Skocz do zawartości

Wzmacniacze brzmią tak samo - cd.


Kraft

Recommended Posts

Doświadczyłem ostatnio pewnego dysonansu poznawczego. Nie wiem, czy to najlepsze miejsce by o nim napisać, ale niech będzie. Skoro ten temat to i tak mała powtórka z wątku "Audio Critic";)

Otóż natrafiłem na opisy systemów zbudowanych w oparciu o elektronikę włoskiej firmy Docet-Lector. Dystrybutor marki prezentował w ten sposób swoje urządzenia grające na różnych wystawach i prezentacjach. Poniżej kilka wybranych przykładów opisów, które możemy znaleźć w materiałach publikowanych przez Docet-Lector. 

Lector CDP 707 PSU 3T, Lector zasilacz PSU-Z, Lector ZOE, Lector VM200, Lector Edison 230, Lector CDP 603, Lector ZAX 70, Lector przedwzmacniacz gramofonowy Fonix, pramofon HOLBO, platformy magnetyczne Pearl Evolution – RELAXA, Spendor Classic 200, okablowanie - Oyaide P02TR i AZ910.

JBL - EVEREST, Lector - VM 200M Monobloki, Lector - ZOE, Lector zasilacz - PSU Z, Lector - CDP 707 plus PSU 3T, Lector - DAC Digitube S-192, stolik - MUSIC TOOLS, okablowanie - Nordost i Acoustic Revive.

Lector - VM200, Lector - ZOE, Lector - CDP 707 psu 3T, Lector listwa Edison 230, Chario Academy Sonnet. okablowanie - Fabers Cable.

Lector CDP 603, Lector ZAX 120, Totem Signature ONE, Totem Tribe Tower, okablowanie - Black Cat Cable

Jaki wniosek z nich płynie? Chyba taki, że okablowanie systemu audio jest ważne, Ważne przynajmniej na tyle, by wydać na nie kwoty rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych i opisać je w materiałach promocyjnych. Ok. Audiofil to doskonale rozumie. Gdzie tu dysonans? No to zajrzyjmy do środka obudów wzmacniaczy Lectora. Na początek do chyba najtańszego w ofercie modelu ZAX-70.

lector_zax70.thumb.jpg.af277a7dfaa738bdf6a9b2d37969ad39.jpg

Zobaczmy jakie okablowanie producent zastosował by przesłać sygnał z wejść analogowych do selektora sprzężonego z pokrętłem na froncie. Dobrze widzicie - dwie niebieskie płytki łączy zwykła taśma komputerowa. Wzmacniacz kosztuje 5000 zł, więc może to z oszczędności. Co zatem znajdziemy w droższym ZXT-60 (7000 zł)? Zobaczmy.

lector_zxt60.thumb.jpg.0ed30bf6635e3f263317493dcb2f9fc2.jpg

To samo. Znowu sygnały audio przesyłane są komputerową taśma. Może w flagowcu szarpnięto się chociaż na coś bardziej audiofilskiego? Obadajmy. VFI-700 kosztuje już niebagatelne 12 000 zł. 

Lector_VFI_700_mm.thumb.jpg.790a93b2e310cae60d9cb02c72a6e7fc.jpg

To samo.

To jak to jest z tym okablowaniem sygnałowym. Warto wydawać nie nie spore pieniądze, czy nie warto? Firma nie jest tu konsekwentna. Jeśli chodzi o pieniądze audiofilów (które mają wydać na zewnętrzne kable) - warto. Jeśli o jej własne (przeznaczone na wewnętrzne okablowanie) - wtedy wystarczy najtańsza taśma;)

Dodam, że nie zamierzam w jakikolwiek sposób zdyskredytować osiągnięć firmy Dolcet-Lector. Nic do niej nie mam. Przesyłanie sygnałów audio taśmami komputerowymi to rozwiązanie stosowane także we wzmacniaczach innych producentów. Powyższy przykład pokazuje jednak po raz kolejny, że działania konstruktorów sprzętu audio, w dziwny dla mnie sposób, rozmijają się z potocznym audiofilskim przekonaniem, co jest dla dźwięku ważne, a co jest ważne jakby mniej.  

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz Kraft ,że o tych taśmach komputerowych to mi Mariusz z sinusaudio wspominał lekko śmiejąc się z UR simply italy (7999zł wzmak lampowy) bo tam takie same okablowanie ...

Trochę słabo , gdyż "markowe" podstawowe kable to nie majątek szczególnie ,że duże firmy biorą tego na kilometry.

btw ostatnio trochę przetestowałem akustykę (prostymi środkami) i mogę rzec ,że to ma większy wpływ niż kable , podstawki itp. - zwykłe położenie koca przed kolumnami robi na tyle spore zmiany ,że warto się zastanowić :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. W Unison Research Simply Italy jest rzeczywiście podobne połączenie. Też taśma idzie przez całą obudowę wzmacniacza.

unison-research-12-watts-v-nice-amp.thumb.jpg.c84c054e5051695e41071c896a1db22e.jpg

22 minuty temu, Kubakk napisał:

Trochę słabo , gdyż "markowe" podstawowe kable to nie majątek szczególnie ,że duże firmy biorą tego na kilometry.

Tylko, czy rzeczywiście "słabo"? Jeśli konstruktor jest przekonany, że rodzaj okablowania (w przypadku tego połączenia) nie ma znaczenia dla jakości uzyskanego brzmienia, to po co ma kombinować. Nie sposób go przecież potępiać za to, że zachował się racjonalnie i zgodnie z posiadaną wiedzą.

 

29 minut temu, Kubakk napisał:

btw ostatnio trochę przetestowałem akustykę (prostymi środkami) i mogę rzec ,że to ma większy wpływ niż kable , podstawki itp. - zwykłe położenie koca przed kolumnami robi na tyle spore zmiany ,że warto się zastanowić :D

 Cieszę się. Otwiera się przed Tobą szansa na dużą poprawę brzmienia za niewielkie pieniądze.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

No to zajrzyjmy do środka obudów wzmacniaczy Lectora. Na początek do chyba najtańszego w ofercie modelu ZAX-70.

Mnie martwi co innego - w pokazanych sprzętach nie widać bezpiecznika sieciowego - niedobrze. I nie chodzi o audiofilskość, tylko o bezpieczeństwo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Po ostatnich zakupach też stałem się fanem dobrych słuchawek. Szczególnie wrażenie robi w ich przypadku precyzja i czytelność basu. Przez mody własne pomieszczenia kolumny mają w tym elemencie pod górkę.

Minusem jest za to to, że realizacja nagrań nie jest robiona pod kątem słuchawek. Mnie się lepiej słucha takich "zwykłych" realizacji jednak na głośnikach (może dlatego, że używam monitorów i bas brzmi z nich podobnie jak z słuchawek ;) ). Inna sprawa to płyty zrealizowane w technice binauralnej. Tu już dobrze słychać przewagę słuchawek - wyborne złudzenie przestrzeni. Polecam, jeżeli ktoś nie miał okazji słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Poommawialismy drogie , słabo ? Wykonane wzmaki. Nie patrzmy na dźwięk na razie.

Nie wygląda mi na to, że użycie komputerowej taśmy jest powodowane chęcią zaoszczędzenia paru euro. Nie uważam, że wzmacniacze Lectora są słabo wykonane. Spójrz na Hegla. Duże trafo, porządne elektrolity (Nover 4 x 10 000 uF), złocone wtyki itd. Raczej wszystko na bogato, ale taśmę też w nim znajdziemy (doprowadza np. sygnał do wyjścia słuchawkowego). To raczej nie oszczędności, tylko świadoma decyzja. A że wymyka się audiofilskim przekonaniom? Konstruktora widocznie one nie obchodziły.

 

1911623894_HegelRost.thumb.jpg.265c224777f736a6bcee83100fe193ff.jpg

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 4.03.2019 o 11:41, Kraft napisał:

Nie wygląda mi na to, że użycie komputerowej taśmy jest powodowane chęcią zaoszczędzenia paru euro. Nie uważam, że wzmacniacze Lectora są słabo wykonane. Spójrz na Hegla. Duże trafo, porządne elektrolity (Nover 4 x 10 000 uF), złocone wtyki itd. Raczej wszystko na bogato, ale taśmę też w nim znajdziemy (doprowadza np. sygnał do wyjścia słuchawkowego). To raczej nie oszczędności, tylko świadoma decyzja. A że wymyka się audiofilskim przekonaniom? Konstruktora widocznie one nie obchodziły.

 

1911623894_HegelRost.thumb.jpg.265c224777f736a6bcee83100fe193ff.jpg

 

Ech zwykłe gniazdo zasilania a nie z filtrem...będzie lament że to nie audiofilskie że zakłócenia z sieci, od radarów, telefonów, że zakłócenia po kilka MHz ...

Co do użycia taśm - prawda jest trochę inna, jeśli spojrzymy na koszty. Z własnego doświadczenia w pracy w firmie produkującej elektronikę - taśmy stosuje się głównie aby obniżyć koszty produkcji a w zasadzie koszty montażu (to się tak ładnie teraz nazywa "labour cost"). Nie ma obecnie żadnej kalkulacji finansowej aby instrument produkować tak jak 30 lat temu (mnogość śrub, śrubeczek, podkładek , zapinek, nikt nie będzie się bawił w okablowanie - ich lutowanie, rozmieszczenie , spinanie,..) Ma być szybko i tanio - raz, ciach , płyta główna - 4 plastikowe zaczepy - klik i po montażu. Do tego 2 taśmy na krzyż - 5 sekund roboty i jedzie na sprzedaż...Maksymalizacja zysków przy jednoczesnym obniżaniu kosztów robocizny i części = wyciskanie cytrynki.

Potocznie się mówi, iż obecnie nie jest problemem wyprodukować (technologie są już dawno znane i ogólnie dostępne. To nie są lata 80 -te gdzie co kilka miesięcy, pojawiała się nowa technologia w audio..). Aktualnie problemem jest sprzedać i na tym zarobić (konkurencja, mnogość firm, made in china, oczekiwania większości Klientów co do niskiej ceny,...), zatem główny koszt urządzeń to koszt; marketingu, cła, rejestracje CE, ..

Dnia 3.03.2019 o 17:16, Kraft napisał:

Doświadczyłem ostatnio pewnego dysonansu poznawczego. Nie wiem, czy to najlepsze miejsce by o nim napisać, ale niech będzie. Skoro ten temat to i tak mała powtórka z wątku "Audio Critic";)

Otóż natrafiłem na opisy systemów zbudowanych w oparciu o elektronikę włoskiej firmy Docet-Lector. Dystrybutor marki prezentował w ten sposób swoje urządzenia grające na różnych wystawach i prezentacjach. Poniżej kilka wybranych przykładów opisów, które możemy znaleźć w materiałach publikowanych przez Docet-Lector. 

Lector CDP 707 PSU 3T, Lector zasilacz PSU-Z, Lector ZOE, Lector VM200, Lector Edison 230, Lector CDP 603, Lector ZAX 70, Lector przedwzmacniacz gramofonowy Fonix, pramofon HOLBO, platformy magnetyczne Pearl Evolution – RELAXA, Spendor Classic 200, okablowanie - Oyaide P02TR i AZ910.

JBL - EVEREST, Lector - VM 200M Monobloki, Lector - ZOE, Lector zasilacz - PSU Z, Lector - CDP 707 plus PSU 3T, Lector - DAC Digitube S-192, stolik - MUSIC TOOLS, okablowanie - Nordost i Acoustic Revive.

Lector - VM200, Lector - ZOE, Lector - CDP 707 psu 3T, Lector listwa Edison 230, Chario Academy Sonnet. okablowanie - Fabers Cable.

Lector CDP 603, Lector ZAX 120, Totem Signature ONE, Totem Tribe Tower, okablowanie - Black Cat Cable

Jaki wniosek z nich płynie? Chyba taki, że okablowanie systemu audio jest ważne, Ważne przynajmniej na tyle, by wydać na nie kwoty rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych i opisać je w materiałach promocyjnych. Ok. Audiofil to doskonale rozumie. Gdzie tu dysonans? No to zajrzyjmy do środka obudów wzmacniaczy Lectora. Na początek do chyba najtańszego w ofercie modelu ZAX-70.

lector_zax70.thumb.jpg.af277a7dfaa738bdf6a9b2d37969ad39.jpg

Zobaczmy jakie okablowanie producent zastosował by przesłać sygnał z wejść analogowych do selektora sprzężonego z pokrętłem na froncie. Dobrze widzicie - dwie niebieskie płytki łączy zwykła taśma komputerowa. Wzmacniacz kosztuje 5000 zł, więc może to z oszczędności. Co zatem znajdziemy w droższym ZXT-60 (7000 zł)? Zobaczmy.

lector_zxt60.thumb.jpg.0ed30bf6635e3f263317493dcb2f9fc2.jpg

To samo. Znowu sygnały audio przesyłane są komputerową taśma. Może w flagowcu szarpnięto się chociaż na coś bardziej audiofilskiego? Obadajmy. VFI-700 kosztuje już niebagatelne 12 000 zł. 

Lector_VFI_700_mm.thumb.jpg.790a93b2e310cae60d9cb02c72a6e7fc.jpg

To samo.

To jak to jest z tym okablowaniem sygnałowym. Warto wydawać nie nie spore pieniądze, czy nie warto? Firma nie jest tu konsekwentna. Jeśli chodzi o pieniądze audiofilów (które mają wydać na zewnętrzne kable) - warto. Jeśli o jej własne (przeznaczone na wewnętrzne okablowanie) - wtedy wystarczy najtańsza taśma;)

Dodam, że nie zamierzam w jakikolwiek sposób zdyskredytować osiągnięć firmy Dolcet-Lector. Nic do niej nie mam. Przesyłanie sygnałów audio taśmami komputerowymi to rozwiązanie stosowane także we wzmacniaczach innych producentów. Powyższy przykład pokazuje jednak po raz kolejny, że działania konstruktorów sprzętu audio, w dziwny dla mnie sposób, rozmijają się z potocznym audiofilskim przekonaniem, co jest dla dźwięku ważne, a co jest ważne jakby mniej.  

 

I montaż płyty głównej na 4 plastikowych klipsach - czyli raz /ciach 5 sekund montażu i do żyda...gdzie te śruby, podkładki, podkładeczki z lat 80 -tych...

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wzmacniacz ma dobrze grać nie za bardzo mnie interesuje jakie ma wnętrzności. 

Przykładem był wzmak słuchawkowy SMSL sd650 w środku bardzo ciekawie to wyglądało a grało dosyć kiepsko.

Znowu miałem Luxmana który w środku strasznie biednie wygląda a grał lepiej niż nie jeden droższy wzmacniacz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Dnia 28.02.2019 o 10:29, Kubakk napisał:

jbl_lx_2000_active_subwoofer_1500890350_

Mój sub ma wzmacniacz klasy D , podniecamy się tym ? w sumie nie wiem czym :D natomiast elegancko mnie wymasował podczas oglądania bohemian rapsody :P  

Szukam takiego Subwoofera :) Chcesz może sprzedać? Mam kolumny właśnie z tej serii czyli lx2005.

Edytowano przez doman911
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...