Skocz do zawartości

Zamiana KD Yamaha RX-V481 na stereo ok. 4.000 zł


Chrumpel

Recommended Posts

Cześć,

Mam od kilku lat zestaw KD Yamahy RX-V481 (wcześniej niższy model), do tego kolumny frontowe Yamahy NS-555. Z racji, że prawie w ogóle nie oglądam filmów na KD, a głównie słucham muzyki, to stwierdziłem, że czas zamienić to na rozsądne stereo, co będzie zdecydowanie lepiej wykorzystanym sprzętem i spełniającym moje oczekiwania

Pytanie standardowe, co wybrać?

Założenia mam takie:

- budżet ok 4.000 zł

- do kupienia amplituner lub wzmacniacz stereo + CD,

- zestaw sieciowy (do streamingu Spotify, AirPlay, pliki),

- kolumny pozostają (Yamaha NS-555), do upgrade'u w następnym kroku,

- pokój z aneksem kuchennym, razem 25 m2

- głównie do słuchania muzyki klasycznej, filmowej, wokalnej (?), pozostałe gatunki także, ale w mniejszym stopniu.

System chcę budować stopniowo, w miarę poznawania i doceniania walorów sprzętu i efektów muzycznych, co także jest wymuszone budżetem. Ale ma to swoje zalety, jak gonienie króliczka :). Na pierwszy ogień idzie właśnie amplituner/wzmacniacz - budżet ok. 3.000 zł - coś co ewidentnie podniesie jakość odsłuchu w stosunku do V481 i co będzie słyszalne przy obecnych kolumnach. Zakładam, że nie wykorzystuję ich pełnego potencjału, więc efekt i tak powinien być widoczny, a chciałbym aby ampli czy wzmacniacz w tej cenie był jak najlepszy, nawet przewyższał możliwościami kolumny, które w kolejnym kroku będą do zmiany, pod nową bazę. Pierwsze zahaczenie padło na ampli Yamahy R-N803D, no ale to pierwszy ruch.

Do tego będę potrzebował jakiegoś CD - budżet ok. 1.000 zł - chyba jeszcze nie potrzebuję jakiegoś super wypasionego, bo nie wiem, czy go usłyszę od razu, ale czemu nie, jeśli będzie w dobrej cenie. Wolę budować system wolniej, a świadomie, wymieniając poszczególne elementy, słysząc zmiany, zwracając już większą uwagę na nośniki muzyki. Łatwiej to jest też ogarnąć budżetowo w czasie, choć przy takim sposobie można go kilkukrotnie przekroczyć.

I teraz pytanie - czy iść w stronę amplitunera z siecią i osobno CD, czy zainwestować w czysty wzmacniacz i do tego odtwarzacz sieciowy z CD, radiem i serwisami muzycznymi? Doczytałem się, że "średni" wzmacniacz będzie grał lepiej niż "lepszy" ampli - ale nie umiem tego ocenić. Budżet byłby ten sam, ale ciężar inaczej rozłożony.

Szukam teraz najlepszej konfiguracji początkowej, którą z biegiem czasu i pieniędzy będę mógł sobie rozwijać, doświadczając wrażeń na sobie i swoim sprzęcie.

Pooglądałem w salonie i porozmawiałem sobie z pracownikiem i zwrócił mi uwagę na wzmaki NAD.

W moim budżecie, z siecią w zestawie, mam teraz taką opcję:

wzmacniacz NAD C365BEE (ewentualnie C356BEE DAC2 lub C338)

odtwarzacz Yamaha CD-NT670D (lub bez "D", ale cena ta sama)

lub:

ampli Yamaha R-N803D

odtwarzacz CD-S300

Co myślicie o takim zestawieniu? Nie umiem porównać parametrów technicznych na takim poziomie szczegółowości, ani odczuć co do odsłuchu. Co poradzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie byłem w Top Hi-Fi :), ale nie mam na tyle czasu, żeby na spokojnie posłuchać. Zresztą mógłbym to porównać tylko z KD, które mam. Muszę trochę wybrać w ciemno na tym etapie, ale podstawowe pytanie, to takie, czy iść w ampli, czy w czysty wzmak. Nie mam zbytnich preferencji, oba modele (Yamaha i NAD) są kuszące i z pewnością lepiej wybrzmią od mojego KD, nawet na moich obecnych kolumnach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że brakuje Ci czasu. Choć może uda się Ci wygospodarować z 2 godziny i odwiedzic top hi-fi jeszcze raz. Tym razem na spokojnie.

Co do wszystko mającego amplitunera czy osobno wzmacniacza, streamera sam musisz podjąć decyzję. I to na podstawie własnych odczuć. Jeżeli będziesz chciał bawić się w kolejne wymiany to wersja z różnymi elementami lepszą lecz droższa.

Co do różnic w dźwięku, to opinie na temat tego samego produktu są czasem skrajne. I to nawet na forum. Sam waham się czy wybrać Marantza pm 6006 i chromecasta czy wszystko mająca Yamahę 803. Gdy kolegów pytałem o roznice to było raz tak, że 6006 gra znacznie lepiej niż 803, innym razem, że oba urządzenia grają na tym samym poziomie. W wątku o Yamasze 803 kolega Kraft pisał że nie słyszał większej różnicy pomiędzy 803 a drogim marantzem 8005 /ponoć znacznie lepszym od 6006/. I jak tu być mądrym. ?

Ewentualnie wypożycz sprzęt do domu na kilka dni i sam ocenisz czy to jest to.

Edytowano przez Karo
Korekta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, i bądź tu mądry.. :)

Musze się zdecydować na coś na początek, trochę w ciemno, właściwie na podstawie swoich preferencji (wzmak czy ampli) i opinii i podpowiedzi innych osób. Na tym etapie testowanie w salonie może nie przynieść oczekiwanego dla mnie rozstrzygnięcia. Jak coś wybiorę, posłucham sobie w domu, na spokojnie, miesiąc, dwa, trzy i być może wtedy będę wiedział więcej co mi nie odpowiada. Teraz szukam odpowiedzi, czy "czysty" wzmak gra z definicji lepiej niż ampli w tej samej cenie (Yamaha/NAD). Jak widzę jednoznacznej odpowiedzi nie ma, więc może nie ma znaczenia, który?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sansui albo Luxman. Poczytaj tematy w klubie. Co do Sansui koledzy doradzą dobry wzmacniacz do 2000 - 2500 zł. Ode mnie Luxman LV 117, wzmacniacz z daciem. Obecnie jest na allegro. 

Konserwacja dolicz od 200 - 500 zł max. Ale masz sprzęt, który pogra jeszcze dobre naście lat po konserwacji. Te marki są poszukiwane i raczej nie tanieją. 

Do Luxmana LV-117 szukaj kolumn 4 omowych. 250 W przy 4 omach zrobią swoje. Nie trzeba grać głośno, uwierz mi, a przy słuchaniu po cichu słychać wszystkie detale. 

O Sansui zapytaj kolegę @audiowita.

Jeżeli wzmacniacz bez daca i dac ma być nowy do 1000 zł celuj w nostromo Wolf 2 z dedykowanym zasilaczem. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wzmacniacz z daciem powinien być produktem wyższej jakości niż amplituner z daciem i streamerem w zbliżonej cenie.

Z tego co pamiętam czytając forum zestaw składający się z kolumn i amplitunera Yamahy może być zbyt ostry. W obecnej konfiguracji pewnie nad zagra lepiej. Ale tu już koledzy z doświadczeniem pomogą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Karo, też mam takie przeczucie, choc jak czytam to różnice nie są powalające, zależą od gustów i innych subiektywnych odczuć (w tym zakresie cenowym).

Kolumny są w tej chwili w stanie "tymczasowym", mają już parę lat i kwalifikują się do wymiany, ale to już w drugim kroku. Na dziś mam temat bazy :)

11 minut temu, 1Ender napisał:

Sansui albo Luxman. Poczytaj tematy w klubie. Co do Sansui koledzy doradzą dobry wzmacniacz do 2000 - 2500 zł. Ode mnie Luxman LV 117, wzmacniacz z daciem. Obecnie jest na allegro. 

Konserwacja dolicz od 200 - 500 zł max. Ale masz sprzęt, który pogra jeszcze dobre naście lat po konserwacji. Te marki są poszukiwane i raczej nie tanieją. 

Do Luxmana LV-117 szukaj kolumn 4 omowych. 250 W przy 4 omach zrobią swoje. Nie trzeba grać głośno, uwierz mi, a przy słuchaniu po cichu słychać wszystkie detale. 

O Sansui zapytaj kolegę @audiowita.

Jeżeli wzmacniacz bez daca i dac ma być nowy do 1000 zł celuj w nostromo Wolf 2 z dedykowanym zasilaczem. 

Pozdrawiam 

@1Ender, dzięki za sugestię, popatrzę w necie co o nich słychać, choć to jak czarna magia brzmi dla mnie, na tym etapie.. :) W ogóle nie słyszałem nawet o tych markach :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...