Skocz do zawartości

Testy mocy w laboratorium


Karo

Recommended Posts

Redakcjo Audio,

Według jakich procedur przebiegają testy mocy wzmacniaczy w Waszym laboratorium? Na przykład Wasz test Yamahy 803 d wykazuje, że przy 4 omach urządzenie oddaje 2 * 207 W, natomiast na tabliczce znamionowej urządzenia widnieje zapis o poborze mocy 250 W. 

Nie ukrywam, że nie rozumiem tego. Czy Redakcja Audio mogłaby ładnie wyjaśnić forumowiczom skąd takie różnice?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię abyś uzyskał odpowiedź.

Było to już poruszane. Mało tego, ostatnio forumowicz pisał że doszedł do 95% mocy na Wadia 01, która rzekomo oddaje ponad 200W. Pisał że było głośno ale kolumny 80W wciąż grały. Ciekawe prawda.

Ale ja także przychylam się do pytania.

Tak samo jak na to aby na Instagramie Audio zamieszczać zdjęcia z Audio a nie innych salonów.

Oraz żeby pisać z czym testowany jest dany sprzęt.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dzień dobry,

nic nie jest tajne, byłam na urlopie 😉 Oto odpowiedź, jakiej udzielił na Twoje pytanie Radek Łabanowski.

Pozdrawiam,
Ola

Wartość umieszczana na tabliczkach znamionowych (w tym przypadku przytoczone 250 W) urządzeń dotyczy przeciętnych (a zarazem zostawiających producentowi pewną dowolność) warunków ich użytkowania, a nie (co wydawałoby się oczywiste) sytuacji maksymalnego poboru mocy. Zdarza się, że producenci wzmacniaczy stosują dwie wartości, najbardziej popularną przeciętną (dotyczącą normalnego użytkowania) i maksymalną, ale przeważnie nie chwalą się (tą drugą) w tak eksponowanym miejscu jak tabliczka znamionowa. O ile kiedyś takie praktyki były częstsze to w czasach gdy pożądana jest energooszczędność lepiej błysnąć jak najniższym poborem mocy (choćby tylko w trybie czuwania).

Aby dotrzeć do deklarowanej przez producenta maksymalnej wartości poboru mocy należy poszukać znacznie "głębiej", zajrzeć do instrukcji obsługi, specyfikacji technicznej, czasami takie dane dostępne są w instrukcjach serwisowych. Zresztą nie każda firma je publikuje, ale akurat Yamaha często to robi. I tak dla przytoczonego modelu R-N803D wartość mocy maksymalnej (pobieranej z sieci zasilającej) wynosi 450 W. Jak można to odnieść do zmierzonej przez nas mocy wyjściowej 2 x 207 W?

Wydaje się, że wciąż coś tu nie gra, przecież zastosowane w tym wzmacniaczu układy (końcówki mocy w klasie AB) nie mają aż tak wysokiej sprawności by relacje poboru mocy do mocy wyjściowej uznać za wiarygodne. Wszystkiemu winna jest jednak wciąż zbyt daleko idącą powierzchowność naszej analizy, a może "kreatywność" samej Yamahy. Wróćmy jeszcze na moment do specyfikacji fabrycznej i wspomnianych 450 W, które obłożone są pewnym warunkiem. Taka wartość poboru mocy dotyczy bowiem obciążenia 8 omowego (o 4 omach Yamaha nie wspomina). Zgodnie więc z przeprowadzonymi przez nas pomiarami moc wyjściowa R-N803D dla 8 omów (i dwóch kanałów) wynosi 2x 133 W. Wynikająca z tej (wciąż uproszczonej) zależności sprawność wzmacniacza jest wprawdzie dość wyśrubowana, ale możliwa do uzyskania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedyny sensowny sprawdzian mocy wzmacniaczy to:

Podłączenie wzmaka do miernika poboru prądu, piszczenie normalnej muzyki, nie sygnału liniowego testowego. Sprawdzenie pod obciążeniem 2-3 par kolumn poboru.

Później przeliczenie średniego poboru przez sprawność układu wzmacniaczy. 

I co najwyżej taki wynik podany jako moc około ...... +/- 15 procent można uznać za realna.

Ale to prawda niekiedy producenci podają średnie zużycie a nie maksymalne jak w przypadku Yamahy.

Największe problemy są jednak z układami w klasie D. Bo tu wyniki są już totalnie abstrakcyjne. Albo producenci podają losowa wartość na tabliczce znamionowej. 

Olu to jeszcze dopisywanie z czym robicie testy :) taki postulat też kiedyś padł. Dobrze by wiedzieć że pisząc o brzmieniu CD, wiemy iż byk testowany z takim i takim wzmakiem , kolumnami czy okablowaniem. Myślę że to ma więcej sensu.

Pokażecie też na Instagramie czy tu na forum zdjęcie swojej salki odsluchowej :) albo przykładowe zdjęcia z pomiarów tudzież testów :) bylo by super :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S4Home napisał:

Podłączenie wzmaka do miernika poboru prądu, piszczenie normalnej muzyki, nie sygnału liniowego testowego. Sprawdzenie pod obciążeniem 2-3 par kolumn poboru.

S4Home - normalna muzyka nie piszczy 🙂

14 godzin temu, S4Home napisał:

... pisząc o brzmieniu CD, wiemy iż byk testowany z takim i takim wzmakiem , kolumnami czy okablowaniem. Myślę że to ma więcej sensu.

Ciekawe co na to obrońcy zwierząt? Byk testowany ze wzmacniaczem ... chyba grał rogami (Horn) 🙂

14 godzin temu, S4Home napisał:

Pokażecie też na Instagramie czy tu na forum zdjęcie swojej salki odsluchowej :) albo przykładowe zdjęcia z pomiarów tudzież testów :) bylo by super :)

Piotr

Dobry pomysł - ale niestety poza niektórymi autorami blogów chyba nikt tego nie robi (najwyżej podawane są informacje o pozostałym sprzęcie i okablowaniu używanym do testów).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RoRo napisał:

Dobry pomysł - ale niestety poza niektórymi autorami blogów chyba nikt tego nie robi (najwyżej podawane są informacje o pozostałym sprzęcie i okablowaniu używanym do testów).

No właśnie niekoniecznie. Jak wygląda pokój odsłuchowy polskiego magazynu Highfidelity wie chyba każdy, nawet początkujący audiofil. Ale i w USA redaktorzy nie wstydzą się swoich salek odsłuchowych. Niżej kilka przykładów pokoi prominentnych postaci amerykańskiego audio.

598262997_JohnAtkinson.jpg.5ca429fbc6a11b99e57444d269531a0d.jpg

1800183476_WesPhillips.JPG.e4c059a57b5a6d5c4312b09de8cc32bb.JPG

1986037826_RobertGreene1.thumb.jpg.05a0f2c3044b5a61acc7f477adbefa65.jpg

1560800588_RobertGreene2.jpg.2e1c32a29607c175b349abbd88a69355.jpg

1414521750_KalRubinson.jpg.ec96323766ea04e14cba00ddbe0aa916.jpg

1254460741_ArtDudley.jpg.bcc8d7d7208d21218620132274ba9aa0.jpg

AVSForum.jpg.40f0fc6cdc82b1c13d6f7425ad3733fc.jpg

1430046302_JasonVictorSerinus.thumb.jpg.11fa2c6d80d2035471116d8d3ff557f6.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft,

miałem na myśli polskie testy - a nie obcojęzyczne...
Ale faktycznie pan Wojciech Pacuła daje zdjęcie sprzętu wraz z kawałkiem swojego pokoju - ale o ile pamiętam to nie ma informacji o powierzchni pomieszczenia oraz np. odległości od ścian czy wytłumieniu (a jeśli jest - to nie w każdym teście taka informacja jest).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. To dlaczego nie zacząć? O co mi chodzi? Pokazanie na zdjęciu z czym gra dany testowany sprzęt i w jakim pomieszczeniu zwiększa rzetelność testu. Bo sam roro przyznasz testowanie Pearl 27 podpiętego pod moona seri 600 to mało rzetelny test. 

A tego nie wiemy. 

Ale to moje zdanie. Audio działa na rynku tyle lat że zapewne lepiej wie.

Natomiast pojawienie się takowego artykułu o salce i wogole na łamach miesięcznika i forum było by idealnym dopełnieniem tak fantastycznego magazynu 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No dobra. To dlaczego nie zacząć? O co mi chodzi? Pokazanie na zdjęciu z czym gra dany testowany sprzęt i w jakim pomieszczeniu zwiększa rzetelność testu. Bo sam roro przyznasz testowanie Pearl 27 podpiętego pod moona seri 600 to mało rzetelny test. 

A tego nie wiemy. 

Ale to moje zdanie. Audio działa na rynku tyle lat że zapewne lepiej wie.

Natomiast pojawienie się takowego artykułu o salce i wogole na łamach miesięcznika i forum było by idealnym dopełnieniem tak fantastycznego magazynu 

Piotr

Popieram , fotka nawet nie potrzebna ,ale jakaś wzmianka z czym to grało. Niekiedy tania kolumna z lepszym wzmakiem zagra mimo mezaliansu , jednak jeśli ktoś patrzy przez pryzmat budżetowego zakupu to przy swoim tańszym zasilaniem może się zdziwić i potem ponarzekać na takie testy.

Ja tak się nabrałem na pylona , który zapewne z lepszym wzmakiem mógłby pokazać to co w recenzjach było pisane ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z fotkami i opisem z czym gra sprzęt. Realnie po co nam to.

A po to że kilku krotnie spotkałem się z opinią o brzmieniu głównie kolumn które było odmienne od mojego czy też szerokiego grona odbiorców. Ale to tak odmienne o 180 stopni. Jak wiemy elektronika towarzysząca plus akustyka w sumie mają , miga mieć takim sam wpływ na brzmienie kolumn jak one same. Stąd taki postulat. Ale jak mówię, wiecie lepiej 

Ja wnioski z odsłuchów i tak biorę z własnego doświadczenia.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kubakk napisał:

Popieram , fotka nawet nie potrzebna ,ale jakaś wzmianka z czym to grało.

Fotka akurat jest bardzo przydatna. Rzut oka i wiemy już jakie duże jest pomieszczenie, w jakiej odległości od ścian stoją kolumny i jaka jest aranżacja akustyczna - czy pomieszczenie jest słabo, średnio, czy dobrze wytłumione. Jeden obraz wart tysiąca słów.  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

 @Kraft czemu nie dałeś wszystkiego od What HiFi

We’re the only brand in the UK to have a dedicated team of in-house reviewers delivering all of our reviews, all working in the same suite of acoustically treated listening rooms. This gives us complete control over how products are tested and the environment in which they are tested.

----------------------

Our London test room:

The main hi-fi test room is used for all separates stereo components such as CD players, turntables, amplifiers and stereo speakers.

Our current hi-fi reference system is:

Naim NDS streamer + 555 PS power supply (£12k)

Naim Uniti Core (£1900)

Clearaudio Innovation Wood turntable (£13k)

Cyrus Phono Signature/PSX-R2 (£1900)

GamuT D3i preamp and GamuT D200i power amp (£14,800)

ATC SCM50 speakers (£7k)

Analogue, digital and speaker cables from Chord Company

---------------

So you can rest assured that all What Hi-Fi? reviews are fair, honest and accurate and brought to you by the most experienced team in the business.

 

https://www.whathifi.com/news/about-us

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Redakcja AUDIO napisał:

Jeśli chodzi o zdjęcia to niekoniecznie, z tego, co wiem.

 

21 minut temu, S4Home napisał:

Nasza ciekawość jeszcze bardziej rośnie

Piotrek , te obiekcje to z pewnością dlatego. aby nam szczęka nie opadła , abyśmy nie nabawili się kompleksów , nie spali w nocy myśląc dlaczego ja tak nie mam ? , nie doprowadzili się do załamania nerwowego .... 

Jednym słowem Szefowa dba o nasze zdrowie psychiczne , byśmy mogli nadal spokojnie pisać bez żadnego obciążenia stresem :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Piotrek , te obiekcje to z pewnością dlatego. aby nam szczęka nie opadła , abyśmy nie nabawili się kompleksów , nie spali w nocy myśląc dlaczego ja tak nie mam ? , nie doprowadzili się do załamania nerwowego .... 

Może tak być, jak piszesz. A może po prostu sprzęty dla Audio testują bezdomni?

PS czytając wstępniaki w Audio w ostatnich latach, odniosłem wrażenie, że redakcja jest zwolennikiem społeczeństwa otwartego. A tu teraz jakaś powtórka z tajnych list poparcia. ???

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...