Skocz do zawartości

Poprawa akustyki - niskie tony


Przemek Ost

Recommended Posts

Cześć, 

nadszedł czas na temat akustyki mojego salonu ( @1Ender tutaj mozesz juz rozwinac skrzydła i nie musimy robic off top :D )  . Sprzęt wstawiony, czas na aranżacje salonu po remoncie. Dużo prostych jednolitych powierzchni, w planie jest kilka ustroi, która mają poprawić aktualna aksutyke.

Pod poniższym linkiem znajdziecie zdjecia salonu i prosty (ale jakze wiele mowiacy :Dschemat.

https://drive.google.com/open?id=1u794RXN2Co4vMltL5sPlG7kddOH2d30S 

W planie z "naturalnych" ustrojów, które z czasem się pojawią to regał na ksiązki i inne pierdoły, duży obraz na płótnie za sofą (lub 2 mniejsze), oraz szafka wisząca na płyty. Wczoraj wiechał gruby dywan, są zasłony, a w oknach plisy. Tragicznie nie jest, ale nieskie tony to jeszcze nie to na co wiem że stać NAD c356 i Heco Aurora 700. Zastanawiam się nad pułapkami basowymi, a konkretnie tymi:

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/pulapka-basowa-mp-2/

Niestety moja żona nie jest zachwycona wątpliwą urodą tych ustroi (w ogóle się nie dziwię). Pytanie czy macie lepsze pomysły ? Bas faktycznie w rogach się kotłuje. Myślicie że planowane meble wystarczą czy jednak tego typu paneliki narożne są niezbędne ? Albo w ogóle czy to nie jest "pic na wode", kto ma, kto testowal ?

Z góry odpada aranżacja sufitu, to samo jeżeli chodzi o panele na sciany w miejscach pierwszych odbic. Za kolumnami tez nie maja sensu bo jak wjedzie wiekszy TV to na niego wypadna punkty pierwszych odbic.

PS jednoczesnie chcialem zaznaczyc ze zle totalnie nie jest, ale wiem ze moze byc lepiej ;)

Z gory dzieki za porady

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

2 godziny temu, Przemek Ost napisał:

Z gory dzieki za porady

Rozumim, że kolego już poczytał wcześniejsze wątki? Tu jak chyba nigdzie indziej jest kupa przydatnej wiedzy. Co do basstrapów mógłbyś sprobowac w rogu za kanapą i przyszłym regałem. Co do ich roli w akustyce proponuję obejrzeć filmiki z poprzedzającego wątku 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem ten temat, ale nie zwrocilem uwagi ze to konkretnie te stosowales u siebie.

2 godziny temu, Przemek Ost napisał:

Pytanie czy macie lepsze pomysły ? Bas faktycznie w rogach się kotłuje. Myślicie że planowane meble wystarczą czy jednak tego typu paneliki narożne są niezbędne ? Albo w ogóle czy to nie jest "pic na wode", kto ma, kto testowal ?

Dalej pozostaja te pytania, rozumiem ze u Ciebie sie sprawdzily aczkolwiek sam pisales ze spodziewales sie czegos wiecej. Ciekaw jestem jeszcze innych opinii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemek Ost napisał:

No ja sobie z tego zdaje sprawe, chociazby to ze sami maja 2 razy wieksze w ofercie. Wezme do 2 rogow zobacze czy jest w ogole roznica i jak to sie prezentuje ?

Masz duzo jasnego w pokoju. Moze malzonce spodoba sie opcja ciemnoszarej ściany za kanapą a wtedy basstrapy będą prawie niewidoczne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek Ost, absolutnie odradzam panele z gąbki. Jesli wogóle dzialają to w minimalny sposób.

Jesli jest to powierzchnia użytkowa to proponuję półki z książkami w rogach i pod sufitem. Jesli kogoś szokuje takie rozwiazanie to widzialem juz niejednokrotnie takie u moich kolegow. Dzialają bardzo dobrze i tak nie straszą.

Doradzam szerokopasmowy panel na pierwsze odbicie prawej kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, audiowit napisał:

absolutnie odradzam panele z gąbki. Jesli wogóle dzialają to w minimalny sposób.

Myślę, że jest to daleko idące uogólnienie. Są pianki i pinaki wysokospecjalizowane o wysoki poziomie pochłaniani. Żeby zabudować sobie taki pokój książkami to potrzeba duuuuzo czasu, a panele można mieć już, a ponadto moga byc mobilne tzn. ustawiany na czas powazniejszego słuchania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twarda powierzchnia rury odbija wysokie i srednie czestotliwosci, czesciowo pochlania niskie ale przede wszystkim wypelnia Ci narozniki. A wiemy co dzieje się z basem w rogach pomieszczenia.

Fafniak, ja codziennie bywam w adoptowanych akustycznie pomieszczeniacz. Nie musialem przechodzić przez etap foremek na jajka czy gabki na scianach.

Fafniak przyszedl ja spadam. Nie chce autorowi zasmiecac watku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, audiowit napisał:

Twarda powierzchnia rury odbija wysokie i srednie czestotliwosci, czesciowo pochlania niskie ale przede wszystkim wypelnia Ci narozniki. A wiemy co dzieje się z basem w rogach pomieszczenia.

to jaki Twoim zdaniem jest ten mechanizm niwelowania modów, skoro nie pochłaniają? bo nie pochłaniają, a jak już to jakąś jedną wybraną częstotliwość bo to się robi z tego rezonator ćwierćfalowy i to o bardzo słabej dobroci, bo jednak ta powierzchnia nie jest bardzo twarda, a dla niskich częstotliwości... wręcz transparentna 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, audiowit napisał:

Twarda powierzchnia rury odbija wysokie i srednie czestotliwosci, czesciowo pochlania niskie ale przede wszystkim wypelnia Ci narozniki. A wiemy co dzieje się z basem w rogach pomieszczenia.

No, ale tektura raczej nie stanowi problemu dla niskich czestotliwości. Jest chyba raczej dla nich transparetna. Rozumiem, że to jest czymś wypełnone tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypełnienie rogu nawet betonem nie zlikwiduje problemu z modami, a jedynie przeniesie go w inne miejsce. Jest szansa, że takim zabiegiem przesuniesz minimum modu poza obręb punktu odsłuchowego i wtedy może być lepiej, ale mówimy tutaj o wypełnieniu całkowitym, zamianie w twardą powierzchnię - np betonem, nie tubą, zwłaszcza pustą. No i problem pozostanie, ale nie będzie wiadomo gdzie i ciężej będzie z tym walczyć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś tam zakresie w niewielkim stopniu pochlania. Napewno wiekszym niz gąbka otwartoporowa o zadnej masie. Natomiast beton o wysokiej gęstosci i masie nie jest dla niskich czestotliwosci transparentny.

Juz napewno lepszym rozwiazanuem są te Wasze trójkąty wstawiane do rogow. A najlepszym bastrap robiony do konkretnego pomieszczenia. U Przemka mysle, ze wiekszym problemem bedzie echo trzepoczace lub zbyt dlugi pogłos. Nie widzę wiekszej szansy na pozbycia się dudnienia basu bez duzej kanapy, łóżka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audiowit napisał:

W jakimś tam zakresie w niewielkim stopniu pochlania. Napewno wiekszym niz gąbka otwartoporowa o zadnej masie. 

no cóż, niestety muszę Ci powiedzieć że na pewno nie w większym stopniu i masa nie jest tutaj istotna. Nie mam pod ręką odpowiedniej ilości takich rur, ale przez chwilę nawet stałem i chciałem przynieść gąbki do komory pogłosowej żeby je na szybko zmierzyć i pokazać w czym rzecz... ale chyba jednak nie mam czasu. Niech każdy zdecyduje sam, już te Twoje książki regały szafki itd. mają znacznie więcej sensu, bo szafka może w pewnym stopniu zadziałać jako absorber płytowy albo tak jak pisałem, przenieść rezonans gdzie indziej. Zaraz zapytam kolegi może ma jakieś sprawozdanie studenckie z zeszłego roku gdzie studenci mierzyli te niedziałające pianki, ale tam na pewno nie mierzyli tak nisko... Jeszcze podrzucę ten film w sam raz na ta okazję, standardowo oczywiście proszę słuchać na słuchawkach! Bo inaczej rzeczywiście wyjdzie że nie działa... Jeden z porównywanych wariantów to właśnie obecność samej pianki w narożnikach, 20 cm, fakt że jej tu jest więcej niż taka pułapka 20 cm bo są szersze... dlatego mamy też pułapki 40 cm. Te 20 cm są zdecydowanie słabsze, a te 40 to już praktycznie wychodzi to samo co na tym nagraniu

3 minuty temu, audiowit napisał:

Natomiast beton o wysokiej gęstosci i masie nie jest dla niskich czestotliwosci transparentny.

zwróć uwagę że właśnie to napisałem, tj. jeśli wypełnisz róg betonem to właśnie przez to że nie jest transparenty tylko będzie odbijał nawet najniższe częstotliwości to "wypełnisz róg" i przeniesiesz ten rezonans gdzie indziej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam obecnie walczę z innym elementem Audio, ale kolejnym krokiem będzie wzięcie na warsztat (czyt. pożyczenie) GRAND-11 czy 6, z sopockiego premiumsound. Są ograniczenia działania, ale są też zalety. Sam zacznę poprawę akustyki od tych paneli z regulacją rozpraszania a tłumienia  http://avcon.com.pl/panele-grand-7

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...