Skocz do zawartości

Recommended Posts

4 minuty temu, Kraft napisał:

Gratulacje! Kwota robi wrażenie. Ciekawe, czy KEF dysponował porównywalnymi środkami;) No i te sieci neuronowe. Fiu, fiu.

ja myślę że KEF miał 3 razy tyle, albo 30 razy tyle... ale nie miał takich fachowców w zespole jak ja ;) zaplecze pomiarowe pewnie porównywalne, zobaczymy co się uda

żeby uronić rąbka tajemnicy powiem Wam też, że projekt składałem z dwoma listami intencyjnymi w kwestii wdrożenia projektu, jedną z firm było NAW Speakers, technika estradowa, a drugim... Pylon Audio :) więc może za parę lat będziemy mieli Pylony z tą technologią

13 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

i dostałem na to finansowanie, tj. rozwój technologii i wdrożenie metamateriałów pochłaniających dźwięk w obudowach głośnikowych, będziemy mieli w Polsce technologię rodem z KEF!

https://www.gov.pl/web/ncbr/program-lider---rozstrzygniecie-xii-edycji-konkursu

Gratulacje i sukcesów, i oby starczyło na ten projekt pieniędzy. 

24 minuty temu, dorsz napisał:

PiS.

Panu już dziękujemy.

Przypominam, że od dziękowania jest odpowiedni "przycisk" 😉

Jeżeli zaś nie o takie podziękowania chodzi, gdyż jakiś post Koledze nie pasuje to proszę się do niego merytorycznie odnieść. Pisanie zaś w zaprezentowany sposób będzie traktowane jako spam, a jego autor jako spamer. 

Pozdrawiam i grzecznie upominam. 

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Przypominam, że od dziękowania jest odpowiedni "przycisk" 😉

Jeżeli zaś nie o takie podziękowania chodzi, gdyż jakiś post Koledze nie pasuje to proszę się do niego merytorycznie odnieść. Pisanie zaś w zaprezentowany sposób będzie traktowane jako spam, a jego autor jako spamer. 

Pozdrawiam i grzecznie upominam. 

Sprawdź może najpierw ten tzw. projekt, ok? 

Bo z tego co ja sprawdziłem, to jest kolejna słabo umotywowana dotacja - to są pieniądze podatników, a nie Kaczyńskiego.

@Redakcja AUDIO @RoRo

15 minut temu, dorsz napisał:

Bo z tego co ja sprawdziłem, to jest kolejna słabo umotywowana dotacja - to są pieniądze podatników, a nie Kaczyńskiego.

To jest wątek akustyczny, a nie polityczny. Wróć na właściwe tory dyskusji i merytorycznie się odnieś do kwestii jeżeli potrzebujesz. OK?

Każdy kolejny post nie na temat będę usuwał. 

Panie Bartku! Mam takie pytanie dotyczące akustyki. 

Pomimo pokrycia scian panelami o grubosci 10cm z wełny wciąż słyszę tzw flutter echo jak klaszczę.

Czy warto w takim razie zamontować coś na suficie? niestety w nim jedynym wiercic nie mogę więc chyba to będzie piramidka 8-10cm grubosci. 

Kolejne pytanie jest takie co mogę jeszcze zrobić żeby ewentualnie poprawić akustykę w pokoju. 
To do zastosowań amatorskich ale wiadomo...im lepiej tym lepiej :DDD

Bez tytułu.png

Edytowano przez BiszkoptPlesniak BiszkoptPlesniak

5 minut temu, BiszkoptPlesniak BiszkoptPlesniak napisał:

Pomimo pokrycia scian panelami o grubosci 10cm z wełny wciąż słyszę tzw flutter echo jak klaszczę.

A klaszczesz na wysokości zamontowania paneli? Jeżeli panele sięgają do 1,2 m, to klaszcząc na wysokości głowy, słyszymy dźwięk odbijający się ponad nimi. 

Edytowano przez Kraft

2 minuty temu, Kraft napisał:

A klaszczesz na wysokości zamontowania paneli? Jeżeli panele sięgają do 1,2 m, to klaszcząc na wysokości głowy, słyszymy dźwięk odbijający się ponad nimi. 

W sumie trudno mi powiedzieć. Sprawdzę jak będę w domu. A jeżeli chodzi o sam sufit czy coś z nim zrobić w kontekscie adaptacji?:) Czy raczej to niewiele zmieni. 

4 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

najlepiej pokaż zdjęcia tego pokoju, nie sam rysunek. Flutter echo to najłatwiejsza wada do eliminacji, więc prawie na pewno jest to kwestia złego rozmieszczenia paneli i musimy to zobaczyć

Dobra. Dopiero za 4 dni będę w domu więc wstawie fotki pokoju.  Panele są w jakoś  w połowie sciany i wymiar jednego panela to 100x60. Jeżeli zaś chodzi o sam sufit. Czy warto montować na nim gąbki? Wymiary pokoju to jakieś 5.5x2.3x3.5Wysokosci. 

16 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

najlepiej pokaż zdjęcia tego pokoju, nie sam rysunek. Flutter echo to najłatwiejsza wada do eliminacji, więc prawie na pewno jest to kwestia złego rozmieszczenia paneli i musimy to zobaczyć

Nie wiem czy to coś pomoże ale odkopałem projekt pokoju w 3d który robiłem pół roku temu.  Tak to mniej więcej wygląda tylko sciany są ciut dłuższe i na regałach/szafie/komodzie mam dużo klamotów typu książki płyty itd. Na biurko stoją głośniki a obok też dwa mini regały. Generalnie chodzi mi tutaj o nagrywanie wokalu. 

Bez tytułu.png

14 minut temu, JaZz napisał:

Tzn echo trzepoczące? Powstaje pomiędzy dwoma płaskim ścianami. Wystarczy że na jednej z tych ścian coś będzie i echo powinni zniknąć. Pokój przystosowujesz do jakich celów? 

Zyję w nim. To nie jest studio natomiast nagrywam dużo wokali i instrumentów. W tej chwili jeżeli chodzi o adaptację mam 6 paneli 100x60x10cm. Homerecording to dużo kompromisów. Nie chce natomiast robić z tego kanciapy bo przebywam tam dużo i mnie to przytłoczy.  

Edytowano przez BiszkoptPlesniak BiszkoptPlesniak

Hej, bardzo ciekawy wątek, przewertowałem praktycznie cały. Dzięki Bartek, że dzielisz się z nami swoją wiedzą i eksperymentami!

Rozkminka ode mnie - rezonator Helmholtza i wełna.

Załóżmy bardzo prostą konstrukcję w postaci prostopadłościanu z otworami na froncie (coś jak na grafice). Wypełniając część pustki powietrznej w środku wełną, wypłaszczymy trochę ten peak rezonansu i w efekcie poszerzymy zakres częstotliwości pochłaniania. Czy jest jednak jakaś optymalna metoda umieszczenia tej wełny? Gdzie najlepiej ją umieścić, na tylnej ścianie, przy otworach, na dole, obojętne?

Druga kwestia - spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniami, żeby nie wsadzać więcej wełny niż 1/3 objętości wnętrza. Co by się stało, gdyby zapełnić środek wełną w 1/2? A w 80-100%? :)

helmholtz011.jpg&h=4d932b5946952eabf5463

Dnia 23.10.2021 o 16:00, Munkiel napisał:

Hej, bardzo ciekawy wątek, przewertowałem praktycznie cały. Dzięki Bartek, że dzielisz się z nami swoją wiedzą i eksperymentami!

Rozkminka ode mnie - rezonator Helmholtza i wełna.

Załóżmy bardzo prostą konstrukcję w postaci prostopadłościanu z otworami na froncie (coś jak na grafice). Wypełniając część pustki powietrznej w środku wełną, wypłaszczymy trochę ten peak rezonansu i w efekcie poszerzymy zakres częstotliwości pochłaniania. Czy jest jednak jakaś optymalna metoda umieszczenia tej wełny? Gdzie najlepiej ją umieścić, na tylnej ścianie, przy otworach, na dole, obojętne?

Druga kwestia - spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniami, żeby nie wsadzać więcej wełny niż 1/3 objętości wnętrza. Co by się stało, gdyby zapełnić środek wełną w 1/2? A w 80-100%? :)

Wzory na obliczanie helmholtza, te których używamy na codzień nie uwzględniają rozmieszczenia materiału, traktują bo jako "równo rozłożony w przestrzeni na ściankach rezonatora". To wzory układu o stałych skupionych, więc nie może być inaczej. Jaki to ma konkret wpływ - nie wiem, nie sprawdzałem nigdy, w najbliższym czasie nie sprawdzę bo nie bardzo mam czas chyba że zlecę jakiemuś studentowi. Trzeba by to metodą elementów skończonych sprawdzać, uwzględniając że układ jest o stałych rozproszonych nie skupionych

22 godziny temu, g88 napisał:

Co byście polecali dać za kolumny, żeby nie było gołej ściany? Myślałem o ekranach z wełna mineralna. 

Takich przypadków nie da się uprościć aż tak bardzo... panele z wełny za kolumnami to zazwyczaj dobry pomysł, ale mogą być też rozpraszacze. Może rozważ rozpraszacze, bo widzę że mam już tam sporo tłumienia na tym skosie

2 godziny temu, Bartek Chojnacki napisał:

Takich przypadków nie da się uprościć aż tak bardzo... panele z wełny za kolumnami to zazwyczaj dobry pomysł, ale mogą być też rozpraszacze. Może rozważ rozpraszacze, bo widzę że mam już tam sporo tłumienia na tym skosie

Dzięki za informację 😉 na ścianie na przeciw głośników też są panele akustyczne pochłaniające, jakieś 1,5 m 2. 

Aktualnie glosniki stoją za gołą  ścianą i trochę brakuje kontroli basu. Bas na prawym głośniku jest dużo bardziej słyszalny  od tego w lewym. Stąd pytanie, który rodzaj panela lepiej się u mnie zachowa? Problem jest u mnie taki, że na zdjęciu widać połowę pokoju, druga jest odbiciem lustrzanym.

Jeszcze jedno zdjęcie za ścianą na przeciwko głośników 

1FD1B995-C98D-41DE-8048-7F971B2627B4.jpeg

7 godzin temu, Bartek Chojnacki napisał:

dyfuzory o takim dużym rozmiarze nieefektywnie się robi, byłby sporo droższe co nie ma sensu, a wystarczy po prostu połączyć dwa i masz wtedy 120x60 cm

Dzięki za wyjaśnienie, czy taki dyfuzor nie spowoduje, że niskich tonów będzie mniej? I czy możecie wykonać trochę inny wymiar, np. 110 x 50? Wyższy mi pod ten skos nie wejdzie :/

w kwestii dyfuzorów przeprojektowanie raczej nie wchodzi w grę, trzeba by cały projekt zmieniać a przy dwóch sztukach nie jest to opłacalne i byłoby bardzo drogie... niestety Mega robi raczej produkcję seryjną

Dyfuzor raczej na pewno nie spowoduje żadnej zmiany na basie, bo to nie są ustroje które działają na niskie częstotliwości