Skocz do zawartości

Prośba o poradę w doborze audio


tomekwro

Recommended Posts

Witam. 

Jestem nowy wiec z góry przepraszam jeśli duplikuje jakieś tematy, które już były wałkowane wcześniej. Troche poprzeglądałem już to forum/internet i mam coraz wiecej wątpliwości i pytań...

Szukam czegoś uniwersalnego do polepszenia wrażeń audio przy oglądaniu filmów z netlfixa/divixów, grania w gry na PS4 PRO/XBOX i do tego chciałbym czegoś fajnego do odsłuchu muzyki...

Wiem, że każdy temat jest nieco inny i nie ma złotego rozwiązania. Co jednak będzie najlepsze:

1. Stereo 2.0 + amplituner (a może 2.1)

2. Stereo 2.0 + wzmacniacz (a może 2.1)

3. Jedno z powyższych + soundbar do filmow/gier?

4. Zestaw 5.0 / 5.1

Coś polecicie z takich zestawów? Jakiś apli/wzmacniacz/kolumny podłogowe, a może kolumny aktywne?

Salon połączony z aneksem w domku jednorodzinnym, ok 50m łącznie (salon prostokąt 4x5, kuchnia kwadrat 2,5x2,5).

Słuchamy raczej rocka/metalu, ale lubie też poczuć trochę bassu czy pazura, przy projekcji filmu czy mocniejszych kawałkach.

Nie jesteśmy też audiofilami, szukamy raczej fajnej jakości dźwięków, lepszych od dzwięków z TV/mikrowieży. Do tego użuwamy spotify na codzień, ale słyszałem że tidal lepszy jakościowo...

Pomożecie/doradzićie? Coś mam jeszcze podać żeby było łatwiej?

Co do budżetu to jakis fajny kompromis między ceną a dobrą jakością.

 

Edytowano przez tomekwro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, widzę w innym wątku pytałeś "coś sensownego do 3k". Budżet zostaje czy możesz dołożyć. Określ maksimum. Jeżeli maksimum do 6000 zł to też polecam sprzęt używany. Ale myślę, że dobry zestaw używany dało by się złożyć w przedziale 3000-4500 zł. 

W stereo nie ma czegoś takiego jak 2.0, 2.1, 3.1 itd. Te określenia stosuje się do dźwięku wielokanalowego lub kolumienek do komputera. Stereo to zawsze dwie kolumny + wzmacniacz/amplituner stereo + źródło dźwięku. Żadko stosuje się subwoofer, a jeżeli to trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami minimum 1000-1500 zł za używany. 

Rozmieszczenie kolumn wydaje się w porządku. Wysuń je lekko na pokój tak, aby kolumny się widziały. 

Poczytaj o akustyce i rozmieszczeniu kolumn w pomieszczeniach. https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Metal to trudny temat. Ze względu na złe realizacje nagrań. W rocku, czy muzyce elektronicznej już trochę łatwiej. 

Z kolumn do tej muzyki mogę Ci polecić do odsłuchania Phonar serie: Laser 250, P3, P4, P20, P30. Bardzo dobre brzmienie, kolumny w moim odczuciu lekko ciepłe. Bardzo dobra szczegółowość i mocne niskie tony. Im lepszy wzmacniacz, tym więcej "pokażą. Góra szczegółowa, ale nie kłująca. 

Zapytaj kolegów z branży o Heco Aurora 700 / 1000. Kolumn nie słuchałem, ale mogą się ładnie zgrać. Patrząc na ustawienie zaryzykowalbym, że 700 też dałyby radę. 

Określ czy dźwięk ma być jasny, ciemny, a może neutralny? Od tego będzie zależeć dobor wzmacniacza. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, 1Ender napisał:

Cześć, widzę w innym wątku pytałeś "coś sensownego do 3k". Budżet zostaje czy możesz dołożyć. Określ maksimum. Jeżeli maksimum do 6000 zł to też polecam sprzęt używany. Ale myślę, że dobry zestaw używany dało by się złożyć w przedziale 3000-4500 zł. 

W stereo nie ma czegoś takiego jak 2.0, 2.1, 3.1 itd. Te określenia stosuje się do dźwięku wielokanalowego lub kolumienek do komputera. Stereo to zawsze dwie kolumny + wzmacniacz/amplituner stereo + źródło dźwięku. Żadko stosuje się subwoofer, a jeżeli to trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami minimum 1000-1500 zł za używany. 

Rozmieszczenie kolumn wydaje się w porządku. Wysuń je lekko na pokój tak, aby kolumny się widziały. 

Poczytaj o akustyce i rozmieszczeniu kolumn w pomieszczeniach. https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Metal to trudny temat. Ze względu na złe realizacje nagrań. W rocku, czy muzyce elektronicznej już trochę łatwiej. 

Z kolumn do tej muzyki mogę Ci polecić do odsłuchania Phonar serie: Laser 250, P3, P4, P20, P30. Bardzo dobre brzmienie, kolumny w moim odczuciu lekko ciepłe. Bardzo dobra szczegółowość i mocne niskie tony. Im lepszy wzmacniacz, tym więcej "pokażą. Góra szczegółowa, ale nie kłująca. 

Zapytaj kolegów z branży o Heco Aurora 700 / 1000. Kolumn nie słuchałem, ale mogą się ładnie zgrać. Patrząc na ustawienie zaryzykowalbym, że 700 też dałyby radę. 

Określ czy dźwięk ma być jasny, ciemny, a może neutralny? Od tego będzie zależeć dobor wzmacniacza. 

Pozdrawiam 

Póki co nie mam pojęcia co to "dźwięk jasny/ciemny/neutralny" :(

Czyli nawet to 6000 to nie za dużo na coś nowego?

 

Edytowano przez tomekwro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Tak jak koledzy wyżej mogę śmiało polecić Heco Aurora 700 - to wyjątkowo udany i dobrze wyceniony model kolumn. Optymalnie do tego byłoby podłączyć jednak wzmacniacz stereo z wejściami cyfrowymi tak aby podłączyć zewnętrzne cyfrowe źródła. Amplituner stereo będzie bardzo wygodny i dobrze wyposażony ale brzmieniowo będzie ustępował wzmacniaczom. Yamaha A-S701 lub Marantz PM6006, może NAD C338 to wzmacniacze, które poradzą sobie z tymi kolumnami i z cięższą muzyką. Alternatywnie z kolumn polecam jeszcze zwrócić uwagę na Pylon Audio Sapphire 25 lub Polk Audio S55/S60. Dobra podstawa basowa, dobra dynamika i radzą sobie z większymi metrażami. Dodatkowo zachęcam do odsłuchu w dobrym salonie audio :) Dźwięk to jednak kwestie subiektywne a wybór duży.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz rozważyć, czy opłaca Ci się ponieść stratę około 40-70%. Tyle tracisz przy ewentualnej odsprzedaży, jeżeli kupujesz sprzęt nowy.

Przy używanym tracisz nie wiele, albo wcale. A nawet możesz czasem zyskać. 

Przykładowo wzmacniacz, który nowy kosztował kiedyś około 6000- 10.000 zł używany możesz kupić już od około 2000 zł w górę. Więc jest zauważalna różnica w brzmieniu i klasie. 

Pytanie czy chcesz i czy jesteś przygotowany na taką ewentualną stratę? Bo To Twoje pieniądze i Ty musisz podjąć decyzję co jest dla Ciebie priorytetem. Czy sprzęt nowy, czy dużo lepszy brzmieniowo i klasowo używany. 

Nie ma się co bać używanych audio. W tym budżecie to zazwyczaj są bardzo zadbane klocki. A ewentualną naprawa, serwis, poprawienie zimnych lutów jest tania. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w uzywanym przy odsprzedazy sie traci.Kupilem Audiolaba za 1500 a po mniej niz roku musialem sprzedac za 900.Za wyzsza kwote nie bylo zadnego odzewu.To bzdura totalna ze na nowym sie wiecej traci.Mozna stracic i na jednym i na drugim.Przy odrobinie szczescia mozna tez nic nie stracic przy obu sytuacjach.Podchodzenie do kwestii ewentualnej straty przy odsprzedazy mija sie z celem poniewaz moze z tym byc bardzo roznie....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzis w sklepie troche posłuchać. Zgodzę sie z Wami że wzmacniacze grają lepeij niż amplitunery, jednak ze względu na funkcjonalnosc i wygodę jednak bym się skłaniał do amplitunera sieciowego. Słuchałem Yamahe R-N602. Teraz rodzą sie wytania R-N602 vs R-n803D to to samo tylko dodali tuner cyfrowy?

Jak sie to ma do nizszych modeli R-N402D i R-N303D? A slim RX-S602 - wizualnie to chyba najzgrabniejsza wersja?

Jak sie ma yamacha do onkyo/denona/(ew. innych)?

 

Co do podlogowek do Indiana Line 561 i nieco lepiej brzmiące 661. Cos z ponizszych zagra podobnie, czy znowu wszystko zalezy i trzeba sluchac?

Dali Zensor 7

PYLON AUDIO PEARL 27 

MAGNAT SHADOW 207/209

MAGNAT QUANTUM 677

Dynavoice Definition DF-6

Heco Aurora 700/1000

Indiana Line Diva 650

Magnat Quantum 727

Kef Q550

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo halo po kolei.

RN602 todobrej klasy amplituner audio. RN803 jest od niego znacznie lepszy ale też znacznie droższy. Tu alternatywą jest Yamaha AS 701 + WXAD10.

RN402 i RN303 to modele znacznie gorsze od RN602. To co polecam to RN602 w górę. Z drugiej strony jeśli masz brać RN803 lub AS 701 + WXAD 10 kosztem gorszych kolumn to nie tędy droga. Bo różnice na kolumnach będziesz miał bardziej odczuwalne.

6 godzin temu, tomekwro napisał:

Co do podlogowek do Indiana Line 561 i nieco lepiej brzmiące 661. Cos z ponizszych zagra podobnie, czy znowu wszystko zalezy i trzeba sluchac?

Dali Zensor 7

PYLON AUDIO PEARL 27 

MAGNAT SHADOW 207/209

MAGNAT QUANTUM 677

Dynavoice Definition DF-6

Heco Aurora 700/1000

Indiana Line Diva 650

Magnat Quantum 727

Kef Q550

Trzeba słuchać ale wstępnie już możesz coś odsiać.

Pearl 27 to bowiem gorsza konstrukcja do Shadow 207. Obie są gorsze od Aurora 700 czy modelu 1000. KEF Q550 odstają tutaj znacząco wielkością. Na minus.

Quantum 727 to znacznie lepsze, poprawione granie względem 677.

Więc finalnie zostaje Ci raczej: Magnat Quantum, Heco Aurora, (1000ki nie napędzisz RN602), Diva 660, Zensor 7 i Dynavoice.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród amplitunerów stereo sieciowych tak naprawdę liczą się w tej chwili Yamaha i Onkyo. Obie firmy mają amplitunery w podobnych cenach i prawie tak samo wyposażone. Różnią się dźwiękiem i tutaj bez odsłuchu ciężko będzie jednoznacznie doradzić. Yamaha akurat bardzo dobrze zgrywa się z kolumnami Indiana Line, charaktery brzmień bardzo dobrze się uzupełniają. Nawet już R-N602 z Tesi 561 za niewygórowaną cenę oferuje bardzo miłe dźwięki :) Nie znaczy to, że z Onkyo będzie gorzej, musisz przejść do fazy testów bo nikt za Ciebie nie zdecyduje.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diva gra inaczej. Czy warto je brać jak słuchałem Tesi i mi się pobały? NIE

Ożenisz się z siostrą dziewczyny z która byłeś na randce? Ci sami rodzice. Ale w ciemno. Nie widziałeś jej. Tu jest podobnie. Diva gra inaczej, bardziej dostojnie, ale czy takie brzmienie będzie Ci odpowiadać nie wiem. Myślę że

Dnia 21.02.2019 o 05:48, S4Home napisał:

Więc finalnie zostaje Ci raczej: Magnat Quantum, Heco Aurora, (1000ki nie napędzisz RN602), Diva 660, Zensor 7 i Dynavoice.

4,5 kolumn uda Ci się jeszcze odsłuchać.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...