Skocz do zawartości

NAD C338


Yatza

Recommended Posts

Cześć,

rozważam zakup wzmacniacza NAD c338, którego miałem możliwość posłuchać i mam kilka pytań, głównie do domowych użytkowników tego sprzętu.

Pokój ma ok. 20 m2 w kształcie prostokąta, średnio umeblowany. Kolumny będą stały na dłuższym boku, od ścian ok. 40cm. Muzyka to w sumie wszystko, choć z lekkim "naciskiem" na rock przeplatany czasem z metalem. Do tego spotify, stacje internetowe, czasem hity radiowe, itd. Zarówno do dłuższego stosunkowo cichego słuchania (przy pracy, wieczorem, itd), jak i czasem głośniejszego.

Generalnie podoba mi się dźwięk NADa oraz funkcjonalność c338

 

1. Pytanie do posiadaczy c338 - jakie kolumny i polecacie do tego wzmacniacza?

Nie mam jakichś wygórowanych żądań odnośnie dźwięku, ale po kilku miesiącach odsłuchów różnych zestawień kolumn i wzmacniaczy wiem, że nie podobają mi się żadne podbarwiane, czy eksponujące któreś z pasm kolumny mimo, że lubię np. dźwięk gitar czy stopy perkusji. Nie podchodzą mi Klipsche, Paradigmy, PSB, Bowersy, Dali. Choć słucham głównie rocka i czasem metalu to szukam raczej czegoś stosunkowo neutralnie brzmiącego.

Przy okazji - z uwagi na "WAŻ" 🙂 ...dobrze by kolumny "jakoś" wyglądały, najlepiej jaśniejsze i przypominały drewno...

W najbliższym czasie chcę posłuchać Pylony (Diamond, Sapphire, Ruby?) Ktoś ma takie połączenie w domu w zbliżonym metrażu? Wzmacniacz podoła (impedancja kolumn) i zagra dobrze z w/w Pylonami?

A może coś innego?

Budżet na kolumny to 4 - max 5 tys./parę

preferuję podłogowe

 

2. Pytanie odnośnie samego działania wzmacniacza: czy podczas użytkowania zaobserwowaliście coś, co może denerwować, irytować w odbiorze?

Nie chodzi tu o jakość dźwięku.

Mam tu na względzie np. działanie chromecasta, współdziałanie z siecią wifi, jakieś irytujące dźwięki ze strony samego urządzenia, wyłączanie się przy dłuższym głośniejszym słuchaniu, itd.

 Jeśli chodzi o sieć to swego czasu ktoś na forum narzekał na połączenie i problemy z chromecast, ale jak wywnioskowałem problem leżał w tamtym przypadku po stronie routera.

 

Edytowano przez Yatza
(Dopisano podłogowe)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, od pol roku jestem posiadaczem C338 w zestawie z Dynaudio Emit M 20. przed zakupem porownywalem z B&W 685 S2, KEF Q350 i Focal Chorus 706. U mnie gra w 26 m2, ale w dziwnym ustawieniu, dlatego zdecydowalem sie na podstawkowe (ze wgledu na miejsce odsluchowe). Poruszalem temat przed zakupem na sasiednim forum - AS. Dynki maja ladne wykonczenie w lakierze satynowym, takze bialym. Sam wzmacniacz oceniam jako wydajny, a przy glosniejszym sluchaniu prawie w ogole sie nie grzeje. Z moim internetem UPC dziala zupelnie bezproblemowo, slucham glownie ze Spotify i jak do tej pory nigdy nie  zawiesil polaczenia - z funkcji bluetooth w ogole nie korzystam wiec nie ocenie. Dzieki temu ze to klasa D ma male gabaryty, co w moim przypadku mialo duze znaczenie oraz zero buczenia czy brumienia. Fajne jest utomatyczne wlaczanie wzmacniacza jak uruchamiasz spotify z tabletu czy smartfona. Dodatkowo sam sie wylacza po jakims czasie jesli przestaniesz odtwarzac. mam tez podpiety dekoder TV, ale  to jest dla mnie tylko dodatek, glownie jednak slucham muzyki. Steruje przewaznie dolaczonym "mini pilocikiem" choc czasem takze pilotem z aplikacji NAD - rownie prosty i intuicyjny. Jestes z Wawy lub okolic?

 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. 

jeśli chodzi o DYNAUDIO to nie słyszałem ich nigdy, ale przeszukując internety dużo pochlebnego o nich można przeczytać, szczególnie do rocka.

W mojej okolicy jest sklep z Dynaudio, choć nie mają NADów, więc w tym przypadku pozostanie ew.  zakup wzmacniacza, pod pachę i jazda po sklepach.

26 m2 to już dość spory pokój jak na podstawki, więc skoro u Ciebie dają radę to u mnie powinny raczej też się przynajmniej teoretycznie odnaleźć. 

Nie próbowałeś z nieco większymi, tzn EMIT M 30?

jaką muzę słuchasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

z Twojego opisu wynika, że NAD C338 będzie bardzo dobrym dla Ciebie rozwiązaniem, a szczególnie teraz warto wykorzystać okazję cenową. W danym budżecie będzie trudno znaleźć coś lepszego. Wzmacniacz jest naprawdę dopracowany pod względem funkcjonalnym, sam osobiście z niego korzystałem przez pewien czas i sprawuje się bardzo dobrze, stabilnie, funkcjonalność sieciowa (google chromecast) działa bez zarzutów.

Co do wyboru kolumn, to biorąc pod uwagę Twoje preferencje, na pewno polecałbym Dynaudio Emit M30. To optymalne połączenie z Twoim wzmacniaczem i moja pełna rekomendacja. Jako alternatywa warto posłuchać polskiej konstrukcji Audio Academy Hyperion IV. To co prawda trochę spokojniejszy, bardziej ciepły charakter, ale także bardzo ciekawe połączenie z elektroniką NAD. Pewniakiem jest Pylon Audio Diamond 25. Można także spojrzeć na Focal jeśli lubisz bardziej ofensywny, dynamiczny dźwięk lub Tannoy Revolution XT lub Fyne Audio serii 500.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogowe odpadały u mnie z dwóch powodów: 

1. brak miejsca - calość to 26 m2 przedzielona "połową" ściany - i właśnie tam stoją kolumny.

2. odlegość miejsca odsluchowego od kolumn oraz rozstaw kolumn od siebie (ok. 185 cm) - za mała na podłogowe. 

W moim odczuciu dają radę w tym metrażu - choć przyznaję, że nie jestem typem, który lubi urządzać od razu "dyskoteki" podczas słuchania - dlatego NAD był optymalnym dla mnie wyborem. Ale czasem gdy nie ma dzieci w domu, to i przyłożyć lubię w rockowych kawałkach. Dynaudio słynie z głośników wysokotonowych, ale mi osobiście bardziej pasuje średnica. szczególnie damskie wokale. Zaskoczyła mnie ilość basu, z takich małych paczek. Jest go naprawdę sporo (ja nie lubię masażu bebechów), ale co bardzo ważne, nie rozłazi się i nie dudni, kończy się tam, gdzie ma się kończyć. Generalnie całość pasma wydaje się być bardzo spójna, żaden zakres nie dominuje nad pozostałymi.

Muzyka to głównie rock, trochę jazzu, blues'a, muzyka filmowa.

Przykłady: Hozier, Incubus, Smashing Pumpkins, Sara K., Joe Bonamassa, Jonny Lang, Beth Hart, Melody Gardot, Edyta Bartosiewicz, Alice in Chains, Norah Jones, the cranberries, Kings of Leon.

Na pewno warto posłuchać i wyrobić sobie zdanie.

Pozdrawiam.

Edytowano przez incubus05
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na pewno wezmę je pod uwagę i odsłucham przy najbliższej okazji. Są do tego zgrabne.

Patrząc na same wartości podawane przez producenta, to te kolumny są dość wymagające od wzmacniacza (4omy + efektywność 86 dB) szczególnie przy tylko "teoretycznie" 50W c338.  Niemniej jednak z doświadczenia wiem, że liczby nie oddają rzeczywistości a NADy mają swoją moc, więc tutaj chyba nie ma co brać tego pod uwagę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.03.2019 o 10:46, Q21 napisał:

Witaj,

z Twojego opisu wynika, że NAD C338 będzie bardzo dobrym dla Ciebie rozwiązaniem, (...)

Co do wyboru kolumn, to biorąc pod uwagę Twoje preferencje, na pewno polecałbym Dynaudio Emit M30. To optymalne połączenie z Twoim wzmacniaczem i moja pełna rekomendacja.

Czy NAD C338 nie będzie za słaby do tych Dynaudio? Uciągnie je? Sam się zastanawiam nad nimi, więc chętnie poznam opinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie problemu. Dynaudio słynie z kolumn, które wymagają wydajnych wzmacniaczy. Rzeczywiście od serii Excite czy Evoke w górę musimy zaopatrzyć się w bardzo mocny i wydajny wzmacniacz. Seria Emit natomiast została tak skonstruowana, żeby nie była jakoś wyjątkowo wymagająca w kwestii mocy wzmacniacza. Reasumując NAD C338 z Emit M30 to zestaw który mogę z czystym sumieniem zarekomendować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale absolutnie się z tym nie zgadzam. Jest wręcz odwrotnie  seria excite jest najmniej wymagająca pradowo. Mało tego dynaudio sami zaleca stosowanie wzmacniaczy w klasie A lub AB. Gdzieś na angielskich stronach był kiedyś wywiad z nimi.

Mam i tego nada i te dynaudio chcesz napisz zrobię ci dobrą cenę, ale z mojej strony nie polecam takiego zestawienia.

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zerknąć do pomiarów E30 w miesięczniku Audio. W komentarzu do nich recenzent pisze tak:

"O kolumnach Dynaudio często mówi się i pisze, że wymagają mocnego wzmacniacza, stąd już tylko krok do - też powtarzanej opinii - że są "wymagające", "trudne do napędzenia”, a tutaj jesteśmy już na granicy faktów i nieporozumienia. Dobrym przykładem będzie Emit 30. 

Jak większość konstrukcji, nie tylko Dynaudio, to układ znamionowo 4-omowy, z tymi subtelnymi różnicami względem wielu innych 4-omowych, że producent uczciwie przedstawia taką wartość w swoich danych, zamiast kręcić i mamić 8 omami, a wartość minimalna to dokładnie 4 omy, i ani odrobinę niżej. Pofalowania, z którymi wiążą się "kąty fazowe”, nielubiane przez niektóre wzmacniacze, są umiarkowane.

Ostatecznie to wręcz "łatwe” obciążenie od strony impedancji, ale trzeba też zwrócić uwagę na niską czułość; 85 dB, jak na konstrukcję tego typu, z parą 18-tek, 4-omową, to faktycznie niewiele. Oznacza to, że Emity 30 będą grały, przy danej porcji mocy, ciszej niż inne kolumny. Ponieważ jednak mogą przyjąć całkiem sporo mocy (to zaleta, a nie problem), więc możemy też zagrać głośno - jeżeli tę moc im dostarczymy.

Jeżeli nie jest to naszym celem i wystarczą nam umiarkowane poziomy, to bez straty dla jakości brzmienia możemy poprzestać na niższych mocach (i mniejszych "prądach")

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania, Riccardo, do naszych fachowców powinny być raczej takie, czy poza cichszym odsłuchu z uwagi na dB:

1. Nie stracisz mimo wszystko na samej jakości dźwięku (scena, stereo, szczegółowość)

2. Wzmacniacz nie będzie cierpiał w okresie (a tak na pewno czasem będzie) odsłuchu na bardziej rozkręconym volume...

Edytowano przez Yatza
Literowka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze oprócz watów mają także Ampery.

Tego się nie podaje. Świadczy to o rezerwie prądowej i sposobie napędzania kolumn, a raczej swobodzie lub braku.

I tak. Taki NAD nie wiem bo nigdzie tej informacji nie znalazłem ale będzie miał jak przypuszczam 10A z kolei wzmacniacz pracujący w czystej klasie A koło 60A.

Dlatego mimo podobnej mocy mamy wrażenie że klasa D gra sucho i bez emocji natomiast A porusza głośniki bardziej mimo tego samego poziomu dźwięku.

Niestety te parametry nie są podawane przez producentów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, nowy78 napisał:

Co też Wy tu piszecie o mocy i prądzie? 😲  Panowie... bzdury straszne. Proponuję zajrzeć do książek o tematyce związanej z elektroniką.

Ależ wytłumacz dlaczego lampa 6W zagra mocniej, żywiej i konkretniej o klasy D 80W.

Chętnie posłucham

5 godzin temu, Kubakk napisał:

Eee nie chce nam się , nowy78 dawaj jakiś wykład , będzie szybciej :D 

Również czekam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...