Skocz do zawartości

Dudnienie basu


pietrek

Recommended Posts

Witam,
już dostałem młyna od tego czytania o akustyce.
Pół roku temu nabyłem MA MR6. Przez kilka miesięcy "szukałem" dla nich miejsca. :12_slight_smile:
Przestawiałem po kilka centymetrów w lewo, prawo, przód, tył.
I jest ok. Jest scena, głębia. Podoba mi się.
Ale jest też zbyt duże dudnienie basu.
Czytając te wszystkie wątki o akustyce pogubiłem się. Mam mętlik w głowie.
Co użyć, aby zmniejszyć owe dudnienie? Tylko i wyłącznie dudnienie. Średnica i wysokie muszą zostać niezmienne.
Wiadomo, że MR6 do jasnych, szeleszczących kolumn nie należą. 
Pogubiłem się w nazewnictwach. Dyfuzory, absorbery, itd., itp.
Pomóżcie nie młodemu, początkującemu słuchaczowi muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, pietrek napisał:

Pomóżcie nie młodemu, początkującemu słuchaczowi muzyki.

Ok. ale najpierw napisz do czego są podpięte te MR6, a i jakiś rzucik pomieszczenia nawet odręcznie narysowany z zaznaczonymi kolumienkami też by się przydał , bo jak na razie to trochę za mało informacji by się wypowiedzieć. Tak na szybko to możesz zatkać otwory bas reflex  , zatyczkami , choć osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ok. ale najpierw napisz do czego są podpięte te MR6, a i jakiś rzucik pomieszczenia nawet odręcznie narysowany z zaznaczonymi kolumienkami też by się przydał , bo jak na razie to trochę za mało informacji by się wypowiedzieć. Tak na szybko to możesz zatkać otwory bas reflex  , zatyczkami , choć osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania problemu.

Dziękuję.
No tak, powinienem coś więcej napisać.
MR6 grają z Onkyo TX-8250. Z zatyczkami kombinowałem różne konfiguracje. Nie ma to wielkiego wpływu. Ale podobnie jak Ty nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Jak również nie jestem zwolennikiem różnych korekcji brzmienia. Słucham tylko i wyłącznie na Pure Audio.
Poniżej rzut pokoju.
Okno jest prawie na całą długość ściany. Parapet na wysokości ok.105cm. Nie mam dywanu. Ściana za słuchaczem pusta. Kolumny stoją na podstawach granitowych. Podstawy na podkładkach filcowych.

rzut.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pietrek napisał:

Z zatyczkami kombinowałem różne konfiguracje. Nie ma to wielkiego wpływu. Ale podobnie jak Ty nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania

Nie ma doświadczeń z tymi kolumnami, ale z tego co czytałem to producent wręcz rekomenduje przymknięcie jednego bassrefleksu, w szczególności w tak małym pomieszczeniu.

1 godzinę temu, pietrek napisał:

Nie mam dywanu

Dywan generalnie poprawia akustykę pomieszczenia praktycznie w każdym paśmie. 

 

13 godzin temu, pietrek napisał:

Co użyć, aby zmniejszyć owe dudnienie? Tylko i wyłącznie dudnienie.

Wydaje się zasadne abyś spróbował z basstrapami. Masz w narożnikach troche miejsca i to powinno wyraźnie poprawić kontrolę basu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy piszesz przytkanie jednego bass reflexu musi przynieść rezultat ja stosuje watolinę, druga sprawa siedzisz przy ścianie więc dudni nic w tym dziwnego usiądź metr do przodu to zobaczysz jak się zmienia dźwięk.

Nie to żebym cfaniakował bo mam identyczny przypadek gdybym wiedział że tak będzie to kupił bym kolumny podstawkowe.

Basstrapy narożne piankowe mam nie specjalnie poprawiają sprawę z tym niskim basem, najwięcej pomogło zatkanie dziur bassreflexu z tym że ja mam po dwie.

Za kolumnami są aktualnie panele z wełny PT80 to także odjęło trochę ciężaru z uszu, tutaj problemem jest 40-50hz a panele na to nie działają.

Koniec końcu aktualnie słucham na amplitunerze z włączoną kalibracją, bo niestety niski bas potrafi powodować ból głowy.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pietrek, spróbuj z ustawieniem kolumn. Obecne nie wydaje się optymalne. Nie jest dobrze, gdy kolumna stoi tak samo daleko od ściany bocznej i tylnej. To potęguję pewne zakresy basu. Przeczytaj poniższy wątek. Rewolucji pewnie to nie spowoduje, ale może małymi kroczkami... (wskazówka; mierz odległość od środka środkowego głośnika w Twoich MR6).

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autora MR6 nie grają jakoś specjalnie wyrafinowane szczególnie w górze pasma. Rozumiem że idzie się do tego przyzwyczaić gdy nie słuchało się lepszych kopułek np z Dynaudio czy Xaviana.

Polecam kupić dywan to podstawa, by unikać płaskich powierzchni. 

Aby poprawić dudnienie polecam pojeździć kolumnami po pokoju. 

Odsłuch lepiej gdy by był w mniejszej odległości max 250cm lub mniej.

To samo rozstaw kolumn masz bardzo szeroki.

Aby poprawić bas zdecydowanie polecił bym dobre panele z wełny PT80 lub PT100.

Taki brzydki dudniący, pusty, ostrawy nalot niskich tonów zniknie w dużym stopniu.

Zatyczki mogą to poprawić, ale w moich dawnych Dynaudio znikł ich fajny charakter barwy niewiem jak reagują MA. 

Na ścianie za plecami zdecydowanie powiesił bym albo panele z wełny albo jakiś dyfuzor z drewna.

Wiele zależy od budżetu i wymagań odnośnie wystroju.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.
Generalnie w pierwszej kolejności zainwestuję w dywan i basstrapy. Zobaczymy jak to będzie wyglądało.
@Jasiek88, Może to i jest dla Ciebie dziwne. Ale nic na to nie poradzę że nie słyszę różnicy czy BR jest przysłonięty czy nie. Większe różnice słyszę gdy przestawiam kolumny po 5cm w lewo, prawo, przód, tył ;-)
Nie mniej dziękuję jeszcze raz za odzew.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czesc . Bede sam robil takie basstrapy .Musza byc ustawione w rogach za kolumnami (czyli w miejscu gdzie pojawia sie fala stojąca ) . Proponuje wytlumic sciane za kolumnami a nie za sluchaczem (choc szkoly sa dwie )  i w miejscach  pierwszych odbic dzwieku tez wypadalo by zrobic jakies absorbery 

Wg mnie gdy pokoj nie jest duzy wszelkie rozpraszacze nic nie dadzą a takze jakies gąbki czy pianki jako łapacze basu 

Swoje basstrapy mam zamiar robic mniej wiecej tak: Skrzynka(takie ramy jakby)  o glebokosci 20cm ,welna mineralna isover 80 gr 10cm owinieta folią strecz lub folią aliminiową .Welna z przodu z tylu wolne miejsce (te pozostale 10cm) na wierzch gesto perforowana plyta pilsniowa  (moze byc  tez jakis material tekstylny)  Poza tym bardzo wazne jest to zeby odleglosc od sciany tylnej nie byla zbyt mala ale wieksza niz  od scian bocznych .Tak proponuje  ale mozesz sam poeksperymentowac jak lepiej .Dywan koniecznie (gruby miekki) polozony zaraz przed kolumnami (kolumny mają stac na podlodze) Na okna grube miekkie zaslony (np welurowe) 

Miejsce odsluchu powinno byc nieco odsuniete od tylnej sciany za tobą (poeksperymentuj ) 

 

Sprawa sufitu : mozesz gdy byla by taka potrzeba zainstalowac na nim panele lub panel  z welny mineralnej isover 80  

 

Reasumując : Na dudniący bass to skup sie glownie na odleglosciach kolumn od scian tylnej i bocznej oraz basstrapow  za kolumnami a takze dywanu i zaslon a takze odleglosci sluchacza od  sciany za nim .

 

Pozdrawiam ;) Mam nadzieje ze pomoglem choc troszke 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Z rysunku wynika, że Twoje pomieszczenie ma podobną szerokość jak i długość ok 3m.

Jeżeli wysokość jest też zbliżona (2,7m najczęsciej) to masz bardzo znaczące podbicie na jednej częstotliwości.

Lokalizacja kolumn i miejsca odsłuchowego ewidentnie uwydatnia okolice 55-60Hz. (i wielokrotność tych częstotliwości)

Jeżeli chcesz walczyć akustyką to po pierwsze:

1. pomiar akustyczny (lub przynajmniej przeleć po 1Hz pasmo od 30-100Hz słuchając gdzie masz dołki i górki)

2. zrobienie 2-4 strojonych rezonatorów helmholtza i umiesczenie ich w rogach. (np. z rur szalunkowych - 30cm średnica i na wysokość pomieszczenia)

 

Osobiście to pasmo basowe próbowałbym rozwiązać korekcją cyfrową w Twoim pomieszczeniu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...