Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

28 minut temu, MariuszZ napisał:

coś pod kolumną żeby trochę podnieść położenie tweetera (pół drogi do sufitu)

odpada na razie - chyba że młodego zatrudnię

19 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Można spróbować wykonać skrzynkę z np. "siatki" metalowej wytłumioną watą od wewnatrz (odpowiednio duża) i włożyć mikrofon i ta kolumne do środka chcąc wyk. Pomiar. Taka mini komora (bo i tak @Fafniak "cuduje" ;) głównie z wysokotonówką) może sie sprawdzić 😜

 

myśle że prościej będzie posłuchać i olać sprawę a potem słuchac po prostu muzy.

Pomysł na stawianie podstawkowej kolumny na pełnowymiarową , ma swoje konsekwencje ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Fafniak napisał:

Pomysł na stawianie podstawkowej kolumny na pełnowymiarową , ma swoje konsekwencje ;)

Nie poddawaj się. Ja mam w planach przyszłosciowych postawienie dwóch par (tych samych) monitorow aktywnych, ale jeden do "góry nogami" by mozliwie zbliżyć tweetery do siebie, i pochylone w "łuk" - zgranie centr w stosunku do miejsca odsluchu (oczywiscie w pełni regulowane). I tez zastanawiam sie jak to zrobić (mocowania) by były możliwie blisko, ale nie "siedziały" jeden na drugim🤔 

Może coś fajnego wymyślisz.

Kibicuję zatem Tobie mocno👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Fafniak napisał:

odpowiem wprost - kręgosłup mi na to nie pozwoli.

Tam niezle koksy pracuja :)

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie poddawaj się. Ja mam w planach przyszłosciowych postawienie dwóch par (tych samych) monitorow aktywnych, ale jeden do "góry nogami" by mozliwie zbliżyć tweetery do siebie, i pochylone w "łuk" - zgranie centr w stosunku do miejsca odsluchu (oczywiscie w pełni regulowane). I tez zastanawiam sie jak to zrobić (mocowania) by były możliwie blisko, ale nie "siedziały" jeden na drugim🤔 

Może coś fajnego wymyślisz.

Kibicuję zatem Tobie mocno👍

Filtr grzebieniowy powstanie i czesc zakresu bedzie gorzej slyszalna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem podobny projekt ale w kolumnie stojacej - zintegrowany i chce "to" przetestować co to daje. 

Jesli nie wypali zamierzam również doświadczalnie kierować dodatkowym monitorem w inne czesci pokoju i "obserwować" co to daje. Np. W fazie lub przeciwfazie na boczne/tylne odbicia odcinajac (opcjonalnie) niskotonowy.  Dodatkowo pamietajmy że monitory sa niezależne wiec regulacja głośności od zera do poziomu dowolnego wzgledem "głównego" monitora grajacego w miejsce odsłuchu.

W skrócie.... jedna wielka zabawa dźwiękiem 😜

Pozdrawiam.

Ps: nie chciałem "jeszcze" pisać o tym co zrobię jak pierwotny pomysł nie wypali ale sprowokowałeś mnie tym pytaniem

29 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

A ja zadam pytanie fundamentalne - po co?

I niestety zmuszony byłem co nieco wiecej z siebie wyrzucić. 

Jesli tego typu doswiadczenia są "bezsensowne" z czyjegoś punktu widzenia to.... trudno. Po prostu lubie eksperymentować.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tylko takie eksperymenty oddalają  zawsze coraz bardziej od oryginalnego obrazu stereo

 

Chyba wiem mniej więcej co chcesz konkretnie zrobić,  ale pamiętaj że np dopasowanie fazowe między głośnikami i kwestią tych przesunięc idzie czasem w pojedyncze milimetry. Musiałbyś zrobić dość precyzyjny ten stojak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak już przy eksperymentach jesteśmy, to mam temat. Poszukuję ochotników na pre-testy pomysłu, który mam w głowie, a planuję odpalić na najbliższym AVS w Warszawie. Bardzo proszę o zgłoszenia w tym temacie osób, które chciałyby posłuchać 9-12 nagrań i dać jakiś komentarz do tego co usłyszą. Generalnie chodzi raczej o ogólną ocenę jakości, czy to co słyszeliście to dobre nagranie, niekoniecznie dobra jakość samego odbioru, tak jakbyście porównywali realizację konkretnego CD czy coś albo ten sam kawałek CD vs. plik itd.

Wymagania - możliwość wykonania odsłuchu pliku (wav 44.1 kHz) na dobrych słuchawkach. W grę wchodzą tylko słuchawki, ten test na systemie stereo nie ma żadnego sensu

Proszę o zapisy w temacie, potem porozsyłam materiał do wybranych osób

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2022 o 09:56, Bartek Chojnacki napisał:

Ok, jak już przy eksperymentach jesteśmy, to mam temat. Poszukuję ochotników na pre-testy pomysłu, który mam w głowie, a planuję odpalić na najbliższym AVS w Warszawie. Bardzo proszę o zgłoszenia w tym temacie osób, które chciałyby posłuchać 9-12 nagrań i dać jakiś komentarz do tego co usłyszą. Generalnie chodzi raczej o ogólną ocenę jakości, czy to co słyszeliście to dobre nagranie, niekoniecznie dobra jakość samego odbioru, tak jakbyście porównywali realizację konkretnego CD czy coś albo ten sam kawałek CD vs. plik itd.

Wymagania - możliwość wykonania odsłuchu pliku (wav 44.1 kHz) na dobrych słuchawkach. W grę wchodzą tylko słuchawki, ten test na systemie stereo nie ma żadnego sensu

Proszę o zapisy w temacie, potem porozsyłam materiał do wybranych osób

Hej Bartku, dla jasnosci - nie trzeba byc fizycznie w Polsce zeby to ogarnac?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.08.2022 o 10:52, Fafniak napisał:

odległość od centrum wysokotonowca do nakładki to 7cm

od krawędzi wysokotonowca do nakładki 2cm

nakładka odstaje od frontu kolumny na 8mm

Czy może to mieć słyszalny wpływ na wysokie tony?

O ile nie masz jakiejś względnie wiarygodnej opinii, doświadczenia, to czy możesz zaproponować jak zmierzyć taki wpływ przy pomocy umika i softu REW ?

Zmiana charakterystyki amplitudowej występuje w okolicach 3kHz. To wyższa średnica i lekkie podbarwienie może być słyszalne. Zrobiłem pomiar z ciekawości. Deska na kolumnie wysunięta przed front kolumny 8mm. 

Różnica to ok. 2dB widoczna jako dołek. W ślepym teście pewnie byś nie wyczaił różnic w brzmieniu ale jest to zaburzenie dyfrakcyjne realne i mierzalne ;) 

Pozdrawiam.

fafniak (Large).jpg

fafniak2 (Large).jpg

fafniak deska.mdat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Różnica to ok. 2dB widoczna jako dołek. W ślepym teście pewnie byś nie wyczaił różnic w brzmieniu ale jest to zaburzenie dyfrakcyjne realne i mierzalne ;) 

Czyli pomiar pokaże a słuch nie wychwyci? To co dopiero z elementami toru, których pomiar nie wykazuje nic, a słuch "widzi" zmianę o dwie klasy. Coś tu się nie zgadza🤔

Ach... ta pasja audio...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli pomiar pokaże a słuch nie wychwyci? To co dopiero z elementami toru, których pomiar nie wykazuje nic, a słuch "widzi" zmianę o dwie klasy. Coś tu się nie zgadza🤔

Zmiana dotyczy dość wąskiego wycinka zakresu częstotliwości. Jak byś wiedział czego słuchać to byś usłyszał. Okolice 3kHz to górny zakres wiolonczeli. Znajdź utwór z tym instrumentem i wsłuchaj się w różnice dwóch opcji. 2 dB różnicy to sporo więc szansa jest ale wiadomo, że byłaby większa gdyby ta różnica rozciągała się na kilka oktaw. 

Jeżeli chodzi o to co Ci się nie zgadza to nie prowokuj lepiej jałowej i nic nie wnoszącej dyskusji. 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MariuszZ napisał:

Jeżeli chodzi o to co Ci się nie zgadza to nie prowokuj lepiej jałowej i nic nie wnoszącej dyskusji. 

Nie sądzę by moja wypowiedź miała charakter "jałowej". Piszac miałem na mysli dokładnie to co Sam pozniej napisałeś (odnoszę wrazenie ze gdyby nie mój wpis to Twoj bardziej szczegółowy by wogóle nie powstał). Czyli ze wiedząc gdzie szukać zmian łatwiej to dostrzec. A nie jak napisałeś wczesniej...

 

53 minuty temu, MariuszZ napisał:

pewnie byś nie wyczaił różnic w brzmieniu

Jednak wiem chyba dlaczego do mnie odpisałeś w ten sposób. Bo ma to zwiazek z postrzeganiem. Podobnie zresztą w nocy gdy wydaje nam sie że dobiegł jakiś "szmer" w tle. Słuch wyostrza sie automatycznie na bliżej okreslone dzwieki. Warto mieć tego świadomość

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem jedną ważną rzecz w swojej przygodzie z audio. Po zrobieniu akustyki nie ma dla mnie znaczenia czy słucham rano, o 16, czy wieczorem. Nie ma też zupełnie znaczenia czy sprzęt gra od 10min czy pół dnia. Taka uwaga do powyższego posta ;) 

Co świadczy o fakcie znikomego wpływu humoru, kondycji zdrowotnej oraz chwilowej jakości prądu 😜 

Powyższe zdanie nie jest żadną prowokacją. Sam wiem że wcześniej pewne utwory brzmiały różnie zależnie właśnie od pory dnia. To taka mała uwaga dla tych co ciągle testują wzmacniacze olewając profesjonalną akustykę pomieszczenia odsłuchowego...

Edytowano przez muzofan
dodanie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli pomiar pokaże a słuch nie wychwyci? To co dopiero z elementami toru, których pomiar nie wykazuje nic, a słuch "widzi" zmianę o dwie klasy. Coś tu się nie zgadza🤔

Ach... ta pasja audio...

Po prostu jeszcze nie umiemy mierzyć istotnych dla naszego słyszenia rzeczy (parametrów)  i tyle w temacie...

Tu masz o filtrach cyfrowych w dac Akm, zobacz jakie kolosalne, mierzalne różnice wnoszą, a są prawie że niesłyszalne. Różnica po zmianie filtra w Rme jest na granicy słyszalności i jest jednym z tych elementów których nie podjąłbym się zgadnąć, mimo przejrzystego systemu. Zmiana podstawek z korka na kolce wniosła u mnie, w moim odczuciu gigantyczna zmiane w przejrzystości, kontroli basu, szlachetności dźwięku, stereofonii itp itd.... 

Pomiarowo nic nie drgnęło 🙄

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MariuszZ napisał:

Zmiana dotyczy dość wąskiego wycinka zakresu częstotliwości. Jak byś wiedział czego słuchać to byś usłyszał. Okolice 3kHz to górny zakres wiolonczeli. Znajdź utwór z tym instrumentem i wsłuchaj się w różnice dwóch opcji. 2 dB różnicy to sporo więc szansa jest ale wiadomo, że byłaby większa gdyby ta różnica rozciągała się na kilka oktaw. 

Jeżeli chodzi o to co Ci się nie zgadza to nie prowokuj lepiej jałowej i nic nie wnoszącej dyskusji. 

Pozdrawiam.

 

JND, najmniejsza zauważalna różnica, w tercjowych pasmach częstotliwości, to ok. 1 dB, jeśli byłby to utwór w którym ten zakres nie jest jakoś bardzo zakryty czyli tak jak ktoś mówił - jeśli to byłby np. instrument grający właśnie w okolicach tego pasma, to dałoby się to usłyszeć. W gąszczu wielu różnych sygnałów, pewnie nie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam :) 

Proszę o wyrozumiałość 😉. Projektuje salon w domu, w sprzęt trochę zainwestowałem ale cały czas z tylu głowy mam tematy akustyki pomieszczenia. Salon ma 30m2 kolumny ustawione na ścianie tv / na przeciw okno na cała ścianę ( z grubą zasłoną ) po prawej identycznie lewa str otwarta na jadalnie i kuchnie . 
Przeszło mi przez myśl by wyłożyć cała ścianę tv panelami akustycznymi w klasie pochłaniania dźwięku c ( takie ozdobne tapicerowane ). Czy taki zabieg ma sens ? Czy lepiej tego nie robić bo zaszkodzi to dla dźwięku ? Ściana tv ma około 15m2 . Proszę o opinie co dla mnie będzie najlepsze a czego unikać . Chętnie skorzystam z pomocy i zakupię el. które pomogą w poprawie akustyki, zależy mi tez by współgrały z wystrojem wnętrza 😉( żona wszystkiego nie akceptuje ) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza rzecz, jak już ktoś podaje klasę i jest to klasa C to ja bym popatrzył jeszcze na wykres współczynnika pochłaniania dźwięku, bo może być tak że będzie to działanie dość wąskopasmowe. Takie działanie mogą mieć np. panele perforowane, często wychodzi im właśnie klasa C, a rzecz w tym że taki panel może bardzo łatwo przetłumić jeden zakres częstotliwości. 15m2 materiału na pomieszczenie 30m2 to dość dużo, więc byłbym ostrożny z robieniem tego w ciemno. Ostatecznie, jeśli to ma być 15m2 jednego materiału to raczej trzeba by mieć pomiary żeby ustalić czy to jest dobra droga, bez tego niestety nie doradzimy Ci co będzie "najlepsze" ;) co najwyżej możemy wskazać to, co będzie bezpieczne, a co niebezpieczne lub bezdyskusyjnie złe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...