Skocz do zawartości

Problem z gramofonem Pro-Ject Essential III


Recommended Posts

Witam mam taki problem z ramieniem w modelu Pro-Jecta Essential III tzn kiedy opuszczę windę od ramienia to ramię powoli opada na płytę winylową lecz zatrzymuje się parę milimetrów nad płytą i po 2-3 sekundach igła ląduje na płycie lecz przeskakuje tak ze 3 razy na prawo i lewo zanim utrafi w rowek a jeśli jest to początek płyty to po tej zewnętrznej stronie płyty zamiast jednego "pyrknięcia" dźwięku w momencie zetknięcia się płyty z igłą są jakby 3 takie efekty i dopiero po chwili załapuje a wcześniej jeszcze z 2 miesiące było wszystko ok. Dzisiaj nawet zdjąłem przeciwwage z ramienia i ustawiłem nacisk ponownie lecz to nic nie dało a i jeszcze jedno to się dzieję tylko kiedy gramofon jest nieużywany przez dłuższy czas np przez 1 godzinę to wtedy za pierwszym razem tak się dzieję lecz za każdym następnym razem jest ok ale wystarczy dłuższa przerwa i to samo czy to normalne, co na to poradzić? Nie znam się specjalnie na takich technikaliach także proszę o poradę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Przydałoby się nasmarować windę. Może w fabryce dali jakiś lipny smar, który szybko gęstnieje.

Możesz też spróbować ręcznie rozruszać windę - opuszczasz dociskając palcem i podnosisz (uwaga na ramię i igłę wkłądki). Być może takie mechaniczne rozruszanie zastanego smaru wystarczy :)

Tzn najdziwniejsze jest to że winda opuszcza się na sam dół za to ramię nie bo właśnie zostaję te parę mm nad płytą. Z tego co widzę obok tej windy na lewo jest takie coś na czym opiera się ramię (nie wiem jak to się nazywa wybaczcie) i tam  na górze jest mała śruba czy rozkręcenie i przykręcenia coś da i czy ma to sens. A jeśli chodzi o to co napisałeś to spróbuje ale tak jak mówię winda schodzi aż na sam dół...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś na czym opiera się ramię, to jest właśnie winda. Jeżeli ramię nie opada na płytę, to znaczy, że coś je blokuje. W przypadku tego konkretnego gramofonu, to może być chyba tylko sama winda. Nic więcej mi nie przychodzi do głowy...

Zrób może zdjęcie i pokaż o jaki element zahacza ramię. Będziemy mieli pewność, że rozmawiamy o tym samym :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Audio Autonomy napisał:

To coś na czym opiera się ramię, to jest właśnie winda. Jeżeli ramię nie opada na płytę, to znaczy, że coś je blokuje. W przypadku tego konkretnego gramofonu, to może być chyba tylko sama winda. Nic więcej mi nie przychodzi do głowy...

Zrób może zdjęcie i pokaż o jaki element zahacza ramię. Będziemy mieli pewność, że rozmawiamy o tym samym :)

Ok złe dobranie słów, winda najwidoczniej nie opuszcza się do końca lecz ta "wajha" zazn. na czerwono na zdjęciu opuszcza się do samego dołu. Jeśli to smar to spróbuję rozruszać a jeśli to nic nie da co wtedy jakąś inną opcja ? 

sketch-1553451077652.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Spróbuj rozruszać windę ręcznie (tak jak pisałem wcześniej).

Ewentualnie możesz też wyregulować wysokość samej windy - służy do tego śruba zaznaczona na zdjęciu. Zostaw to jednak jako ostateczność. Najpierw spróbuj rozruszać zastany smar.

ProJect.png

Ok spróbuję rozruszać windę jak napisałeś tylko że za godzine dopiero dam znać czy pomogło ponieważ gramofon musi być nieużywany jakiś czas wtedy się tak dzieję właśnie że nie opada tak jak powinno. Jeśli nie pomoże to chyba spróbuje z tą wysokością windy. 

Edytowano przez PrzemekNomad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozruszałem tą windę i nic to nie dało ale opuściłem ręcznie odrobinę windę przekrecając śrubę w prawo i pomogło także problem rozwiązany i ramię odrazu opada na płytę i igła tak dziwnie już nie przeskakuje. Dziękuję bo sam bym chyba nie wiedział co zrobić 😉

Edytowano przez PrzemekNomad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...