Skocz do zawartości

Wykańczanie salony pytania Kino domowe


DarekS4

Recommended Posts

Ja u siebie mam na uchwytach Polk Audio S10 też nie są jakieś wielkie i nie narzekam,jak jesteś na etapie wykańczania wnętrza to jak dobrze sobie to wkomponujesz w salon to uwierz mi że nawet dodaje to uroku,a radocha z oglądania filmów, koncertów, meczów czy sluchania muzyki jest większa w audio tak bywa że czasem trzeba iść na jakiś kompromis z aranżacją salonu,by to dobrze gralo,a nie tylko wyglądało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

ooo "kompromis" - Tego mi brakuje często. W tym wypadku musiałbym dać kable w ścianę. A czasu mało :/ ... Na allegro widziałem że uchwytów jest sporo. Nie chciałbym że ze ściany wystawałaby mi rura jak do satelity z polsatu. W tym wypadku doradźcie mi na co ewentualnie patrzeć czy szukać i jaki kabel przygotować w ścianie. 

znalazłem takie gniazda 

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-glosnikowe-scienne-podtynkowe-terminal-2g-6825911545

przygotowałbym sobie je w takim wypadku w miejscu tych naściennych żeby mi tam żadne kable nie wisiały. Będzie git ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarekS4 napisał:

przygotowałbym sobie je w takim wypadku w miejscu tych naściennych żeby mi tam żadne kable nie wisiały. Będzie git ? 

Będzie :) 

Przeczytałem cały wątek i fajnie , że chcesz słuchać. Koledzy naprawdę świetnie doradzają , jak ktoś tu już kiedyś napisał sprzęt audio to nie wazon , i nie można go postawić tam gdzie akurat znajdzie się kawałek wolnego miejsca. Akustyka to nauka i rządzą ścisłe reguły. Ja ze swojej strony polecę "puścić" te przewody w peszelach , w życiu różnie bywa , jakieś małe przemeblowanie , zmiana położenia kanapy.... . Znajomy np. wpadł na genialny pomysł i zalał przewody głośnikowe wraz z ogrzewaniem podłogowym , niedawno chciał zmienić układ salonu i.... problem. Dlatego można też na etapie budowy lub remontu rozprowadzić nawet puste peszele / z kawałkiem sznurka do przeciągnięcia przewodu/ na pozostałe ściany. Inwestycja droga nie jest a kiedyś może się przydać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarekS4 napisał:

ooo "kompromis" - Tego mi brakuje często.

ale zdecydowanie łatwiej iść na kompromis ze samym sobą, niż z małżonką ;) 

Pomysł podany przez kolegę Tomka, żeby puścić peszle - popieram. Jeżeli chodzi o same uchwyty, to bardzo solidnymi i chyba najczęściej polecanymi są, albo Vogels VLB200, albo B-Tech BT77. Zawsze możesz pójść w kierunku (o czym już wcześniej wspomniałem) postawienia surroundów na standach przy sofie, odchodzi Ci wtedy cała zabawa w wieszanie, puszczanie peszli/kabli w ścianie, a i przy ew. przemeblowaniu łatwiej to wszystko przeorganizować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pomysł ciekawy z tymi peszlami. 

Czy możecie w takim razie powiedzieć jaki kabel mam zakupić ? mam dwie drogi albo ścianą do okola wtedy kabel będzie miał ok 8,5m jeden i 5,5m drógi lub mogę to zrobić na przełaj czyli do góry sufitem i w dół wtedy mam równe 6,5m tak na oko bo nie mam możliwości zmierzenia teraz. 

Na jakiej wysokości od podłogi lub sufitu powinny być zawieszone te kolumny. Rozumiem że będą na tylnej ścianie i wtedy ustawienie wdg. wzoru pokazanego wcześniej ? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, DarekS4 napisał:

Faktycznie pomysł ciekawy z tymi peszlami. 

A tak jeszcze z życia wzięte , jak będziesz wieszał telewizor lub rzutnik i przyjdzie ci ochota na schowanie kabli HDMI w ścianie, to naprawdę radzę zastosować peszel. Są to dosyć awaryjne przewody , po za tym zmieniają się ich klasy i powinna być możliwość łatwej wymiany.

Kable pod fronty 2,5 mm2 , pozostałe jak nie przekraczasz 10 m/b wystarczy 1,5mm2.

40 minut temu, DarekS4 napisał:

Na jakiej wysokości od podłogi lub sufitu powinny być zawieszone te kolumny.

Przy ustawieniu bardziej liczy się kąt i to on wyznacza wysokość 

 http://manuals.denon.com/AVRX4300H/EU/PL/GFNFSYawzxoxsr.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od siebie jeszcze dodam

1 godzinę temu, DarekS4 napisał:

kabel będzie miał ok 8,5m jeden i 5,5m drógi lub mogę to zrobić na przełaj czyli do góry sufitem i w dół wtedy mam równe 6,5m 

którą ścieżką ich nie będziesz prowadził, to długość kabli do każdej z par kolumn powinna mieć taką samą długość

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Markcox napisał:

od siebie jeszcze dodam

którą ścieżką ich nie będziesz prowadził, to długość kabli do każdej z par kolumn powinna mieć taką samą długość

istotna uwaga ale bez większego problemu. 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Przy ustawieniu bardziej liczy się kąt i to on wyznacza wysokość 

 http://manuals.denon.com/AVRX4300H/EU/PL/GFNFSYawzxoxsr.php

jeżeli dobrze to odczytałem to tylnych surround nie biorę pod uwagę a tylko boczne. One mają być ustawione w kierunku odsłuchu czyli w tym wypadku kanapy. Czyli w tym wypadku u mnie musiały by być zamocowane prawie pod kątem 90 stopni od ściany. 

Znalazłem w necie takie zdjęcie tych Polk Audio S10 

https://pl.pinterest.com/pin/277112183304685180/?lp=true

 

i jest na prosto zawieszony. T

Tak tylko z ciekawości pytam. 

Spokoju mi to nie daje dlatego wymyśliłem coś takiego. 

Kanapa w ten sposób w salonie i telewizor na innej ścianie. W tym wypadku dwie ściany boczne jako możliwość do zamocowania głośników. Ale muszę to fizycznie przemierzyć dzisiaj popołudniu 

xxxxx.jpg

jeszcze raz to rozrysowałem. Ewentualnie widze taki kompromis i surroundy podwieszone do sufitu. 

xxxxx.jpg

I ostatni pomysł tego wieczoru i chyba dla mnie najlepszy kompromis tylko proszę o potwierdzenie czy tak można. 

 

Pierwotną kanapę z pod ściany przesuwamy metr do TV a w miejscu między ścianą a kanapą stawiam surroundy na stojakach ustawione pod odpowiednim kątem i wysokości. ?? 

 

 

frttt.jpg

Nawet po odsunięciu jej 80cm od ściany mam 150 cm od jednego rogu do miejsca siedzącego na kanapie. Jeżeli to jest to możliwe i odległość jest ok to idę w tą opcję 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super to mamy porozumienie. Teraz pytanie czy 120-150 cm od głośnika do miejsca siedzącego to odległość wystarczająca. Następnie czy dalej mam robić sufitowe w tym wypadku ? Jeśli tak to w którym miejscu i jakie kable do nich. 

I pytanie czy kable muszą być jakieś z ekranem czy wystarczą zwykłe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zupełności wystarczy. Z resztą wyrównaniem poziomu poszczególnych kanałów zajmie się kalibracja, więc precyzja co do przysłowiowego centymetra nie jest wymagana. 

to, czy chcesz do tego 5.1 dorobić jeszcze sufitowe (atmos), to już Twoja indywidualna decyzja. Co do prawidłowego rozmieszczenia, w przypadku 5.1.2 (czyli dwa atmosy), to musisz wrócić do grafiki podanej przez kolegę maverick2005.

Ale zanim zaczniesz podejmować decyzje o zakładaniu czegokolwiek ponad te podstawowe 5.1 odpowiedz sobie na pytanie, co będzie u Ciebie źródłem materiałów z taką ścieżką dźwiękową i w jakiej to będzie ilości - czy w ogóle taka inwestycja ma sens

 

Dnia 10.02.2019 o 12:48, maverick2005 napisał:

Tu masz jeden z przykładów ustawienia atmos 5.1.2

Screenshot_20190210-125645.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedno pytanie. Czy sufit powinien być w okolicy głośnika wygłuszony lub głośnik powinien się znajdować w jakiejś skrzynce np MDF żeby dźwięk nie rozchodził się pod suficie. Czy mogę ewentualnie w promieniu 20-30cm od głośnika zrobić taką opaskę z Wełny mineralnej która odetnie resztę sufitu od głośnika i wytłumi ?? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę odnośnie tego wygłuszenia. Kable już zamówione jutro będą u mnie. Zaszalałem i kupił troszkę grubsze bo nie 1,5 tylko 2. Zamówiłem też peszel zrobię to jednak w nim. I pytanie czy jeżeli gdzieś kabel głośnikowy będzie mi się przecinał z kablem prądowym należy go czymś odizolować ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable głośnikowe nie powinny być prowadzone razem z zasilającymi. Należy również unikać ich przecinania się. Nie ma materiałów które dobrze izolują wpływ pól elektromagnetycznych. Ich wpływ jest mniejszy przy większej odległości oddziałujących na siebie przewodników.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze. Wszystko zależy od sposobu montażu konstrukcji. Montowaliśmy wiele takich instalacji i uwaga tylko w jednej faktycznie to drgało. Było słychać obijające się o siebie konstrukcje rusztowania sufitu.

Biorąc pod uwagę że był już gotowy dla nas nie było to do ruszenia. ostawiliśmy to ekipie budowlanej. Wtedy wygłuszenie mogło by pomóc. W przeciwnym razie, raczej nie będzie potrzebne.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...