm jak nie chcesz wycięcia góry.  Ale zgaduję, może Bartek powie coś więcej. 

A co właściwie chcesz uzyskać? 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft - Z odstawieniem prawej kolumny - ciekawa uwaga. Z prawej strony ma  niecałe 10cm więcej luzu w porównaniu do ściany za nią. Ale z racji na niewielki pokój są to faktycznie zbliżone wartości.

@DiBatonio - jasna sprawa. Dzięki za sugestie.

A czy za plecy nie lepiej byłoby zastosować mimo wszystko jakiś rozpraszacz skoro na podbicie basu w sumie nie narzekam?

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dawał panele jak najgrubsze. 10-11 cm. Szczególnie, że będzie ich mało. Cieńsze mogą spowodować właśnie, że góry relatywnie ubędzie, bo pochłoną więcej góry niż środka. 

Odstawienie od ścian licz do środka membrany i przedniej ścianki, nie do bocznej i tylnej ścianki kolumn. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, J4Z napisał:

pokaż pogłos lepiej. robiłeś pomiary dla obu kanał oddzielnie? też byś pokazał - i pogłos i spl

Lewa i prawa wyglądają podobnie, różnice w pofalowaniu widać głównie w zakresie 70-100Hz. Pogłosu nie mierzyłem. Postaram się zmierzyć na dniach jak odzyskam mikrofon :)

12 minut temu, J4Z napisał:

jak daleko masz głowę od tylnej ściany?

50-60cm, zależy jak siadam.

12 minut temu, J4Z napisał:

u mnie najgorzej chyba nie było jak miałem kiedyś, aczkolwiek czuć było przygaszenie.

Właśnie tego najbardziej się boję, że mi wykosi życie z muzyki tak jak napisałeś wyżej.

A są jeszcze takie bajery jak panele pochłaniająco-rozpraszające. Może by cuś takiego za plecy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lpomis napisał:

Lewa i prawa wyglądają podobnie, różnice w pofalowaniu widać głównie w zakresie 70-100Hz. 

Tak dla pewności. To jaki wykres wrzuciłeś? Połączony lewej i prawej kolumny?

5 minut temu, lpomis napisał:

Pogłosu nie mierzyłem. 

A czym to mierzyłeś? Jakim programem? REW mierzy wszystko za jednym zamachem. I jakim mikrofonem?

5 minut temu, lpomis napisał:

Właśnie tego najbardziej się boję, że mi wykosi życie z muzyki tak jak napisałeś wyżej.

Pokaż pogłos, to będzie można powiedzieć coś więcej.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Ja bym dawał panele jak najgrubsze. 10-11 cm. Szczególnie, że będzie ich mało. Cieńsze mogą spowodować właśnie, że góry relatywnie ubędzie, bo pochłoną więcej góry niż środka. 

2 godziny temu, Kraft napisał:

Ja bym dawał panele jak najgrubsze. 10-11 cm. Szczególnie, że będzie ich mało. Cieńsze mogą spowodować właśnie, że góry relatywnie ubędzie, bo pochłoną więcej góry niż środka. 

Skąd ten wniosek?

Spójrz na charakterystyki tych paneli porównaj 5cm i 10-11cm, zobacz jak pochłania w górnych rejestrach grubszy panel uwzględniając współczynnik pochłaniania bliski 1.

 

08337FDA-EBC8-4C5F-95BA-2167DB141209.png

0E4BE2A6-519B-42BA-BC56-169C1149D1C2.jpeg

1 godzinę temu, lpomis napisał:

Kurna, największe obawy to mam takie, że po zakupie i ustawieniu tego wszystkiego będzie gorzej niż jest. Bo przecież może być gorzej, prawda? ;)

Tak, może być.

Ja uważam, ze te 5cm są bezpieczne jeśli chodzi o wycięcie góry, mam dwie sztuki, a Jarka kolega bywał u mnie.

Byl, kiedy naprawdę miałem wytłumione piramidami i był kiedy już się ich pozbyłem, a wstawiłem dwa panele 5cm. Teraz jest więcej życia niż z piramidami.

Na 1 odbicia z boków umieszczam po 1szt dyfuzora 2D, ale są to odbicia dla przeciwległej kolumny, czyli w prawym dyfuzorze (lusterko) widzisz lewy głośnik, a w lewym dyfuzorze prawy głośnik.

Duże znaczenie ma w którym miejscu za linia kolumn umieścisz absorbera, są na tyle mobilne, że możesz sobie je przestawiać.

Ważne by unieść je na ok 30cm nad podłogę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oparcie na wysokości ramion, ale kładę na nim zawsze poduchy, które robią mi za bieda absorbery. A czy pokój zagracony? Raczej tak w normie. Szafka kallax z Ikei z książkami i duperelami, mała szafka rtv, sofa, poduszki, kilka kwiatów, lampka, dywan 140x200, na podłodze panele. Mogę Ci filmik nagrać to se zrobisz tak samo jak tak Ci dobrze na tym wykresie :P

/edit
Aha, pomiary robione Umikiem i dla porównania mikrofonem Blue Yeti - wyniki wyszły bardzo podobne, prawie się pokrywały.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś @lpomisw swoich akustycznych rozważaniach brał pod uwagę montaż dyfuzorów za miejscem odsłuchu to będę miał na sprzedaż 4szt skyfuserów Mega Acoustic 60x60 cm o grubości 10cm. One potrzebują minimum 60cm od głowy słuchacza ale może jeszcze będziesz organizował jakieś przemeblowanie 😉. Akustyka to podstawa i warto w nią inwestować 😊

Oczywiście propozycja aktualna jest dla każdego forumowicza 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...