Skocz do zawartości

Kolumny stereo, niski budżet + trudna przestrzeń


Cezary Kukowka

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Jako nowy użytkownik witam wszystkich na forum:)

Po przeprowadzce do nowego domu postanowiłem nieco zmienić swoje "zwyczaje odsłuchowe" i do słuchania ulubionych utwórów

na słuchawkach AKG K550, dodać dzielenie się muzyką z innymi domownikami na zestawie stereo. Obecny zestaw Technics + kolumny

Tonsil Samba raczej do niczego się już nie nadaje. Szukam kolumn stereo w przedziale cenowym 1000-1200 PLN które docelowo będą

podpięte pod wzmacniacz Cambridge Audio Azur 640A lub NAD 352. Muzyka popłynie z gramofonu Denon oraz przez Chromecast Audio

(Spotify 320 kb/s). Do nagłośnienia jest dość wymagająca przestrzeń. Jest to salon połączony z jadalnią i zatoką kuchenną, otwarty zarówno

na korytarz jak i posiadający antresolę (razem około 65-70m2). Zdaję sobie sprawę że dźwiękowo przestrzeń raczej słaba. Na zdjęciach pokazuję obecne umiejscowienie

zestawu choć nie wykluczam relokacji. 

Muzyka jakiej słucham to dość szerokie spektrum: Sinatra, Armstrong, Bonamassa, Massive Attack, Portishead, Jamiroquai - dużo jazzowych, bluesowych, rockowych

brzmień, do tego muzyka filmowa także indy folk a kończąc na rapie i muzyce klubowej. 

Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć jaki charakter kolumn mi odpowiada. Wiem że raczej nie jestem fanem charakterystyki neutralnej. Lubię gdy czysto i krystalicznie

słyszę dźwięki gitar czy smyczków a jednocześnie zależy mi aby móc usłyszeć miękki, dobrze zaznaczony, ale nie dominujący dół pasma. Domyślam się że będę musiał

wybrać raczej większe konstrukcje. Jedyne co do tej pory wpadło mi w oko to Jamo S606 oraz Dali Concept 6.

 

Z góry wszystkim dziękuję za porady!

IMG_20190314_223503.jpg

IMG_20190314_223413.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cezary Kukowka cześć.

Moja propozycja to Dali 6006 (seria "Blue"). Brzmienie w kierunku ocieplenia , ale z werwą, dynamicznie, mocno grające kolumny. Do tego jak najbardziej NAD'a 352. Te Dali ogólnie ze starszymi NAD'ami nieźle się uzupełniały. Osobiście taki zestaw bym u Ciebie najbardziej widział patrząc na wymagania.

Klipsch F2/F3 to również dynamiczne , energetycznie granie, ale jaśniejsze z mniejszym wypełnieniem od powyższych Dali. Co kto woli. Na szczęście nie są one aż tak jasne i ostrawe jak późniejsze modele RF. Do tych Klipsch również polecałbym tego NAD'a 352. Ewentualnie jakbyś chciał cieplej, spokojniej z większym wypełnieniem to np Advance Acoustic Map 105.

Pamiętaj, aby szukać sprzętu blisko siebie z możliwością odsłuchu. Wybór klocków audio to bardzo subiektywna sprawa.

Ps. Jamo 606 odpuść z miejsca. Szkoda Twoich pieniędzy.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 5005 to gorsze i dość inne granie od Dali 6006. Jeśli chodzi o serię Blue to moim zdaniem tylko model 6006 jest warty dużej uwagi. Może coś się wkrótce pojawi w sprzedaży.

Kef Q5 raczej Ci nie podpasują brzmieniowo. W tych kolumnach prym wiedzie średnica, która swoją drogą jest bardzo ładna, ale to dość specyficzne granie i nie do wszystkich gatunków muzycznych. Niskie i wysokie tony są dość wycofane. Ogólnie dźwięk z tych kolumn jest dosyć  "mały", że tak się wyrażę. Generalnie do muzyki gdzie za dużo się nie dzieje.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2019 o 00:53, mordor12 napisał:

Dali 5005 to gorsze i dość inne granie od Dali 6006. Jeśli chodzi o serię Blue to moim zdaniem tylko model 6006 jest warty dużej uwagi. Może coś się wkrótce pojawi w sprzedaży.

Jako byly posiadacz Dali 6006 a teraźniejszy Klipsch F3 sugeruje opcję amerykanska, szczególnie do takiego wielkiego pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2019 o 08:08, S4Home napisał:

Moim zdaniem Q5 nie są niczym specjalnym w twoim pomieszczeniu.

Piotr

Wziąłem na odsłuch KEF Q5 i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Podpięte pod NAD 326BEE, źródło to FLAC i Spotify przez DAC Dacmagic 100. Zestaw w porównaniu do tego co do tej pory udało mi się usłyszeć gra bardzo szczegółowo, czysto i wyrównanie. Środek i góra pasma są takie jakie lubię - krystaliczne, potrafią ostro uderzyć w ucho. Bas zgodnie z Waszymi sugestiami nie jest może potężny ale tu bardzo wiele zależy od nagrania. Są utwory w których bas pięknie wypełnia pomieszczenie. Są też takie w których go brakuje ale muszę też pobawić się z pozycją kolumn. 

IMG_20190326_191621.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home Póki co zostaną u mnie bo mam je za naprawdę nieduże pieniądze ale przy najbliższej okazji chce jeszcze przetestować większe kolumny, np. F3, KEF iQ9 lub Q750, może coś jeszcze. Obecnie przeniosłem zestaw obok TV. Rezultat? Cieplejsze brzmienie, więcej basu (tu jest sufit i boczna ściana), niestety straciło nieco na szerokości sceny, krystaliczności.

IMG_20190328_125642.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...