Skocz do zawartości
S4Home

Bas reflex a bliskość sciany

Recommended Posts

Temat, który wałkowany jest dwa razy w tygodniu na łamach naszego forum. Uściślijmy to wreszcie.

Postawienie kolumn i bliskość ściany nie jest uzależniona w ogole od bas reflexu. Albo inaczej. Od całej konstrukcji kolumny. A nie tylko od nas reflexu 

Idąc tym tropem Polk audio seria rti ma bas reflex z tyłu po to aby od razu zastosowano tam seryjna ściankę. Oddalona o ile ? 5 cm?

Dolny bas reflex czy to w tannoy czy canton chrono? Oddalony jest od cokołu o 5 cm. Aby prawidłowo zadbać o wywiew powietrza przyjmuje się że odległość powinna wynosić średnicy otworu. A kolumna z tylnym bas reflexem może zagrać lepiej przy bliskości ściany niż ta z przednim.

rtia-back.jpg

Piotr

U mnie monitory w sypialni stoją na komodzie jakieś 15cm od ściany i jest naprawdę dobrze. W testach o Mission QX2 czytałem że minimum to 80cm... kurde wydaje mi się że jeszcze wiele zależy od pomieszczenia i sprzętu jaki z tymi kolumnami gra

U mnie kolumny stoją około 70-90 cm mierząc od głośnika. Od tylnej około 40-60 cm. Za miesiąc mogę zrobić dokładne pomiary. 

Pozdrawiam 

Napisano (edytowany)

Mnie się wydaje, że też, inaczej ścianki GK, inaczej cegła, czy wielka płyta. A jeszcze inaczej półka z książkami. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender

Proste odsluchujac dany zestaw w sklepie w pomieszczeniu specjalnie do tego zbudowanym, a przynoszac ten zestaw do domu okazuje sie jakby gralo zupelnie co innego.

Ostatnio zmienilem telewizor z 32cale na 43cale i tez mam w swoim zestawie wyrazna poprawe niskich tonow, ale pokoj mam niewielki.  

Napisano (edytowany)

@lysyrafal a TV masz dosuniety mocno do ściany? Bliżej ściany będą mocniejsze niskie tony. 😉

A gdzie masz bassreflex z przodu czy z tyłu? 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender

4 minuty temu, 1Ender napisał:

@lysyrafal a TV masz dosuniety mocno do ściany? Bliżej ściany będą mocniejsze niskie tony. 😉

A gdzie masz bassreflex z przodu czy z tyłu? 

Pozdrawiam 

Dokladnie tak jak mowisz blisko sciany na meblach i tv stoi na podstawie odleglosc od sciany okolo 15cm.

Bass-reflex z tylu kolumny mocno docisniety gabka, odleglosc od sciany okolo 35cm.

To nie jest że wam się wydaje. Oczywiście jeśli ściana jest gładka to gorzej niż np ta z cegły czy jakaś inna która rozprasza. Najlepsza to ściana z książek :) nie dość że wygląda to jeszcze ma walory dźwiękowe.

Piotr