Skocz do zawartości

kolumny do 17m2


Arturro

Recommended Posts

Witam wszystkich to mój pierwszy post na tym forum, postaram się pisać krótko, żeby was nie zanudzić

Poszukuje kolumn do mojego pokoju. Poważnie zastanawiam się nad kolumnami podstawkowymi. Nie mam zbyt dużego doświadczenia ale postaram się opisać jakie granie lubie. Lubie nisko schodzący, kontrolowany i barwny bas (chciałbym słyszeć każda strunę w kontrabasie ), nie lubię dudnienia. Martwię` się trochę czy w kolumnach podstawkowych będzie można to osiągnąć. Lubie dźwięk żywy otwarty i naturalny który można słuchać godzinami. Raz słyszałem kolumny podstawkowe u osoby od której kupowałem mojego Cyrusa, podobała mi się bardzo scena i stereofonia ale był słaby bas (to były jakies dynaudio ale nie wiem jakie). Na moich Pylonach efekt sceny jest słaby, oderwania muzyki od głośników nie ma, bas też nie jest nadzwyczajny mimo iż wprowadziłem sporo zmian związanych z akustyką. Lubie słuchać muzyki na moim systemie ale mam apetyt na dużo więcej.

Wiem, że powinienem umówić się na odsłuch ale od kilku miesięcy nie mogę znaleść na to czasu, a chce już dokonać zmian w systemie i chyba jedyną opcją będzie wypożyczenie kolumn do domu i przetestowanie i przez weekend.

Słucham różnej muzyki Jazz, Blues, spokojny rock, muzyka elektroniczna, trochę pop - lubie eksperymentować z muzyką dlatego oczekuje od kolumn uniwerslaności. Słucham głównie ze Spotify na relatywnie niskich poziomach glosnosci i zalezy mi zeby dzwiek byl wypelniony z dobra podstawa basowa.

 

Bardzo proszę o pomoc doświadczonych kolegów, jeżeli o czymś nie napisałem proszę pytać.

1. 4000zł

2. Nowy lub używany

3. obecnie posiadam Cyrus One, kolumny pylon pearl 25, dac nostromo wolf2, chromecast audio, dvd Harman Kardon jako transport, kable głośnikowe jakas melodika

4.  17m2 prostokąt, załączam zdjęcie pokoju

5.  Chciałbym żeby kolumny pograły ze dwa trzy lata - obecnie są chyba najsłabszym punktem zestawu

6. pomyślałem że lepsze będą kolumny podstawkowe ponieważ kanapa trochę zastawia lewą kolumną podłogową a kolumna podstawkowa była by nad kanapą

7. Podaj miejsce zamieszkania (przebywania), bo często w odpowiedzi dostaniesz adresy miejsc sprzedaży konkretnego urządzenia. Warszawa

salon2.jpg

Edytowano przez Arturro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 143
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Po pierwsze jeśli chcesz lepszego oderwania się dźwięku od kolumn rozważ inne rozmieszczenie sprzętu i umeblowania. Kolumnom trzeba zapewnić więcej przestrzeni wokół. Przy ustawieniu wzdłuż dłuższej ściany możesz liczyć na silniejszy bas z kolumn które nie mają go zbyt dużo ilościowo. Polecam wypróbować KEF LS50 . Tyle że nie przy tym ustawieniu :) jak na zdjęciu :) .

Aby zapewnić kolumnom odpowiednie efekty przestrzenne muszą mieć zapewnioną odpowiednią odległość pomiędzy nimi. Głowa powinna tworzyć z kolumnami trójkąt równoboczny. Niektórzy ostawiają kolumny nawet nieco szerzej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypróbowałem prawie wszystkie możliwości. Rzeczywiście ustawiając kolumny na dłuższej ścianie basu jest więcej, wręcz dla mnie zbyt dużo. Problem w tym, że na lewej ścianie są drzwi i witryna, której nigdzie indziej nie upchnę i przy takim ustawieniu kolumny mają jeszcze mniej miejsca. Jeżeli chodzi o obecne ustawienie mogę wszystko przesunąć w lewo wtedy kolumny mają z 80 cm od tylnej i z 60 cm od bocznych ścian tylko ta kanapa bardziej wtedy przysłania lewą kolumnę. Jeżeli chodzi o zmianę umeblowania to już trwa ona od jakiegos czasu. Wyniosłem szafe która stała w lewym górnym rogu, położyłem dywan, jestem w trakcie szukania sofy która będzie płytsza, ale już wiem że wszystkich ograniczeń nie przeskoczę. Jak posprzątam to załącze zdjęcie reszty pokoju. Na całej prawej ścianie są okna. Jeżeli chodzi o KEF LS50 to czy przy takim małym przetworniku mogę spodziewać się głębokiego basu? Myślałem o KEF r300 - czy bas nie był w nich mocniejszy?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KEF LS50 maja mały przetwornik lecz o długim liniowym skoku. Bas w nich schodzi podobnie nisko jak w wielu kolumnach podłogowych znacznie od nich większych. Jednak nie jest on mocno podbity jak w wielu większych kolumnach. Były testowane w Audio i spadek 6 dB zanotowano przy 40 Hz. 

21989-max_kef_ls_lab.jpg

Tu jest ich charakterystyka pasma przenoszenia.

Co do ich prawidłowego ustawienia , najlepiej spojrzeć do zaleceń producenta. Zwykle lepiej dać więcej kolumnom przestrzeni po bokach niż z tyłu.

Jeśli chodzi o KEF R300, to pewnie basu będzie więcej. Poza tym nie są to lepsze kolumny. Najlepiej samemu się o tym przekonać.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustycznie widzę tu dwa warianty. Kanapę dajesz na ścianę gdzie są drzwi balkonowe, a kolumny wędrują w miejsce kanapy. 2 możliwość kanapę przestawiasz w miejsce fotela. Jak jest za długa to pomyśl o krótszej. A fotel w miejscu kanapy. A najlepiej jakby go nie było.

Na krótszej ścianie kolumny należałoby rozstawić szerzej. Uwaga na temat niskich tonów. Jak ich masz za dużo ustaw kolumny w większej odległości od tylnej ściany. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

KEF LS50 maja mały przetwornik lecz o długim liniowym skoku. Bas w nich schodzi podobnie nisko jak w wielu kolumnach podłogowych znacznie od nich większych. Jednak nie jest on mocno podbity jak w wielu większych kolumnach. Były testowane w Audio i spadek 6 dB zanotowano przy 40 Hz. 

21989-max_kef_ls_lab.jpg

Tu jest ich charakterystyka pasma przenoszenia.

Co do ich prawidłowego ustawienia , najlepiej spojrzeć do zaleceń producenta. Zwykle lepiej dać więcej kolumnom przestrzeni po bokach niż z tyłu.

Jeśli chodzi o KEF R300, to pewnie basu będzie więcej. Poza tym nie są to lepsze kolumny. Najlepiej samemu się o tym przekonać.

Rzeczywiście najlepiej było by ich posłuchać, ale szczerze to i tak mam opór przesiąść się z kolumn podłogowych na podstawkowe, a jeszcze na takie maleństwa.. :) Pewnie się nie znam i bardzo możliwe że bym się zdziwił podczas odsłuchu, mam nadzieję że będę miał okazję.. ale dziękuję za ciekawą propozycję :)

42 minuty temu, 1Ender napisał:

Akustycznie widzę tu dwa warianty. Kanapę dajesz na ścianę gdzie są drzwi balkonowe, a kolumny wędrują w miejsce kanapy. 2 możliwość kanapę przestawiasz w miejsce fotela. Jak jest za długa to pomyśl o krótszej. A fotel w miejscu kanapy. A najlepiej jakby go nie było.

Na krótszej ścianie kolumny należałoby rozstawić szerzej. Uwaga na temat niskich tonów. Jak ich masz za dużo ustaw kolumny w większej odległości od tylnej ściany. 

Pozdrawiam 

Jeżeli chodzi o pierwszy wariant to tydzień temu takie ustawienie testowałem, pomijając fakt że pokój się robi jeszcze bardziej wąski wizualnie niż jest to jedna kolumna wtedy musi być wciśnieta pomiędzy szafke z witryną a szafke rtv i brzmienie nie było lepsze niż jest (załączam zdjęcia pozostałych części pokoju).

Drugi wariant ma taki minus, że nawet jak kanapa była by krótsza to stojąc na środku pokoju nie było by jak przejść - też kombinowałem w tą strone ale żona się nie zgadza :) 

na zdjęciach widać, że jest jeszcze do rozstawienia stół, krzesła i pianino cyfrowe. 

testowałem różne ustawienia i moim zdaniem to jest najbardziej optymalne mimo wszystkich minusów, dlatego pomyślałem że jak postaie monitory na podstawkach wtedy będę mógł je rozstawić szerzej a kanapa nie będzie zasłaniała głośnika..

przepraszam za bałagan widoczny na zdjęciach..

IMG_6644.jpg

IMG_6645.jpg

IMG_6646.jpg

IMG_6648.jpg

Edytowano przez Arturro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Arturro napisał:

6. pomyślałem że lepsze będą kolumny podstawkowe ponieważ kanapa trochę zastawia lewą kolumną podłogową a kolumna podstawkowa była by nad kanapą

Po pierwsze. Twoje obecne kolumny są chyba 2,5 drożne, więc dolny głośnik odtwarza tylko niskie częstotliwości. Nawet jeśli kanapa trochę go zasłania (choć na oko wygląda, że nie), to nie ma to wielkiego znaczenia. Niskie częstotliwości łatwo omijają takie przeszkody. Po drugie. Głośniki w dwudrożnym monitorze będą rzeczywiście wyraźnie ponad kanapą, ale zauważ, że tak samo będzie w przypadku dwugłośnikowej kolumny podłogowej (np. jak ta na zdjęciu). Nie musisz więc koniecznie kupować kolumn podstawkowych. Jeśli boisz się o brak basu, to taka podłogówka, powinna schodzić bardzo nisko.

DSC_7777.thumb.jpg.1ffa1dae79b935d0f17883097d673d61.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kraft napisał:

Po pierwsze. Twoje obecne kolumny są chyba 2,5 drożne, więc dolny głośnik odtwarza tylko niskie częstotliwości. Nawet jeśli kanapa trochę go zasłania (choć na oko wygląda, że nie), to nie ma to wielkiego znaczenia. Niskie częstotliwości łatwo omijają takie przeszkody. Po drugie. Głośniki w dwudrożnym monitorze będą rzeczywiście wyraźnie ponad kanapą, ale zauważ, że tak samo będzie w przypadku dwugłośnikowej kolumny podłogowej (np. jak ta na zdjęciu). Nie musisz więc koniecznie kupować kolumn podstawkowych. Jeśli boisz się o brak basu, to taka podłogówka, powinna schodzić bardzo nisko.

DSC_7777.thumb.jpg.1ffa1dae79b935d0f17883097d673d61.jpg

 

Może rzeczywiście będzie to dobry kompromis, jakie kolumny moglbys polecic czy AA phebe 3 lub pylon opal moze zagrac dobrym basem i ogolnie dzwiekiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj @Q21 o Phonary. Z upustem do 4000 zł powinni coś mieć. Masz możliwość wypożyczenia za kaucją na odsłuch domowy. 

Czy Twój wzmacniacz obsługuje 4 omy?? Nie wiem jak zagrają z Cyrusem. Nie wiem czy Ci się spodoba prezentacja dźwięku. 

Pozdrawiam 

PS. Potraktuj jakby nie było tematu, bo pomyliłem wątki. Ale wpis zostawiam. Zapytać możesz. 

Przepraszam za zamieszanie. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, 1Ender napisał:

Spróbuj monitory Laser 100. Mieszczą się w budżecie. Zapytaj sprzedawcę jak wypadają niskie tony. 

https://m.olx.pl/oferta/monitory-phonar-laser-100-plus-jak-nowe-super-dzwiek-CID99-IDyiGSL.html#position=9&page=1

Czy Twój wzmacniacz obsługuje 4 omy?? 

Pozdrawiam 

Z tego co wiem mój wzmacniacz dopasowuje impedencje do każdych głosników - tylko mam trochę wątpliwości czy głośniki za 499zł będą dla mnie wyraźnym krokiem w przód w stosunku do obecnych Pylonów :) i z używkami jest taki problem, że nie będę miał możliwości odsłuchać ich u siebie :/

Ale dziękuję za poświęcenie czasu na znalezienie dla mnie ofert. Może jak by się coś znalazło w Warszawie to sprzedawca dał by sie zaprosić na kawe z takimi monitorami :)

A nie chce wykorzystywać sklepów audio na odsłuchy żeby potem kupować na rynku wtórnym

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, 1Ender napisał:

Zapytaj @Q21 o Phonary. Z upustem do 4000 zł powinni coś mieć. Masz możliwość wypożyczenia za kaucją na odsłuch domowy. 

Czy Twój wzmacniacz obsługuje 4 omy?? Nie wiem jak zagrają z Cyrusem. Nie wiem czy Ci się spodoba prezentacja dźwięku. 

Pozdrawiam 

PS. Potraktuj jakby nie było tematu, bo pomyliłem wątki. Ale wpis zostawiam. Zapytać możesz. 

Przepraszam za zamieszanie. 

nie ma problemu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Arturro napisał:

Z tego co wiem mój wzmacniacz dopasowuje impedencje do każdych głosniw

Zdecydowanie obsługuje. Za każdym razem jak włączasz to w lewym kanale słychać taki charakterystyczny pisk - to właśnie układ kontroli impedancji sprawdza jakie głośniki ma podpięte. Ja w tej powierzchni bym się nie bał braku basu z dobrymi monitorami. Ale te co @Kraft pokazał to tez dobry pomysł. Z takim Cyrus One napędzasz wszystko na tą powierzchnię.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Inferno napisał:

Zdecydowanie obsługuje. Za każdym razem jak włączasz to w lewym kanale słychać taki charakterystyczny pisk - to właśnie układ kontroli impedancji sprawdza jakie głośniki ma podpięte. Ja w tej powierzchni bym się nie bał braku basu z dobrymi monitorami. Ale te co @Kraft pokazał to tez dobry pomysł. Z takim Cyrus One napędzasz wszystko na tą powierzchnię.  

A czy mogę prosić o jakąś propozycje dobrych monitorów i podłogówek w stylu które pokazał Kraft? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne monitory Elac Unifi 46 Hz, MA Silver 100 40Hz( jak chcesz bas !) a może nawet gdzieś KEF R300 ( super 3 drożny monitor) 42 Hz jeszcze upolujesz. Podałem jak schodzi bas według danych. To takie typy gdybym miał na wydanie 4 KPLN i miał coś nowego kupić. Osobiście w sypialni na 18-19m2 mam Mission QX2 z Brio - ale Cyrus One miałem na odsłuchach.

Znalazlem jeszcze R300 niestety czarne 😔 ale pewnie białe gdzieś jeszcze są

https://m.sklep.rms.pl/kef-r300-r-300-kolumny-stereo-surround-2szt?gclid=EAIaIQobChMIhKaX7-Gb4QIVUKmaCh0hGAqhEAUYASABEgJkXfD_BwE

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Inferno napisał:

Fajne monitory Elac Unifi 46 Hz, MA Silver 100 40Hz( jak chcesz bas !) a może nawet gdzieś KEF R300 ( super 3 drożny monitor) 42 Hz jeszcze upolujesz. Podałem jak schodzi bas według danych. To takie typy gdybym miał na wydanie 4 KPLN i miał coś nowego kupić. Osobiście w sypialni na 18-19m2 mam Mission QX2 z Brio - ale Cyrus One miałem na odsłuchach.

Znalazlem jeszcze R300 niestety czarne 😔 ale pewnie białe gdzieś jeszcze są

https://m.sklep.rms.pl/kef-r300-r-300-kolumny-stereo-surround-2szt?gclid=EAIaIQobChMIhKaX7-Gb4QIVUKmaCh0hGAqhEAUYASABEgJkXfD_BwE

Dziękuje za propozycje, znalazłem kef r300 białe w Warszawie powystawowe, mam nadzieje ze mi wypożycza :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jarrro napisał:

Kefy są za duże do takiej powierzchni.
Miałem je na 18 m. Dusiły się. Bas dominował. Dopiero na ponad 20 m zagrały. Proponuję poszukać coś innego.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

A jaki kształt pokoju miałeś? Jezeli prostokąt to czy na dłuższej czy krótszej ścianie stały? W jakiej odległości od tylnej ściany? Pytam ponieważ przy obecnym ustawieniu moich calkiem sporych pylonów bas jest w końcu ujarzmiony i nie jest go za dużo, a że lubię sporo basu to kusi mnie żeby wypróbować te KEFy

Edytowano przez Arturro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie znajdziesz kolumny z dobrym zejściem na basie. 

Nie patrz na Herce bo to raczej sztuczne liczby podawane przez producenta.

Z cyrusem polecam kef r300, studio 16 Hz canto grand albo chyba najbardziej basowe z nich monitor audio silver 100.

20 cm bas w podstawkowych to bardzo rzadko spotykany twór. 

Zapraszam po wypożyczenie sprzętu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę Klipsch RP-600M oraz okazyjnie Jamo C-103 jeżeli nie przeszkadzają Ci lekko używane to https://allegro.pl/oferta/okazja-para-jamo-c103nowe-czarny-polysk3999-sklep-7925013935 Ewentualnie zapraszam do siebie na kawę do Warszawy jeżeli chcesz sprawdzić Polk Audio S50E. Ja nie mam ich jak dobrze ustawić więc pewnie je odeślę do sklepu, chyba, że Ci się spodobają to oddam je po cenie zakupu. 

Edytowano przez Tomasz Syta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arturro na początek weź Cyrusa pod pachę, wielki nie jest :) i odwiedź salony żeby na początek przesłuchac kilku/ nastu propozycji w tym budżecie. Dopiero jak spodoba Ci sie połączenie w salonie wypożyczaj do domu, w ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Z naszej oferty koniecznie posłuchaj oprócz wspomnianych wyżej  ELAC Uni-Fi BS U5, nowej serii 600 B&W a mianowicie B&W 606, grają łagodniej niż wcześniejsze serie, z zachowaniem świetnej stereofonii i dużej ilości szczegółów a to co je wyróżnia na tle konkurencji to budowanie trójwymiarowej sceny.

Jak budżet nie jest sztywny można spróbować wyższych serii.  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, S4Home napisał:

Nie patrz na Herce bo to raczej sztuczne liczby podawane przez producenta.

Coś tam mówią skoro z moich trzech typów podałeś 2 😁, jakiś pogląd dają te Hertze zgadzam się że nie mówią wiele ale coś podpowiedzą, osobiście wszystkich słuchałem niestety nie w domu ale gdzieś po znajomych czy w salonach. Elac UniFi najmniej a R300 zawsze mi się podobały. Takie tam typy do posłuchania i przypatrzenia. I jak zawsze polecam odsłuch a jak od Piotra można jeszcze kurierem na chatę je dostać to bajka!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...