Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
engajner

Wybór solidnego kina 5.1

Recommended Posts

Witam wszystkich

Za kilka miesięcy będę urządzał dom i chce sobie zafundować kino domowe. Mam dwie opcje gdzie je umieścić:

1) Salon ok 30 mkw
2) Pokój 15,4 mkw (3,95m x 3,9m)

Problem polega na tym, że to salon z antresolą i mam ogromne obawy o akustykę w takim pomieszczeniu. Gdybym zaczął to jakoś wytłumiać specjalnymi materiałami to pewnie nie będzie to za dobrze  wyglądać. Czy ktoś z Was ma kino w takim salonie z antresolą? Jak to u Was gra?

Drugi pokój to jak mówiłem 15,4 mkw więc nie za duży. Marzy mi się porządne kino 5.1 z amplitunerem i kolumnami podłogowymi (nie podstawkowymi) ale wiem, że to dość mały pokój.

Oglądam głównie filmy 80% reszta to muzyka (dsf, flac) i piłka nożna z nc plus. Mam obecnie w starym mieszkaniu Onkyo TX 8050 i Dali Zensor 7 podpięte pod Dune HD Duo 4K i jestem zadowolony, stereo jest git ale jak mówiłem chce kupić dobre kino.

Zastanawiam się czy w tak małym pokoju jak 15 mkw jest wogóle sens instalować 5.1? Co o tym sądzicie? Soundbara odpuszczam bo to oszukiwanie samego siebie (moje odczucia). Myślę, że ten salon to będzie pomyłka z uwagi na antresolę także zostaje mi tylko ten pokój - jeśli już to będzie przystosowany tylko do kina domowego (jakieś materiały tłumiące na ścianach itp). Poza nowym tv oled zamierzam przeznaczyć na zakup sprzętu (ampli, głośniki, kable) do 20 tys pln.

Dużo czytam forum, sporo ciepłych słów o ampli Onkyo, Denon. Nie zależy mi na atmosie. Czy ktoś z Was mógłby się wypowiedzieć/doradzić sprzęt/kolumny?

Pozdrawiam

ten salon z antresolą, to jakiej jest wysokości? Może nie musi mieć miejsce taki dramat, jaki przewidujesz?! I czemu tak się upierasz przy podłogówkach, skoro 

2 godziny temu, engajner napisał:

jak mówiłem chce kupić dobre kino

Salon ma wysokość 6.9 metra. Co do podłogówek chodzi mi wiadomo o kolumny frontowe. Tu jest ogólny rzut jak to wygląda - nad salonem jest pustka i o to się najbardziej boję.

rzut.pdf

Napisz do nas maila albo zadzwoń powiemy Ci co i jak oraz damy sprzęt na wypożyczenie. Bez testów domowych nikt Ci nic nie dobierze....

Piotr

faktycznie, pomieszczenie wysokie, więc istne wróżenie z fusów, jeżeli chodzi o akustykę. Tak jak napisał Piotr, najlepszym rozwiązaniem byłoby przetestowanie konkretnego sprzętu u Ciebie na miejscu. 

Witaj,

Pomieszczenie około 15m2 rzeczywiście duże nie jest i przy zestawie 5 kolumn i kolumnach podłogowych trudno będzie o prawidłowe efekty przestrzenne. Dobrze byłoby uniknąć efektu siedzenia na kolumnach :) Duży pokój to co innego. Oczywiście, że dźwięk będzie uciekał w otwartą przestrzeń lecz nie da się jednoznacznie stwierdzić jak to zagra. Uważam, że przy takim budżecie rozsądniej będzie jednak szukać miejsca dla zestawu w salonie. Zwróciłbym uwagę na kolumny Focal z serii Aria np. Aria 926 jako kolumny przednie plus reszta zestawu. Kolumny te dobrze sobie radzą w trudnych i dużych pomieszczeniach. Można też pomyśleć o Dali Opticon 6 lub 8 jako front. W obu przypadkach dobrze sprawdzą się amplitunery Onkyo z serii RZ np. RZ730 lub 830. Jedne z najbardziej wydajnych prądowo amplitunerów na rynku w tej cenie, dobrze radzą sobie zarówno w stereo jak i w kinie domowym. Wskazany byłby odsłuch w jakimś dobrym salonie aby przeprowadzić wstępną selekcję. Jak będzie faworyt można pomyśleć o prezentacji w domu. 

Pozdrawiam,

Michał.

Napisano (edytowany)

Witajcie

Byłem dziś w salonie audio i sprzedawca zasugerował do salonu z antresolą kolumny Definitive Technology BP9060. Co o nich sądzicie? Testowaliście?  Zapewniał mnie, że te półaktywne kolumny zagrają bardzo dobrze w takim pomieszczeniu o jakim mówiłem. Do tego podsunął mi ampli Pioneera (zapomniałem modelu, cos niecałe 2k pln, czy nie za słaby do napędzenia kina?) . Odradzał mi instalację kina w pokoju 15mkw. Mimo wszystko biorę dwie opcje pod uwagę nawet ten mniejszy pokój...z małymi podłogówkami ( własny prywatny pokój ?) . Co więcej tam opcji wypożyczenia (odpłatnego nawet) kolumn do domu i przetestowania u siebie nie ma. Jest możliwy tylko odsłuch w sklepie co mnie nie urządza.

11 godzin temu, Q21 napisał:

Można też pomyśleć o Dali Opticon 6 lub 8 jako front

Mam możliwość posłuchania jak grają te kolumny i pewnie to zrobię w tym tygodniu. Dali w połączeniu z Onkyo tak sądzę. Mam jak pisałem Zensory 7 i TX8050 i jestem zadowolony. Jeśli salon to takie kolumny jak najbardziej. Zastanawiam się też  nad mniejszym zestawem do tego mniejszego pokoju....

A co sądzicie o zestawie 5.0 Focal Aria 906 do tego małego pokoju?

Z drugiej strony to zestaw który tylko ładnie wygląda...

Edytowano przez engajner

BP9060 mają co prawda moduł aktywny w sobie i moim zdaniem to nie zła propozycja do odsłuchania u Ciebie na miejscu. Ale podłączanie ich do amplitunera nowego za 2k uwazam za niewielką głupotę.

One kosztują 11000. To jakbyś zamontował rewelacyjne opony Pirelli z formuły 1 do cinquecento. No D... nie urwie i tak.

:P

Z czymś lepszym warto je odsłuchać.

Zensor a Opticon to dwa światy ale to zobaczysz przy odsłuchu.

10 godzin temu, engajner napisał:

A co sądzicie o zestawie 5.0 Focal Aria 906 do tego małego pokoju?

Focal tani nie jest i w podobnym budżecie możesz mieć sprzęt który zagra podobnie, ? Lepiej? Inaczej?

Studio 16 hz Canto Grand, Magnat Quantum 1003s, 753, Monitor audio Silver 100.

Piotr

To z innej beczki... czy na podłodze lepiej położyć parkiet czy kafle? kurna mam podłogówkę i na parkiecie nie jest wskazany dywan...więc raczej kafle... Co sądzicie?

Co do sprzętu to idę u siebie posłuchać MA bronze 5.0 z avr3400h...

Jestem już po odsłuchu MA bronze 6 z avr 3400. Ampli był podłączony z subem rel t5. Dla mnie istotne jest takie "mięsiste" granie w kinie i tak właśnie było. Odsłuch był w pomieszczeniu 21 mkw... Basu...troche brakowało jak dla mnie (tylko kino) Nie mam okazji posłuchać jak gra eq max 10 ..lub 12. Tylne głośniki bronze fx były...na podstawkach. No własnie. Te głośniki daja największe efekty zamocowane na ścianie - tak usłyszałem w salonie. I tu jest moje pytanie: czy te fx lepiej się spiszą zamontowane na tylnej ścianie wysoko prawie pod sufitem czy na ścianach bocznych?

Słuchałem też dziś w stereo Dali Opticon 8...z moim tx 8050. Nie ma co porównywać bo to inna półka kolumn. Przeskok jest ogromny. Scena, góra, bas. Może kiedyś do stereo tak ale póki co chce skompletować w miarę dobre kino.

Nie mam jak posłuchać setu MA silver z setkami na podstawkach jako fronty... Nie jestem jakimś fachowcem w tej dziedzinie ale czy bronze 6 nie zwalą mnie z fotela poziomem hałasu jak podkręcę ampli na 50% w pokoju 16 mkw? Nie chodzi mi o wielkość kolumn tylko jakość...bo na tych podstawkach też kino zagra. Pytanie czy lepiej... Denon zostaje. Zagwozdka z kolumnami. Do kina bardziej rel czy velodyne...bo velo to bardziej pod kino czytając wypowiedzi tu na forum.

Na bocznych. Ale na tyłach też się sprawdza. Chodzi o poszerzenie źródła dźwięku.

Każde kolumny zwala cię natłokiem danych jeśli rozkrecisz je za mocno.

Piotr