Skocz do zawartości

Szukam Gramofonu + Pre do Luxman LV 117. Jaka wkładka? Całość 800-1000 zł - MAX. Czy warto Universum FV 505 w gratisie?


Recommended Posts

1 minutę temu, 1Ender napisał:

Czy wkładkę kupuje się wraz igłą, która jest integralną częścią? Czy igłę można wymienić w takiej wkladce? Na logikę można, a jak jest w praktyce? Bo to przecież wkładka determinuje dźwięk. Więc co z igłami?

A właśnie miałem iść spać :) 

Wkładkę kupuje się wraz z igłą , igła jest elementem eksploatacyjnym, a więc po prostu się zużywa i podlega wymianie. Ale spokojnie , jak nie jesteś ortodoksem lub nie będziesz słuchał 24 h/dobę to na długo starczy :)  Najczęściej producenci stosują taki trik , że np.

https://www.tophifi.pl/audio-technica-at95e-bl.html - cena wkładki z igłą.

https://www.tophifi.pl/gramofony/akcesoria-gramofonowe/audio-technica-atn95e.html - cena samej igły.

Masz racje , to wkładka odpowiada za dźwięk , i możesz poprzez zmianę wkładki uzyskiwać różne rodzaje prezentacji dźwięku. Gramofon jest urządzeniem mechanicznym i to sposób jego wykonania tj. precyzji decyduje o jego wartości. Właśnie po to byś mógł zmieniać wkładki musi umożliwiać pełną kalibrację , wymienny headshell , antyscating, ustawienie siły nacisku itd. Bo jak np. będziesz miał tak jak w Rega Plenar 1 sklepaną rurkę jako ramię i wsuwany ciężarek z tyłu ,to za wiele nie powalczysz. :)  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Lepiej kupić wyższy model gramofonu, pograć trochę, a potem bawić się w wymianę wkładek na lepsze.

We wkładkach MM możesz wymienić samą igłę (w razie czego na początek-tak by sprzęt już grał jeśli jest zjechana lub uszkodzona oryginalna igła- nawet kupić zamiennik za kilkadziesiąt złotych). Do wkładek MC raczej nie kupisz samej igły (bo tak się nie robi),a poza tym MC zaczynają się od tysiąca zł.

Pozdrawiam

PS. Jak już pisałem wcześniej: jest na różnych forach audiofilskich sporo informacji (zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych) o gramofonach i ich ustawieniu, o przedwzmacniaczach i różnych akcesoriach-naprawdę warto poczytać i dopiero potem zadawać kolejne pytania jak się już trochę lepiej zorientujesz w temacie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender, masz w Legnicy dwóch gości, którzy handlują gramofonami na Allegro. Jeden ma raczej sprzęt ze średniej półki (nick "tudik"), a drugi ma sporo niedrogich gramofonów (nick "edwardzik3"). Mam dobre doświadczenie z urządzeniami kupionymi od tych Panów - nie kręcą, nie tuszują usterek, ceny mają całkiem w porządku. Zadzwoń do nich i pogadaj. Może będą mieli coś co Cię zainteresuje.

Przy czym trzymałbym się tego co napisał RoRo:

8 godzin temu, RoRo napisał:

Lepiej kupić wyższy model gramofonu, pograć trochę, a potem bawić się w wymianę wkładek na lepsze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy ktoś miał do czynienia z gramofonami marki reloop?? Widziałem wiele tanich gramofonów, nawet w okolicach 200 zł. Które modele warto i czy w ogóle warto? Budżet jaki przewiduję to max 500 zł. Pre + gramofon. To ma być mój pierwszy gramofon. 

Tylko używane. 

Wiem, że Kolega @Fafniak miał zamiar kupić, ale jakiś wysoki model.

Dziękuję za wszystkie wskazówki i sugestie. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Fafniak napisał:

A w efekcie kupiłem chyba Sony i droższą wkładkę ;)

 

Nie wiesz co? 

@Pboczek

Mam 500 na całość. Pre + drapak. Luxman nie ma phono... Może być już coś ewentualnie z pre w gramofonie. 

Może być drapak za 300-400 zł a pre za 200 - 100 zł. Nie wierzę, że nic nie da się znaleźć... 

Za pół roku coś lepszego. Sprzedam i dołożę. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo proszę Cię o zmianę tytułu. Było: Tani gramofon na początek 50-150 €. 

Oraz wykreślenie Czy warto Universum FV 505 w gratisie?  Zamiast tego zostawiamy tylko nazwę w nawiasie (Uniwersum FV 505 - gratis?) 

Pod spodem 

Obecnie: Szukam Gramofonu + Pre do Luxman LV 117. Jaka wkładka? Całość 800-1000 zł - MAX. 

Pozdrawiam 

@tomek4446za 2 tygodnie wracam, trzebaby się powoli rozglądać za jakimś drapakiem... 

Dual 721, 800 zł trochę drogo?? 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, 1Ender napisał:

@RoRo proszę Cię o zmianę tytułu. Było: Tani gramofon na początek 50-150 €. 

Oraz wykreślenie Czy warto Universum FV 505 w gratisie?  Zamiast tego zostawiamy tylko nazwę w nawiasie (Uniwersum FV 505 - gratis?) 

Pod spodem 

Obecnie: Szukam Gramofonu + Pre do Luxman LV 117. Jaka wkładka? Całość 800-1000 zł - MAX.  

OK, zrobiłem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2019 o 20:32, 1Ender napisał:

@RoRo dziękuję za wyprostowanie 😁.

Z tego co czytam, na logikę najpierw gramofon, później preamp. 

A czy jest szansa, na gramofon do 300 zł? 

@Audio Autonomy jako znawca tematu proszę Cię o pomoc. Ewentualnie gramofon ze wzmacniaczem. To by na jakiś czas załatwiło sprawę preampu.

Chyba, że wybijecie mi to z głowy. 😁

Lokalizacja, Legnica. 

Zastanawiam się, czy jest sens chodzenia na odsłuchy gramofonu, bo sie kompletnie na tym nie znam. Odsłuchać mogę, ale stanu technicznego nie jestem zdolny ocenić. Dźwięk może mi się podobać. Ale można wcisnąć laikowi szrota.. 

I tak pójdę... Ale problem jak wyżej. 

PS @tomek4446Ciebie też proszę o pomoc i dziękuję.

Panowie linki ewentualnych gramniaków proszę na priv. 

Chyba, że ktoś ma na zbyciu to też proszę pisać. 

Dzięki 

Pozdrawiam 

proponuję ten typ.

https://www.olx.pl/oferty/q-fonomaster/

na pewno znajdziesz też na innych aukcjach.

Jest to produkt  PRL-u  wzm. jak sam gramofon był dobry, możesz tylko wymienić Cartridge na Shure z igłą ED. Jaka znajdziesz sprawny to warto,  kolumny  do 60 W . 

Edytowano przez Adam13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igłę ja wymieniałem zaraz po kupnie gramiaka z wkładką w myśl zasady motoryzacyjnej. Kupujesz auto od strzału wymieniasz rozrząd.

Kupiłem odleżyn NOS na allegro igłe orginalną za 40zł, koszt śmieszny i jesteś pewny.

Wagę kupisz jubilerską podstawową z trzema zerami po przecinku za 20zł.

Poziomica również za ok 15zł.

Stan paska stwierdzisz apką na smartfona mierzącą obroty.

Preamp jeśli nie chcesz przepłacać kupisz DIY za ok 350zł.

Jak masz okazje i stan gramiaka jest dobry kup odrazu wyższy model, oreampa i wkładek jest dużo i łatwo dostępnych, więc z tym możesz troszkę dłiżej zwlekać. Gramiaków w dobrym stanie już o wiele mniej. Ja dawałem za swojego 1600. Stan MN :)

Dzwięk czarnej płyty rekompensuje wszystkie koszty :)

Edytowano przez MDMA66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2019 o 04:42, MDMA66 napisał:

 

Dziękuję Kolegom za uwagi i sugestie. Za około ponad tydzień będę rozglądać się już na miejscu za gramofonem. 

Twoją opinia, że lepiej kupić wyższy model, utwierdza mnie w przekonaniu co do wyboru. Tym bardziej, że różnica między niższym kilka oczek gramofonem, a najwyższym modelem z tej serii to tylko 200 zł. 

@tomek4446, chyba zdecyduje się na tego drozszego Duala, o którym Ci pisałem. Finalna cena z wkładką shure M97 to 800 zł. Gramofon po gruntownym serwisie. Tak zapewnia sprzedawca. Chyba, że znajdziesz dla mnie jakiś wysoki model innej firmy.

Nie wiem czy to dobra cena, ale ceny drapaków idą w górę, więc może nic nie stracę przy ewentualnej odsprzedaży. O ile w ogóle taka nastąpi. 😊

Nie znam się kompletnie na wkładkach. Jakby mi ktoś napisał na ile jest to dobra wkładka shure M97 na początek, byłoby super.

Może jakieś porównanie do audio technika ww wkładki? Czy jest to wkładka klasy At95? Czy niżej At91? 

Jak to się ma do wkładek Ortofonu? 

Jakieś linki, chętnie poczytam. 

@Audio Autonomy  piękny ten Twój gramofon, ale kolor srebrny... Kompletnie mi nie pasuje. Dlatego dziękuję, ale nie skorzystam.

Gdyby ktoś miał jakieś oferty gramofonów w ładnym stanie bez konieczności wkładu w granicy 600-800 zł to proszę wysłać PW. Kolor czarny. 

Dziękuję raz jeszcze wszystkim za pomoc. 

Pozdrawiam 

Edycja: Poczytałem o ww wkładce. Bardzo chwalona, wszechstronna. Koszt nowej wkładki z igła około 400 zł +-100 zł w zależności od sklepu. 

Trochę mnie martwi te 1000 godzin grania na nowej igle.. Czyli wymiana co 3-5 miesiacy??? Trochę kosztowne... 🙄😕

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@1Ender nadmienię tylko że Shure wycofał się z produkcji wkładek i igieł gramofonowych. Także stylus jakie można kupić to zamienniki japońskiej produkcji sprzedawane pod szyldami jico i tonar. Oryginalne igły można pewnie trafić na ebayu, ale np. N44-7 oryginalne kosztują ok 3x tyle ile wynosiła scd. Co do jakości zamienników się nie wypowiem, bo jeszcze nie słyszałem. 

Pozdrawiam, 

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Po wielu przemyśleniach zdecydowałem się na zakup lokalnie. 

Gramofon może nie najwyższych lotów, ale, odchodzi uszkodzenie w transporcie. Wybrany przeze mnie egzemplarz jest zadbany i po przeglądzie. Jest to Wega jsp 350p (Sony PS 3300) półautomat. Cena wywoławcza 850 zł. 

https://allegro.pl/oferta/gramofon-wega-jps-350p-sony-ps-3300-komp-przeg-7989206677

Nie wiem tylko co to za wkładka. Ktoś wie? @Audio Autonomy Grzegorz możesz spojrzeć?

Po niedzieli jadę. 

Jeżeli wkładka będzie w porządku to ją zostawię. Jak nie to prawdopodobnie będzie to AT 95. No i jeszcze pre zostało... 

Pozdrawiam 

Edycja:

Wkladka Sony vl32g

Igła Sony nd 134g

Po drapaka jadę dzisiaj po południu. 😊

Prawdopodobnie będzie też przedwzmacniacz. 😁

Edycja 2.

Drugi gramofon, który biorę pod uwagę to Technics SL B2, od tego samego sprzedawcy. Cena wyjściowo 699 zł. 

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-b2-full-serwis-paskowy-8065304375

Edycja:

Gramofon kupiony. Cieszy oko, tylko preamp nie za bardzo mi podchodzi. Chciałbym coś bardziej szczegółowego do 350 zł używany. 

Wizualnie drapak jak nowy. Kompletny serwis, kupiony od pasjonata. 

WAŻ, spełniony w 100%, a to bardzo ważne! 😊😁 Wizualnie!! 

IMG_20190505_203059.jpg

Update :

Zwiększyłem nacisk z 1,7g do zalecenego przez producenta 2g. Dźwięk poprawił się na tyle, że jestem bardzo zadowolony. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender wybacz, że odpisuję z takim opóźnieniem, ale w trakcie majówki miałem ograniczony dostęp do internetu.

Gratuluję zakupu. Teraz możesz powoli oswajać się z używaniem gramofonu. To już zupełnie inna bajka niż z kompaktami. Sam widzisz jaką różnicę w brzmieniu dała zmiana siły nacisku. Swoją drogą ja zwykle trzymam się górnej granicy. Tak gra mi lepiej - mniej zniekształceń, dźwięk jest pełniejszy, a igła jest lepiej prowadzona w rowku.

P.S. Pomyśl o zmianie wkładki na inną. Ten Soniak ma igłę o szlifie sferycznym, więc szału nie ma. Przesiadka nawet na AT95 będzie krokiem do przodu. Teraz nie ma raczej sensu inwestować w preamp :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy Zwiększyłem na 2,3g da się słuchać. Igła to 100 % eliptyk sprawdzana pod kątem zużycia i szlifu pod mikroskopem. Sprzedawca to kolejny pasjonat audio i czarnego krążka. Ma duże doświadczenie jeżeli chodzi o gramofony. Naprawdę jestem pod wrażeniem w jakim stanie ma sprzęt po renowacji. I dużo tego.

Pierwszy odsłuch na "fokalach".. Pięknie brzmiące kolumny. A sprzęty, które widziałem i częściowo słuchałem... Ech!! 

Jestem chory.. Bo chciałbym, a chwilowo nie stać mnie.. 

Ale jako speca od gramofonów szczerze polecam, Audioshock nick na allegro. 

Jutro lub pojutrze dostanę inną wkładkę na testy prawdopodobnie coś z shure'a, może AT. Nie wiem czy od razu z headshelem, tak by było najlepiej.. 

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...