Skocz do zawartości

Kolumny do salonu 22m2 | Nad C356 | Topping DX3 Pro


kukocz

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Wypadałoby napisać coś w temacie, niestety brakowało czasu i dopiero teraz mogę podzielić się wrażeniami.

W zeszły weekend miałem możliwość przetestowania XT 8F u siebie w domu i muszę przyznać, że to kawał mebla. Zacznę od estetyki.
Są trochę niższe niż Aurora 700 ale wykończenie w fornirze, jasne membrany oraz srebrne pierścienie powodują, że kolumny prezentują się elegancko i widać, że to nie marketowe zabawki.
Na minus muszę przyznać, że wykończenie Dark Walnut nie jest idealną kompozycją do koloru moich mebli (Dąb olejowany), ale jest to zdecydowanie lepsze połączenie niż kolor Medium Oark, który to z kolei jest dużo jaśniejszy. Czarny połysk nie wchodzi w grę więc Dark Walnut wydaje się być najlepszym kompromisem, choć walnut walnutowi nie równy, ale o tym później :)

Jeżeli chodzi o dźwięk w zakresie średnicy oraz wysokich tonów było dokładnie tak samo jak na odsłuchu w salonie, bardzo mi się podobało i jest to typ grania, który nie męczy. Góra potrafi być ostra kiedy trzeba, ale potrafi też być aksamitna (czego nie mogę powiedzieć o Elacach FS U5).
Co do basu to tu niestety było odrobinę inaczej niż w pokoju odsłuchowym. Bas w niektórych nagraniach był zbyt rozlazły, ale to zapewne problem akustyki i tego, że to NAD C356 a nie C375.

Finalnie udało mi się osiągnąć zadowalający efekt kilkoma zabiegami:
- ustawienie kolumn - znalazłem optymalne ustawienei, które niwelowało niektóre rezonanse
- użycie daca Topping DX3 Pro jako preamp. No muszę powiedzieć, że basu było trochę mniej, jakby lepiej kontrolowany. Mam wrażenie, że przedwzmacniacz Nada dosyć mocno eksponuje niskie pasmo pomimo włączonego Tone Defeat.
- eksperymentowałem też z przytykaniem otworu bass reflexu szmatkami (gąbek nie miałem) - to też daje znaczącą poprawę. Z gąbkami będzie można precyzyjniej wszystko dopasować.

Generalnie byłem bardzo zadowolony po odsłuchach i zdecydowałem się nabyć Tannoye. Trochę korciło mnie jeszcze posłuchać Fyne F502, ale po rozmowie ze Staszkiem z @S4Home dowiedziałem się, że bas w Fyne będzie jeszcze bardziej miękki niż w Tannoyach i będzie go więcej (kilka opini w internecie też to potwiedziło). A że Fyne ma inaczej rozwiązany wylot bass reflexu to nie miałbym żadnej możliwości, żeby go przytkać. Wygrały Tannoye.

 

Ale to nie koniec przygody :)
Wypożyczone kolumny odesłałem, nowe dostałem błyskawicznie i po wypakowaniu pierwszej kolumny ucieszyłem się jeszcze bardziej bo fornir był dużo ciemniejszy niż ten w wypożyczonych kolumnach. Wiem, że w przypadku naturalnego forniru ciężko zachować identyczny odcień w całej produkcji, dlatego nie przejąłem się tym zbytnio.

Wypakowuje drugą kolumnę i zonk... Tu kolor zbliżony do tych, które miałem na testy. Nawet jeżeli obie kolumny mogą się od siebie nieznacznie różnić to na pewno nie aż tak bardzo (załączam zdjęcia).

Okazało się, że kolumny mają różne numery seryjne, a dystrybutor potwierdził mi, że Tannoy paruje kolumny w wykończeniu fornirowym i numer seryjny powinien być taki sam dla obu kolumn. Chłopaki z @S4Home jak tylko dostali kolumny od dystrybutora to wysłali je do mnie w tym samym dniu. Ewidentna pomyłka dystrybutora. Ale pomyłki się zdarzają dlatego nie mam pretensji.

Jeżeli znaleźliby na magazynie drugą kolumnę z tym samym numerem seryjnym co ta ciemniejsza to z chęcią ją przygarnę. W przeciwnym przypadku domyślam się, że najlepiej będzie odesłać obie kolumny i poczekać na nowy, sparowany komplet. Nawet za bardzo na nich nie gram bo wolę poczekać na "te swoje".

Nie przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić numery seryjne na kartonach przed otwarciem (szczerze mówiąc nie wiedziałem, że te kolumny są parowane). Nauczka, na przyszłość, żeby sprawdzać takie rzeczy :)

Tymczasem czekam na kontakt od @S4Home co im odpowie dystrybutor i co robimy dalej.

file1-1.jpeg

file3-1.jpeg

file4-1.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny wyglądają jakby to były inne kolory ;) 

U mnie kolumny miały numery seryjne różne o 1 , natomiast na jednym z dwóch kodów kreskowych był ten sam numer produkcyjny więc być może parują okładzinami.

Warte podkreślenia są Twe odczucia w temacie basu , przy zakupie źle dobranych kolumn nie ogarnie się potem tego i można się męczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Kubakk napisał:

Te kolumny wyglądają jakby to były inne kolory ;) 

U mnie kolumny miały numery seryjne różne o 1 , natomiast na jednym z dwóch kodów kreskowych był ten sam numer produkcyjny więc być może parują okładzinami.

Warte podkreślenia są Twe odczucia w temacie basu , przy zakupie źle dobranych kolumn nie ogarnie się potem tego i można się męczyć.

To prawda, dlatego koniecznie chciałem je wcześniej przetestować w domu. Jeszcze jedna rzecz wpłynęła pozytywnie na bas, o której zapomniałem wspomnieć - mianowicie podłączenie kolumn w bi-wire. Kolejna subtelna zmiana, mimo wszystko odczuwalna. Odniosłem wrażenie, że bas stał się trochę bardziej zwarty. 
Wszystkie te zmiany razem sprawiły, że osiągnąłem zamierzony efekt. Mam jednak wrażenie, że Tannoy'e mają jeszcze niewykorzystany potencjał, który być może kiedyś wykorzystam, np. zmianą wzmacniacza na coś innego.

2 godziny temu, S4Home napisał:

Tak to się faktycznie zdarza. Głównie tam gdzie jest fornir. I wtedy ważne jest aby dobierać kolumny które były w produkcji z tego samego materiału. 

Takie dostaliśmy też nie sprawdzaliśmy. Sprawa na pewno będzie załatwiona bo przecież to nie jest para 😛

nic się nie bój.

Piotr

Jasna sprawa. 👍 Dlatego cierpliwie czekam na kontakt :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wczoraj dosłownie podmieniłem kolumny z kurierem. Odesłałem "kolorową" wersję i odebrałem nowy zestaw. Tym razem obie kolumny mają identyczne numery seryjne... i kolor też :)

3E4E31F7-7E0C-4B92-A5E9-7989F54AFB7F-6077-00000310D32D514A.jpg.a1a2e9a5bb3f798a8d5ca46eac5fe0a0.jpg

Dzięki @S4Home za szybkie załatwienie sprawy. Także temat kolumn mam już załatwiony. Póki co plumkają sobie cicho, żeby się trochę "rozegrać" a jak zajdzie potrzeba korekcji ilości basu to załatwiłem sobie takie oto dwa typy gąbek - gęstą i rzadką (filtry akwarystyczne :)). Podzieliłem je na mniejsze walce, którymi można przytkać dolny wylot bass reflexu.

IMG_6197.jpg.279e41d610d4e61cc454518b695e3d17.jpg

W niedalekiej przyszłości skuszę się pewnie na jakieś porządniejsze kable głośnikowe (do podłączenia w bi wire), ale wszystko w granicach rozsądku. Jakoś nie jestem do końca przekonany w "ściąganie koca" za pomocą kabli głośnikowych za grube pieniądze... Natomiast sam fakt połączenia kolumn w bi-wire może (ale nie musi) mieć wpływ na dźwięk ze względu na spadki napięcia spowodowane większym poborem mocy głośnika niskotonowego. Temat rzeczka i nie wiem czy jest sens rozgrzebywać... 

Myślę wstępnie o kablu VAN DAMME UP-LCOFC HI-FI 4mm2. Kosztuje ok 25zł/m więc nie rozwala budżetu i ma dużo dobrych opinii. Czy jest coś jeszcze warte uwagi w tych pieniądzach? Jeżeli miałbym opisać jakich cech szukam to ma być transparentny z dobrą kontrolą basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kukocz napisał:

Gdzie w UK można je dostać z wysyłką do PL? U nas znalazłem tylko 4mm2.

Coś jeszcze jest godnego polecenia w tym budżecie?

Kupiony przez eBay

https://ebay.us/TuJgAF

Otrzymałem w 10 dni od zakupu, przypadkiem wybrałem przesyłkę nierejestrowaną.

Ciężko wypowiadać się o zmianach,,bo miałem ich trochę ostatnio.W porównaniu z van damme Blue studio grade 2,5mm,utemperowana góra i bardziej dociążony dòł pasma.Uważam że w tej cenie jest warty uwagi.

Edytowano przez Mar Ka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa średnica to mniejsza rezystancja i mniejsza indukcyjność przewodu, co w przypadku kabli głośnikowych ma największy wpływ na dźwięk. Z kolei w przypadku kabli sygnałowych niepożądana jest ich duża pojemność (dlatego fajne interkonekty można robić z kabli mikrofonowych bo one z założenia muszą mieć jak najniższą pojemność).

A jak bardzo jest to słyszalne w przypadku 2-3 metrowych kabli głośnikowych to w sumie sam jestem ciekaw bo jeszcze nigdy takich testów nie przeprowadzałem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kubakk napisał:

1,5m Kabel żelazka ma 2,25mm^2 i daje ~750W , na co 6mm ? :Dehhh

Przyznaję,6mm to kawał kabla😂 Podłączony bez bananów, chociaż nie było łatwo.Po co taki?Sam nie wiem, chciałem sprawdzić czy coś to warte.Wszyscy zachwalają,cena przystępna i ładnie wygląda 😏

Jak bardzo jestem lub byłem sceptycznie nastawiony do "grania" przewodów,tak po przetestowaniu kilku różnych,u mnie w systemie każdy z nich wpływa inaczej na odbiór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...