Skocz do zawartości

Dobór głośników 5.1 do kina domowego i muzyki


yahoo111

Recommended Posts

Dobry wieczór raz jeszcze.

W poprzednim wątku przekonaliście mnie, że ustawienie, które planowałem, jest nieoptymalne i po głębszym zastanowieniu się, pomyślałem o nowym ustawieniu sprzętu i mebli w pokoju, aby dać kolumnom więcej miejsca na granie.
Rysunek zobrazuje to lepiej (rzut z góry). Wymiary pokoju: 4240x4200x2450 mm

Budżet na całość to powiedzmy 2500 zł (może to być więcej, jeśli da realne korzyści). Docelowo (za 3-4 lata) będę chciał wymienić cały sprzęt na coś lepszego, ale do tego czasu zostaje mi poszukać czegoś w tym budżecie i nie mam wyraźnej preferencji, czy nowy, czy używany (o ile sprawny).
Jak wspomniałem wcześniej, decyzja o sprzęcie jest nie do końca tylko moja, muszę się liczyć z opinią żony, której się nie podoba wielki sprzęt grający, ani niedopasowanie wyglądem do pokoju. Co oznacza głośniki jasne, albo białe (ale najlepiej nie błyszczące). Poza tym ze względu na dzieci, głośniki muszą mieć maskownice (i jako-tako z nimi wyglądać i grać).

Zastosowanie: 10% telewizja, 20% filmy, 10% bajki dla dzieci, 20% radio, 40% muzyka (muzyka poważna, od muzyki dawnej do romantyzmu, rock progresywny, heavy metal)

Rozmieszczenie głośników: fronty w punktach A, surround w punktach B.

Z nowych zestawów, które widuję, są:
Taga TAV-506 v.2 5.1
Taga TAV-606 v.3 5.1
Ogólnie znane i polecane, chyba najprościej się na nie zdecydować, tylko czy TAV-606 są zdecydowanie lepsze od TAV-506, czy model mniejszy też gra dobrze, tylko ciszej? I jeśli ciszej, to o ile, bo na papierze efektywność 89 vs. 90 dB nie wygląda gorzej.

Pure Acoustics Nova 6
O tym jest mało opinii, widziałem komentarze dotyczące głównie jakości wykonania, natomiast żadnej porządnej recenzji. 

Jamo S606 5.0
Na temat Jamo S606 naczytałem się dużo i wiem, że na forum je odradzacie, ale tutaj jest recenzja dotycząca S608 i są ocenione pozytywnie:
https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/348-jamo-s-608
Poza tym jest sporo recenzji anglojęzycznych, które również je chwalą:
https://www.techradar.com/reviews/audio-visual/hi-fi-and-audio/hi-fi-and-av-speakers/jamo-s606-hcs-6-99406/review
Opinie na AV forums sugerują, że to dobre głośniki, a mając odpowiednio mocny wzmacniacz, zasilenie głośnika basowego nie powinno być problemem (nie twierdzę, że zastąpi subwoofer), więc czy jest coś, czego "nie łapię" i moglibyście wyjaśnić?

Oprócz tego jest mnóstwo sprzętu czarnego, albo ciemnego, a to nie przejdzie przez organ decyzyjny, dlatego bardzo proszę wyjątkowo wziąć pod uwagę wygląd zewnętrzny w porównaniu. Najprościej byłoby kupić nowe Heco Aurora w wersji białej, ale to z kolei za drogo.
Jeśli jakiegoś potencjalnego kandydata pominąłem, to także proszę o wskazanie.

Z zestawów używanych pojawiają się różne m-audio, cantony, jamo, wilsony, kody i inne, ale trudno znaleźć jakikolwiek pewne opinie dotyczące konkretnych modeli, a tym bardziej porównań do innego sprzętu.

duzypokoj-noweustawienie.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

generalnie kręcisz się w budżecie, który ciężko nawet uznać za minimalny do uzyskania walorów kina domowego. Będąc uczciwym, taką kwotę powinieneś przyjąć na sam subwoofer

Ze wspomnianych przez Ciebie nowych zestawów, tylko 606. Resztę odpuść.

PS. Ciekaw jestem, czy masz moc decyzyjną na tym samym poziomie, gdy żona kupuje sobie nowe buty, torebkę, czy kosmetyki, jak ona przy Twoim wyborze KD ;) 

Od siebie dodam, że "audio" ma przede wszystkim grać, w drugiej kolejności wyglądać, nigdy na odwrót :) 

PS2. i zupełnie nie ma powodu do zakładania oddzielnego tematu w tej samej sprawie

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Markcox napisał:

generalnie kręcisz się w budżecie, który ciężko nawet uznać za minimalny do uzyskania walorów kina domowego. Będąc uczciwym, taką kwotę powinieneś przyjąć na sam subwoofer

Szczerze mówiąc, taka odpowiedź jest mało pomocna. To tak, jakbyś na pytanie o to, jaki dobry samochód kupić do 40000 odpisał, że tyle, to kosztują opony do dobrego samochodu.

A sens zakładania nowego wątku jest taki, że w poprzednim nie otrzymałem odpowiedzi i chciałem przeformułować pytanie.

Czy stx kd-200, kd-200 n, fs-250 są warte uwagi, zważywszy na ceny zbliżone do tagi?

Widzę zestaw używanych :

kolumny przednie Monitor Supreme 1000, kolumny tylne Monitor Supreme 200K, kolumna Centralna Monitor Supreme 250, subwoofer Monitor Supreme SUB-201A

Czy to dobry zestaw? 

Co możesz doradzić, jeśli wygląd by nie grał roli? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co płacić 2500 PLN za coś co i tak za jakiś czas zamierzasz wymienić ? Ceny amplitunerów AV idą  z roku na rok w dół więc włożonej kasy nie odzyskasz. Kolumn też raczej w cenie zakupu nie sprzedasz. Pieniądze wywalisz w błoto. Może lepiej kupić używany wzmacniacz stereo i do tego dwie kolumny frontowe a z czasem rozbudować to o apm z pre outem i pozostałe kolumny ? A jeśli masz możliwość posłuchania tych kolumn po prostu ich posłuchaj - może Tobie przypadną do gustu i zamkniesz się w zakupie kina domowego w kwocie, którą założyłeś.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem seba3002 ma rację.

Druga sprawa,piszesz że żona nie lubi wielkiego sprzętu grającego,a pytasz o jamo 606/608, które gabarytowo do małych nie należą w porównaniu np.do Pure Acoustics Nova 6.

Trzecia sprawa, według procentów które podałeś wychodzi że sprzęt wykorzystasz więcej do muzyki, osobiście rozważył bym stereo w tym budżecie i później stopniowo rozbudował o kino.

Czwarta sprawa, jeżeli nadal chcesz odrazu kino na te 3-4 lata w tym budżecie to osobiście poszedł bym w używany zestaw.

Pytasz o Jamo s606, użytkowałem je przez 7 lat z amplitunerem Pioneer vsx919 i też sobie chwaliłem i nie narzekałem,a wiesz czemu,bo zakupiłem ten zestaw na promocji w jednej z sieciówek,nie słuchając niczego innego,poprostu pach wpadłem do sklepu, spodobały mi się wizualnie i kupiłem.Wszystko może było by okej,ale powoli mój amplituner zaczął szwankować i byłem zmuszony kupić drugi. Dzięki radom  tego forum, wybrałem się tym razem do normalnego sklepu audio na odsłuch i tam okazało się że mój sprzęt który uważałem za taki super nie jest taki super i nawet tańsze kolumny tj.Magnat Shadow 207,Tannoy Mercury 7.4,Stx Electrino zjadły moje s606 i tu dotarło do mnie dlaczego co jakiś czas w moim sprzecie kombinowałem z ustawieniami, szukałem swojego dźwięku, którego jamos606 mi nie dawały.

Podsumowując, może być tak że tobie wystarczą nawet te Pure Acoustics Nova 6,czy Tagi 506 lub wspomniane Jamo, jeżeli nie słuchałeś wcześniej innych zestawów. Dlatego nierób tego błędu co ja i chociaż wybierz się i posłuchaj jakiś 2/3 zestawów nawet tych co podałeś, wtedy będziesz miał jakiś podgląd na co warto wydać te zakładane pieniądze.

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie. Jamo sobie odpuszczę.

Docelowo myślałem o zestawie opartym na Heco Aurora 700 (lub odpowiedniku Monitor Audio czy Klipsch), ale w tej chwili nie wchodzi to w rachubę, bo to wydatek rzędu 8 tysięcy razem z amplitunerem, stąd wspomniane 3-4 lata.

Załóżmy, że zatem zdecydowałbym się na zakup z ratami 0%. Jaki zestaw byłby dobry za np. 5-6 tysięcy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie poczekaj do jutra,branża zapewne coś zaproponuje w tym budżecie.

Tylko pytanie,idziemy na razie w stereo i w dalszym etapie rozbudowa o kino,czy odrazu chcesz kino w tej kwocie?

Zobacz tu:

https://www.q21.pl/onkyo-tx-nr686-heco-aurora-700-300-center-30.html

Trochę dołożysz w ratach,ale masz sprzęt dużo lepszy niż te Tagi,Jamo itp. z czasem dołożysz subwoofer i myślę że masz po temacie.

Spójrz jeszcze tu:

https://www.q21.pl/category/kino-domowe-z-kolumnami-279

Z tego co widzę jesteś z Krakowa to tu powinieneś zawitać na odsłuch,bo inaczej będziesz błądził po omacku, jedź,zabierz żonę,posłuchajcie różnych zestawów do Oświęcimia masz blisko.

https://s4home.pl

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czy 606 SE jest istotnie lepsza od 606 v.3? Czy 616 jest lepsza od 606/606 SE? Czy model 806 jest lepszy od nich, czy jest to dodatkowa seria, która lepiej się sprawdzi w KD, ale do muzyki nie (lub odwrotnie)?

Jak na tle Tagi prezentują się nasze rodzime Tonsile, STX i Pylon Audio? Modeli Tonsila nie znam, z STX interesowały mnie modele Electrino 200 i Electrino 250. Czy możesz coś o nich napisać? Czy Pylon Audio Pearl 25 i 27 to dobre kolumny?
(Przepraszam za takie zasypywanie pytaniami, ale jedyne opinie w internecie są od użytkowników, którzy zwykle swój sprzęt oceniają entuzjastycznie).

Jak wspomniałem wcześniej, teoretycznie mógłbym wydać dużo większą sumę w ratach, ale wolałbym jednak zrobić to etapami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jako kolumny stereo (nie zestaw 5.x) STX Electrino 250 grają wyraźnie lepiej od Taga TAV-606F? Czy mógłbyś doradzić, jakie kolumny frontowe wolnostojące innych producentów wziąć do odsłuchu w cenie do ok. 2000-2500 zł/parę?

A jeśli TAV-606 SE lub TAV-616 grają wyraźnie lepiej od TAV-606, to czy ma sens np. kupienie tańszych kolumn surround i centralnej (z zestawu 606 lub 506), żeby oszczędzić, a jednocześnie mieć funkcjonalne kino domowe?

Czy można zrobić podobny zestaw 5.0 lub 5.1 z kolumn innych producentów? (Dobre kolumny stereo i tańsze kolumny KD)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie panowie i panie to nie pralka,jako osoba która nie ma ogromnego doświadczenia w audio to stanowczo odradzam taki zakup w ciemno,też kiedyś popełniłem taki błąd.Warto wybrać się na odsłuch jeżeli nie dysponujemy odrazu gotówką na kaucję by wypożyczyć sprzęt do domu.To bardzo pomoga w wyborze,mi można powiedzieć odsłuch otworzył uszy i umysł w dziedzinie sprzętu audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Markcox napisał:

serio, jestem pod wrażeniem determinacji niektórych osób, które decyzje o zakupie audio koniecznie chcą podjąć tylko i wyłącznie w oparciu o to, co przeczytają w internetach. Podziwiam odwagę :) 

No to nie jest dokładnie tak jak piszesz. Za dwa tygodnie wpada kasa na konto i wtedy zapadnie ostateczna decyzja po odsłuchach. A na razie zbieram informację co by w ogóle brać pod uwagę. Bo i po co zawracać komuś gitarę by odsłuchać coś co wszyscy odradzają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Łukasz Ef napisał:

zapadnie ostateczna decyzja po odsłuchach

i to się chwali.

Swoją drogą mój post nie odnosił się personalnie do Ciebie kolego Łukaszu, ale do ogólnie panującego trendu wśród pojawiających się nowych poszukiwaczy "przygód". 

Przecież takie kupowanie w ciemno sprzętu audio, to jak kupowanie używanego samochodu na odległość, bez żadnych oględzin - duża szansa na umoczenie pieniędzy ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Markcox napisał:

to jak kupowanie używanego samochodu na odległość, bez żadnych oględzin - duża szansa na umoczenie pieniędzy ;)

A znam takie przypadki ;) 

Kręcę się w podobnym budżecie co założyciel tematu. Wylosowałem cztery zestawy. Electrino 250 lub Quant 300 lub Polk Audio t50 lub Taga 606 v.3.

Nie zawsze co najdroższe, może okazać się najlepsze ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie porównywałbym raczej zakupu audio, do zakupu AGD. Lodówka ma chłodzić, piekarnik ma piec - i przede wszystkim mają być bezawaryjne, to z opinii można wyłuskać. 

Ale poszukiwanie audio, poprzez zapytanie "szukam KD do 8k które zagra dobrze" to jakaś abstrakcja. Bo dobrze dla jednego, może oznaczać ch**owo dla innego - ot, taki "odkrywczy" wniosek ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przymierzam się do odsłuchu w salonie, ale powiedzcie mi, czy to nie jest zawracanie głowy jeśli nie wiem, czy się zdecyduję? Nie wiem, czy wypada.

Co wziąć na taki odsłuch? Ile zestawów porównać? Porównywać tylko między rozważanymi, czy wziąć też jakiś droższy w charakterze referencyjnego?

Czy brać swoją muzykę, czy zdać się na salon? W jakiej jakości i w jakiej postaci można ją dostarczyć?

Czy za odsłuch się płaci? Czy wypada zostawić napiwek?

Myślałem o odsłuchu głównie stereo, bo zakładam, że kolumny dobre do stereo zagrają też dobrze w kinie domowym, ale niekoniecznie w drugą stronę.

Czy porównanie np. tych kolumn ma sens?

Heco aurora 700 jako punkt odniesienia

Taga 606 v3

Tannoy 7.4

Magnat shadow 207

STX electrino 250

Jamo s809

(te ostatnie, żeby się przekonać, czy w ogóle wychwytuję różnicę między tym, jak grają poszczególne zestawy) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wypada, odsłuch moim zdaniem to jest obowiązek to są Twoje pieniądze,a salon tym bardziej powinien Ci to umożliwić jeżeli mu zależy na kliencie.Moim skromnym zdaniem porównanie tych kolumn  jak najbardziej ma  sens, pozwoli Ci to wyrobić sobie swoje zdanie na ich temat  w ten sposób też się uczymy i poznajemy świat audio.Kiedy wybierałem dla siebie sprzęt to przedział cenowy kolumn których słuchałem był między 2-8 tys.zł.Warto zabrać ze sobą ulubione kawałki, które bardzo dobrze znasz, ponieważ łatwiej wychwycić różnice w kolumnach jak grają.

Ps.Napiwek zostaw dla barmana jak będziesz opijał sprzęt ?

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na Facebooku u ten temat był tu kiedyś przypięty.

Odsłuch i jak się do niego przygotować. Polecam przeczytać. A problemy jakie robisz sprzedawcy.... Hmm

Powiem tak, owszem są salony które nawet tego nie ukrywają. Przed S4 odwiedziłem kilka to wiem. Dlatego u nas jednym z celów inności firmy było właśnie wyeliminowanie tego. Jeśli mamy czas. Możesz przyjść odskuchac i otwarcie powiedzieć że szukasz używanego. Nikt cię nie zleje, brzydko mówiąc.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...