Skocz do zawartości

Bas reflex a bliskość sciany


S4Home

Recommended Posts

1 godzinę temu, Aprox napisał:

A takie moje pytanie amatora ... Dlaczego banany masz wpięte w górne terminale skoro instrukcja Heco przewiduje wpinanie przewodu 2-żyłowego do dolnych terminali połączonych z górnymi przy pomocy dołączonych blaszek 🤔 ???

Możesz sobie wpiąć w górne ,dolne albo po przekątnej ja tam różnicy nie slyszałem😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Aprox napisał:

Nie chodziło mi o to czy jest różnica czy też nie tylko o sam fakt dlaczego Heco rekomenduje wpinanie wtyków w dolne terminale i czy jest to podparte uzasadnionymi wymogami ...

Powiem Ci że nawet nie wiedziałem że tak rekomendują😉 

Ogólnie wpinam da dole albo na przemian jeden u góry a drugi na dole tak mam teraz w silverach 500. 

Pozdro.

Edytowano przez Ars_Poland
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Aprox napisał:

A takie moje pytanie amatora ... Dlaczego banany masz wpięte w górne terminale skoro instrukcja Heco przewiduje wpinanie przewodu 2-żyłowego do dolnych terminali połączonych z górnymi przy pomocy dołączonych blaszek 🤔 ???

Bo może tak koledze bardziej lezy ?

11 godzin temu, Aprox napisał:

Nie chodziło mi o to czy jest różnica czy też nie tylko o sam fakt dlaczego Heco rekomenduje wpinanie wtyków w dolne terminale i czy jest to podparte uzasadnionymi wymogami ...

Bo sekcja basowa ma wieksze zapotrzebowanie. Dlatego jest taka rekomendacja. Ale to nie jest pod żadnym pozorem wyznacznik.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich skromnych doświadczeń wynika / 5 par kolumn z tylnym BR i trzy z przednim / , że nie ma znaczenia jego usytuowanie. Za to nie słyszałem jeszcze dobrej sceny , gdy kolumny są blisko ściany tylnej i bocznych. Zaburzona jest też stereofonia , rezonanse i odbicia powodują zaburzenie źródeł pozornych .

Każdy może przetestować to u siebie w chałupie , wystarczy trochę " pojeździć " z kolumnami :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lysyrafal napisał:

Ja musiałem znaleźć kolumny, które dobrze zagrają w tych konkretnych warunkach

Z tym się zgodzę , sam dopasowałem kolumny do pomieszczenia. Ale ...... słuchałem ich w pomieszczeniu , gdzie były oddalone ok. dwa metry od ściany tylnej i po półtora od bocznych i brzmiały dużo lepiej. Dlatego warto choć na chwilę ustawić je w optymalnych warunkach by poznać potencjał własnych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie problematyczny jest salon ~3x5m, kolumny na dłuższej ścianie - lewa kolumna stoi typowo w kącie, a prawa niestety jest oddalona na około 1.6m od ściany bocznej, Dodatkowo akustykę pogarsza fakt, że za tą oddaloną mam wnękę 😇 Z powodu metrażu mam też małe możliwości manewrowania ich położeniem, +/- jest to kwadrat 60x60cm.

Przy cichszym i normalnym słuchaniu jest ok, ale przy głośniejszym odsłuchu lewa kolumna 'bije' zdecydowanie mocniej od prawej. Skorygowałem to balansem i efekt jest dobry, ale traci się trochę na detaliczności względem trybu direct. Następne próby będą z gąbkami, chcę włożyć na początek tylko w tą która bije mocniej i posłuchać czy może to rozwiąże problem przy direct. 

Edytowano przez Marcinek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Z moich skromnych doświadczeń wynika / 5 par kolumn z tylnym BR i trzy z przednim / , że nie ma znaczenia jego usytuowanie. Za to nie słyszałem jeszcze dobrej sceny , gdy kolumny są blisko ściany tylnej i bocznych. Zaburzona jest też stereofonia , rezonanse i odbicia powodują zaburzenie źródeł pozornych .

Każdy może przetestować to u siebie w chałupie , wystarczy trochę " pojeździć " z kolumnami :) 

Mam podobne doświadczenie. U mnie graja dali oberon 3 na szafce (z Yamaha 602), oddalone od ściany o ok 10cm.

Próbowałem różnych kombinacji, ale zawsze trochę wzbudza się dół i nie brzmi to najlepiej, powiedziałbym że jest akceptowalnie, ale do fajnie brakuje. Brzmi to dopiero fajnie jak postawie kolumny na krzesłach przed szafką, różnica jest ogromna, z niesmakiem przyzwyczaiłem się już do brzmienia i bylem w szoku że zestaw tak fajnie gra.

Teraz myślę żeby pokombinować z włożeniem jakieś gąbki do bas refleksu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcinek ratowało by Cię DSP z DL.

11 minut temu, zabro napisał:

Teraz myślę żeby pokombinować z włożeniem jakieś gąbki do bas refleksu.

Każdy eksperyment jest dobry. Najgorsze jest nic nie robienie. Tym bardziej , że takie eksperymenty niewiele , lub nic / pozycjonowanie kolumn/ nie kosztują , tylko trzeba chcieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ale ...... słuchałem ich w pomieszczeniu , gdzie były oddalone ok. dwa metry od ściany tylnej i po półtora od bocznych i brzmiały dużo lepiej. Dlatego warto choć na chwilę ustawić je w optymalnych warunkach by poznać potencjał własnych kolumn.

To też prawda, ale musiałbym zmienić lokum na większe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie zgodzę się że nie ma znaczenia pozycja BR

Wrzucenie BR z tyłu  da większe podbicie przy niższych częstotliwościach jeśli kolumny stoją blisko ściany.

Testowałem to swego czasu przy kolumnach DIY opartych o HDS nomex+Vifa DX25TG (więc półka przyzwoita)

Nie mam z tego czasu wykresów z pomiarów (8 lat temu) ale wyraźnie BR z tyłu podbijał częstotliwości niskie, stąd wykonałem konstrukcje z BR szczelinowym z przodu

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Heathen napisał:

A ja nie zgodzę się że nie ma znaczenia pozycja BR

Wrzucenie BR z tyłu  da większe podbicie przy niższych częstotliwościach jeśli kolumny stoją blisko ściany.

Testowałem to swego czasu przy kolumnach DIY opartych o HDS nomex+Vifa DX25TG (więc półka przyzwoita)

Nie mam z tego czasu wykresów z pomiarów (8 lat temu) ale wyraźnie BR z tyłu podbijał częstotliwości niskie, stąd wykonałem konstrukcje z BR szczelinowym z przodu

 

 Też zgadzam się z przedmówcą 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście całość można skompensować na etapie projektu na zwrotnicy. To oznacza że niektóre konstrukcje z BR z tyłu nie będą aż tak wrażliwe na ten efekt.

Szczególnie te ze słabszym niskotonowcem, bo jeśli sama kolumna będzie miała już -6db przy 35-50hz  to podbicie wyrówna co najwyżej jej charakterystykę (ale tu kwestia akustyki pomieszczenia się kłania)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Jemu nie przeszkadza. Lodówkę ledwo otwiera. Ale słucha

Małe ciasne, ale własne.

5 godzin temu, Heathen napisał:

Wrzucenie BR z tyłu  da większe podbicie przy niższych częstotliwościach jeśli kolumny stoją blisko ściany.

A czy dosuwając kolumny z przednim BR bliżej ściany nic się nie zmienia w tej kwestii?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lysyrafal napisał:

Małe ciasne, ale własne.

A czy dosuwając kolumny z przednim BR bliżej ściany nic się nie zmienia w tej kwestii?

W przypadku niskich tonów nic, w przypadku pozostałego pasma może już być różnie, ale to zależy od kolumn.

Powiem w ten sposób, jeśli ma ktoś ogarniętą w miarę akustykę w pomieszczeniu, to ustawienie kolumn bliżej ściany staje się mniej problematyczne

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Heathen napisał:

A ja nie zgodzę się że nie ma znaczenia pozycja BR

Wrzucenie BR z tyłu  da większe podbicie przy niższych częstotliwościach jeśli kolumny stoją blisko ściany.

Testowałem to swego czasu przy kolumnach DIY opartych o HDS nomex+Vifa DX25TG (więc półka przyzwoita)

Nie mam z tego czasu wykresów z pomiarów (8 lat temu) ale wyraźnie BR z tyłu podbijał częstotliwości niskie, stąd wykonałem konstrukcje z BR szczelinowym z przodu

 

No i super. Brakowało nam wypowiedzi przeciw :)

Ale wiesz że każde kolumny dosunięte do ściany wzmacniają bass? Nie tylko te z tylnym wylotem?

 

3 minuty temu, Heathen napisał:

W przypadku niskich tonów nic

Oj no to tutaj nie mogę się zgodzić :(

To jednak dużo za mało testów wykonałeś.

Polecam sprawdzić te z przednim bass reflexem, dolnym,  linią transmisyjną oraz w obudowie zamkniętej i membranami biernymi.

To wtedy będziemy gadać :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No i super. Brakowało nam wypowiedzi przeciw :)

Ale wiesz że każde kolumny dosunięte do ściany wzmacniają bass? Nie tylko te z tylnym wylotem?

 

Oj no to tutaj nie mogę się zgodzić :(

To jednak dużo za mało testów wykonałeś.

Polecam sprawdzić te z przednim bass reflexem, dolnym,  linią transmisyjną oraz w obudowie zamkniętej i membranami biernymi.

To wtedy będziemy gadać :)

 

 

Miałem BR z tyłu, z przodu, teraz mam z dołu:) 

Nie można porównywać różnych kolumn, bo one mają różną charakterystykę.  Dlatego odniosłem się do projektu DIY bo tam rozpatrywane były dokładnie te same przetworniki.

W mojej wypowiedzi użyłem pewnego skrótu myślowego. Chodzi mi o to że jeśli tą samą kolumnę z br z tyłu i z przodu ustawimy w tej samej odległości od ściany to ta z tylnym BR podbije bardziej bas.

Dosunięcie oczywiście kolumn do ściany, ustawienie w rogu itd jak najbardziej podbija bas, ale kolumny z BR z tyłu są na to dużo bardziej wrażliwe.

No i najważniejsze wszystko zależy od akustyki bo może sie zdarzyć że kolumny mimo iż są blisko ściany, mają br z tyłu to i tak w sweet spocie będzie -8db przy np 40 hz:)))

Przy ustawianiu kolumn pod uwagę trzeba brac głównie odległość przedniej ścianki kolumny od ściany za nią, krawędź kolumny powoduje dyfrakcję fali dźwiękowej.

Jeśli ktoś miał okazję słuchać odgrody biernej wie o czym mówię.  

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Heathen napisał:

W przypadku niskich tonów nic, w przypadku pozostałego pasma może już być różnie, ale to zależy od kolumn.

Miałem kolumny z przednim oraz z tylnym BR i zawsze dosunięcie ich do ściany powodowało wzmocnienie basu.

10 godzin temu, Heathen napisał:

Powiem w ten sposób, jeśli ma ktoś ogarniętą w miarę akustykę w pomieszczeniu, to ustawienie kolumn bliżej ściany staje się mniej problematyczne

Na pewno akustyka pomaga, ale dużo osób nie ma takich możliwości albo po prostu nie chce tego robić.

8 godzin temu, Heathen napisał:

Nie można porównywać różnych kolumn, bo one mają różną charakterystykę.  Dlatego odniosłem się do projektu DIY bo tam rozpatrywane były dokładnie te same przetworniki.

Właśnie dlatego powstał ten temat, aby na samym początku nie skreślać kolumn z tylnym, przednim oraz dolnym B-R ponieważ nie wiemy jak one zagrają w konkretnym pomieszczeniu tzn. pokoju, salonie. Dokładnie to co tutaj napisałeś jest opisane w poście nr 24 tego wątku. Ja i nie tylko ja jak widać w poście nr 58 znaleźliśmy kolumny, które dobrze gają w naszych warunkach akustycznych.

8 godzin temu, Heathen napisał:

Przy ustawianiu kolumn pod uwagę trzeba brac głównie odległość przedniej ścianki kolumny od ściany za nią, krawędź kolumny powoduje dyfrakcję fali dźwiękowej.

O tym też często zapominamy, a to ma duże znaczenie i powinno się to brać pod uwagę przy wyborze kolumn a nie gdzie jest umieszczony BR.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cytat z AUDIO VIDEO nr 05/2021 test kolumn Spendor D7.2

"Wśród audiofilów wciąż pokutuje przekonanie, przez lata podsycane przez sporą część prasy specjalistycznej (nad czym ubolewam), że skierowany do tyłu port BR automatycznie zwiastuje problemy z reprodukcją basu. Oczywiście jest to mit. Tylny bas-refleks usuwa z linii głośnik-słuchacz źródło potencjalnych zniekształceń i szumów, które nie powinny docierać do naszych uszu, a które dużo łatwiej ukryć (stłumić), gdy port promieniuje w kierunku tylnej ściany, bądź narożnika (o ile zaaplikujemy tam trochę miejsca). Sytuacja, w której port BR jest "zablokowany" przez obecność tylnej ściany należy do skrajności, przynajmniej w odniesieniu do kolumn podłogowych."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...