Skocz do zawartości

KD 5.1.4 - zaczynam od L,C,R


mahna-mahna

Recommended Posts

Witam, 

Powoli zbieram się do kompletowania zestawu kina domowego. Docelowo zestaw 5.1.4 (lub 7.1.4) będzie się znajdował w pokoju, który w obecnej chwili nie jest jeszcze wykończony.

Mimo to chciałbym zacząć powoli składać zestaw w salonie i za jakiś czas przenieść wszystko do docelowego miejsca a w salonie zostawić AVR + stereo. Na tę chwilę mam LG C8 + Soundbar Sony ST-5000. Soundbar jest wypożyczony do testów i za niedługo go zwracam. Salon jest otwarty o powierzchni około 25m2. Pokój docelowy 40m2, sufit podwieszany z izolacją 25cm wełny mineralnej.

Wracając do tematu, to topy wybrałem Monitor Audio C280 a teraz zastanawiam się nad zestawem 5.1 + AVR. W salonie na początek planuję 3.1.2 z upfireingami. Chciałbym zacząć od wyboru głośnika centralnego. Jednym z ograniczeń jest jego wysokość - max 19cm. 

Pierwsza rzecz, jaka mnie zastanawia, to szerokość głośnika centralnego - budowa mojego mebla "rtv" w żaden sposób nie ogranicza tego wymiaru. Zdążyłem się już przywyczaić do soundbara, w związku z tym (nie wiem czy dobrze kombinuję) uważam że kolumna centralna powinna być dość szeroka. Na oku mam kolumnę Klipsch -RP404C lub 504C lub 450C - wszystkie o szerokości prawie 80cm. Czy będzie to duża różnica posiadania 4 mniejszych średniotonowych zamiast 2 większych? No i czy posiadanie szerokiego C to dobry kierunek (wybór jest tu silnie ograniczony w zasadzie do Klipscha i Polkaudio.

Do tego myślałem fronty RP-5000F lub R-620F i upfireingi R-41-SA.

Ponadto potrzebuje jeszcze AVR-a który to wszystko opędzi. Głownie konsola, filmy, dvb-t. Jesli chodzi o połączenia HDMI, to:

- Netflix + HBO z aplikacji na TV ---> AVR (audio bitstream po HDMI ARC)

- BluRay --->AVR --->TV

- PlayStation --->AVR--->TV

Ponieważ docelowe pomieszczenie na KD to sprawa odległa na około 1,5roku, nie chciałbym od razu inwestować w docelowego AVRa typu Onkyo 830 czy Denon 3500H, ktorych możliwości i tak nie wykorzystam od razu. Na początek coś prostego, byleby:

1. "kminił" bitstream po HDMI ARC (najlepiej gdyby miał wersje eARC)

2. Wspierał HDR/Dolby Vision passthrough

3. Wspierał Dolby Atmos co najmniej 3.1.2

Wstępnie wyszukałem Pioneer VSX-933 ale nie wiem czy to dobry wybór i czy to dobrze zagra z Klipschem. Minimum wymagan wspiera rowniez Pioneer vsx-832 i przy tym kosztuje "grosze" w porownaniu do wspomnianego Denona czy Onkyo.

No i wracając do tematu kolumn, to jeśli szerokość centralnego nie ma tak dużego znaczenia, to pole manewru jest o wiele większe - na przykład KEF Q500, którego słuchałem i podobał mi się.

Wszelkie porady mile widziane.

Pozdrawiam.

błąd - wysokość wnęki na kolumnę centralną to 17cm.

Edytowano przez mahna-mahna
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.02.2019 o 23:17, mahna-mahna napisał:

Do tego myślałem fronty RP-5000F lub R-620F i upfireingi R-41-SA.

Bardzo słabe kolumny nawet w kinie.

A dodatkowo skoro pomieszczenie jest jeszcze nie gotowe to zrób normalne Atmosy. Te odbijające nie sprawdzają się tak dobrze.

To taka namiastka.

Pioneer 830 gra skrajnie inaczej niz X3500 i RZ830. Napisz lub zadzwoń do nas to powiemy Ci jak ugryźć temat a by nie nadziać się na mine a nie wydać kokosów.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mahna-mahna napisał:

Chwilowo nie mam jak zrobic glosnikow atmosowych w suficie, dlatego musza byc odbijajace

Więc sobie daruj ten element całkowicie. Pieniądze wyrzucone w błoto.

To, co chciałeś przeznaczyć na ten "atmos", dołóż do lepszych frontów - większy pożytek będzie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że padło tutaj pytanie o głośniki w suficie i o odbijające. Odwołując się do dokumentu wydanego przez Dolby: https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/dolby-atmos-enabled-speaker-technology.pdf

Will I always get better Dolby Atmos sound with overhead speakers?
Dolby Atmos enabled speakers produce slightly diffuse overhead audio that is quite lifelike and, in some cases, preferable to the sound that comes from overhead speakers. If your ceiling is lower than 8 feet (2.4 meters), overhead speakers -- even with wide dispersion patterns -- may be too close to the listener’s position. The audio may be distracting because you’ll hear exactly which speaker is producing the sound instead of feeling immersed in an atmosphere in which sounds occur naturally overhead.
In this environment, Dolby Atmos enabled speakers are the better choice for reproducing the immersive overhead Dolby Atmos sound you would hear in a movie theatre, where overhead speakers are located high in the auditorium and create a more diffuse soundfield. Audio experts agree that the overhead layer of sound produced by Dolby Atmos enabled speakers can be preferable to the sound originating from overhead speakers.

Drugi akapit stwierdza wprost, że w warunkach domowych (niski sufit w porównaniu z kinem), głośniki odbijające dają lepszy efekt, niż głośniki sufitowe. Biorąc pod uwagę, że głośniki Atmos służą tylko do odtwarzania efektów dźwiękowych (Atmos koduje bazową ścieżkę dźwiękową 9.1 i do 128 obiektów), to ograniczona głośność i zakres pasma nie powinna mieć aż takiego znaczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie, jak ktoś ma ochotę zakupić sobie soundbar, czy odbijane atmosy, to niech kupuje - jego hajs, jego sprawa. 

Ja wyrażam swoje zdanie, które brzmi, że jest to wywalenie pieniędzy w błoto. Ale co kto lubi... ;) 

Co do centralnego - jeżeli resztę zestawu zamierzasz oprzeć na Klipschu, to wybór 450C będzie bardzo dobry. Genialna kolumna, jak za te pieniądze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze 3 pytania:

1. Jakie kolumny L/R dobrac do 450C zeby zestaw byl optymalny?

2. Jaki AVR najlepiej to opędzi?

3. Czy podany wymiar kolumny 450C 17,3cm to wymiar z nóżkami czy bez? Mam wnękę na C o wysokosci 17,0cm i zastanawiam sie czy jestem w stanie cos ugrac?

 

jak nie 450C/504C to jak sprawuje sie 404C?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

440 i 450 jest super. Serio

 

1. Magnata z linii quantum. Też jest jasny ale bardziej muzykalny. Od modelu 753 w górę.

2. Onkyo, Yamaha, denon też pasuje. Patrz na funkcjonalność

3. Bez bo ona nie ma nóżek tylko przyklejane takie podklejki. 

404c to dokładnie to samo co 440 że strasznej linii. Jest znakomity. Chociaż nie potrzebnie droższy.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstepnie Klipsch 440C + Denon 3400H. Do tego chcialbym kolumny stereo dobrać. Te magnaty quantum 753 jednak troche za drogie.

Budżet około 3000netto.

Moje typy to:

  • Monitor Audio Bronze 5
  • Klipsch 820F
  • KEF Q550
  • Dynaudio DM 3.7

Kolejność przypadkowa. Która opcja najlepsza?

 

Albo moze isc inną drogą, czuli pasywny centralny a pozostałe aktywne monitory?

Edytowano przez mahna-mahna
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto pamiętać, że fronty z centralnym powinny mieć bardzo zbliżone (albo identyczne) brzmienie, żeby była spójność przekazu dźwięku. Stąd padła propozycja Magnatów, jako przykład "innych" frontów, ale w dalszym ciągu w miarę pasujących. Wybór ciepłych frontów do "krzykliwego" centralnego, może nie być najszczęśliwszym wyborem.

Brałeś pod uwagę fronty z jednej linii z 450C, czyli RP260F? Zaznajomiłeś się w ogóle z brzmieniem Klipsch'a, czy idziesz w tą kolumnę centralną (i ew. inne) w ciemno?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...