Skocz do zawartości

Jedna z kolumn raz gra,a raz nie-zakup zamienników,co wybrać?


nostromo

Recommended Posts

Witajcie.

Jakiś czas temu jedna z moich kolumn (Canton Ergo DC71),przestała grać,tzn. czasami gra,a czasami zupełna cisza.Pożyczyłem od znajomego na próbę JBL E80,i obydwie kolumny działają.Także wygląda na to,że jeden z moich cantonów jest uszkodzony.

W naprawy...nie mam jakoś przekonania do tego,problemem jest też kłopot ze znalezieniem kogoś solidnego i ogarniętego w temacie napraw.Zastanawiam się nad kupnem po prostu innych kolumn.

Najchętniej wziąłbym te same Cantony Ergo DC71,jednak z ich dostępnością u nas jest problem.Nie wiem natomiast jak grają inne modele Cantonów,a boję się trochę kupować w ciemno.Nie wiem po prostu co zrobić,jestem w kropce.Te JBL E80 ,na których teraz słucham-nie przekonują mnie.Brak w nich takiej szczegółowości w górze,jakie miały te moje Ergo.

Co byście zrobili na moim miejscu??

Zmiana na Cantony,a może inne kolumny ,podobne brzmieniowo do Ergo??

 

Edytowano przez nostromo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nostromo, również proponuję sprawdzenie połączeń wewnątrz kolumny. Skoro raz gra, a raz przestaje, to najprawdopodobniej problem tkwi w jakimś zimnym lucie, niestykającym kablu, itp.. Może uda się je łatwo reanimować.

Jak jesteś z okolic Wrocławia, to możesz też podrzucić kolumny do nas. Zerkniemy co tam się z nimi dzieje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, nostromo napisał:

Co byście zrobili na moim miejscu??

Zmiana na Cantony,a może inne kolumny ,podobne brzmieniowo do Ergo??

 

Zmiana na genialne Cantony Digital 2 lub 2.1 :27_sunglasses:

@nostromo , 

jeżeli nie gra CAŁA kolumna, a nie tylko jeden z głośników, to problem tkwi w połączeniu na linii terminal - zwrotnica. Na 90 % obstawiam terminal, zaciski z tyłu (wewnątrz obudowy). Odkręć cały plastikowy moduł, wyciągnij i sprawdź połączenia. Podczas długiego okresu użytkowania wibracje mogły spowodować obluzowanie nakrętek w środku, nie raz takie "awarie" naprawiałem. Jeżeli tam jest wszystko OK, to niestety wadliwy kontakt jest przy płytce zwrotnicy i w tym przypadku będzie trochę więcej grzebania. Trzeba sie tam dostać i lutownicą solidnie przygrzać połączenia lutowane.

Pamiętaj, żeby wszelkie zabiegi przeprowadzić przy WYŁĄCZONYM wzmacniaczu.

Chciałbym jednak zwrócić Twoją uwagę na inny aspekt, mianowicie wzmacniacz. Oczywiście diagnoza na odległość może być mocno nietrafiona, ale sprawdzić nie zaszkodzi.

Prawdopodobnie wnętrze Twego wzmacniacza kryje przekaźnik, który stanowi jeden z elementów tzw. układu łagodnego startu (czy też opóźnionego załączenia kolumn, jak kto woli). Słyszysz dźwięk a la "KLIK" chwilę po włączeniu wzmacniacza? To ten element. W sprzęcie używanym bywa, że styki przekaźnika są nadpalone, zabrudzone i nie przewodzą, w rezultacie nie gra cały kanał. Jest to upierdliwa przypadłość typu "pojawiam się i znikam". Całkiem możliwe, że to jest prawdziwa przyczyna Twoich kłopotów z Cantonami. To, że akurat inne kolumny u Ciebie zagrały bez szwanku może tylko oznaczać, że wzmacniacz akurat miał dobry "dzień".

Zatem żeby mieć 100% 100-procentowej pewności co do źródła problemów, pożycz jeszcze inny wzmacniacz i pograj kilka dni. Zobaczysz, czy coś się dzieje.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za udzielenie się.

@ S4Home

Dzięki za info.Skontaktuję się z nimi,skoro są dobrzy i ogarnięci.Tak ,ż wszystkich kolumn,z którymi miałem do czynienia,to te moje Cantony najbardziej mi brzmieniowo odpowiadają.

@Mar Ka

Jakoś nie mam przekonania do samodzielnego grzebania w tego typu rzeczach.To jest raczej na 100% uszkodzenie kolumny,bo na amplitunerze od znajomego też nie grała.

@Audio Autonomy

Jestem z Bielska-Białej,także do Was mam trochę daleko :/

@Profi

Oj,na Digitale to mi nawet nie rób smaku.Są to następne kolumny,które chciałbym nabyć.Powiedz mi,miałeś okazję ich posłuchać?Jeśli tak,to jakie wrażenia?

Co do drugiego wzmacniacza,to mam do odbioru właśnie swojego HK...w którym to naprawiany był m.in. właśnie"miękki start" o którym piszesz.Niedawno zakupiłem NAD 320BEE, i nie mam jakiegokolwiek trzasku przy jego włączaniu-całkowita cisza.Czy to na Cantonach,czy JBL,czy też trzecich kolumnach(bo do testów jeszcze przyniosłem 3cią parę-SONY-modelu nie pamiętam już,w każdym razie są to podstawki).

Wczoraj słuchałem kilka godzin JBL i cały czas obie grały.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, nostromo napisał:

Oj,na Digitale to mi nawet nie rób smaku.Są to następne kolumny,które chciałbym nabyć.Powiedz mi,miałeś okazję ich posłuchać?Jeśli tak,to jakie wrażenia?

 

Oj będę Ci robił smaka, będę xD. Akurat znam te kolumny bardzo dobrze, zarówno mniejsze 2-ki jak i większe 1-ki. W końcu sam je posiadam. Nawet się nie zastanawiaj, tylko dozbieraj kasę i bierz. Przy tych kolumnach naprawdę trudno powstrzymać opad szczeny. Nie mam uzdolnień humanistycznych i nie potrafię tak poetycko i ślicznie jak inni opisywać brzmienie, mogę Cię tylko zapewnić, że słuchanie muzyki na tych kolumnach może wyzwolić tak silne i głębokie emocje, o które nawet byś samego siebie nie podejrzewał. Zapominasz o Bożym świecie, czas przestaje istnieć...
Myślę, że najpóźniej latem w końcu przeprowadzę się do większego salonu, to możesz wpaść na odsłuch, aż tak daleko do mnie nie masz. W razie czego się przypomnij na priv.

 

Tak jeszcze w kwestii Twoich Ergo - co Ci szkodzi zerknąć do terminala? Może to naprawdę tylko wypadnięty kabelek? Wkładasz, dokręcasz i szafa gra.  Serwis Ci przecież  nie ucieknie, gdyby była inna przyczyna usterki. A za zaoszczędzone pieniążki będzie na nowe płyty ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,przekonaliście mnie,zajrzę do środka :]

Na gwarancji już od dawna nie są,to są kolumny z 1996 roku :)

Jeśli nic sam nie zdziałam,to wówczas skontaktuję się ze studio 16hz.

@ Profi

Właśnie Digitale są moimi docelowymi kolumnami,planowałem je nabyć na jesieni zeszłego roku,jednak wydatki finansowe pokrzyżowały mi ten zamiar.Jednak myślę,że prędzej czy później trafią w moje ręce.Jesteś kolejną osobą która chwali te kolumny.

Powiedz mi jeszcze,w celu dostrojenia ich,używałeś oryginalnego cantonowskiego kontrolera dźwięku?

Oraz jeszcze jedno pytanko mam do Ciebie..co Ci je napędza?

Skąd jesteś,jeśli mogę zapytać?

 

 

Edytowano przez nostromo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...