Skocz do zawartości

Amplituner z kolumnami (początkujacy z niedużym budżetem)


Porthos

Recommended Posts

Witajcie!


Piszę ten post ponieważ od jakiegoś czasu dojrzewam do pewnej decyzji zakupowej. Piszę ponieważ szukając rozwiązania dla siebie, im więcej czytam tym bardziej jestem zagubiony. Piszę ten post też dlatego że nie będę miał okazji odsłuchać takiej ilości sprzętu jak niektórzy z Was, a tym bardziej zinterpretować tego odsłuchu i zestawić ze specyfikacją sprzętu w taki sposób żeby czegoś nie pominąć. Piszę ponieważ czytając Wasze reakcje na opis potrzeb innych, jestem przekonany że jeśli spróbuję przekazać czego oczekuję Wy będziecie już słyszeć ten zestaw który mógłby stanąć u mnie ... na pewno nie będę miał możliwości osłuchania takiej ilości sprzętu, z taką częstotliwością i świadomością jak niektórzy z Was. Dlatego proszę pozwólcie mi skorzystać z Waszej wiedzy, doświadczenia, intuicji ... doradźcie proszę :)

1. Zamieść post w odpowiedniej kategorii: kino domowe lub stereo.
próbuję w odpowiedniej mam nadzieję, że trafię bo teoretycznie bardzo zależy mi na początek na przyzwoitym stereo, ale jednocześnie fajnie byłoby dostać możliwość późniejszej, dalszej rozbudowy ... chociaż mając na uwadze swój budżet specjalnie nie rodzę w sobie wielkich nadziei;

2. Koniecznie napisz, jaką kwotą dysponujesz.
no i właśnie ... budżet (mam świadomość) niewielki ... 2000 może z małym hakiem, dlatego jestem otwarty na kompromisy co do moich wstępnych oczekiwań - zobaczymy w jakim kierunku potoczy się wątek;

3. Powiedz, czy sprzęt ma być używany, czy nowy.
nowy;

4. Napisz, jaki jest sprzęt towarzyszący - np. masz wzmacniacz XXX, szukasz kolumn podłogowych do 2 tysięcy.
nie mam nic :) szukam amplitunera (może wzmacniacza) i do niego kolumn lub na odwrót - nie wiem jaka kolejność zapisu jest poprawna :)

5. Powiedz, jaka jest powierzchnia Twojego pokoju (rysunki mile widziane).
sam pokój dzienny to około 22m2 ale cała przestrzeń jest otwarta - podpowiedzcie równie proszę (poza tym co?) gdzie? i jak? powinny stanąć kolumny ... ja tak sobie kombinuję że po bokach telewizora (tam nie mam za dużo miejsca), telewizor natomiast wisi na wysokości 70cm;

obraz.png.8372f134e96278f5b9bc70f013db21a8.png 

6. Poinformuj nas, czy chcesz kupić sprzęt i użytkować go przez kilka lat, czy też będziesz stopniowo rozbudowywać zestaw.
na początek najbardziej zależy mi na przyzwoitym stereo, fajnie byłoby mieć świadomość że w każdej chwili mogę zrobić kolejny krok i coś dołożyć;

7. Powiedz, jakich funkcji oczekujesz od sprzętu, pod co będzie podłączony - np. konieczne jest w amplitunerze wejście cyfrowe optyczne/koaksjalne lub HDMI do podłączenia pod telewizor, albo gniazdo USB do odtwarzania plików w mp3.
sprzęt głównie (w sensie najwięcej czasu pracowałby jako) miałby służyć do poprawy dźwięku TV (nc+ dekoder Ultrabox +): informacje, filmy, dokumenty, koncerty; ... ale najważniejsze jego zastosowanie (choć czasowo rzadsze niżeli tv) to słuchanie muzyki - głównie spotify (więc BT) i mp3 flac (USB) - rodzaj muzyki: głównie blues, rock, instrumentalna, metal symfoniczny ale i mocniejsze uderzenia od evergrey,  kat do septic flash  (generalnie dużo różnej, technicznej gitary z dobrą, ekspozycją wszystkich instrumentów w utworze) - zależy mi na naturalnie pięknym (nie studyjnym) odsłuchu (bez przerysowanych ubarwień i dudniących basów) z dobrze oddaną sceną i wyraźną, klarowną instrumentalyką
czy coś więcej ... nie wiem dlatego piszę :) może zwrócicie mi na coś uwagę czego nie mogę/ nie powinienem pominąć.

i to chyba tyle :)

proszę wskażcie drogę, poprowadźcie we właściwym kierunku ;)

Pozdrawiam
Porthos

Edytowano przez Porthos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Świetnie opisany post. Przyłożyłeś się, brawo. Dlatego smutno jest mi powiedzieć że nie kupisz nowego kina, czy stereo do takiego pomieszczenia w cenie 2k :/

Na prawdę. W marketach czy stronach salonów znajdziesz produkty mieszczące się w budżecie ale ja bym w to nie szedł.

Moim zdaniem 3k minimum.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja, z równą przykrością co u Piotra, wsadzę kolejny kij w szprychy i powiem szczerze, że przy tym układzie pomieszczenia przedstawionym na grafice, nie widzę opcji prawidłowego rozstawienia 5.1.

Więc wykluczyłbym opcje kina i słabiutkie w tym budżecie amplitunery KD i poszedł w klasyczne stereo na wzmacniaczu. Przemyśl też kwestię sprzętu używanego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najrozsądniej zrobisz słuchając kolumn ze wzmacniaczem stereo i amplitunerem AV :) . Jeżeli funkcje, które oferuje amplituner stawiasz wyżej niż jakość dźwięku (której może zresztą sam nie zauważysz) - to może rzeczywiście amplituner będzie lepszym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku może jednak warto pomyśleć nad wzmacniaczem bądź też amplitunerem stereo. Od siebie powiem, że miałem denona avr 1400h i dla osoby nie szukającej jakiś wybitnych uniesień przy odsłuchu stereo amp ten grał zupełnie ok :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam szczerze że napaliłem się na denona 1400h którego można teraz złapać w przyzwoitej cenie :)
co prawda w porównaniu do 1500 nie ma
Smart Remote Management, Webbrowser User Interface oraz wyjścia gramofonowego ale jest to do przeżycia :)

a co myślicie o proponowanych przez Piotra Taga 606 v3 w wersji 5.0?

 

Edytowano przez Porthos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Porthos napisał:

przyznam szczerze że napaliłem się

da się zauważyć, bo nie specjalnie docierają do Ciebie jakiekolwiek informacje.

podkreślę jeszcze raz - przy Twoim aktualnym rozkładzie pomieszczenia nie jesteś w stanie ustawić tam choćby w sposób mocno zbliżony do poprawnego zestawu 5.0.

a skoro miałbyś kupować X1400 i dwa fronty od Tagi, to w "klasycznym" stereo w tym budżecie uzyskasz lepsze brzmienie. Funkcje sieciowe można przy wzmacniaczu zastąpić innymi urządzeniami. 

Oczywiście zrobisz, jak uważasz, ale zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, to tak, jak wspomniał kolega seba302, wybierz się na odsłuch i porównaj sobie granie na ampli KD, z tym graniem na klasycznym wzmacniaczu. I dopiero po tym podejmuj decyzję. Powodzenia!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odbierze wypowiedzi markox źle. Ale trochę ma rację. Zobacz na stronie dolby lub dts jak rozmieszcza się kolumny w kinie i jak daleko od tego schematu będzie u ciebie.

Jeśli uda się. W porządku. Jeśli nie nie....

Ja jestem fanem kina, lubię. Ale może stereo będzie lepsze.

Po prostu u ciebie.

Pamiętaj możesz sprawdzić.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że nie odbieram wypowiedzi markox źle, nawet mi to nie przeszło przez myśl - mało tego jestem przekonany że ma rację i nawet bardzo się ku rozwiązaniu stereo skłaniam ... ale jest jeden mały problem z tego sprzętu będzie korzystać cała rodzina. wczoraj zrobiliśmy głosowanie: słabsze KD czy lepsze stereo? i moje stereo przegrało :/

idę raczej w kierunku w Twojej podpowiedzi Piotrze. Denon 1400 + taga 606v3 5.0 chyba że ktoś podpowie jakieś inne głośniki w tej cenie.
zainspirowany wpisami Markcox poczytałem trochę i wiem że z ustawieniem DS będzie problem, ale spróbuję się z tym rozstawieniem zmierzyć, kalibracja będzie trudna ... zobaczymy co z tego wyjdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli TV zostaje tam gdzie jest, nie masz jak poprawnie ustawić systemu KD. Weź żonę do salonu, pokaż sprzedawcy rzut pomieszczenia- powiedzą Ci to samo :) A jak małżonka usłyszy jeszcze różnicę na korzyść stereo (bez utraty funkcjonalności) to będzie po temacie. 

Sporo  nieuświadomionych klientów przychodzi do nas po KD bo myślą, że to najlepsze rozwiązanie. Po kilku minutach rozmowy 90 % sama dochodzi do wniosku, że chcą stereo z funkcjami sieciowymi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro to musi być kino i temat (na ten moment) jest nie do przeskoczenia, to wypożycz w takim razie taki zestaw od kolegów z branży i przetestujcie w domu z rodziną takie rozwiązanie. Jeżeli ekscytacja w dalszym ciągu będzie z Wami, to sprzęt sobie zostawicie, natomiast jeżeli będzie inaczej, to KD zwrócisz, a my wrócimy do tematu stereo ;) 

pamiętaj jeszcze tylko o jednym - jeżeli ma być KD, to musi (!!!) być i subwoofer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Porthos napisał:

obiecuję że będę Was jeszcze męczył :)

zapraszamy, patrząc na rzut pomieszczenia, to mamy jeszcze do poprzesuwania trochę ścian i wejść 😂😂😂

a tak serio teraz, brałeś może kolego pod uwagę obrócenie układu o 180 stopni i ustawienie szafki RTV z TV tam pod oknami, gdzie aktualnie stoi kanapa, a cały wypoczynek ustawić plecami do wejścia? Zdecydowanie rozwiązałoby to aktualny problem z prawidłowym ustawieniem całego 5.1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

jestem po pierwszym odpaleniu zestawu i jestem mi z tym dobrze :)

zestaw naprawdę jest przyjemny, mega naturalny w odsłuchu

bałem się akustyki pomieszczenia - myślałem że będzie gorzej, ale naprawdę nie jest źle :) czeka mnie jeszcze kilka kosmetycznych zabiegów ale naprawdę zestaw daje radę

 

w związku z powyższym bardzo Wam serdecznie dziękuję za pomoc w wersji pro :)

 

Markcox miałeś rację cytuję "jeżeli ma być KD, to musi (!!!) być i subwoofer"

i szukam sub może coś podpowiecie do mojego zestawu ;) 

 

jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc

Edytowano przez Porthos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...