Skocz do zawartości

Dwa wzmacniacze i jedna para kolumn, jak połączyć


Aneta OJ

Recommended Posts

Witam , 

Moje najnowsze zakupy to Yamaha R-N803D i gramofon Rega Planar 1. Połączyłam je ze sobą i to nie było to czego oczekiwałam. Jakoś tak zbyt czysto, nowocześnie.. Więc spróbowałam Rege podłączyć do mojego starszej Yamahy CR-2020. I to był strzał w 10 :) Ale pojawił się problem, bo i nową Yamahę i starą Yamahę podłączyłam pod jedne kolumny CANTON Ergo RC-L . Na taki pomysł wpadłam, nie znając się na podłączeniach zupełnie. I nagle nowa Yamaha zaczęła się strasznie grzać i rozłączać po 5 min. Jak włączona nowa to stara oczywiście wyłączona. Więc odłączyłam starą Yamahę od kolumn i z nową znów wszystko ok. Czy nie można dwoch wzmacniaczy podłączyć do jednych kolumn? Jak mam to zrobić. Proszę o pomoc.

Mąż podpowiedział, że wazne jest żebym napisała, że plusy i minusy w kolumnach sa zmostkowane.

kab.jpg

Edytowano przez Aneta OJ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jak chcesz używać dwóch wzmacniaczy pod jednymi kolumnami (zależnie od nastroju ;)) to możesz zastosować po prostu podwójną parę okablowania (jedna para na wzmacniacz) z bananami na końcu i wtykasz odpowiednie kable do terminali kolumn, zależnie od tego który wzmacniacz ma grać (przy wyłączonym sprzęcie oczywiście). Nie podłączać tylko dwóch par na raz ! Tyle, że jest to dość "karkołomne".

Druga opcja znacznie łatwiejsza to przełącznik wyboru wzmacniacza tak jak podał kolega @Kubakk. Swoją drogą akurat ten model jest bardzo dobry. Sam używałem go przez pewien czas. A że drogi to inna sprawa. Swego czasu szukałem czegoś w miarę dobrego na rynku i nic nie znalazłem co byłoby wartego zakupu w małych pieniądzach.  Więc najlepiej polować na używki tego Beresforda, albo coś DIY.

A tak z ciekawości, jeżeli podoba Ci się brzmienie starszej Yamahy z tymi kolumnami to po Ci ta nowsza Yamaha?

Moim zdaniem ta Yamaha RN-803D nie pasuje brzmieniowo z tymi Cantonami no chyba , że ktoś lubi bardzo jasny, szczegółowy dźwięk, ale niezbyt muzykalny. 

Twoja Yamaha CR 2020 to piękna maszyna.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mordor12 napisał:

A tak z ciekawości, jeżeli podoba Ci się brzmienie starszej Yamahy z tymi kolumnami to po Ci ta nowsza Yamaha?

To dobre pytanie ☺ potrzebowalam czegos "nowoczesnego" do spotify, z Bluetooth, do filmow i tv, z pilotem, bo czasem tylek ciezki ?. CR 2020 wystawilismy na E-bayu, rzeczywiscie prawie w cenie nowego. A pozniej kupilam gramofon Rega i po polaczeniu z nowa yamaha rozczarowanie - nowoczesnie, bez klimatu. Sprobowalismy ze stara yamaha polaczyc i znowu sie w niej zakochalismy. Piekne, glebokie, cieple stare brzmienie - to czego oczekiwalam od gramofonu. Do tego podlaczylismy nieduze glosniki Pioneer CS-E420. Brzmią lepiej niz wielkie Cantony. Gubię sie w tym wszystkim bo ja tylko "slyszę" a techniczne niuanse to dla mnie czarna magia..

1 godzinę temu, mordor12 napisał:

 Moim zdaniem ta Yamaha RN-803D nie pasuje brzmieniowo z tymi Cantonami no chyba , że ktoś lubi bardzo jasny, szczegółowy dźwięk, ale niezbyt muzykalny. 

Twoja Yamaha CR 2020 to piękna maszyna.

Bardzo zaciekawila mnie Twoja opinia, bo ja preferuje dzwiek cieply, gleboki, miekki, basowy az do przesady. Co bys proponowal wzamian? Mam wrazenie, ze nasza stara Yamaha brzmi lepiej z tymi Cantonami..

2 godziny temu, DEMOLKA napisał:

Super, dziękuję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Aneta OJ napisał:

CR 2020 wystawilismy na E-bayu, rzeczywiscie prawie w cenie nowego.

Jeżeli jeszcze nie sprzedałaś to wycofaj tą ofertę. Jak za parę lat będziesz się zastanawiać gdzie oddać do utylizacji 803D / i nie będzie to proste bo świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie :) / bo wejdą nowe kodeki , bo kondensatory , przekaźniki , wyświetlacz wysiądą to ta CR 2020 będzie grała dalej. A jak się wstrzymasz jeszcze 20 lat to kupisz za nią dom :) 

10 godzin temu, Aneta OJ napisał:

Mam wrazenie, ze nasza stara Yamaha brzmi lepiej z tymi Cantonami..

Ta Yamaha będzie brzmiała ze wszystkim lepiej / pewnie mnie za to koledzy opieprzą/, ale jak lubisz dźwięk którego cechy opisujesz to nic lepszego nie znajdziesz. Jak potrzebujesz nowe media to kup sobie jakiś streamer , np. Raspberry Pi3 B +.Ja tak zrobiłem z moim staruszkiem Sony V5 Monster /1978/ i Marantzem 2226B /1976/ i za nic ich nie oddam :) Fajnie brzmi radio internetowe ,czy Spotify z urządzeń konstruowanych w czasach gdzie królował gramofon :) 

IMG_0856.JPG

IMG_1926.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest streamer, którego potrzebuje? Bo takie coś mam.. Ale z tego dało się tylko puszczać  muzykę przed podłączonego iphona ?

stream1.jpg

stream2.jpg

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Jeżeli jeszcze nie sprzedałaś to wycofaj tą ofertę.

 

 

 

oczywiście wycofana :) pogubiłam się trochę, bo myślalam, że kupię RN-803D i będę szczęsliwa.. no nie jestem.. I juz nie wiem, czy powodem są kolumny, wzmacniacz czy porównywanie z CR 2020. Cieszyłam się, że w tej nowej mam wszystko w jednym, ale brakuje mi ciepła, zamszu i głębi.. Może te Cantony Ergo RC-L wymienić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Ale co się upiekło że nie zepsułaś sprzętu :)

przekaznik. Albo zamontuj banany na kable i przepinaj.

Piotr

Też mi sie wydaje, że miałam duże szczęście, bo jeszcze jak się wyłączał uporczywie włączałam i tak z 5 razy... Raczej zdecyduję się na przełącznik. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kubakk napisał:

Ewentualnie wypożycz chociażby ca dacmagic100 od s4home i zobacz jak brzmienie Ci się zmieni , dac potrafi także polepszyć jakość ;) 

Nie mam jak wypożyczyć, w Niemczech mieszkam ?

W sumie to odpowiedź na moje pytanie w temacie juz otrzymałam, poszukam przełącznika Beresford, dziękuję za pomoc. Rozważam też zakup streamera, żeby móc  np. Spotify na starym sprzęcie posłuchać. 

Na razie zostaje tak  RN-803D - nowe media, CR-2020 - gramofon (temat, w którym się rozkręcam i zakochuję coraz bardziej). Została kwestia kolumn i dzwięku, który nie do końca mnie zadowala. Tak jak pisałam preferuję głęboki, ciepły, zamszowy i basowy aż do przesady dźwięk. Kolega mordor12 napisał, że Yamaha RN-803D z nie pasuje brzmieniowo z Cantonami Ergo RC-L. Na co je wymienić, żeby uzyskać swoje wymarzone brzmienie. Salon 30m2. Założyć mam nowy temat z tym pytaniem? A na zdjęciu mój niedoceniony sprzęt, który już przeprosiłam ;)

yamaha stara.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Pioneera możesz użyć, ale super wygodne to nie będzie. Nie obsługuje wifi bez adaptera Pioneer AS-WL300, to samo z bluetooth ale masz blisko kabel od intenetu to.

Podłączasz do do sieci i kablem RCA do Yamahy. Na telefonie instalujesz aplikację do strumieniowania taką jak np BubbleUPnP czy mconnectLite. W aplikacji wybierasz Tidal jako źródło a Pioneera jako urządzenie docelowe. Powinno grać. Dodatkowo możesz na nim słuchać radia internetowego , czy odtwarzać muzykę po usb z Ipoda / iPhona. Będzie funkcjonalnie działało ale mało wygodnie. Ogólnie to mając CR2020 to sprzedałbym 803 a za te same pieniądze kupił fajny streamer i dac. Jeżeli podoba Ci się musiccast to np Yamaha wxc-50 da Ci całą tą funkcjonalność i ma też wejscie optyczne dla TV. Ewnetualnie jakieś Onkyo NS-6130 i oddzielnie DAC jeżeli TV też ma być podłączony. Co do pożyczania to z Amazon.de masz 30 dni na zwrot, możesz przetestować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerną odpowiedź. W takim razie pioneera tego nie zostawię, bo rzeczywiście miałam też adapter, ale dużo zabawy z tym wszystkim było i między innymi  dlatego zdecydowałam się na nową Yamahę. Po przemyśleniu, nie sprzedam nowej Yamahy, będzie wykorzystywana do nowych mediow, a mojej staruszki CR2020 nie chcę tez nadmiernie eksploatować i dostanie do obsługi tylko gramofon. Bardziej będzie mnie ciągnęło do winyli ;) Pozostała kwestia kolumn i na tym temacie teraz się skupię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba iść tak daleko, wystarczy Chromecast audio, ewentualnie 3 lub ultra. Na 3 i ultra możesz przesyłać obraz. Audio i 3 powinnaś dostać za około 40 euro. Ultra około 100 €. Radio internetowe też powinno jakieś pójść. 

Jest też ciekawe urządzenie hama dit 2000. Tuner, radio cyfrowe internetowe. Ma jeszcze jakieś funkcje, ale nie specjalnie wgryzalem się w temat. Może kiedyś znajdę chwilę.. Musiałabyś znaleźć temat, Bo chyba ktoś już o nim pisał. Cena nowego trochę powyżej 100 euro. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Aneta OJ napisał:

Bardzo zaciekawila mnie Twoja opinia, bo ja preferuje dzwiek cieply, gleboki, miekki, basowy az do przesady. Co bys proponowal wzamian? Mam wrazenie, ze nasza stara Yamaha brzmi lepiej z tymi Cantonami.

Mi bardzo podobało się połączenie Canton Ergo Rcl ze wzmacniaczem Densen B100. To ciepło, kulturalnie grający wzmacniacz. Zupełnie inna szkoła brzmienia niż nowe Yamahy. Słuchałem również tych kolumn z Atoll In 100 Se oraz In 200 Se. Z Atoll In 100 Se było jak na moje preferencje za jasno, z Atoll In 200 Se lepiej, dużo lepiej, ale z Densenem było cieplej.

Napisałaś , że lubisz dźwięk głęboki, miękki, basowy aż do przesady, szczerze to nie wiem czy jakimkolwiek wzmacniaczem osiągniesz taki rezultat z tym kolumnami. A to kolumny przede wszystkim wpływają na dźwięk {oraz akustyka}. Druga sprawa, jakby taki Densen B100 zagrał w stosunku do Twojej Yamahy Cr 2020? nie wiem , gdyż jej nie słyszałem.

Tak czy tak uważam {sądząc po Twoich preferencjach muzycznych} , że raczej powinnaś zmienić kolumny. bo dźwięk miękki, ciepły, basowy to na pewno nie jest sygnatura brzmienia kolumn Canton Ergo RCL.

Tylko musisz wiedzieć, że zmieniając kolumny na takie , które grają po ciepłej stronie to w połączeniu z Twoją starszą Yamahą {która obstawiam że gra również po cieplejszej stronie} może być już za dużo tego dobrego i dźwięk będzie za słodki, za lepki, za bardzo zmulony. Z reguły do cieplejszych , barwnych, słodko grających kolumn stosuje się wzmacniacze grające jaśniej, energiczniej, aby uzyskać pewną synergię, choć to też nie jest regułą - wszystko zależy od własnych preferencji.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Aneta OJ napisał:

Na co je wymienić, żeby uzyskać swoje wymarzone brzmienie. Salon 30m2

Z dźwiękiem jest ten problem , że powinno się słuchać osobiście, a nie sugerować opiniami innych, ale mogę polecić ostatnio słuchane JBL L100 . Nie wiem czy to Twoja bajka jeżeli chodzi o wygląd , są to duże monitory z dobrej epoki firmy JBL. Na pewno będą wymagały standów / wys. ok. 40cm./ , maja 30 cm. przetwornik basowy więc nawet w 30m2 dadzą radę. Znalazłem takowe w Niemczech :

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/jbl-l100-century-vintage-lautsprecher-paar-sehr-selten/1069235268-172-4506

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowały mnie, całkiem ciekawie się prezentują te JBL L100, chociaż nie wygląd ma dla mnie największe znaczenie. Tylko ta cena trochę wysoka, wolałabym na zasadzie wymiany a moje cenią się ok. 500€, za Jbl 800€ chce. Czy one są aż tyle warte? Nie mam jak porównać bo tylko te jedne są wystawione w Niemczech.. No i brzmienie.. Czy będzie duża różnica w stosunku do moich? Czy to będzie TEN dźwięk jakiego szukam? Jak to sprawdzić? 

jbl.jpg

3 godziny temu, mordor12 napisał:

 

Tak czy tak uważam {sądząc po Twoich preferencjach muzycznych} , że raczej powinnaś zmienić kolumny. bo dźwięk miękki, ciepły, basowy to na pewno nie jest sygnatura brzmienia kolumn Canton Ergo RCL.

Na tym się skupiam, jeśli zmienię to kolumny nie wzmacniacz. Jakie kolumny polecałbyś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...