Skocz do zawartości

Dwa wzmacniacze i jedna para kolumn, jak połączyć


Aneta OJ

Recommended Posts

59 minut temu, Aneta OJ napisał:

Na tym się skupiam, jeśli zmienię to kolumny nie wzmacniacz. Jakie kolumny polecałbyś?

Jeśli chaiałabyś zostawić elektronikę to mogłyby Ci się spodobać Dali 850. Kosztują nie dużo z rynku wtórnego, a oferują dobry "pełnokrwisty" dźwięk. Warto posłuchać. Używki zdarzają się dość często. Co prawda to nie jest klasa Ergo Rcl, ale też nie mają się czego wstydzić, a grają zdecydowanie cieplej, pełniej od Ergo RCL. Można również poszukać nowszych Dali 870, ale dla mnie osobiście te starsze lepiej grały.

Możnaby też polecić coś ze starszych podłogowych Dynaudio - jak Audience (SE), Contour, ale nie wiem czy ta starsza Yamaha (CR2020) je prawidłowo napędzi, nie wiem jak z jej wydajnością prądową (moc to jedno, ale wydajność ma tu sporo do powiedzenia), gdyż te Dynaudio wymagają dość sporo prądu do prawidłowego wysterowania.

Na pewno Dali byłyby bezpieczniejszym wyborem i też częściej występują na rynku wtórnym od tych Dynaudio.

Ps. My tu możemy podawać przykłady kolumn, które według podanych kryterii powinny Tobie podpasować, ale które zagrają dla Ciebie lepiej to już tylko Ty będziesz wiedziała. Dlatego tak ważny jest odsłuch przed zakupem. 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, Aneta OJ napisał:

Czy one są aż tyle warte?

W zeszłym tygodniu kolega sprzedał z odrestaurowanymi obudowami , reszta oryginalna za 4800 zł. A dźwięk po prostu naturalny , nie męczący , dla mnie piękny ,ale tak jak większość o ile nie wszystkie to opinia czysto subiektywna. A oprócz tego takie kolumny to jak inwestycja , nie tanieją :) 

Postaram się poszperać jeszcze i może uda się znaleźć jeszcze coś fajnego to dam znać. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mordor12 napisał:

Ps. My tu możemy podawać przykłady kolumn, które według podanych kryterii powinny Tobie podpasować, ale które zagrają dla Ciebie lepiej to już tylko Ty będziesz wiedziała. Dlatego tak ważny jest odsłuch przed zakupem. 

Czyli ze swoimi wzmacniaczami do sprzedającego? Tak się robi? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Wyrazić swoje zainteresowanie kupnem danych kolumn, a następnie zapytać się czy jest możliwość odsłuchu na swoim wzmacniaczu. Ludzie , którzy siedzą w audio doskonale to rozumieją i z reguły nie robią problemów.

Najlepiej byłoby zabrać kolumny do siebie i odsłuchać we własnym pomieszczeniu , ale z tym już nie tak łatwo ;) Ale warto próbować ;) Mi kilka razy udało się dogadać tak ze sprzedającymi.

Kolejna sprawa, że z zakupem na odległość starszych używanych kolumn byłbym bardzo ostrożny. Takie "tematy" to według mnie tylko i wyłącznie z odbiorem osobistym. Zmniejszasz w dużym stopniu ryzyko zakupu bubla.

Ps. Tak na marginesie co do kolumn , szczególnie tych leciwych to ważną rolę odgrywa zawieszenie głośników. Najlepiej aby były gumowe, piankowe często wymagają po prostu regeneracji. Oczywiście można się bawić w takie rzeczy , ale jak się ma czas i dobrego fachowca pod ręką.

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

 

IMG_1926.JPG

Piękna bestia ten Soniacz.

@tomek4446 mam prośbę, mógłbyś napisać w kilku zdaniach jak gra to maleństwo?

Ciepło/neutralnie/jasno? Jak z kontrolą niskich tonów? Średnica słodsza, barwna, czy bardziej analityczna, chłodna? Wysokie spokojniejsze czy bardziej atakujące?

Mam nadzieję, że @Aneta OJ się nie obrazi, za troszkę off-top'u ;)

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do selektora to idealny byłby ten ale tani nie jest :

https://www.gfmod.pl/pl/p/Beresford-TC-7220-MKIII-Przelacznik-Kino-domowe-Stereo-/129

Z drugiej strony taki przełącznik musi być bezpieczny i dobrze skonstruowany , doświadczenia z podłączeniem dwóch wzmacniaczy już masz :) 

4 godziny temu, Aneta OJ napisał:

Tylko ta cena trochę wysoka, wolałabym na zasadzie wymiany a moje cenią się ok. 500€, za Jbl 800€ chce. Czy one są aż tyle warte?

Na wzór tych kolumn JBL wyprodukowało współczesną wersję pod nazwą L 100 Classic , miałem okazję słuchać tych starych / 1972/ i nowych. Powiem krótko , to zupełnie inny poziom dźwięku i w życiu mając te staruszki nie zamieniłbym się na nowe. A cena nowych .......

https://www.audiostyl.pl/jbl-l100-classic-klasyka-w-znakomitym-wydaniu-p-1751.html      :) 

1 godzinę temu, mordor12 napisał:

Mam nadzieję, że @Aneta OJ się nie obrazi, za troszkę off-top'u ;)

@Aneta OJ , pozwolisz? :) No wiesz jak to jest z tymi audiofilami........A więc krótko , Sony gra ciepło , nie tak ciepło jak Marantz 2226B / sygnatura Marantza jest specyficzna i trzeba po prostu lubić ciepły dźwięk ale trochę bez emocji/ , gra uwidoczniając szczegóły, ale ich nie podkreślając , góra nie jest krzykliwa ładnie łączy się ze średnimi tonami. Bas nie dudni ,ale też nie jest referencyjnie konturowy. Dźwięk można swobodnie dopasować do preferencji, bo potencjometry basu , wysokich , loudness czy filtrów NAPRAWDĘ zmieniają całą prezentację. Wydajnościowo jest znakomity , po prostu Monster i nie chodzi tu tylko o gabaryty , ma 80W / mogę  sobie wyobrazić co potrafi Yamaha @Aneta OJ przy 105W :) / , bez problemu napędza Dali Grandy. Na stałe gra w sypialni / 13m2 / z ProAc Response One S i jest ulubionym radiem żony z racji jednego przycisku do włączenia i gałki do zmiany stacji. Do głównego systemu żona raczej podchodzi z dystansem :) 

Pozwolę sobie jeszcze raz zaprezentować :) I już szukam kolumn dla założycielki wątku :) 

IMG_0862.JPG

IMG_2296.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.03.2019 o 10:10, 1Ender napisał:

@S4Home wysyłasz do Niemiec??? 

Bez problemu 

Ale faktycznie cena produktu za mała na taką zabawę. U ciebie salony też powinni wypożyczać.

Co do selektora, to robiliśmy takie , wysokiej klasy wyszło ok 500 zł. Na świetnych kabelkach i lutowaniu. 

Można też zrobić na pilota.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

 

Dnia 6.03.2019 o 20:15, Inferno napisał:

@Aneta OJ Znalazlem takie coś na Allegro: 

https://allegro.pl/oferta/qed-ma17-przelacznik-glosnikow-7878919405?reco_id=0e57a7f0-4044-11e9-8995-ecf4bbc7fef8&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Trzeba tylko podłączyć odwrotnie zamiast wzmacniacza kolumny a zamiast kolumn wzmacniacz ?

Witam, wracam do tematu. Kupiłam dokładnie to urządzenie. Z braku czasu mąż dopiero wczoraj wziął się za podłączanie. Podłączył kolumny do "amplifier" i dwa wzamcniacze pod "speaker 1" "speaker 2". Efekt jest taki, że kiedy przełącznik jest w pozycji 1 wzmacniacz podlączony pod "speaker 1" gra normalnie, natomiast kiedy przełącznik jest w pozycji "speaker 2" ten sam wzmaciacz wciąż gra tylko cicho (gdzie wogóle grać nie powinien). Wzmacniacz drugi podłączony pod "speaker 2" gra w ten sposób, że tylko jedna kolumna gra normalnie, druga cicho. Przełączanie było robione przy obydwu wzmacniaczach wyłączonych. Proszę o pomoc.

Dnia 9.03.2019 o 07:05, Inferno napisał:

@Aneta OJ widziałem ze ten przełącznik QED zniknął z Allegro kupiłaś? 

Nie wiem czy to pisałem czy chciałem 🙂 ale musisz uważać w położeniu środkowym przełącznika bo wtedy zwiera i będzie ten sam efekt co miałaś. Wiesz żeby nic nie spalić bo szkoda pięknej Yamahy CR

Kupiłam dokładnie ten, ale proszę o pomoc z podłączeniem! :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tego nie zrobiliście wcześniej to najpierw trzeba sprawdzić czy to urządzenie działa poprawnie. Czy próbowaliście podłączyć zgodnie z kierunkiem? Zacznijmy od jednego wzmacniacza i jednej pary kolumn podpiętych pod odpowiednie gniazda.

 

9FC5DA9B-6F12-4D79-BB6F-7573BA6A3A3E.jpeg

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.03.2019 o 07:05, Inferno napisał:

@Aneta OJ widziałem ze ten przełącznik QED zniknął z Allegro kupiłaś? 

Nie wiem czy to pisałem czy chciałem 🙂 ale musisz uważać w położeniu środkowym przełącznika bo wtedy zwiera i będzie ten sam efekt co miałaś. Wiesz żeby nic nie spalić bo szkoda pięknej Yamahy CR

Kupiłam dokładnie ten, ale proszę o pomoc z podłączeniem! :) 

to sprawdzone i wszystko dziala prawidlowo, dopiero po podłączeniu drugiego wzmacniacza zaczynają się problemy.

jest jeszcze wejscie w tym urządzenie "no connection", może ono ma jakies znaczenie i trzeba cos tam podłączyc?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.03.2019 o 07:05, Inferno napisał:

@Aneta OJ widziałem ze ten przełącznik QED zniknął z Allegro kupiłaś? 

Nie wiem czy to pisałem czy chciałem 🙂 ale musisz uważać w położeniu środkowym przełącznika bo wtedy zwiera i będzie ten sam efekt co miałaś. Wiesz żeby nic nie spalić bo szkoda pięknej Yamahy CR

Kupiłam dokładnie ten, ale proszę o pomoc z podłączeniem! :) 

I na speaker 1 i na speaker 2 dziala prawidłowo.

7 godzin temu, Inferno napisał:

Jezeli tak to może jest problem z przełącznikiem ... 

Sprawdziliście na wszystkich  złączach?

I na speaker 1 i na speaker 2 dziala prawidłowo..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi coś doradzić skoro działa ale jednak nie działa. Szkoda że do prób podchodzicie po 2 miesiącach od zakupu teraz już pewnie oddać nie można ...Szukałem i niestety schematu tego urządzenia w sieci nie mogę odszukać żeby coś podpowiedzieć co może być nie tak. Te wolne złącza maja pozostać wolne według schematu z instrukcji, przełącznik jest mechaniczny i zwiera jedne styki, drugie ale oba razem. Wzmacniacze według mnie powinny być podłączone pod złącza głośnikowe 1 i 2 a kolumny pod złącze wzmacniacza, więcej nie pomogę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to klapa.. Tak jak pisałam, nie spieszyło nam się za bardzo bo mielismy drugi wzmacniacz podpiety pod inne tymczasowe kolumny, a mąż zapracowany i dopiero teraz znalazł chwilę. Spróbuję skontaktować się ze sprzedawcą, jednak to nie był nowy sprzęt, sprzedawała prywatna osoba, więc wątpię, że cos zdziałam w temacie. 

Edytowano przez Aneta OJ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwonił do mnie sprzedający i powiedział, ze na 100% tak jak podłączyłam zestaw nie ma prawa działać. Ze to jest tylko i wyłącznie do podłączenia jeden wzmacniacz, dwie pary kolumn.  Tłumaczył mi dlaczego, ale nie jestem w stanie zrozumieć, bo po prostu na tym się nie znam. Mówił cos o przeciwfazie zwrotnej.. I stwierdził, ze nie zna takiego urządzenia, którego ja potrzebuje, że duzo ludzi pyta go o takie rozwiązanie. Więc QED jest na pewno sprawny, tylko nie do tego słuzy. Problem podłączenia dwoch wzmacniaczy i jednej pary kolumn wciąż nierozwiązany..

Mówił, zebym natychmiast rozłączyła to, bo popalę końcówki..

Edytowano przez Aneta OJ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...