Skocz do zawartości

Demontaż nóżek amplitunera i przestrzeń potrzebna do prawidłowej pracy


klimas7

Recommended Posts

Witam serdecznie,

myślałem, że mój pierwszy post powstanie za kilka dni/tygodni z prośbą o poradę w kwestii zestawu stereo, bo jak dotąd dzięki Wam nie kupiłem sounda bara do... słuchania muzyki i chłonę kolejne tematy starając się rozumieć nowe zagadnienia, za co bardzo dziękuję. :)

W między czasie tknęło mnie żeby zmierzyć miejsce dostępne w szafce "rtv" i okazało się, że dostępna wysokość to jedynie 14,5 cm, kiedy np. Onkyo TX-8250 ma 14,9 cm wysokości, a np. Yamacha R-N602 15,1 cm. Wymiana ani przerobienie szafki nie wchodzą w rachubę, meble mają 1 rok i cały salon jest z tej samej, nieszczęsnej serii. W związku z tym mam pytanie:

Czy demontaż nóżek amplitunera jest dopuszczalny? Nie chodzi mi o fizyczną możliwość (odkręcić lub odkleić nóżki pewnie da się w większości modeli), ale ew. problemy podczas użytkownia, jak chociażby problem z odprowadzaniem ciepła. Jak zapewne zauważyliście po pierwszym zdaniu, jestem totalnym amatorem i nigdy nie posiadałem nawet wzmacniacza. Czy taki sprzęt potrzebuje jakąś minimalną przestrzeń (załóżmy, że Onkyo wejdzie tam na styk bez nóżek) czy jednak ograniczenie go z góry i dołu co do milimetra będzie problematyczne?

 

Edytowano przez klimas7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takim rozwiązaniu zapomnij. Wzmacniacz musi mieć przestrzeń pod i nad sobą, aby powietrze mogło swobodnie przepływać przez radiatory końcówki mocy. Nie wiem jak sytuacja wygląda w wymienionych - w zależności od głębokości klasy AB (o klasie A nawet nie wspomnę), jedne wzmacniacze nagrzewają się bardziej (mój w lato osiąga 60 st. na górnej pokrywie!) inne mniej - ale takie całkowite zatkanie otworów wentylacyjnych w żadnym przypadku nie będzie dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi! Teraz jest dla mnie jasne, że demontaż czegokolwiek nie wchodzi w grę. Tak, jak maverick2005 napisał, większość szafek rtv ma jedynie miejsce na dekoder/konsolę/router, ale rozważam jeszcze demontaż centralnej szuflady, której przestrzeń dałaby mi wystarczająco dużo miejsca na amplituner (20cm wysokości, 46cm szerokości), zobaczę dzisiaj jak to wygląda. :)

Bardzo ciekawa alternatywa od S4Home to Onkyo TX-L20D, z tego co widzę jest też w wariancie białym/srebrnym (co jest wymogiem żony przy białych meblach...), ale nie wiem czy poradzi sobie z nagłośnieniem 35m2 salonu. Wspomniane przez seba3002 Marantz'e z serii NR też się spokojnie zmieszczą, także trochę się uspokoiłem, ostatecznie znajdę jakąś alternatywę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chyba szukam amplitunera stereo (chyba = jestem na etapie edukowania się, dlatego miałem pytać o poradę dopiero za jakiś czas), główne zastosowanie to ma być muzyka (60%) - głownie Spotify i czasami YouTube (wszystko z telefonu lub komputera, dlatego istotny jest Bluetooth i AirPlay), TV/filmy (40%) - TV wiadomo, a filmy i seriale zazwyczaj streamuję (hbo, player i inne), dlatego nie sądzę żeby budowanie kina domowego miało dla mnie sens. 

Edytowano przez klimas7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV już wisi, jednak nie jest wysoko, kolumny kupuję podłogowe, dlatego TV nie będzie nad nimi, tylko pomiędzy kolumnami, ale to chyba nie powinien być problem.

Postawienie amplitunera na szafce RTV nie wchodzi jednak w rachubę (wzgldy estetyczne i... żona ;)), dlatego rozważę wymontowanie centralnej szuflady lub pogodzę się z zakupem amplitunera w wersji slim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...