Skocz do zawartości

Yamaha RN-803D


Dyfy

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

chcę zakupić zestaw stereo z amplitunerem sieciowym oraz odtwarzaczem CD. Do pomieszczenia jak w załączonym schemacie (raczej brak możliwości ingerencji w układ przestrzenny).

Interesuje mnie Yamaha 803 wraz z CD 300 oraz kolumny w budżecie około 4000 zł za parę. Skupiam się na tej konkretnej ofercie ponieważ przy w miarę dobrej jakości wzmacniacza chciałbym mieć możliwość korzystania z radia oraz usługi sieciowej TIDAL, posiadam też kilkaset płyt CD których nie chciałbym od razu odłożyć do lamusa.

Byłbym wdzięczny za ewentualne sugestie w kontekście kolumn i w/w zestawu z uwzględnieniem poniższych uwag:

- kolorystyka biała/srebrna

- bas refleks raczej z przodu (chciałbym aby kolumny stały w miarę blisko ściany 20-30cm)

- moje zainteresowania muzyczne są dość szerokie stąd też szukam w miarę uniwersalnych kolumn. Lepiej odbieram granie wyraziste, bardziej szczegółowe, bez bardzo głebokiego dudniącego basu ale ciepłe.

Obecnie rozmyślam nad Dali Zensor 7 - słuchałem ich i dość ciekawie dla mnie brzmiały, ale niestety zestawione były z Yamahą 602 i mam wrażenie że tamten amplituner nie pokazał ich możliwości. Niestety nie miałem okazji przesłuchać ich na 803 jako że ciężko znaleźć w Krakowie i na Śląsku sklep który miałby w ofercie jednocześnie Dali7 i Yamahę 803.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Clipboard01.jpg

Edytowano przez Dyfy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Między Krakowem a Śląskiem nas. Mamy i te Yamahy i kolumny pod nie. :) Pierwszy problem z głowy.

Druga sprawa to wypożyczamy kolumny do domu. Więc po wstępnej selekcji zaraz któreś weźmiesz i sprawdzisz u siebie. NP to że przy takiej odległości położenie bas reflexu nie ma znaczenia.

Przy założeniu że zostaje RN803 a dobieramy same kolumny to proponuję odsłuchać:

Heco Aurora 700, Dali Zensor i Oberon 7, ELAC F6, Magnat Quantum 727, Polk S55, Tannoy XT6F

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od elektroniki - jeśli zależy Ci na dobrym amplitunerze sieciowym, Yamaha R-N803D jest bardzo dobrą opcją. Natomiast niewiele dokładając możemy np. zbudować system Marantz PM6006 / CD6006 / NA6006, który moim zdaniem pod względem jakości dźwięku będzie nieporównywalnie lepszy. Ale to już kwestia odsłuchów i porównać. 

Natomiast w kwestii kolumn, Dali Zensor 7 czy najnowsze Oberon 7 są dobrą opcją. Koniecznie spójrz także na może trochę droższe, ale nieporównywalnie lepsze Kef R500. Ciekawą opcją może okazać się Polk Audio S55E oraz dwie tańsze, ale również ciekawe opcje - Pylon Audio Sapphire 25 oraz Q Acoustics 3050i.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Karo napisał:

Q21,

Marantz PM 6006 gra dużo lepiej od Yamahy 803?

Z tego co pamiętam @Kraft porównywał 803D z Marantzem 8005 i dla niego grały porównywalnie a tu masz opinię, że niższy model gra dużo lepiej :)

Musisz posłuchać i ocenić samemu. Ważny jest też repertuar którego słuchasz oraz jedne kolumny mogą mieć synergię z danym sprzętem a z innym nie. 

Wg mnie po prawe roku słuchania Yamaha np przy kawałkach metalowych, szybki rock wymaga głośnego grania i wtedy dopiero jest efekt, inaczej wychodzi średnio.

Natomiast przy muzyce elektronicznej, jazz, blues, smyczki, gitary wypada rewelacyjnie, 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.02.2019 o 12:35, Dyfy napisał:

Obecnie rozmyślam nad Dali Zensor 7 - słuchałem ich i dość ciekawie dla mnie brzmiały, ale niestety zestawione były z Yamahą 602 i mam wrażenie że tamten amplituner nie pokazał ich możliwości.

 

Czytam i nie rozumiem. Skąd wiedziałeś, że to Zensory "brzmiały ciekawie", a 602-ka nie pozwalała "pokazać ich możliwości"??? Tak na logikę to można by napisać odwrotnie: "Obecnie rozmyślam nad Yamaha 602 - słuchałem jej i dość ciekawie dla mnie brzmiała, ale niestety zestawiona były Dali Zensor 7 i mam wrażenie że one nie pokazały jej możliwości.". Też by pasowało do tego co doświadczyłeś - zgodzisz się? Słuchałeś konkretnych kolumn, z konkretnym wzmacniaczem, w konkretnym pomieszczeniu. Nie da się tego rozbić na czynniki pierwsze i tak zanalizować, jak Ty to zrobiłeś.

Nie odbierz tego jako czepialstwa, ale zaraz pojawił się post, że jak Ci 602 nie podchodzi, to spróbuj coś tam coś tam. Fałszywe przesłanki prowadzą do fałszywych wniosków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik 803 od lipca ub roku tez stwierdzam ze przy cichym sluchaniu jest tak sobie....Trzeba dac jej po garach zeby pokazala pazura.U mnie ponizej minus 45db praktycznie nie ma basu.Trzeba naprawde dobrac odpowiednie kolumny i oczywiscie do naszego gustu tak brzmieniowego jak i muzycznego.Wtedy moze byc bardzo przyjemnie.I troszke srednicy mi brakuje.Jest wycofana i przy niektorych plytach denerwuje mnie to.Owszem ogolnie uwazam ze jest to bardzo fajny amplituner ale nastepnym razem kupie wzmacniacz?.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, T Z6 napisał:

Tam jest korektor yapo i yapo volume.Uzywam tylko yapo volume.Korektor wycina troche niskie tony.

Na jakich utworach testowałeś? jakie głośniki? jakie źródło? Chętnie porównam tyle, że mam dostęp tylko do TIDALa HiFi.

U mnie będzie grała RN803D + KEF Q750 + Melodika Purple Rain +Tidal HiFI

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melodika BL40mk2.Byc moze tutaj jest szkop zakopany.Kable Cordiala ale nie pamiatem jakie dokladnie.Jestem w pracy i teraz nie zajrze?.Interkonect M@B Cable aurora jesli dobrze pamietam.Uzywam glownie cd PD50 Pioneera.Czasem deezera hifi w formacie flac.Jeszcze utwory.Glownie Pink Floyd Genesis.Najlepiej wypada muzyka elektroniczna.Ale nie ta dawna tylko obecna.Z deezera czasem slucham tego gatunku i z tym jest chyba najlepiej.Mocny bas i najwyrazniejsza srednica.Z wysokimi 803 nie ma problemow.W kazdym gatunku jest pieknie na gorze....

Edytowano przez T Z6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, T Z6 napisał:

Melodika BL40mk2.Byc moze tutaj jest szkop zakopany.Kable Cordiala ale nie pamiatem jakie dokladnie.Jestem w pracy i teraz nie zajrze?.Interkonect M@B Cable aurora jesli dobrze pamietam.Uzywam glownie cd PD50 Pioneera.Czasem deezera hifi w formacie flac.Jeszcze utwory.Glownie Pink Floyd Genesis.

Zacząłbym od akustyki. Na początek 2 lub 4 panele absorpcyjne za kolumny. No chyba, że już masz :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, T Z6 napisał:

Nie mam.Mysle o akustyce bo napewno jest u mnie zrabana.Ale czasu malo na testy poprostu....

Wstawiasz 2 panele i nic nie ryzykujesz - w tych miejscach po prostu powinny być. Koszt 130 pln za sztukę, a przy zakupie przez internet możesz oddać.

Jestem przekonany, że nie oddasz :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@T Z6 Każdy lokal ma swoje przypadłości. U mnie największy skok jakościowy był po wstawieniu 4 absorberów - po 2 pary za każdą kolumną. Później dodałem bastrapy, była znaczna poprawa ale już nie tak spektakularna.

Przed chwilą przetestowałem: Pink Floyd - The Wall, Two feet - quick musical doodles, Allan Taylor - Colour to the Moon, Boris Blank - Electrified

Ciekawe doświadczenie dla mnie bo co prawda bawiłem się wcześniej Yapo  lecz praktycznie cały czas słucham muzyki w trybie pure direct.

Sprzęt powygrzewał się godzinkę i przetestowałem następujące ustawienia:

1. Tryb PD - ON / Yapo Korektor OFF/ Yapo Volume OFF -  głośność -45 dB

2. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor ON/ Yapo Volume ON -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

3. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor OFF/ Yapo Volume ON -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

4. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor ON/ Yapo Volume OFF -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

Posłuchałem jeszcze po 6 rana gdy nie ma tyle hałasów, człowiek wyspany i chyba prąd jest czystszy ;) .

Rano zdecydowanie grało czyściej/głośniej we wszystkich ustawieniach

Najmniej basu jest w opcji nr 1. W nocy faktycznie przy -45 dB bas delikatny/ ale rano musiałem ściszyć do - 55 dB 

Najlepiej wypada opcja 2 i 3. Między tymi ustawieniami różnice minimalne, może delikatnie lepszy bas przy 3.

Natomiast zaskakująco duża różnica na plus jest przy cichym słuchaniu po włączeniu Yapo. Zdecydowanie jest więcej basu i dźwięki jest pełniejszy.

Przy włączonym Yapo w nocy musiałem ściszać w zależności od rodzaju muzyki do - 55dB a rano  - 58 dB.

No to sobie potestowałem.  Morał dla mnie jest taki, że na wieczorne i poranne słuchanie będzie Yapo ON :)

 

Edytowano przez ksi3zyc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w PD sluchac nie moge.Dzwiek wydaje mi sie wtedy jak z kaseciaka w latach 80?.Oczywiscie typu kasprzak itp?.Juz technics gra lepiej i to pierwszy lepszy?.Tak wiec bez yapo bym tej yamaszki nie dal rady sluchac.Ale jak wczesniej byla mowa u mnie jeszcze zostala praca nad akustyka.I byc moze wlasnie ten problem bardzo psuje dzwiek mojego sprzetu.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Dnia 22.02.2019 o 21:21, T Z6 napisał:

Jako użytkownik 803 od lipca ub roku tez stwierdzam ze przy cichym sluchaniu jest tak sobie....Trzeba dac jej po garach zeby pokazala pazura.U mnie ponizej minus 45db praktycznie nie ma basu.Trzeba naprawde dobrac odpowiednie kolumny i oczywiscie do naszego gustu tak brzmieniowego jak i muzycznego.Wtedy moze byc bardzo przyjemnie.I troszke srednicy mi brakuje.Jest wycofana i przy niektorych plytach denerwuje mnie to.Owszem ogolnie uwazam ze jest to bardzo fajny amplituner ale nastepnym razem kupie wzmacniacz?.

Układ kalibracji YPAO rozwiązuje problem, Yamaha błyszczy na niskich poziomach...ożywia całą mikro dynamike, głębią, środek, bas, gęstość...

Dnia 22.02.2019 o 22:07, T Z6 napisał:

Tam jest korektor yapo i yapo volume.Uzywam tylko yapo volume.Korektor wycina troche niskie tony.

Być może coś nie właściwie skonfigurowałes, Ypao dodaje mikrodynamike w każdym paśmie na bardzo niskich poziomach głośności...średnica,  gęstość, bas,detaliczność...każdy szczegół...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...