Skocz do zawartości

Bas reflex a bliskość sciany


S4Home

Recommended Posts

Czasami mam wrazenie, ze ludzi dyskwalifikuja kolumny z tylnym bas-reflexem nie tylko ze wzgledu na bliskosc sciany ale zakladaja iz one gorzej graja. Ciekawe poniewaz coraz wiecej kolumn z takim ukladem pojawia sie na rynku. Producenci wypuszczaja takie kolumny, wiedzac ze gorzej graja to jakis absurd a co za tym idzie to przeciez mniejszy zysk.

Osobna kwestia jest estetyka bo mnie bardzo nie podoba sie taki otwor lub otwory z przodu w monitorach czy podlogowkach.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieraz na forum czytałem ,ze sa kolumny , ktore nie wymagaja dużego odstepu od sciany i grają całkiem ok , bez dudnienia basu (bo kwestia stereofoni i przestrzeni to inna sprawa). Jesli takie są to prosze o wymienienie,bo wiele osób ma trudne warunki ustawcze i taka informacja byłaby w jakims wiekszym lub mniejszym stopniu pomocna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez Altusy maja przedni bas-reflex, a nawet to im nie pomaga bez wzgledu na to czy beda blisko czy daleko od sciany.

20 godzin temu, helmut.. napisał:

nieraz na forum czytałem ,ze sa kolumny , ktore nie wymagaja dużego odstepu od sciany i grają całkiem ok , bez dudnienia basu (bo kwestia stereofoni i przestrzeni to inna sprawa). Jesli takie są to prosze o wymienienie,bo wiele osób ma trudne warunki ustawcze i taka informacja byłaby w jakims wiekszym lub mniejszym stopniu pomocna.

To nie jest temat, zeby cos polecac tylko po to aby ludzie nie bali sie kolumn z takim ukladem (tylny bas-reflex) brac i testowac w swoich warunkach akustycznych.  Co do samego dudnienia to te z przednim bas-reflexem tez moga dudnic i to bardzo mocno. Ciekawym i byc moze pomocnym rozwiazaniem w trudnych warunkach akustycznych moze byc tez bas-reflex umiejscowiony na spodzie obudowy kolumny.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego producenci tak robią?

Powód jest konkretny. Polacy tak uważają. Jest to po prostu mit który jest kopiowany na forach, w sieci i w poleceniach. Z lat 80 tak to wynikło i teraz nadal tak lepiej jest przykleić.

W UK czy De zauważyłem że nie ma już takiego przeświadczenia. U nas jeszcze chwile z tym zejdzie. Mam nadzieje że więcej takich wątków pomoże. I rozwijanie tez tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację dopóki sami nie wypróbują to się nie przekonają do tego rozwiązania. Sam tak myślałem dopóki nie wypróbowałem takich kolumn i o dziwo problemy z ''brzydkim basem'' zniknęły chyba ''nastąpił cud''.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Btw., być może będzie to lekki OT, ale możecie poradzić czy w momencie kiedy kolumna umiejscowiona będzie w regale otwartym (tzn. takim który ma tylną ścianę i ściany boczne) podejście do umiejscowienia bass-reflexu będzie również bez większego znaczenia? Mam na myśli sytuację gdy kolumna stoi na półce regałowej, siłą rzeczy jest bliskość ścian regału ale mimo wszystko nie jest przysunięta do ściany tylnej (jakieś 15 cm luzu). Czy w takiej sytuacji również można rozważać kolumnę z tylnym bass-reflexem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest otoczona także po bokach to bardzo dużo traci.

Bas zostanie podbity a góra stanie się mniej rozdzielcza.

W takich wypadkach montuje się kolumny instalacyjne. Do zabudowy.

Chyba że półka jest duża, nie na wcisk.....

@RoRo czy możesz przypiąć ten temat? W tygodniu mamy kilka tematów na ten temat. Chociaż na jakiś czas.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi. Niestety umieszczenie poza regałem nie za bardzo wchodzi w grę, to jedyna opcja (regał na całej ścianie) - regał drewniany o grubości ścianek ok 2 cm. Na plus chyba jest to, że "boksy" są dość spore, wysokość 38 cm, szerokość 80 cm i głębokość 40 cm. Np. w jednym takim będzie tylko kolumna + R-N803D więc nie powinno być tak na wcisk. W tym momencie mam dwa monitory Concept 1 (wiem, że to nie są stricte kolumny do stereo, choć z moim Teac'iem Reference 300 grały bardzo przyjemnie), jeden stoi z R-N803D a drugi w innym "boksie". Reszta regału zapełniona książkami ;) No i zastanawiam się, czy gdybym chciał wymieniać Concepty na coś lepszego to czy rozważać w ogóle kolumny z tylnim bass-reflexem? Ogólnie pomieszczenie ma 16 metrów kwadratowych i urządzone jest raczej w tradycyjny sposób (brak pustych przestrzeni), aczkolwiek dywanu brak :] Btw., jeżeli pytam w nieodpowiednim wątku to dajcie znać, jestem początkujący na forum ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje umieścić pułapki basowe za kolumnami,  po takim zabiegu bas staje się zwarty, energiczny, dynamiczny różnorodny i jest tam, gdzie powinien się znajdować w danym utworze. Prędzej miałem góry i doliny, duże podbicie 68 Hz a z kolej 45 Hz nie było praktycznie słychać. Obecnie bas schodzi do 30 Hz.Moje pułapki basowe to 3 skrzynie z wełną mineralną w środku wysokość 1,5 m szerokie po 60 cm i głębokie od 50 do ok. 40 cm, jak bym mógł, to bym zrobił całą ścianę najlepiej i efekt by był jeszcze lepszy, ale to jest, zadowala mnie w 90%. Jeżeli ktoś ma możliwość mieszkaniowe, to polecam z całego serca  takie coś zrobić. Znalazłem test, gdzie chłopak opisuje swoje wrażania, po umieszczeniu nietypowej pułapki basowej, słowo w słowo się z tym zgadzam.

http://audiotools.pl/test-wave-guides/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chciałem dodać, że duże znaczenie dla basu i barwy ma miejsce odsłuchowe. Mnie się udało znaleźć optymalne, niedawno z ciekawości  posłużyłem się kalkulatorem akustycznym i wszystko się pokrywało z tym co udało się mi uzyskać na ucho tak więc polecam.  

 

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Nie mozna siedzieć za blisko ściany.

Są pewne reguły, jest o tym kilka wątków nie ma co powielać. Temat basu w pomieszczeniu jest poruszany w wielu watkach, tematach.

Tu staraliśmy się wyjaśnić tudzież walczyć z mitem że "skoro mam przedni tunel to mogę je zbliżyć do ściany", " mam tylny to nie mogę"

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
19 godzin temu, Marcinek napisał:

Odświeżam temat z zapytaniem o zatyczki (gąbki) do bass refleksu. Udało mi się znaleźć sklep oferujący gąbki o różnych średnicach. Mój tunel ma średnicę 60mm i zastanawiam się jaka będzie odpowiednia średnica zatyczki - 65 czy 70mm? 

Pokaż link. Zapewne zależy to od gęstości gąbek.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

Pokaż link. Zapewne zależy to od gęstości gąbek.

 

Przyznam że trudno coś znaleźć, jedyne na co trafiłem to eBay UK (sprzedawca swanndeals) - https://www.ebay.pl/itm/143823350257?hash=item217c8a29f1:g:nUgAAOSwy11fouLy 

Ma dwa rodzaje co 5mm średnicy, całe i z wycięciem:

image.thumb.png.b1960ad4a84bb49d8025bf551812e8c0.png

image.thumb.png.8dead8c071c9edb28ea58190fdc35699.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2020 o 12:05, Ars_Poland napisał:

Hejka.

U mnie heco aurora 1000 około 18cm od sciany (ściana cała w cegle). Gra bardzo dobrze . Miałem i z przednim BR i bez i wszystkie akurat w moim przypadku grały bardzo dobrze na tej odległości co aktualnie Heco.

Pzdr.

received_580360149400122.jpeg

A takie moje pytanie amatora ... Dlaczego banany masz wpięte w górne terminale skoro instrukcja Heco przewiduje wpinanie przewodu 2-żyłowego do dolnych terminali połączonych z górnymi przy pomocy dołączonych blaszek 🤔 ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...