Skocz do zawartości
S4Home

Bas reflex a bliskość sciany

Recommended Posts

W aktualnym numerze AUDIO 04/2020 str. 79 jest napisane tak cyt:

"Czesto kierujemy sie ta przeslanka, aby kolumny, a zwlaszcza monitory, zakwalifikowac lub zdyskwalifikowac w zwiazku z planowanym sposobem ich umieszczenia, nie wiedzac jednak nic o ich charakterystyce i sposobie prowadzenia basu. Jednak lepsze rezultaty da przysuniecie do sciany monitorow o dobrze zrownowazonej charakterystyce, nawet gdy maja bas-reflex z tylu, niz monitorow grajacych ciezko, chociaz z otworem z przodu."

Kolejny dowod na to, aby nie skreslac takich kolumn (bas-reflex z tylu) tylko wyprobowac w swoim pomieszczeniu.

Czasami mam wrazenie, ze ludzi dyskwalifikuja kolumny z tylnym bas-reflexem nie tylko ze wzgledu na bliskosc sciany ale zakladaja iz one gorzej graja. Ciekawe poniewaz coraz wiecej kolumn z takim ukladem pojawia sie na rynku. Producenci wypuszczaja takie kolumny, wiedzac ze gorzej graja to jakis absurd a co za tym idzie to przeciez mniejszy zysk.

Osobna kwestia jest estetyka bo mnie bardzo nie podoba sie taki otwor lub otwory z przodu w monitorach czy podlogowkach.

Edytowano przez lysyrafal

nieraz na forum czytałem ,ze sa kolumny , ktore nie wymagaja dużego odstepu od sciany i grają całkiem ok , bez dudnienia basu (bo kwestia stereofoni i przestrzeni to inna sprawa). Jesli takie są to prosze o wymienienie,bo wiele osób ma trudne warunki ustawcze i taka informacja byłaby w jakims wiekszym lub mniejszym stopniu pomocna.

Przeciez Altusy maja przedni bas-reflex, a nawet to im nie pomaga bez wzgledu na to czy beda blisko czy daleko od sciany.

20 godzin temu, helmut.. napisał:

nieraz na forum czytałem ,ze sa kolumny , ktore nie wymagaja dużego odstepu od sciany i grają całkiem ok , bez dudnienia basu (bo kwestia stereofoni i przestrzeni to inna sprawa). Jesli takie są to prosze o wymienienie,bo wiele osób ma trudne warunki ustawcze i taka informacja byłaby w jakims wiekszym lub mniejszym stopniu pomocna.

To nie jest temat, zeby cos polecac tylko po to aby ludzie nie bali sie kolumn z takim ukladem (tylny bas-reflex) brac i testowac w swoich warunkach akustycznych.  Co do samego dudnienia to te z przednim bas-reflexem tez moga dudnic i to bardzo mocno. Ciekawym i byc moze pomocnym rozwiazaniem w trudnych warunkach akustycznych moze byc tez bas-reflex umiejscowiony na spodzie obudowy kolumny.

Dlaczego producenci tak robią?

Powód jest konkretny. Polacy tak uważają. Jest to po prostu mit który jest kopiowany na forach, w sieci i w poleceniach. Z lat 80 tak to wynikło i teraz nadal tak lepiej jest przykleić.

W UK czy De zauważyłem że nie ma już takiego przeświadczenia. U nas jeszcze chwile z tym zejdzie. Mam nadzieje że więcej takich wątków pomoże. I rozwijanie tez tego.

Tak masz rację dopóki sami nie wypróbują to się nie przekonają do tego rozwiązania. Sam tak myślałem dopóki nie wypróbowałem takich kolumn i o dziwo problemy z ''brzydkim basem'' zniknęły chyba ''nastąpił cud''.