Skocz do zawartości

Ortofon 2M blue vs 2M Bronze


Recommended Posts

Witam

Ktoś z Was przeszedł z blue na brozne? Jakie odczucia?

Myślę nad taką zamianą ale nie jestem zdecydowany w stu procentach dlatego że nie znalazłem konkretnej odpowiedzi nigdzie czy ma to sens..... w stosunku do tego że w okolicach 1000 zł trzeba wyłożyć za używkę nie mówiąc do nowej.

P.S za sugestie innych wkładek z góry dziękuję :) sorry, ale uparłem się na to że albo zmienię na bronze, albo po prostu zostaje przy blue.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 minut temu, Kamill00 napisał:

Wkładka wymieniona....

Sam nad sobą załamuje ręce, ponieważ moja "pamięć muzyczna" trwa jakieś 20 sekund ( mówię to tak żartem, a serio). Jeżeli puszczę jakiś utwór na odtwarzaczu sieciowym a następnie ten sam z gramofonu to wyłapę i opiszę różnice, ale jeśli korzystam ze sprzętu w piątek po czym sprzedaję wkładkę i dopiero wieczorem w niedzielę zakładam nową to mam problem z porównaniem.

Powiem tylko tyle:

Jest lepiej to na 100%

Ortofon 2m Bronze obnażył na ten moment kilka moich płyt - Mam na myśli to że jest tak szczegółowa i dokładna że dana płyta na 2M Blue delikatnie szumiała i czasem słychać było jakiś trzask (mimo że większość płyt kupuję jako n. mint lub ewentualnie ex+) to na Bronze słyszę szum w tle na trzeciej płycie Dire Straits z kolei.... gdzie znam te płyty na pamięć i jestem w 100% pewny że na Blue aż takiego efektu nie było - co z brakiem w mojej pamięci muzycznej uświadamia mnie że jest dużo bardziej dokładna , szczegółowa i słychać po prostu więcej, choć rzecz jasna szumy nie są dźwiękiem pożądanym :D

Na foto jeszcze z wkładką Blue

 

20181206_200633.jpg

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy na temacie kalibracji - czy myślicie że jeśli producent zaleca nacisk igły 1,5 a damy np 1,7 lub 1,8 bo w naszym odczuciu jest np. lepszy bas to bardzo igła/płyta dostaje ,,po dupie"? ....przeciętnie chip tuning auta po hamowni + zmianie softu na + 20% mocy to przyjęte 10% krótszej żywotności silnika - czy można w ten sposób wyrazić szybsze zużycie igły ??

Jeśli mówimy o 5-10% to zaraz ją dociążam 😁

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Fafniak napisał:

Ja zwykle "oscyluję" ;) pod koniec skali zalecanej przez producenta

I już mnie namówiłeś do "podkręcenia" o 0,2g

PANOWIE.... wiecie że coś sobie popiedzieliłem i nie wiem czy się z tego śmiać czy płakać 😂😂

Pro-ject RPM 1 z 2M Bronze + kabel Rebel do preampu Pro Ject Tube Box z lampami Tungsgram następnie wyjście Melodiką do Yamahy AS 701 i..... przełączając między gramofonem a Yamaha wxad-10 która odtwarza Tidal Hi Fi ten sam utwór który puszczam z opóźnieniem 5-10 sekund praktycznie nie jestem odróżnić.

W pewnym momencie to już sam nie wiedziałem czy Brothers in Arms leci z winyla czy z Yamahy Wxad 10..... czyli na moje uszy wychodzi że sprzęt nie licząc płyty wart przynajmniej 5000 zł gra tak samo jak odtwarzać sieciowy za 6 stówek - MASAKRA jakaś 😂

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kamill00 napisał:

jeśli producent zaleca nacisk igły 1,5

Jeżeli producent zaleca 1,5, to zazwyczaj wkładka spokojnie może pracować na zakresie 1,3-1,7. 

Moim zdaniem warto się trzymać górnej granicy tego zakresu. Raczej nie zauważymy skrócenia żywotności igły, a igła będzie pewniej prowadzona w rowku płyty => będzie lepiej grała :)

10 godzin temu, Kamill00 napisał:

praktycznie nie jestem odróżnić.

To albo kolumny albo wzmacniacz maskują Ci te różnice. Albo jedno i drugie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy na 2 innych LP

Praktycznie nie słyszę różnicy

Mam pomysł...sprzedam WXAD i mimo że to mocno budżetowy sprzęt to kupię gorszy, aby słyszeć ze gramofon gra ,,lepiej" 😂😂😂 (żart - ale nie mam pojecia co zrobić, nie mam nikogo kto by przyszedł, siadł i wyraził swoją opinię co tu zmienić-co jest nie tak że sprzęt za 5 tys odtwarza utwory jak ten za 600zł)

11 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

To albo kolumny albo wzmacniacz maskują Ci te różnice. Albo jedno i drugie :)

Kolumny odpadają bo przełączyłem na kolumny ,,B" tzn KEFy i jest to samo co na Zensor-ach

Nie wiem czy odleglosc głośnika od ściany mierzymy od tylnej obudowy czy od membrany.... w każdym bądź razie cofnąłem głośniki w stronę ściany o 25 cm czyli na dokładnie 28cm w tej chwili (Dali zaleca 20-80)od ściany po czym włączyłem Alchemy Dire Straits.... różnica między LP a odtwarzaczem strumieniowym już jest ewidentnie słyszalna to znaczy odtwarzacz pomijając że gra dużo głośniej to jest zdecydowanie bardziej metaliczny dźwięk- taki dosyć ostry w stosunku do gramofonu, a że lubię ,,pierdol****" to nie ważne czy ten bas jest naturalny jak z koncertu czy tez nie to jeszcze 1 plus przy takim ustawieniu bliżej ściany.

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie miałeś skojarzenia na poprzedniej wkładce? Jakie różnice pomiędzy nią i dac zauważałeś? Lubisz chyba analityczne granie. Też kiedyś miałem wrażenie, że cd i gramofon grają tak samo ale to się szybciutko zrewidowało.

Odległość kolumn mierzymy tak jak podaje producent, zazwyczaj od przodu lub środka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Jakie miałeś skojarzenia na poprzedniej wkładce? Jakie różnice pomiędzy nią i dac zauważałeś? Lubisz chyba analityczne granie. Też kiedyś miałem wrażenie, że cd i gramofon grają tak samo ale to się szybciutko zrewidowało.

Odległość kolumn mierzymy tak jak podaje producent, zazwyczaj od przodu lub środka.

Odp tak: dla mnie 2M Blue była ,,mniej dokładna", mniej detali pokazywała jak na Bronze, ale....ten dzwięk był dla mnie ,,analogowy". Puszczałem dwie takie same płyty na Bang Olufsen beogram 1000 z 1960 roku i na Project RPM 1 z 2M Blue i główna różnica jaka była między tymi samymi płytami na dwóch różnych gramofonach to zdecydowanie lepszy bas na Pro Ject oraz ten dzwięk był bardziej czysty. Beogram w miedzyczasie sprzedałem i moim jedynym źródłem dźwięku został Pro ject z 2M Blue. W międzyczasie, a działo się to wszystko w przeciągu dwóch może trzech tygodni zmieniłem wzmacniacz na Yamahę AS701 przesiadając się z amplitunera HK3770.... różnica kolosalna ogólnie rzecz mówiąc. Następnie poszedłem za ciosem i dokupiłem preamp Pro Ject Tube BoX z lampami Tungsgram - znów spora różnica: głebia, bas, duźo głośniej. Kolejna zmiana kilka dni później to właśnie przejście na 2m bronze i......WXAD10, czyli nagle pojawiło się kolejne źródło dźwięku Które z polecenia kolegów z forum zaczęło odtwarzać muzykę z Tidal Hifi - i właśnie w tym momencie zaczęły robić się schody to znaczy zacząłem porównywać dźwięk wydobywający się z obydwu urządzeń stwierdzając że praktycznie nie ma żadnej różnicy.

Co masz na myśli pisząc że się to "szybciutko zrewidowało" ??

Kurczę tak sobie jeszcze myślę że może wpływ na to ma sama płyta? 

Puszczając płyty na przykład Dire Straits lub Pink Floyd z wydań japońskich w stanie nmint nie widzę praktycznie różnicy między gramofonem a odtwarzaczem sieciowym. 

Puszczając dziś Dire Straits z wydania niemieckiego w stanie powiedzmy Excellent tą różnice już ewidentnie zauważam.... tak jak już napisałem dźwięk z odtwarzacza jest bardziej metaliczny, ostry a przede wszystkim nie dotykając gałki potencjometra zdecydowanie głośniejszy.... gdzie przy wydaniach japońskich zmiany skali dźwięku nie ma lub jest dla mnie niezauważalna.

Sam już nie wiem co z tym fantem zrobić.... chyba tylko słuchać kolejnych płyt i patrzeć co się dzieje.

Ogólnie rzecz biorąc bardzo podoba mi się cały rytuał puszczania płyty winylowej, jej namacalność, to coś co pozwala wziąć okładkę do ręki rozłożyć ją, obejrzeć....mieć jakąś historię w ręce.....i tak dalej. Nie jest to po prostu plik wrzucony w sieć, ale chcę coś szybko zrobić z tym fantem to znaczy z tym tematem że przestałem zauważać różnicę ponieważ mimo mocnego zauroczenia winylami to troszeczkę boli mnie serce że moja "wielka" kolekcja 70 płyt które w zakupie kosztowały bez mała 8000 zł jak sobie to podliczyłem....nie daje efektów w słuchaniu. Proste: 8000zł + preamp+lampy+kable+wkładka+gramofon+profesjonalne stojaki na płyty+szczotki, płyny nagaoka, okładki nagaoka=...... Naprawdę mógłbym za to kupić sprzęt dosyć wysokich lotów jak na przeciętnego Kowalskiego i puszczać muzykę z odtwarzacza sieciowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kamill00 napisał:

Co masz na myśli pisząc że się to "szybciutko zrewidowało" ??

Kiedy pierwszy raz odsłuchałem na szybko dwa utwory, winyl, cd to tak mi się wydawało. Kiedy drugi raz już usiadłem i przesłuchałem całą stronę płyty nie było wątpliwości.

Różnicami w głośności się nie przejmuj, słuchaj po wyrównaniu. Może bardziej lubisz dźwięk jak z dac? Dla mnie np. metaliczność, ostrość są nie do słuchania.

Zmień nacisk igły w drugą stronę i słuchaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - może po prostu bardziej Ci pasuje dźwięk jasny (jak z DACa)? Pokombinuj z naciskiem igły. Zresztą nowa igła musi się trochę rozruszać. Daj też wygrzać się nowym ECC83. Masz kilka nowych elementów w zestawie i każdy z nich potrzebuje chwili żeby się rozegrać. Puść muzykę i niech sobie leci w tle. Sprzęt powygrzewa się trochę i po kilku, kilkunastu godzinach powinno być lepiej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Audio Autonomy napisał:

Dokładnie - może po prostu bardziej Ci pasuje dźwięk jasny (jak z DACa)? Pokombinuj z naciskiem igły. Zresztą nowa igła musi się trochę rozruszać. Daj też wygrzać się nowym ECC83. Masz kilka nowych elementów w zestawie i każdy z nich potrzebuje chwili żeby się rozegrać. Puść muzykę i niech sobie leci w tle. Sprzęt powygrzewa się trochę i po kilku, kilkunastu godzinach powinno być lepiej :)

Zrobię tak jak mówicie....zmniejsze minimalnie nacisk igły i puszcze płyty zeby grały w tle. 4 LP dziennie i do niedzieli może się system ,,ułoży".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...