Skocz do zawartości

Sprawdzony projekt kolumn


Recommended Posts

Po dwóch udanych modyfikacjach kolumn Tannoy i Pioneer, które opisałem na forum, postanowiłem zbudować dla siebie kolumny od podstaw.

Kolumny w.w. już mają nowych (i zadowolonych) właścicieli.

Mam zaprzyjaźniony warsztat stolarski, gdzie będę mógł wykonać obudowy "po kosztach".

Założenia są następujące:

- kolumny podłogowe 2,5 lub 3-drożne w obudowie zamkniętej lub z BR z przodu;

- pomieszczenie odsłuchowe 32m/2  (8x4); kolumny ustawione w 1/3 długości pokoju;

- budżet na głośniki i elementy zwrotnicy - do ok. 2000zł na dwie kolumny;

- dobrze było by, aby kolumny miały zdolność do dobrego grania również z niewysokimi poziomami głośności;

- obudowy nie mogą być zbyt wysokie (do 110cm), ani szerokie (do 30cm) ze względu na "niski współczynnik akceptacji żony";

- słucham raczej spokojnych klimatów, elektroniki, muzyki akustycznej, jazzu ale też i rocka;

- obecnie dysponuję elektroniką własnego wykonania: wzmacniacz na mosfetach 2x180W/4ohm; DAC 10xTDA1543 z wyjściem na lampach; oraz dobry CD Sony jako transport;

Tak więc szukam sprawdzonego projektu takich kolumn.

Wiem że jest cała masa publikacji, ale wolałbym się opierać na sprawdzonym rozwiązaniu.

Bedę zobowiązany za wszelkie sugestie  :)

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MiBu napisał:

Bedę zobowiązany za wszelkie sugestie  :)

Nie wiem czy zmieściłbyś się w budżecie ale na pewno warto dołożyć parę złotych. Oryginalne Proac kosztowały grubo ponad 10k i warte były tej ceny. Nie miałem okazji słuchać ale można poczytać o tych klasykach w necie. Tu masz link do częściowego projektu link. Płytkę zwrotnicy trzeba by było znaleźć lub zaprojektować, lub polutować elementy "na pająka" na kawałku HDF. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru, do koloru:

2,5 drogi na SB17CAC, NRX lub MFC + tweetery z serii SB26

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/29759-SB17CAC35-8-SB26CDC-C000-4-lub-CRC-NAC-NRX-MFC-STC-ADC-2-5-drożny-projekt-by-Branża

lub

MTM na ceramikach SB15CAC + TW29RB

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/29832-MTM-2xSB15CAC30-8-amp-TW29RB-projekt-by-borys

 

Powinieneś się zmieścić w budżecie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może STX FX300?

https://stx.pl/fx-300-diy.html

Dość często wybierany projekt, na pewno znajdziesz trochę opinii. Zmieścisz się w budżecie łącznie ze skrzynkami.

Ja osobiście zbudowałem nieco mniejsze kolumny na STXach (łącznie wydałem około 500 zł bez wykończenia) i jestem zachwycony rezultatem jaki udało mi się osiągnąć.

Powodzenia! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem opinie,  że głośniki  stosowane w STX FX300 potrzebują mocy aby dobrze grać.

W założeniach pisałem:  - dobrze było by, aby kolumny miały zdolność do dobrego grania również z niewysokimi poziomami głośności.

Zastanawiam się, jak moje wymagania mają się w praktyce do tej opinii.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...