Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

4 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

to musiałoby być bardzo małe pomieszczenie żeby częstotliwość schroedera wypadała w okolicach 200 Hz. 

Wykresy pianki i wełny zaczynają się rozchodzić przy ok. 300 Hz. Czy na taką lub mniejszą częstotliwość Schroedera nie załapuje się większość pomieszczeń w których słuchamy?

Może na konkretach. Dwa typowe pokoje. 5x4x2.5 m i 4x3x2.5 m. Jaką będą miały częstotliwość Schroedera? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, zakładając, że porównujemy pomieszczenie bez adaptacji,  im pokój większy, tym częstotliwość Schroedera wyższa, tak? Bo pogłos większy. 

12 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Pokój 5x4x2.5 z czasem pogłosu ok. 0.4 s będzie miał 180 Hz częstotliwości Schroedera. 

Pogłos jest różny dla różnych częstotliwości. Zatem o jakim mówimy? Jakimś średnim? Czy pogłosem dla konkretnego zakresu, np. niskotonowego? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno i drugie ma znaczenie, ale nie w tym stosunku. Im pokój większy, tym częstotliwość schroedera mniejsza, a im pogłos większy, tym częstotliwość schroedera większa. Oczywiście można by jeszcze dodać że im większa objętość to pogłos większy więc ten "zysk"  z objętości się zniweluje, ale wtedy mamy zmienną od zmiennej wielu zmiennych, więc lepiej tak nie kombinować

 

pobrane.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Pogłos jest różny dla różnych częstotliwości. Zatem o jakim mówimy? Jakimś średnim? Czy pogłosem dla konkretnego zakresu, np. niskotonowego? 

@Bartek Chojnacki mógłbyś się odnieść? Pogłos dla wyższych częstotliwości jest zazwyczaj znacznie mniejszy niż dla niższych. Jaki zatem podstawiamy do wzoru na częstotliwość Schroedera? Średni? Średni dla jakiegoś zakresu niskich częstotliwości? Czy może właściwy dla jakiejś określonej częstotliwości (np. 1 kHz)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, dobrze że o to zapytałeś bo większość akustyków zapytana o to nie ma zielonego pojęcia. U mnie jak rozważałem to pierwszy raz też wymagało to dyskusji paru co bardziej utytułowanych osób i tak "oczywiste" to nie było dla nikogo... niemniej, konkretnie rzecz biorąc, wyszło na to że zgodnie z wyprowadzeniem wzoru przez Schroedera i późniejszymi weryfikacjami należy wziąć czas pogłosu z oktawowego pasma częstotliwości najbliższego tej obliczonej częstotliwości Schroedera

Np. jeśli spodziewasz się tej częstotliwości ok. 200 Hz to bierzesz pogłos z pasma 250 Hz i liczysz, jeśli wyjdzie ok 220 Hz to znaczy że jest dobrze, jak np. wyjdzie 150 to liczysz ponownie. Bierzesz pogłos z pasma 125 Hz i jak wyjdzie Ci ok. 120 Hz czy 160 Hz (czyli bliżej) to znaczy że jest dobrze i bierzesz ten wynik

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

i jak wyjdzie Ci ok. 120 Hz czy 160 Hz (czyli bliżej) to znaczy że jest dobrze i bierzesz ten wynik

Czyli wynik musi się zmieścić w tej oktawie, której częstotliwość środkową podstawiliśmy do wzoru, tak?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku wiesz moze skąd taki piękny wzór na panelu Fiberexcellence i dlaczego nie ma go w ofercie? Przepiekne, olejowane - no i za polowe ceny. Nie wiem czy inni wiedzą,  ja dowiedziałem się tylko poprzez polowanie na i obserwowanie frazy acustand, ale mega acoustic posiada konto na OLX i aktualnie wyrzuca rózne ciekawe rzeczy za polowe ceny. Ja powiększyłem adaptację o 2 kolejne acustandy i tego excellenca. https://www.olx.pl/oferty/user/210uR/

20220319_004853.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając bez żadnej żenady rozbrajająco szczerze - to był wzór pomysłu Jarka Góreckiego, byłego szefa Mega, a ja powiedziałem że jest paskudny i nie będziemy tego robić w seryjnej produkcji :D 

A ustroje pojawił się na OLX jako wyprzedaż bo są powystawowe, z jakiejś imprezy, dlatego przecenione. Robimy małe czyszczenie magazynu bo już miejsca nie ma, a za rogiem kolejna wystawa i znowu się gratów narobi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bartek Chojnacki napisał:

Odpowiadając bez żadnej żenady rozbrajająco szczerze - to był wzór pomysłu Jarka Góreckiego, byłego szefa Mega, a ja powiedziałem że jest paskudny i nie będziemy tego robić w seryjnej produkcji :D

No to mam białego kruka haha xD wg. Mnie jest najładniejszy,  najbardziej zbliżony do sztuki, organiczny, żywy. Tangens albo binarny pozytyw albo basstrapy wyglądają przy nim jak maszynowo robione kropka przy kropce. Inżyniersko (sam jestem inżynierem).  Toto moje wygląda jak sztuka współczesna :) Więc może jakieś konsultacje z architektami wnętrz dla dobra firmy? Inżynier akustyki decydujący o estetyce to jak student ASP decydujący o akustyce. Bez obrazy

Poza tematem to jeszcze tylko zamówię u was 2 panele z wlasnym nadrukiem w formie dyptyku, zaslone blackout na przejscie do kuchni i mogę zaprosić Cię na płatne pomiary  xD

A niech sie rozpisze - mój "salon" (raczej bawialnia dla dzieci i pokoj odsluchowy) wygląda teraz tak. Na prawej ścianie chce dwa panele z nadrukiem w stylu  dyptyk. Aku standy które stoją na lewo i prawo będą na odsluchy ustawione na małym stoliku jeden na drugim na plasko, pokrywa sie to z 1 i 2gim odbiciem wg kalkulatora. W normalnym użytkowaniu będą sobie stały w kącie salonu. Zasłony to trzywarstwowe blackout z Ali Express teoretycznie 1200g na m2 ale to raczej na papierze. Ale blackout pelny czyli grube i drapowanie x2, zero szkla. Z tylu za plecami ten fiber excellence zachaczajacy o oba punkt odbic wg. Kalkulatora. Cos jeszcze poza sufitem i pomiarami moge zrobic?

I muszę przyznać że akustyka pomieszczenia gra tak jak reszta systemu. Wymieniłem na chwilę kolumny na takie za x50 mniej (100zl w 2nd hand, pelne podlogowki crosswood 2.6 czymkolwiek ta marka nie jest) i nie bylo to 50 razy gorsze granie w porownaniu do tannoy xt8f. Bylo 3d byl piekny bas bylo po prostu grubo :) 

20220321_001003.jpg

20220321_001124.jpg

Edytowano przez nazghul
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co rzuca się w oczy to te acoustandy za kolumnami, trochę za wysoko powieszone, powinny być tak ze 30 cm nad podłogą

Reszta - pokój jest na tyle zaadoptowany, że w ciemno nie da się przewidzieć efektów tej adaptacji a tym bardziej wyrokować czy i co można robić dalej, trzeba by mieć pomiary 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie Akustandy są 50 cm od podłogi. Aby srodek górnego głośnika był na wysokości środka acustanda to musialoby byc 22cm od dolu. Czy tak bedzie optymalnie? - w srodek absorbera srodek dual contrecia?

 

W ogóle te Aku standy miały wisieć tymczasowo a docelowo zwykłe panele ale zrobiło to taki klimat że musi zostac xD

20220321_112933.jpg

Edytowano przez nazghul
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, J4Z napisał:

@nazghuldlaczego nie sprawdziłeś odbić lusterkiem, tylko polegasz na kalkulatorze? 

Bo bardzo podoba mi się podejście Bartosza do tematu akustyki, do klienta i do całego audio więc po prostu ufam jego aplikacji i kalkulatorowi. Jak widzisz pierwsze odbicia boczne u mnie nie są jeszcze permanentnie przyczepione, z lewej strony nigdy nie będą ponieważ tam są okna. Z prawej strony przed mocowaniem na ścianie mogę sprawdzić lusterkiem :) Tylko jeszcze nie mam co tam powiesić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Czy to dziala jak dyfuzor? Jaka jest różnica pomiędzy 9cm a 18cm? Lepsze rozpraszanie? Montuje się toto w miejscu pierwszych odbić? Jest szansa zobaczyć jakieś prawdziwe zdjęcie w innych kolorach poza tym? Lepsze to czy jakiś 2d  albo skyline? Tylko że to sufit więc musi być lekkie a nie drewno1923745800_Screenshot_20220413-1821052.thumb.png.44adedf2d12f4bde4000d7a37fc64eef.png  https://www.mega-acoustic.pl/sklep/acoucloud-pet-akustyczne-panele-sufitowe/

 

Edytowano przez nazghul
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zdecydowanie absorber, jest wykonany z płyt typu PET a więc materiału pochłaniającego kształt też nie ma wiele wspólnego z dyfuzorem bo kratownica jest równa, gdyby była pofalowana to jeszcze no ale w dalszym ciągu musiałby to być material odbijający, nie pochłaniający, więc to zdecydowanie absorber. Przystosowany głównie do montażu sufitowego, w punktach pierwszych odbić też

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zmylił mnie kształt bo np. Thomann sprzedaje coś takiego jako dyfuzor. https://www.thomann.de/gb/the_t.akustik_pro_series_og_diffusor.htmAle z drewna więc inne pochłanianie.

Szukam rozwiązania na sufit, dyfuzory, lekkie, nie chcę drewnianych bo mój pokój to w połowie pokój dzienny / bawialnia i nie chcę ryzykować ciężarem. Poza vicoustic multifuser nie widzę nic sensownego. Skyline z xps z allegro od seven audio jest niedostępny, 34 dni wysyłki. Nie chcę też przesadzać z ceną bo i tak już mam 6bastrapów 4acustandy fiberxcelent i teraz jadą 3 skyline n29 drewniane.

A takie coś na sufit? Ciekawy wygląd i mógłbym łatwo pomalować farbą pod kolor. Czy lepszy multifuser? https://www.thomann.de/gb/the_t_akustik_grid_diffusor.htm#bewertung

Przebijam się po raz drugi przez 29 stron tego tematu, to jednak skarbica wiedzy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nazghul napisał:

Dzięki. Zmylił mnie kształt bo np. Thomann sprzedaje coś takiego jako dyfuzor. https://www.thomann.de/gb/the_t.akustik_pro_series_og_diffusor.htmAle z drewna więc inne pochłanianie.

Szukam rozwiązania na sufit, dyfuzory, lekkie, nie chcę drewnianych bo mój pokój to w połowie pokój dzienny / bawialnia i nie chcę ryzykować ciężarem. Poza vicoustic multifuser nie widzę nic sensownego. Skyline z xps z allegro od seven audio jest niedostępny, 34 dni wysyłki. Nie chcę też przesadzać z ceną bo i tak już mam 6bastrapów 4acustandy fiberxcelent i teraz jadą 3 skyline n29 drewniane.

A takie coś na sufit? Ciekawy wygląd i mógłbym łatwo pomalować farbą pod kolor. Czy lepszy multifuser? https://www.thomann.de/gb/the_t_akustik_grid_diffusor.htm#bewertung

Przebijam się po raz drugi przez 29 stron tego tematu, to jednak skarbica wiedzy

Wydaje mi sie, ze dyfuzor trzeba dobrac do czestotliwosci, a nie na oko?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tenfilip napisał:

Wydaje mi sie, ze dyfuzor trzeba dobrac do czestotliwosci, a nie na oko?

Dyfuzory działają rozpraszająco w całkiem szerokim zakresie częstotliwości.

Do jakiej zatem częstotliwości chciałbyś dostosowywać dyfuzor? skoro większość dyfuzorów 2D Shroederadzialaja wzakresie ok 600÷3200kHz lub więcej wzaleznosci od głębokości i szerokości studzienek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...