Skocz do zawartości

Heco 700Aurora rozchodzenie się dźwięku


Wiewik1

Recommended Posts

Witam 

Często ostatnio proszę Was o pomoc ale to ze względu na brak doświadczenia.Moje kolejne pytanie dotyczy rozchodzenia się dźwięku. Przy stosunkowo niskim poziomie głośności dźwięk w mieszkaniu jest bardzo przyjemny natomiast raczej zrównoważony żadne pasmo się nie wychyla do przodu.Natomiast w miejscu odsłuchu czyli na przeciw tv (foto poniżej) bas podnosi włosy na klacie czy to prawidłowy efekt ?Chodzi mi o to czy bas powinien być równy w całym mieszkaniu a to że w miejscu odsłuchu jest wielokrotnie silniejszy od razu zaznaczam że nie słychać dudnienia a dość niski mocne uderzenie.Glosniki może nie widać ale są odsunięte max jaki żona zaakceptowała ok 15 cm od ściany.Po prawej niestety drzwi😑.Czy ten efekt spowodowany jest załamywaniem się fali  akustycznej akurat w odległości w jakiej siedzę?Czy po prostu opowiadam pierdoły.Chce zrozumieć efekt jaki się tworzy.

 

IMG_20190314_144419.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Co do efektów jakie opisujesz nie pomogę.Nie jestem akustykiem. Ze swojej strony,to próbowałbym zmienić lekko ustawienie kolumn.Kolumny ustawione pod kątem do słuchacza,a miejsce odsłuchu wraz z kierunkiem ustawienia skrzynek ma tworzyć trójkąt. Powinno to dać efekt przestrzenności.

Co do basu,to możesz też próbować zaslepić otwór/otwory bass reflex gąbką.Nie miałem jednak heco i nie wiem jak reagują na takie zabiegi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiewik1 skorzystaj z poniższego kalkulatora. Wprowadź tam wszystkie potrzebne dane, a dowiesz się w których obszarach pokoju masz kumulację (rezonanse) basu. Na to, że bas będziesz miał taki sam w całym pomieszczeniu nie masz co liczyć. Bez dobrej adaptacji akustycznej, to niemożliwe.

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mar Ka napisał:

Cześć

Co do efektów jakie opisujesz nie pomogę.Nie jestem akustykiem. Ze swojej strony,to próbowałbym zmienić lekko ustawienie kolumn.Kolumny ustawione pod kątem do słuchacza,a miejsce odsłuchu wraz z kierunkiem ustawienia skrzynek ma tworzyć trójkąt. Powinno to dać efekt przestrzenności.

Co do basu,to możesz też próbować zaslepić otwór/otwory bass reflex gąbką.Nie miałem jednak heco i nie wiem jak reagują na takie zabiegi.

Bas mi nie przeszkadza wręcz bym powiedział że jestem miło zaskoczony, chciałem zrozumieć i możliwie maksymalnie wykorzystać możliwości mojego zestawu. Przy okazji,zmieniając temat czy puszczanie utworu w jakości FLAC ma sens z komputera przez kabel HDMI podłączony do vsx1020 czy mój sprzęt i tak nie wykorzysta w pełni tej ścieżki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wiewik1 napisał:

czy puszczanie utworu w jakości FLAC ma sens z komputera przez kabel HDMI podłączony do vsx1020 czy mój sprzęt i tak nie wykorzysta w pełni tej ścieżki.

Jak piosenka ładna, to ma to sens;) 

A jaką masz alternatywę, by puścić ten sam utwór w inny sposób?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotify przez konsole(HDMI), YouTube tv optykiem podłączony pod ampli.usb w Amplitunerze(a raczej kinie domowym vsx1020)chodź raczej nie odtworzy z USB FLAC muszę sprawdzić hm i to by było tyle źródeł zostaje komputer (HDMI)

Mam jeszcze Pioneera dw300 i zastanawiam się czy jest sens go podłączyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tylko trzeba się cieszyć, jeśli lubisz w ten sposób słuchać w miejscu gdzie kumuluje się bas.

W przypadku przesyłania dźwięku z komputera przez HDMI to najpewniej będzie się odbywał w formacie PCM w tej samej postaci co poprzez złącze cyfrowe SPDiF. Jedyny problem jaki może tu powstać to ograniczenie częstotliwości próbkowania w przypadku plików flac HD. W przypadku skonwertowanych płyt CD, nie powinno być problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MobyDick napisał:

No to tylko trzeba się cieszyć, jeśli lubisz w ten sposób słuchać w miejscu gdzie kumuluje się bas.

W przypadku przesyłania dźwięku z komputera przez HDMI to najpewniej będzie się odbywał w formacie PCM w tej samej postaci co poprzez złącze cyfrowe SPDiF. Jedyny problem jaki może tu powstać to ograniczenie częstotliwości próbkowania w przypadku plików flac HD. W przypadku skonwertowanych płyt CD, nie powinno być problemu.

Myślisz że warto podłączyć Pioneer dw 300 jako źródło płyt CD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość użycia obu opcji, to najlepiej porównać je :) . Jeśli podłączasz DVD do amplitunera kd i będziesz korzystał z jego procesora cyfrowego to zdecydowanie lepiej powinno sprawdzić się wyjście cyfrowe. Jeśli jednak korzystasz z wzmacniacza w trybie bez obróbki dźwięku, pozostaje sprawdzić które połączenie będzie Ci bardziej pasowało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MobyDick napisał:

Jeśli masz możliwość użycia obu opcji, to najlepiej porównać je :) . Jeśli podłączasz DVD do amplitunera kd i będziesz korzystał z jego procesora cyfrowego to zdecydowanie lepiej powinno sprawdzić się wyjście cyfrowe. Jeśli jednak korzystasz z wzmacniacza w trybie bez obróbki dźwięku, pozostaje sprawdzić które połączenie będzie Ci bardziej pasowało. 

Dzięki śliczne za pomoc pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.03.2019 o 10:34, MobyDick napisał:

Jeśli masz możliwość użycia obu opcji, to najlepiej porównać je :) . Jeśli podłączasz DVD do amplitunera kd i będziesz korzystał z jego procesora cyfrowego to zdecydowanie lepiej powinno sprawdzić się wyjście cyfrowe. Jeśli jednak korzystasz z wzmacniacza w trybie bez obróbki dźwięku, pozostaje sprawdzić które połączenie będzie Ci bardziej pasowało. 

hej mam jeszcze jedno pytanie pliki flac moj pioneer nie czyta, przekonvertowałem je Wav bo z tym sobie moj pioneerek radzi i po zapuszczeniu utworu z usb mam  2304kbps czyli jakbym nic  po drodze nie stracil z jakosci . Dobrze to rozumiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ilość basu w różnych miejscach tego samego pomieszczenia jest inna, jest normalne.

Masz kilka stron demo w których wpisując parametry pomieszczenia i i kolumn poznajesz te miejsca w których jest więcej lub mniej. Oczywiscie to demo, nie uwzględnia mebli i innych rzeczy ale teoretycznie działa :D.

Dlatego za każdym razem zachęcamy do poświęcenia soboty na takowe testy.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2019 o 12:54, MobyDick napisał:

Teoretycznie przy plikach .flac nic nie tracisz na jakości, bo to format bezstratny. Przekonwertowałeś taki plik do postaci .wav bez kompresji i otzrymałeś sposób zapisu tożsamy z tym co jest na płycie CD, czyli PCM.

Dzisiaj podłączyłem dvd o którym pisałem wyżej może to nie najwyższy model ale nie o to chodzi. Właśnie usłyszałem ta różnice o której się wszyscy rozpisują.Muzyke którą mam na komputerze w formacie Flac super jakość ....ale jak usłyszałem CD bez żadnych wspomagaczy czyste stereo😁poezja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MobyDick napisał:

Gdy źródłem cyfrowego dźwięku dla DAC-a jest komputer , również można zrezygnować z wspomagaczy, To jest zalecany sposób słuchania muzyki.

Gdybym nie wydał całego budżetu na głośniki😂 no cóż może pod koniec roku się coś odłoży i sprawie sobie DAC-a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...