Skocz do zawartości

NAD C338


Yatza

Recommended Posts

12 godzin temu, Kubakk napisał:

Eee nie chce nam się , nowy78 dawaj jakiś wykład , będzie szybciej :D 

Skoro Wam się nie chce, to dlaczego mnie się ma chcieć, i to właściwie "przepisywać" książki ;) Jak są zbudowane wzmacniacze i jak działają wiadomo już od dawna i nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego źródła do pozyskania takiej wiedzy. Ale ok, kilka zdań w odniesieniu do tego co zostało napisane (odnośnie spraw technicznych, nie dźwięku).

13 godzin temu, S4Home napisał:

Wzmacniacze oprócz watów mają także Ampery.

Tego się nie podaje. Świadczy to o rezerwie prądowej i sposobie napędzania kolumn, a raczej swobodzie lub braku.

I tak. Taki NAD nie wiem bo nigdzie tej informacji nie znalazłem ale będzie miał jak przypuszczam 10A z kolei wzmacniacz pracujący w czystej klasie A koło 60A.

Wzmacniacze audio są właściwie wzmacniaczami napięciowymi. Wzmacniają amplitudę sygnału wejściowego do wartości pozwalającej uzyskać odpowiednią moc. Moc wynika z napięcia wyjściowego i impedancji obciążenia. Impedancję wyjściową wzmacniacza można pominąć, gdyż jest ona przynajmniej o rząd wielkości mniejsza od impedancji obciążenia (z wyjątkiem wzmacniaczy lampowych mających transformatory wyjściowe i tu sytuacja jest akurat najgorsza). Aby było łatwiej przyjmijmy, że sygnałem jest sinusoida a obciążeniem "czysta" rezystancja. Wartość skuteczną prądu na wyjściu określa zależności: Isk = Usk / R, lub Isk = sqrt(P/R). Jak widać z tych zależności prąd wyjściowy wzmacniacza jest związany zależnościami zarówno z impedancją (przy naszych założeniach rezystancją) jak i mocą. Maksymalną wartością prądu płynącą w obciążeniu będą chwilowe wartości występujące, gdy napięcie będzie miało wartość szczytową - dla sinusoidy będzie sqrt(2) razy większy od wartości skutecznej. W praktyce nie uzyska się na wyjściu wzmacniacza prądu większego od ilorazu napięcia zasilania pomniejszonego o kilka woltów (pokrywających napięcie nasycenia stopnia wyjściowego i spadki napięcia zasilania pod wpływem obciążenia) przez impedancję/rezystancję obciążenia. Skąd więc przytoczone wyżej wartości?

13 godzin temu, Kubakk napisał:

P = U*I , wzmaki klasy A mają stały pobór prądu tak więc natężenie jest większe cały czas , mimo iż do głośników oddają mniej mocy (słaba sprawność).

U mnie 2x9W gra "mocniej" niż wzmak klasy AB 2x 50W czy ampli 165W na kanał :P 

To, że przez element stopnia końcowego płynie cały czas znaczny prąd, oczywiście mówimy tu o wzmacniaczu typu SE, nie oznacza, że wywołuje to jakiś skutek w obciążeniu. Przepływ tego prądu podyktowany jest ustaleniem odpowiedniego punktu pracy elementu stopnia wyjściowego (czy to lampy czy tranzystora), aby taki wzmacniacz mógł w ogóle działać. Z całą pewnością możliwości mocowe (a więc i prądowe - patrz zależności wyżej) nie są atutem wzmacniacza typu SE, chociażby ze względu na ograniczenia rozpraszania mocy strat w elemencie końcowym, która ze względu na małą sprawność jest tu względnie duża. Ma on za to inne zalety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
39 minut temu, Yatza napisał:

Jedynie jako opcja...

i z czystej ciekawości.

na Youtubie są - wg opisu pliki „wysokiej jakości”, „audiofilskie”, „high quality audiophile...”, itd. 😉

chcialem sprawdzic ile są faktycznie audiofilskie... 😉

A myślałem ,że jutub daje dźwięk w postaci mp3 2 kanałowych ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu: miałem możliwość przesłuchania zestawiku: NAD c338 w towarzystwie Dynaudio Emit m20 w warunkach domowych.

może komuś się przyda.

Po pierwsze należy podkreślić to, co większość (jak nie wszyscy) piszą, że tylko próba w docelowym pomieszczeniu da nam odpowiedź jak dany zestaw gra.

Po drugie - niestety - wg mojej opinii oraz znajomego, który miał przez chwilę możliwość posłuchania, a ma na pewno większe doświadczenie audio - to połączenie jest pisząc dyplomatycznie: nienajlepsze. Można by powiedzieć, że wszystko jest w porządku do powiedzmy poniżej poziomu -30 na wzmacniaczu, ponieważ później zaczyna przeważać dół pasma. Przy cichym czy bardzo cichym słuchaniu basu, jak i środka pasma jest tyle ile trzeba. Góry nieco mniej, ale wystarczająco, choć tutaj nie ma co winić zarówno emitów jak i NADa, bo nie grają przecież górą... Do cichego czy nocnego słuchania wg mnie gra to naprawdę dobrze.

Problem robi się jednak przy poziomach wyższych niż -30, a już na pewno -20 i więcej, jeśli chodzi o czytelność, jakość przekazu. Sam poziom głośności jest wystarczający, ale najprawdopodobniej wzmacniacz (trudno mi to opisać)"nie wyrabia i koncentruje się na tym, żeby tylko napędzić kolumny, ale już nie ma siły by dźwięk był bardzo dobrej jakości". Dół pasma zaczyna dominować, wszystko zaczyna się zlewać. Kosztem góry, która brzmi przy okazji jakby "spod koca". To potwierdza, że chyba Emity potrzebują nieco jakości i na pewno mocy od strony wzmacniacza. Najlepiej, gdyby był on neutralny, ew. nieco jaśniejszy, wtedy można wydobyć z kolumn to co w nich drzemie. Miałem możliwość (tyle, że w sklepie) posłuchać ich z mocnym wzmacniaczem i grały bardzo dobrze.

Wg mnie do pomieszczeń 20-25m2 Emity 20 są w zupełności wystarczające. Basu nie powinno zabraknąć w większości przypadków połączeń z odpowiednimi wzmacniaczami, a większe m30 raczej mogą zagrać zbyt dużą ilością dołu, nierzadko zadudnią. Chyba, że ktoś ma idealne akustycznie pomieszczenie.

Musze przyznać, że na pewno w moim przypadku nieco kuleje akustyka i kontrola basu w pomieszczeniu, choć nie jest to zdecydowanie najważniejszy problem. Nawet przy sztucznie zagraconym pokoju na potrzeby odsłuchu i najlepszym jaki udało mi się znaleźć ustawieniu kolumn dźwięk nie podobał mi się do końca.

Jesli chodzi o wzmacniacz, to sam NAD c338 to wg mnie dobra maszyna. Podpadnę tutaj zapewne "starym NADowcom", ale w moim odczuciu gra nieco lepiej niż np. C326 czy nawet C356. Jest nieco jaśniejszy i nieco bardziej szczegółowy, choć basu mu nie brakuje. Słuchałem go w kilku zestawieniach. Raczej nie łączyłbym go z bardzo ciepłymi kolumnami.

Wystarczająco napędzał kolumny w 20-30m2 pomieszczeniach, gdzie miałem możliwość go posłuchać.

Bardzo dobrze działał też w moich warunkach domowych chromecast. Bez zarzutów przy raczej średniej jakości netu.

Na tę chwilę chyba dam sobie chwilową przerwę od poszukiwań, nie mniej jednak najprawdopodobniej spróbuję coś zbudować w oparciu o NADa i jego funkcjonalność w tej cenie.

 

ktoś słuchał NAD c338 z Pylon Opal 20? Raczej to nie ta klasa co emity, ale czy będzie nieco "jaśniej"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sprzęt jak gra za głośno powoduje problemy z akustyką oraz z odbiorem.

Dawno temu jak zrobiono "koncert" rockowo/metalowego zespołu w małej salce gimnastycznej to siedziałem zatykając uszy bo to był próg bólu a nie przyjemności w odsłuchu , tak samo mam teraz ,jak jest za głośno to przestaje "słyszeć"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Yatza napisał:

Po pierwsze należy podkreślić to, co większość (jak nie wszyscy) piszą, że tylko próba w docelowym pomieszczeniu da nam odpowiedź jak dany zestaw gra.

Cieszę się że moje forsowanie tego na forum podziałało

 

18 godzin temu, Yatza napisał:

Po drugie - niestety - wg mojej opinii oraz znajomego, który miał przez chwilę możliwość posłuchania, a ma na pewno większe doświadczenie audio - to połączenie jest pisząc dyplomatycznie: nienajlepsze

No i właśnie. Po raz kolejny. A nie mówiłem. 

Dostawa prądu z prostych końcówek klasy D właśnie tak gra.

Nie do tych kolumn.

17 godzin temu, Kubakk napisał:

Każdy sprzęt jak gra za głośno powoduje problemy z akustyką oraz z odbiorem.

Poniekąd prawda. Pytanie co oznacza za głośno. Np Tannoye to kolumny które grają lepiej głośniej. I to znacznie. Za głośno na granicy wytrzymałości wzmaka wszystko gra źle. Ale do takiego grania to altus a nie dynaudio 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicho? Jeśli bardzo po cichu to pewnie z rzadnymi. 

Jeśli tak naturalnie, o normalnym poziomie głośności to heco revolution 3. Chociaż dziwnie bierzesz pod uwagę produkty bo raz podłogowe raz podstawkowe i przeróżne ceny. 

Stawiam też na magnat humidor oraz klipsch 160m.

Z tym że w tym ostatnim przypadku dźwięk będzie bardzo jasny.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.04.2019 o 13:08, Yatza napisał:

Jesli chodzi o wzmacniacz, to sam NAD c338 to wg mnie dobra maszyna. Podpadnę tutaj zapewne "starym NADowcom", ale w moim odczuciu gra nieco lepiej niż np. C326

Mam dokładnie takie same odczucia.

Dnia 10.04.2019 o 10:16, Ja Ro napisał:

Proszę o odpowiedź.Z jakimi głośnikami NAD C338 zagra dobrze w pokoju 16m2.Raczej ciche słuchanie,spokojna zrównoważona muzyka.Myślałem o Heco Revolution 3,KEF Q350,Pylon Pearl 25

Mam C338 z Pearl 25 i cicho gra bardzo fajnie. Z reguły słucham na -50, czasem -40. Powyżej to już dla mnie trochę za głośno, więc tylko sporadycznie i raczej jakieś ciche tria jazzowe. Pomieszczenie ok 20 m2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Riccardo napisał:

Mam dokładnie takie same odczucia.

Mam C338 z Pearl 25 i cicho gra bardzo fajnie. Z reguły słucham na -50, czasem -40. Powyżej to już dla mnie trochę za głośno, więc tylko sporadycznie i raczej jakieś ciche tria jazzowe. Pomieszczenie ok 20 m2.

A co się dzieje przy -30, -20 ?

bas dobija ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2019 o 07:32, S4Home napisał:

Cicho? Jeśli bardzo po cichu to pewnie z rzadnymi. 

Jeśli tak naturalnie, o normalnym poziomie głośności to heco revolution 3. Chociaż dziwnie bierzesz pod uwagę produkty bo raz podłogowe raz podstawkowe i przeróżne ceny. 

Stawiam też na magnat humidor oraz klipsch 160m.

Z tym że w tym ostatnim przypadku dźwięk będzie bardzo jasny.

Piotr

@S4Home proszę o dostosowanie formy do treści. Złośliwości są w tym przypadku zbędne. Nie pisałem nic o BARDZO cichym słuchaniu.Po drugie:co dziwnego jest w braniu pod uwagę głośników podstawkowych i podłogowych,do jednego pomieszczenia?Albo cena???Po trzecie pytam o głośniki białe...a są polecane w kolorze drewna.Jeśli taka ma być pomoc ze strony branży,to ja już podziękuję :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie widzisz z mojej strony złośliwość?

W którym zdaniu?

Chciałem usystematyzować co masz na myśli mówiąc ciche granie. Druga sprawa to nie widzę nic przeciwko temu abyś wybierał z podłogowych czy podstawkowych. Ale cena już było by wiedzieć ile możemy dać.

Rozumiem że ton moich wypowiedzi nie jest taki jak innej branży, ale w tym sformułowaniu nie było złośliwości. No bo i po co :)

Mało tego, mogę Ci nawet pożyczyć kolumny na testy :) Darmowo

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2019 o 11:57, Yatza napisał:

A co się dzieje przy -30, -20 ?

bas dobija ???

Nie, nie. Wszystko jest OK, tylko ja mam wrażliwy słuch :)

Dnia 15.04.2019 o 07:21, S4Home napisał:

Ja mam odmienne zdanie i nad 326 gra dużo lepiej od 338. Który pamiętajmy jest następcą 316tki.

Następcą 316tki jest przecież 316v2 :)
Te NADy 338, 368, 388 to w sumie inna linia. Ja to tak odbieram. Zresztą nawet jakby miał to być następca 316, to nie znaczy, że nie może grać lepiej. Myślę, że masz rację pisząc, że są po prostu ludzie, którzy wolą takie „nowe” granie. Klasę D trzeba lubić, wiadomo, nie wszystkim odpowiada. Chociaż tak jak patrzę i czytam, to w dużej mierze jest to „nie, bo nie”, „nie, bo to nowe i nie może grać”, a rzadziej „słuchałem i mi się nie podoba”. :) 
Nie twierdzę, że to są najlepsze wzmacniacze świata, ale moim zdaniem stosunek ceny do jakości wypluwanego przez nie dźwięku jest znakomity i dużo lepszy od wspominanych C316 i C326. Ten drugi cały czas mam (bo mi się nie chce go wystawić na sprzedaż) i jakoś wolę C338. Szybszy, bardziej szczegółowy. C326 bardziej dociążony, gęsty dźwięk. No ale komu ja to mówię, osłuchany jesteś miliard razy bardziej ode mnie przecież :) Każdy ma własny słuch i o to chodzi w naszym hobby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...