Skocz do zawartości

Poprawa akustyki - niskie tony


Przemek Ost

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Mial ktos u siebie moze konkretnie te bass trapy: https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/BASS-TRAP-Naroznik-akustyczny-Isover-PT-80/108 ? Jest sens wstawianie w jeden róg takiego ? Jest spory i w innych na pewno nie bede mial mozliwosci wrzucenia tak poteznych.

Podobne pytanie do tego konkretnego ustroju na ścianę za słuchaczem : https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panele-SQM-1/126 (dość cienkie, w środku pianka, a nie wełna... więc nawet na wykresach szalu nie ma). Mam złe przeczucia - odzwierciedlenie wartosci podejrzewam ze jest w cenie, ale nie chce oceniac jak nie sprawdziłem :) 

Macie jakąś opinię na ten temat ?

 

PS lepiej zabezpieczyc welne mineralna agrowloknina czy folia zeby nie pylilo ?

Edytowano przez Przemek Ost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych paneli, które wymieniłeś nie używałem, ale w tymże sklepie kupiłem taki:
https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panel-akustyczny-PREMIUM-Isover-PT-80-124-x-64-cm/82
na ścianę bezpośrednio za miejscem odsłuchowym i wg mnie to najlepiej wydane 120zł na cele audio w mojej karierze audioluba. Kupiłem wersję z wełną w agrowłókninie. Wg mnie nic nie pyli, tylko płyta wiórowa, z której wykonana jest rama tego panelu niemiłosiernie śmierdziała przez tydzień, z czego 3 dni panel spędził na balkonie, bo nie dało się wytrzymać.
Ale pozytywny efekt przerósł moje oczekiwania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wallace napisał:

https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panel-akustyczny-PREMIUM-Isover-PT-80-124-x-64-cm/82

Też kupiłem 2 sztuki. Ustawiłem za kolumnami i także zauważyłem dużą poprawę w uporządkowaniu sceny, spójności dźwięku.

Zamierzam jeszcze zamówić 2 szt. i ustawić za słuchaczem bo mam gołą ścianę. Tylko nie wiem, czy 2 szt. wystarczą bo mam wysoko ok. 2,70m. Ewentualnie 4 szt. jeden na drugim. Zamawiam bez obramowania bo za drogo. Zdjęcie poglądowe kolegi.1386282259_Panelety.thumb.JPG.17b04c90f82d9411d9d98857f68ba702.JPG

Kolumna tył.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A mam dla Was jeszcze jednego questa. Korzysta ktos moze z paneli absorbujacych z welny przenoszac je na czas odsluchow np w miejsca pierwszych odbic? Zastanawiam sie czy takiej wersji nie zrobic lepiej z pianki typowo ze wzgledu na pylenie welny. Sprawy zdrowotne zawsze na pierwszym miejscu, a tu wydaje mi sie ze przenoszenie tego bardzo czesto nie jest wskazane.

@Bartek z Mega-Acoustic masz z tym pewnie najwieksze doswiadczenie wiec bede bardzo wdzieczny za podpowiedz. Wyslalem dzisiaj do Was jeszcze zapytanie o maly custom z panelami fiberpro, mam nadzieje ze mnie nie zabijecie cena ? Te wasze pulapki basowe corner bas trap rezonansowe sa strojone pod konkretne czestotliwosci? Macie mozliwosc wypozyczania tego przed ostatecznym zakupem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Up

Wydaje mi się, że dobrze zabezpieczona wełna nie może pylić i tyle, nie ma tu żadnych haczyków. Jeżeli będziesz delikatnie je przekładał nic się nie stanie.

Mogę Cię zapewnić, że pianki nie dadzą Ci tak poukładanego, przyjemnego dźwięku szczególnie w niższych rejestrach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2019 o 20:56, Arko55 napisał:

Up

Wydaje mi się, że dobrze zabezpieczona wełna nie może pylić i tyle, nie ma tu żadnych haczyków. Jeżeli będziesz delikatnie je przekładał nic się nie stanie.

Mogę Cię zapewnić, że pianki nie dadzą Ci tak poukładanego, przyjemnego dźwięku szczególnie w niższych rejestrach.

 

Dobrze zabezpieczona wełna nie może pylić, ale nie można jej też zabezpieczyć jakoś nie wiem, folią albo tkaniną gumową, bo wtedy przestaje działać.

Pianka akustyczna i wełna tej samej grubości działa praktycznie tak samo. Poukładanych niższych rejestrów na pewno bym w to nie mieszał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej testowałem inny materiał chłonny który by absorbowal dźwięk i to był materac który wogole nie potrafił ogarnąć niskich tonów mimo jego dużej masy i grubości.

Jak widać wełna dalej była nie zastąpiona by całe pasmo w miarę równo absorbowac.

O absorbowaniu pianki nie będę się wypowiadał kto chce niech zamówi i ją sprawdzi czy niskie tony przypadkiem nie będą się przyciągać i nie ulegną słyszalnej poprawię w wielu aspektach.

Pozdrawiam o/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne. Materac piankowy i pianka akustyczna to dwa różne materiały. Nie można na podstawie doświadczeń z materacem wysnuwać wniosków o możliwościach absorpcyjnych pianki akustycznej. To jakby na podstawie prób z wełnianym swetrem ocenić walory akustyczne wełny mineralnej. Sweter też nie ogarnia niskich tonów;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obicia to oczywiscie ma to sens, nawet ktos na forum robil panele z welny we wlasnym zakresie i obijajac to materialem podgumowanym doprowadzil do tego ze nie spalnial w ogole swojego zadania...

Btw jak zastosuje jakies panele absorbujace lub hybrydowe na scianie za sluchaczem + za kolumnami to nie pomoze to w zniwelowaniu fal stojacych, modow pomieszczenia w niskich rejestrach? Plus minus 35/70 Hz? Za cholere mi nie pasuja zadne pulapki basowe piankowe, ewentualnie w 2 rogi te Wasze bas trapy (niepiankowe)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.03.2019 o 21:57, Kraft napisał:

Trochę się boję pylenia

Mam doświadczenie z pyleniem i takim aktywnym filtrem powietrza. Przy niezabezpieczonej welnie przed położeniem pokrycia pracował na maksa choć niby nic nie było widać. Uwaga, czasem pewne rzeczy się nam tylko wydają a odpowiednie urządzenia boleśnie to weryfikują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele z welny są zabezpieczone przed pyleniem. Swoje sprawdzałem i wogóle nie pylą. Są czarne wiec widacbyłoby kazdy pyłek. Nie demonizujcie czegoś czego nie ma. Najlepiej samemu cos takiego zobaczyć, dotknąć, bo w internecie ludzie różne glupoty wypisują. No chyba, ze bedziesz robil je sam. Wtedy sam musisz o ich zabezpieczeniu pomysleć. Są tak tanie, ze chyba nie ma co tracic na nie czasu. Ale nie są idealne.

Sciana membranowa to dość radykalne rozwiazanie i co zrobisz jak z efektu nie bedziesz zadowolony? Są bas trapy membranowe. Nie są tanie ale chyba tansze niż postawienie scianki. Pogadaj z jakąś firmą specjalistyczną.

 

Przemek, a Twój dom czym jest ocieplony? Gabkami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scianka odpada, nie chce zmniejszac dodatkowo pomieszczenia, a po 2 niedawno generalny remont skonczylem i mam juzndosc 😄

wiecie u mnie to jest salon, w ktorym spedzam wiekszosc czasu, przedewszystkim mam sie tutaj dobrze czuc, a jak w miare estetyczny sposob poprawie akustyke to super. Ale tez nie zainwestuje na ten moment 5000 zl. Plan na teraz to 2 panele z welny za kolumny i 2 na sciane za sluchaczem z frontami ze sklejki debowej, zeby bylo ladnie. Do tego wjedzie jeden regal na bocznej scianie ktora jest zupelnie pusta na ten moment. Jak to wszystko wjedzie i oslucham sie z tym porzednie to przyjdzie czas na nastepne ruchy. W 2-3 rogi bede mogl wrzucic bas trapy, ale myslalem o rezonansowych ktore mam zamiar wypozyczyc i testowac zanim kupie.

 

co do pylenia to nie mialem jeszcze stycznosci z panelami i mozliwe ze sa porzadnie zabezpieczone, aczkolwiek zgadzam sie tez z @Inferno ze niekoniecznie to musi byc widoczne golym okiem.

 

@audiowit to mieszkanie w bloku 🙂

Edytowano przez Przemek Ost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...